masa plastyczna do ...zjedzenia
materiał
1 filiżanka masła orzechowego2 filiżanki mleka w proszku1 filiżanka miodu(jeśli potrzebujesz mniej lub więcej masy - nic prostszego. Zachowaj tylko proporcje 1:2:1 )
wykonanie
Wszystkie składniki dobrze wymieszaj. W razie potrzeby, jeśli masa będzie za rzadka, dodaj więcej mleka w proszku. Po skończonej pracy każde z dzieci może po prostu zjeść swoje arcydzieło.
płyn na bańki mydlane - przepis1
1/2 l ciepłej wody + 4,5 l375 g szarego mydła13 g kleju do tapet250 g cukru
1/2 l wody i pozostałe składniki wymieszać w jednym, dużym naczyniu. Pozostawić na 24 godziny. Po tym czasie dolać resztę wody (4,5 l) i bardzo dokładnie wymieszać.
płyn na bańki mydlane - przepis2
225 ml płynu do naczyń3 l wody1 łyżka gliceryny (do kupienia w aptece)
Wszystkie składniki dobrze wymieszać. Płyn jest gotowy, kiedy przestanie się pienić.
Przepis na domową plastelinę
2 filiżanki mąki 2 filiżanki wody 1 filiżanki soli 2 łyżeczki majonezu 2 duże łyżki oleju barwniki spożywcze jesli plastelina ma być kolorowa
Składniki dobrze ze sobą wymieszaj i na malutkim ogniu (takim pyk pyk ) podgrzewaj ,ciągle mieszając (najlepsza jest drewniana nieduża łyżka) aż masa będzie miała jednolitą konsystencję i przy mieszaniu masa powinna gęstnieć tak , że będzie odchodzić od brzegów garnka , to znak że jest już gotowa .Teraz ostudź masę i podziel na porcje do każdej dodaj 1 małą łyżeczkę barwnika w płynie (ja dałam spożywczego do ciast). Jest to masa bardzo plastyczna nie brudzi rąk i nie klei się do wszystkiego .
Owieczka
brązowy lub czarny kartonmakaron rurki2 spinacze do bieliznypara oczek lub samodzielnie wycięte z papieru oczyklej
Z kartonu wytnij 2 koła o średnicy ok. 12cm i 5 cm. Większe kolo posmaruj klejem. Naklej makaron rurki na całe koło oprócz miejsca w którym przypniesz spinacze - nogi. Zostaw do wyschnięcia. Mniejsze koło posmaruj do połowy klejem i również tu naklej makaron. Pod spodem naklej ruchome lub papierowe oczka. Z resztek kartonu wytnij parę uszu i naklej je w odpowiednim miejscu. Cała spodnia częśćgłowy posmarój klejem i naklej ją na tłów. Pozostaw do wyschnięcia.
Stopy dinozaura
2 puste pudełka tego samego rozmiaru (najlepiej zapytaj w jakimś sklepie)papier kolorowynożyczkiklej zielona farbka plakatowa
Wytnij w każdym z pudełek owalny otwór, na tyle duży, aby można było doń wsadzić stopę ale na tyle mały, aby noga z niego nie wyleciała. Pudełka pomaluj na zielono i zostaw do wyschnięcia. z kolorowego papieru wytnij różnej wielkości koła i odklej nimi wszystkie scianki pudełka (spodu nie obklejaj). Z białego papieru wytnij pazurki i przyklej je samum końcem do brzegu pudełka.
Biszkoptowe lizaki
patyczki do lodówpo 2 okrągłe biszkopty na 1 lizakbiała czekoladamasło orzechowe lub nutelakolorowe cukiereczki do ozdoby, M&Msy, rodzynki
Każdą parę biszkoptów posmaruj masłem lub nutelą. Pomiędzy ciastka, wsuń patyczek do lodów. Odstaw na ok. 1 godzinę do lodówki, aby masło stwardniało. W tym czasie rozpuść w mikrofali lub na parze czekoladę. Każdy "lizak" posmaruj z jednej strony roztopioną białą czekoladą. Poczekaj aż zastygnie a następnie posmaruj drugą stronę. Teraz czas na ozdabianie. Z cukierków i rodzynek zrób wesołe buzie. Takie biszkoptowe lizaki dzieci mogą podarować mamie lub tacie po ich przyjściu z pracy.
1. Powitanie małych piratówAby dzieci poczuły się prawdziwymi piratami, przygotowujemy na ten dzień zawieszki z ilustracją pirata lub gadżetu pirackiego i imieniem (np. Stary Bill, Jednooki John), które wieszamy wszystkim nowoprzybyłym gościom na szyi. Przygotowujemy samodzielnie klapki na oko – wycinamy z materiału i doszywamy gumkę oraz chustki, apaszki, które posłużą za nakrycie głowy.Inny ważny atrybut pirata to tatuaże, więc malujemy je przybyłym gościom na twarzy, rękach czarnym flamastrem do malowania twarzy lub naklejamy gotowe tatuaże.
Bawimy się w piratów
2. Propozycje zabaw:Zabawa numer 1: Który kubek będzie mój?Dzieci wybierają sobie jeden kubeczek oraz jeden obrazek, który wycinają z papieru i przyklejają z pomocą dorosłych do kubeczka. Obrazek powinien zostać podpisany imieniem danego dziecka. W ten sposób nikt nie sięgnie po niewłaściwy kubek. Na naszej imprezie wykorzystałam ilustracje z książki „Kapitan Sharky i tajemnicza wyspa skarbów" skanując je wcześniej.
Zabawa numer 2: Przenoszenie skarbów na statekSkarbami mogą być dowolne słodycze, np. czekoladowe lentylki lub misie-żelki. Potrzebujemy jednego dużego talerza wypełnionego słodyczami, dwóch misek i słomki dla każdego pirata.Dzielimy dzieci na dwie drużyny. Każdej z nich przydzielamy jedną miskę, ustawiamy dzieci w dwóch rzędach, ok. 3 metrów od talerza. Zaczyna pierwszy pirat z drużyny numer 1: podbiega do talerza, za pomocą słomki (zasysając powietrze) podnosi zdobycz i przenosi ją do miski swojej drużyny. Następnie przy talerzu staje pirat z drużyny przeciwnej. Gdy wszyscy wzięli udział w zabawie, zliczamy skarby w miskach. Wygrywa drużyna, która zebrała najwięcej słodkich skarbów.
Zabawa numer 3: Poszukiwanie skarbówTym razem najlepszym materiałem na skarby są czekoladki w postaci talarków, monet w złotych pozłotkach. Piraci opuszczają miejsce zabawy, a dorośli w tym czasie ukrywają monety w różnych dziwnych miejscach. Dla ułatwienia można rozrysować dzieciom prowizoryczną mapę z zaznaczeniem miejsc, gdzie ukryte zostały skarby. Następnie piraci wracają do pomieszczenia i na hasło: Skarb na horyzoncie! I rozpoczynają poszukiwania. Dobrze jest wcześniej ustalić reguły, że wygrywa osoba, która odkryje najwięcej monet, ale że następnie wszystkie monety zostaną zebrane w jeden worek i podzielone na wszystkich graczy. W ten sposób każdy pirat wyjdzie z imprezy z taką samą ilością skarbów.
Zabawa numer 4: Książka o piratach.Małym piratom przyda się chwila oddechu. Doskonałą okazją na wyciszenie dzieci może być przeczytanie im opowiadania o pirackiej treści. Ja wykorzystałam książkę „Kapitan Sharky i morski potwór” – może być to oczywiście każda inna książka z piratem w roli głównej. Innym pomysłem może być tylko zainicjowanie czytania prawdziwej książki, którą dokończą maili piraci lub wymyślenie całkowicie nowej historii.
Bal dobiega końca3. Zakończenie – pasowanie na pirata.Imprezę możemy zakończyć uroczystym pasowaniem na pirata. Przygotowujemy wcześniej dyplomy dla dzieci z imionami, które widnieją na zawieszkach otrzymanych na początku imprezy. Zbieramy wszystkich piratów i przed wyjściem wręczamy im określony dyplom. Treść może być następująca:
Dyplom PirataNiniejszym zobowiązuję się do służby na statku Kapitana Sharky’ego. Obiecuję, że zawsze będę stał po stronie mojego kapitana i nie będę się bał zdobywać obce statki. Nie mogę się już doczekać, aby zrabować złoto, czekoladę i kamienie szlachetne ze statków naszych wrogów i podzielić się nimi z moją załogą.Pirat „Stary Bill” należy od tej chwili do załogi Kapitana Sharky’ego”.
Pirackie smakołyki, czyli propozycja menu:- Ciasto w kształcie statkuPieczemy dowolne ciasto, np. zebrę lub murzynka, obcinamy je na kształt statku z dwóch stron, oblewamy polewą i dekorujemy masztem, chorągiewkami z papieru oraz słodyczami: lentylkami i żelkami. Załogą statku mogą być misie-żelki. (zdjęcie ciasta w dziale "Przepisy dla dzieci")- Ciasteczka – rekinki i rybkiPropozycja oprawy muzycznej:Piosenki – szanty Orkiestry Dni Naszych – wspaniałe na taką okazję!
Na początku każde z dzieci wybiera sobie jakiś pirackie imię: np. Krwawy John, Jednoręki Bill, Henry Nożownik, Robin Czarnobrody, Jim Odważny, Max Litościwy...
Dzieci bawiąc się w zabawę ciepło-zimno muszą znaleźć ukryty gdzieś klucz. Poszukiwania są zabawniejsze, jeśli dzieci jest kilkoro i wszystkie szukają naraz, a osoba podpowiadająca mówi ciepło-zimno śledząc ruchy tylko jednej z nich, oczywiście nie mówiąc której. Co jakiś czas mówi zmieniam - wtedy zmienia obserwowaną osobę. Gdy kluczyk zostanie znaleziony rozpoczynają się prawdziwe poszukiwania pirackiego skarbu. Do kluczyka jest dołączona kartka ze wskazówką:
Każdy kluczyk coś otwiera Pędźcie więc do komputera Znajdźcie tam pierwszą wskazówkę
I rozwiążcie łamigłówkę Bo czeka na was zagadka – łatwa rzecz dla dzieci stadka!
Gdy rozwiążecie układankę Znajdziecie swoją niespodziankę... Przy komputerze dzieci znajdują kopertę z pirackiem znaczkiem, a w środku zagadkę:
Postaw na niej jedną nogę, a natychmiast rusza w drogę.
Biegną więc do hulajnogi, a tam następna koperta z kolejną zagadką i pierwszym elementem układanki (kawałek obrazka, zdjęcia):
Można wtedy jechać na nim, kiedy kręci się nogami.
W bagażniku rowera znajdują następne elementy i oczywiście wskazówkę gdzie szukać dalej:
Gdy go odkręcę, umyję ręce.
Następnego elementu szukają w umywalce. I tak dalej, i tak dalej. Zagadki wymyślamy w zależności od tego co tam w domu się znajduje.
Jest oszklone i ma ramki, wiszą w nim firanki (okno)
Cztery nogi, jeden blat, gdyby nie on, gdzie byś jadł? (stół)
Jakie obuwie, do tego służy, żeby nie zmoczyć nóg w kałuży? (kalosze)
Czasem zamiast kawałka układanki zamieszczamy zadanie do wykonania, np:
1. Zbudujcie wspólnie z klocków zamek.
2. Razem wymyślcie jakiś piracki wierszyk/okrzyk
3. Narysujcie cień pirata - dzieci dobierają się w pary i rysują nawzajem swoje cienie z profilu.
4. Narysujcie na wielkim arkuszu papieru statek piracki - rysują oczywiście wszyscy wspólnie.
Po wykonanym zadaniu dzieci dostają następną zagadkę-wskazówkę.
Gdy dzieci zbiorą już wszystkie elementy układanki, i ułożą pocięte zdjęcie - wyjdzie im miejsce położenia skarbu. Może to być np. łóżko, szafa, pralka, wanna.
Skarb najlepiej włożyć do jakiejś skrzyni lub zwykłego pudełka kartonowego. Fajnie, jeśli uda się je tak zamknąć by zaczepić na nim kłódkę, by dzieci mogły naprawdę ją otworzyć znalezionym wcześniej kluczykiem. W skrzyni możemy schować poczęstunek na pirackie przyjęcie - paluszki, ciasteczka, różne słodycze i jakieś drobiazgi np. kolorowanki pirackie, balony, naklejki, drobne upominki dla każdego.
Ahoj, Piraci!
1.„Pirat” – rzut do celu: drużyny pięcioosobowe, start – pachołek, odległość do celu około 5 metrów, zadanie: każdy zawodnik rzuca 3 razy woreczkiem do „pirata” – opiekun stoi przy „Piracie” dokładnie licząc trafienia, opiekun podaje jury ilość trafień ( 5 pachołków, 5 piratów wielkości dziecka, 15 woreczków).2.„Wyścig ze sterem” – konkurencja bieżna :drużyny pięcioosobowe, start – pachołek, odległość ok. 10 metrów, zawodnik biegnie ze sterem okrąża „Pirata”, przekazuje ster kolejnemu zawodnikowi, opiekun w momencie ukończenia konkurencji natychmiast unosi do góry tabliczkę z numerem przedszkola (5 pachołków, 5 piratów, 5 tekturowych sterów).3.„Toczenie koła” – konkurencja sprawnościowa: drużyny dziesięcioosobowe, zawodnicy ustawiają się gęsiego, pierwszy zawodnik w szarfie, na sygnał podają sobie koła górą, gdy ostatnie dziecko otrzyma koło, biegnie z nim na początek, konkurencję uważa się za zakończoną gdy dziecko w szarfie znowu będzie na początku.(5 pachołków, 5 piratów, 5 dmuchanych kół).4. „Powieś pranie” – konkurencja sprawnościowa: drużyny pięcioosobowe, start - pachołek, nauczycielka i opiekun drużyny rozciągają linkę, przy pachołku miska z 2 chustkami i4spinacze, dziecko ma za zadanie powiesić koszulki na lince obiec „Pirata”, po dotknięciu kolejnego zawodnika, ten musi zdjąć pranie do miski, obiec „Pirata” itd. (5 pachołków, 5 piratów, 5 linek ok. 3 metrów, 5 misek, 6chustek, 18 spinaczy do bielizny).5. „Statek z kotwicą” – wyścig rzędów: drużyny 5 – osobowe, zawodnicy stoją gęsiego (ciasno), każde dziecko trzyma linkę na końcu której umocowana jest kotwica, na trasie do „Pirata” ułożone są dwa koła, zawodnicy w rzędach muszą pokonać trasę w formie slalomu i wrócić na swoje miejsce, (należy zwrócić uwagę aby dzieci nie puszczały linki, opiekun unosi do góry tabliczkę gdy ukończona zostanie konkurencja.( 5 szarf, 5 tekturowych kotwic na linkach, 6 kółek plastykowych).6.„Przynieś wodę” – wyścig: drużyny pięcioosobowe, start - pachołek, przy pachołku wiaderko z wodą, odległość ok. 10 metrów, przed „piratem” – miska; dziecko nabiera wody z wiaderka plastykowym kubeczkiem, biegnie do miski wylewa ją wraca przekazując kubek kolejnemu zawodnikowi, opiekun unosi numer przedszkola po ukończeniu konkurencji. Jury bierze pod uwagę szybkość i ilość przeniesionej wody.( 5 pachołków, 5 piratów, 5 misek, 5 wiaderek z wodą, 5 kubeczków);7.„Łowienie ryb” – miejsce – przed górką – każda drużyna osobno ( gdy inna drużyna bierze udział dzieci mogą się napić, zjeść ciastka, zabawy integracyjne – „Płynęła szalupa”, „Zuch marynarz”, „Wesoły pirat” – prowadząca – Danuta Dziejma) – drużyny 3 osobowe, czas 3 minuty - zawodnicy starają się wyłowić jak najwięcej ryb w określonym czasie. ( staw z folii, ok. 15 ryb z tektury, 3 wędki, klepsydra lub stoper).8.Konkurencja dla nauczycieli „Kotwica” – tekturowe kotwice uwiązane do linek, przełożone przez okienka statku, nauczycielki mają za zadanie jak najszybciej skręcić linki tak aby kotwica dotknęła statku. ( duży tekturowy statek z 5 oknami, 5 tekturowych kotwic na linkach ok. 10 metrów).Zabawa integracyjna „Płynęła szalupa”, odpoczynek.1.Ogłoszenie wyników olimpiady przez przewodniczącą jury, wręczenie pucharu, medali, dyplomów, nagród.2.„Taniec piratów” dla zwycięzców, zdjęcia przy statku.3.Pożegnanie – „Zuch marynarz”.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI PRZEDSZKOLNYMI WG METODY RUCHU ROZWIJAJACEGO WERONIKI SHERBORNE
Czas trwania ok. 45 minut.
Uczestnicy: 6 – 8 dzieci i tyle dorosłych.
Każde dziecko powinno mieć dorosłego partnera – rodzic, nauczyciel, student.
Dzieci z dorosłymi siedzą w kręgu, dorośli otaczają dzieci ramionami – pełne poczucie bezpieczeństwa.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie:
Ø prowadząca: przedstawia się imieniem w ten sposób, że wymawia je w takt klaskania : je- stem A-la;
Ø dzieci: powtarzają klaszcząc je – steś A – la;
Ø prowadząca: a teraz może któreś z Was zechce się przedstawić?
Żeby było milej będziemy po każdym przedstawianiu się, każdemu śpiewać piosenkę na powitanie. Słowa i melodia piosenki jak, „Panie Janie”.
Ø tekst: „Witaj Alu, witaj Alu
jak się masz, jak się masz.
Wszyscy Cię witamy, wszyscy Cię kochamy
bądź wśród nas, bądź wśród nas”.
Ø kolejno przedstawiają się poszczególne dzieci, wszyscy kolejno śpiewają każdemu piosenkę.
2. Zabawa w morze:
Ø Wprowadzenie: kto zna nazwę naszego morza (Bałtyk), co pływa po morzu (statki), co pływa w morzu (ryby)?
Ø Zabawa w ryby i statki:
dorośli jako statki, dzieci ryby. Ryby pływają w morzu – kładziemy się na brzuchu i pływamy, rybki się spotykają ze sobą, witają się dotykając się głowami, czołem nosem, brodą, rękami, płetwami, pływają krążąc po całej sali. Nagle nadpływają statki rybackie, krążą chcą złapać rybę. Rybki zachowują się cicho, przycupnięte, spokojne, w miejscu, statki zbliżają się są coraz bliżej, każdy statek łapie swoją rybkę i z nią w ramionach płynie, posuwają się razem po okręgu na pośladkach. Zatrzymują się, odpoczywają.
Dorośli i dzieci sprawdzają czy każde trafiło na swego partnera, powtarzają swoje imiona.
3. Zabawa w pasażerów na statku:
dzieci pasażerowie leżą spokojnie na plecach, odpoczywają, dorośli podchodzą każdy do swojego partnera, usiłują przewrócić dziecko na boki: lewy, prawy. Dzieci przyklejają się do podłoża, później przewracają się na boki. Zmiana partnerów dorośli przyklejają się do podłoża dzieci starają się przewrócić ich na boki.
4. Zabawa w sztorm:
statki z pasażerami są na morzu tworzą krąg, zrywa się sztorm – następują głębokie wychylenia, odchylenia do tyłu, coraz głębsze, pasażerowie wpadają do morza – przewroty.
5. Zabawa w rafy:
dorośli partnerzy, dzieci klękają na kolana podpierając się rękami głowami do środka. Dzieci bałwany morskie napierają na skałę, wślizgują się do środka, wpełzają na rafę koralową.
Inna wersja dorośli w klęku podpartym tworzą tunel, dzieci ryby przepływają tunelem.
6. Zabawa w ślimaki:
dzieci ślimaki pełzają na podłodze zwijają się w kłębek. Dorośli ptaki usiłują rozwinąć ślimaki.
7. Zabawa w marynarzy na statkach:
dorośli statki, dzieci marynarze wspinają się na maszt chcą wypatrzeć ląd.
8. Zabawa w przechodzenie przez rafy:
dwóch dorosłych trzyma dziecko pod pachy, małe poskoki w miejscu raz, dwa, trzy podskok do góry później do przodu.
9. Odpoczynek:
dzieci w kręgu leżą na brzuchu głowami do środka. Dorosły robi dziecku masaż kręgów w rytm słów:
Tu płynie rzeczka,
tutaj przeszła pani na szpileczkach,
tutaj pada deszczyk – stukanie palcami po krzyżu.
Czy Cię przeszedł dreszczyk?
promyczki słonka po plecach
...
aga_mw