Instalacja_elektrycznaa.doc

(1820 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI

KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI

 

 

I Część ogólna lekcji (tzw. metryczka lekcji)

 

 

1. DATA: 11.2007 r.      PRZEDMIOT: Technika            KLASA: II a, II b, II c, II d, II e gimnazjum

 

2. TEMAT JEDNOSTKI METODYCZNEJ: Mieszkamy wygodnie i funkcjonalnie.

 

3. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Działanie domowej instalacji elektrycznej.

 

4. CELE LEKCJI:

 

                Wiadomości: uczeń wie:

- co to jest instalacja elektryczna;

- jakie symbole i oznaczenia są stosowane w schematach elektrycznych;

- co to jest licznik energii elektrycznej oraz bezpiecznik;

- jaką rolę pełnią bezpieczniki w domowej instalacji elektrycznej;

                       

                        

Umiejętności: uczeń potrafi:

-  samodzielnie dokonać odczytu zużycia energii elektrycznej;

- obliczyć zużycie energii elektrycznej;

                       

 

 

5. METODY PRACY NAUCZYCIELA: pogadanka, indywidualna praca ucznia, ćwiczenia praktyczne.

 

6. ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE: tablica, kreda, schematy instalacji elektrycznej, bezpieczniki.

 

7. FORMA ORGANIZACJI PRACY UCZNIÓW: zbiorowa, indywidualna.

 

8. CZAS TRWANIA LEKCJI: 1*45 min.

 

9.PROWADZACY: Lorek Ewa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II CZĘŚĆ SZCZEGÓŁOWA LEKCJI (PRZEBIEG LEKCJI)

 

 

Lp.

 

Ogniwa lekcji

Przebieg lekcji - czynności

Czas
w
min.

Nauczyciela

Ucznia

 

1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stworzenie ładu zewnętrznego 

i wewnętrznego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poznanie faktów na lekcji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kształtowanie pojęć.

 

 

 

Wita się z klasą.

Sprawdza listę obecności.

Podaje temat lekcji i zapisuje go w dzienniku.

 

Temat: „Działanie domowej instalacji elektrycznej.”

 

Zachęca uczniów do aktywności: podaje zasadę oceny ich pracy na lekcji.

(Za dobrą odpowiedź  uczeń otrzymuje +, +++ to ocena bardzo dobra).

 

 

W celu sprawdzenia wiadomości z lekcji poprzedniej nauczyciel odpytuje ochotników. Zadaje pytania:

- Co to jest rysunek budowlany 

i gdzie jest stosowany?

- Co to jest skala?

- Od czego uzależnione jest umeblowanie mieszkania?

- Wymień i krótko scharakteryzuj zasady będące podstawą przy zagospodarowywaniu przestrzeni

(załącznik nr 1).

 

 

Wprowadzenie do tematu lekcji.

Zadaje pytania:

- Co to jest instalacja elektryczna?

- Co to jest bezpiecznik i jaką pełni rolę?

- Co oznacza zapis na bezpieczniku 10A/230V?

(załącznik nr 2).

 

 

Zajmują miejsca 

w klasie.

Witają nauczyciela.

Wyjmują zeszyty 

i zapisują temat lekcji.

Słuchają.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Słuchają. Odpowiadają.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Słuchają. Odpowiadają na pytania.

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

Lp.

 

Ogniwa lekcji

Przebieg lekcji – czynności

Czas
w
min.

Nauczyciela

Ucznia

4.

 

5.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

 

Wiązanie teorii 

z praktyką.

Kształtowanie umiejętności 

i nawyków.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Utrwalenie wiadomości.

 

 

 

 

 

 

 

Kontrola i ocena.

Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z przykładową instalację elektryczną. Poleca uczniom przyjrzeć się instalacji

i krótko omówić w jaki sposób doprowadzany jest prąd elektryczny do mieszkania (załącznik nr 3).

Na tablicy rysuje symbole graficzne niektórych urządzeń 

i elementów wchodzących 

w skład instalacji elektrycznych (załącznik nr 4).

Poleca uczniom przerysować je do zeszytu.

Dyktuje krótką notatkę

(załącznik nr 5).

Nauczyciel przedstawia sposób obliczania zużycia energii elektrycznej. Dyktuje treść zadania do wykonania 

(załącznik nr 6).

Sprawdza poprawność wykonanego zadania.

 

 

Zadaje zadanie domowe

(zeszyt ćwiczeń  ćw. 1, 2 str. 57,  ćw. 1 str. 58).

Poleca jednemu uczniowi krótko podsumować wiadomości 

z lekcji.

 

 

 

Żegna się z uczniami.

 

Wykonują polecenia nauczyciela.

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin