KONSPEKT ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH
PRZEZ ANNĘ SZ.
TEMAT: Zawody rodziców.
CELE OGÓLNE:
· czerpanie radości ze wspólnych zabaw,
· utrwalenie wiadomości o zawodach rodziców,
· integracja grupy,
· inspirowanie do działań twórczych ,
· kształcenie umiejętności współpracy w grupie,
· kształcenie logicznego myślenia.
CELE OPERACYJNE:
· dziecko ma zaspokojoną potrzebę zabawy, ruchu, twórczości,
· dziecko umie współpracować w grupie,
· potrafi rozwiązywać zagadki,
· zna zawody wykonywane przez rodziców,
· prawidłowo rozpoznaje i nazywa akcesoria do różnych zawodów,
· umie kierować swoim ciałem,
· rozpoznaje własne emocje ,
· potrafi skupić swoją uwagę,
FORMY PRACY:
ü grupowa,
ü indywidualna,
ü zespołowa
METODY:
ü integracyjna,
ü rozmowa kierowana,
ü działania praktyczne,
ü relaksacyjna
PRZEBIEG:
1.Powitanie.
Nauczycielka wita wszystkich: - Witam wszystkich, którzy mają dobry humor, tych którzy mają zły humor, itd.
2. „Dzień dobry”- pląs w kręgu.
Dzieci stoją parami na obwodzie koła, twarzami zwróconymi do siebie. Gdy usłyszą piosenkę , witają się klaszcząc w ręce. Na słowa: raz, dwa, trzy – zmieniają partnerów.
3. Odjazd do „Krainy zawodów rodziców”.
Dzieci tworzą autobus i w rytm piosenki odjeżdżają do „Krainy zawodów rodziców”.
4. Zabawa „Imię i zawód”- przedstawienie się.
Wszyscy przedstawiają się mówiąc swoje imię i wybrany przez siebie zawód np. Asia- piosenkarka.
5. Rozwiązywanie zagadek na temat różnych zawodów.
Dzieci odgadują zagadki i sprawdzają rozwiązanie na ilustracjach.
Choć to nie rolnik, lecz rolę ma.często w teatrze lub w filmie gra. (aktor)
Na stoliku mam nożyce,Gdy je sprytnie w ręce chwycę,Gdy przy pracy się uwinę,Wnet ostrzygę ci czuprynę. (fryzjer)
Kto tnie materiał, aby z części małychZrobić całą bluzkę lub garnitur cały? (krawiec)
On w samolocie szybciej niż orzełW powietrzu beczkę robić może.Przez ciemne chmury światło przenika.Każdy z nas dobrze zna pana... (lotnika)
Przebił śmiało wszerz i wzdłużOceany, wiele mórz.On na mostku służby miewa,No i szanty chętnie śpiewa. (marynarz)
Wśród świateł jaskrawych pracuje,By potem efekty swej pracy w ciemności wydobyćI na białych kartach kolory rozłożyć.A potem możecie w niejednej gazeciePodziwiać ujęcia w jego pięknych zdjęciach.
(fotograf)
6. Zabawa „Zamiana miejsc”.
Wszyscy siedzą w kręgu. Dzielimy się na trzy grupy, każdej przydzielamy nazwę jednego zawodu (kucharka, piosenkarka, lekarka). Prowadząca wymienia jeden zawód, a ci , którzy są mu przyporządkowani zamieniają się miejscami. Kto zostanie bez miejsca prowadzi zabawę.
7. „Rekwizyt do zawodu” - praca w grupach.
Podział na grupy- losowanie kolorowej karteczki, naklejenie jej na ubranie. Rysowanie w grupach jednego rekwizytu do wylosowanego zawodu, odgadywanie przez wszystkich jaki to zawód.
8. „U masażystki” - zabawa relaksacyjna.
Wszyscy siedzą wygodnie zwróceni bokiem do środka koła, masują plecy kolegi lub koleżanki.
9. Rozmowa z dziećmi na temat: „Kim chciałbym zostać”.
Dzieci wypowiadają się na temat tego, jaki zawód chciałyby wykonywać, gdy będą dorosłe. Starają się podać przyczynę wyboru.
10. Zabawa ruchowo – naśladowcza „Pracujemy razem”.
Dzieci wspólnie naśladują czynności osób wykonujących dany zawód. Nazwę zawodu podaje nauczyciel.
11. Dokończ zdanie: Dzisiaj najbardziej podobało mi się....
Wszyscy kończą rozpoczęte zdanie.
1
cclaudia1986