klasa3.doc

(48 KB) Pobierz
Plan zajęć wychowawczo- profilaktycznych

Plan zajęć wychowawczo- profilaktycznych ,, Spójrz inaczej”

Klasa III

 

 

Cele:

- kształtowanie osobowości dziecka i wspieranie jego rozwoju

- kształcenie umiejętności podejmowania samodzielnych decyzji

- rozwijanie umiejętności konstruktywnego rozwiązywania problemów

- zdawanie sobie sprawy z różnicy zainteresowań, poglądów i upodobań ludzi, umiejętność akceptacji tych różnic

- tworzenie własnych postaw i systemu wartości

 

Blok tematyczny I. Postrzeganie siebie i rozumienie swoich uczuć

 

Temat zajęć

      Cele

Materiały

        Przebieg spotkania

1. Co mi się zdarzyło miłego

Dzielenie się dobrymi wspomnieniami i uświadomienie sobie, że łączą one ludzi.

Papier rysunkowy, kredki, pisaki

1.Rozmowa w kręgu na temat miłych wydarzeń, w których niedawno uczestniczyły dzieci.

2. Rysunek- najmilsze wydarzenie w moim życiu.

2.Są rzeczy, które robię bardzo dobrze

Umiejętność mówienia o sukcesach i dzielenia się swoimi przeżyciami                z innymi

Kredki, pisaki arkusze papieru

1.Mój sukces- rozmowa na temat sukcesów dzieci.

2. Prezentacja własnego sukcesu.

3. Podium.

3. Co się ze mną dzieje, gdy przeżywam różne uczucia. ,, Książeczka uczuć”

Umiejętność nazwania emocji towarzyszących dzieciom w różnych sytuacjach

Ilustracje przedstawiające ludzi w różnych sytuacjach, arkusze papieru, pisaki

1.Niedokończone zdania.

2. Opowiadanie o ilustracji.

3. Książeczka uczuć- ustalenie tytułów kolejnych stron.

4. Omówienie  ,, Książeczki uczuć”

Uczenie dzielenia się swoimi uczuciami z innymi

Książeczki uczuć przygotowane przez dzieci

1. Praca w grupach- oglądanie książeczek.

2. Wspólne opracowanie ostatniej strony ,, Słowa i wyrażenia”.

5.,, Tak, potrafię”

Uświadomienie sobie przez dzieci zmian, jakie zaszły w ich rozwoju

Nożyczki, papier do rysowania, kredki ,pisaki, arkusz czynności dla każdego dziecka

1.30 czynności- układanie nazw czynności w kolejności nauczenia się ich.

2. Wykonanie plakatu ,, Tak, potrafię” przedstawiającego zmiany jakie nastąpiły w życiu dzieci.

6. Mogę wpływać na swoje samopoczucie

Zrozumienie, że można wpływać na własne samopoczucie

 

1. Rozmowa o sytuacjach, które zaniepokoiły dzieci.

2. Przedstawianie omawianych sytuacji w postaci scenek.

7. Czasami jesteśmy zazdrośni

Uświadomienie uczniom, że zdarza się, iż są o coś zazdrośni, ale, że można próbować sobie z tym radzić

Tekst opowiadania

1. Wysłuchanie opowiadania.

2. Rozmowa w kręgu na temat opowiadania, wymyślanie zakończenia.

3. Dzielenie się z innymi.

4. Rundka.

8. Różne sposoby wyrażania własnych uczuć

Uczenie się rozpoznawania swoich uczuć i mówienie o nich

Rysunek pomocniczy

1.Rozmowa w kręgu na temat sytuacji, w których dzieciom przeszkadza czyjeś zachowanie.

2. Przedstawienie sytuacji i reakcji na nią.

3.Scenki- zmiana reakcji.

4. Rysunki- uzupełnianie dymków.

 

Blok tematyczny II. Uczestnictwo w grupie

 

Temat zajęć

  Cele

  Materiały

  Przebieg spotkania

1. Popełniamy błędy

Uczenie się przyjmowania odpowiedzialności za błędy

 

1. Scenka według podanego scenariusza.

2. Rozmowa na temat Co mogę zrobić, gdy popełnię błąd.

3. Dokańczanie zdań.

2.Moja rodzina

Poznanie charakterystycznych cech swojej rodziny

Arkusze papieru, papier kolorowy, nożyczki, klej, zdjęcia z czasopism

1. Dokańczanie zdań dotyczących rodziny.

2.Wykonanie plakatu o rodzinie z uwzględnieniem tego co jest dla każdej rodziny charakterystyczne.

3. Wszyscy tworzymy klasę

Uświadomienie sobie przez dzieci, że klasę tworzą różne osoby, które wnoszą do niej własne wartości

Karton, nożyczki, papier kolorowy, klej

1.Wykonanie dużego rysunku przedstawiającego klasę- praca grupowa.

2. Rozmowa na temat rysunku.

3. Pocięcie rysunku na części- przygotowanie puzzla.

4. Uczeń dnia.

4. Układanie klasowego puzzla.

Doświadczanie przez dzieci współpracy i współdziałania, wymiana spostrzeżeń i poglądów na temat swojej klasy

Części rysunku wykonanego na poprzednich zajęciach, taśma klejąca

1.Wspólne układanie klasowego puzzla, ustalenie co dzieci zrobią z rysunkiem.

2.Nasza klasa- rozmowa z dziećmi na temat klasy z wykorzystaniem techniki zdań niedokończonych.

5. Jak pomagamy innym?

Ułatwienie dzieciom opisywania swoich uczuć, gdy komuś pomogą, docenienie wzajemnej pomocy

Papier, kredki, pisaki, nożyczki

1. Rozmowa w kręgu na temat wzajemnej pomocy, uczuć jakie tej pomocy towarzyszą.

2. Wyciągnij pomocną dłoń.

3. Co zrobisz- sposoby pomocy.

 

 

6.Inne osoby mogą mi pomóc

Uświadomienie sobie, że jednym ze sposobów rozwiązywania problemów może być pomoc dorosłych osób, koleżanek

 

1.Rozmowa w kręgu na temat sytuacji, w których dzieciom ktoś pomógł.

2. Odgrywanie scenek, w których dzieci pomagają lub ktoś im pomaga. Omówienie uczuć towarzyszących dzieciom w czasie odgrywania scenek.

7. Moi przyjaciele .     ,, Książeczka o przyjaciołach”.

Uświadomienie sobie przez dzieci znaczenie przyjaźni w ich życiu

Papier rysunkowy, kredki, pisaki, dziurkacz, tasiemki

1. Rozmowa w kręgu na temat przyjaźni dzieci, jak powstały ich przyjaźnie, co się kryje za określeniem- być przyjacielem.

2. Wykonanie książeczki ,, Moi przyjaciele”.

 

Blok tematyczny III. Rozwiązywanie problemów

 

Temat zajęć

  Cele

Materiały

  Przebieg spotkania

1.Jak podejmujemy decyzje

Uczenie się podejmowania decyzji w oparciu o własne upodobania

Pudełka po butach, małe zabawki, muszelki

1.Rozmowa w kręgu- ustalenie roboczej definicji ,, decyzji”.

2. Skrzynia ze skarbami- wybór rzeczy i uzasadnianie swojej decyzji.

3.Głosowanie nad sposobem spędzania wolnego czasu.

4. Ocena przez głosowanie.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin