Grupa psychoedukacyjna dla osób współuzależnionych.doc

(55 KB) Pobierz
Grupa psychoedukacyjna dla osób współuzależnionych

 

Grupa psychoedukacyjna dla osób współuzależnionych.

 

Jedną z form przystosowania się niektórych osób pozostających w bliskim kontakcie z osobą nadużywającą alkoholu jest podjęcie zachowań chroniących przed destrukcyjnym wzorcem postępowania osoby uzależnionej. Często zdarza się, że zachowania te zamiast pomagać, szkodzą, prowadzą do przystosowania się do destrukcyjnego związku i wzmocnienia go, w konsekwencji uniemożliwiając rozwiązanie problemu. Taki sposób reakcji nazywamy współuzależnieniem, a osobę postępującą zgodnie z tym typem zachowań – osobą współuzależnioną.

Osoba współuzależniona koncentruje całą swoją uwagę na osobie uzależnionej troszcząc się przede wszystkim o jej potrzeby, nadmiernie chroni ją i przejmuje odpowiedzialność za skutki jej picia, obsesyjnie kontroluje i nadzoruje jej życie oraz picie przez nią alkoholu. W wyniku permanentnej frustracji osoby współuzależnionej spowodowanej bezsilnością wobec zbyt trudnej dla niej sytuacji, doświadcza ona poczucia bezsilności, lęku, obniżenia własnej wartości, wzmożonych stanów depresyjnych, zaburzeń psychosomatycznych. Niemożność wyjścia z kryzysu, sprawia, że zarówno ona, jak i jej rodzina będąca w bliskim kontakcie z osobą uzależnioną, zaczyna funkcjonować dysfunkcyjnie nie mogąc sprostać swoim podstawowym zadaniom. Model takiego działania osoby współuzależnionej zwykle przenosi się także na inne jej związki z ludźmi o podobnym wzorze zachowania, przynosząc jej szkody w różnych sferach życia.

 

Korzyści i cele

Celem warsztatu jest:

·         Zmiana destrukcyjnych skryptów myślenia o alkoholizmie oraz wynikających z nich niewłaściwych zachowań w układzie rodzinnym oraz poza nim.

·         Dostarczenie wiedzy na temat choroby alkoholowej i mechanizmów uzależnienia, współuzależnienia, rodziny alkoholowej, życia emocjonalnego i konstruktywnego radzenia sobie z uczuciami, komunikowania się, radzenia sobie z przemocą, poprawy jakości życia.

·         Zapoznanie się z metodą interwencji mającej na celu skuteczne motywowanie osoby uzależnionej do podjęcia leczenia.

·         Autodiagnoza osobistych problemów wynikających z obcowania z osobą pijącą.

·         Wymiana doświadczeń (dzielenie się przeżyciami oraz wnioskami) uczestników grupy w zakresie dotychczasowego sposobu życia oraz zmiany sposobu myślenia na temat swojej obecnej rzeczywistości.

·         Zmiana prowadząca do tworzenia nowej wizji życia, w której życie „we dwoje” byłoby możliwym wyborem, a nie bezwzględną koniecznością.

·         Rozpoznawanie własnych potrzeb, uczuć - obrona przed destrukcją.

·         Stworzenie nowych, konstruktywnych rozwiązań w zakresie rozwoju osobistego, społecznego i zawodowego (budowanie poczucia własnej wartości, nauka pozytywnego myślenia, praca z ograniczającymi przekonaniami, konfliktami wewnętrznymi, trudnymi emocjami – złość, lęk; podejmowanie zachowań asertywnych, radzenie sobie z kryzysami, stresem, budowanie prawidłowych relacji, itp.).

 Program

 

MODUŁ I

·         Zapoznanie;  omówienie zasad pracy w grupie;  integracja.

·         Kto to jest alkoholik? Dlaczego jest to człowiek chory?

·         Choroba alkoholowa; jej objawy i fazy.

·         System iluzji i zaprzeczania.

·         Leczenie choroby alkoholowej. Nawroty. Zmiana roli alkoholu w rodzinie alkoholowej.


MODUŁ II
                

·         Rodzina alkoholowa - rodziną dysfunkcyjną.

·         Współuzależnienie w chorobie alkoholowej.

MODUŁ III

·         Bezsilność.

·         Niekierowanie własnym życiem.

·         Nadodpowiedzialność.


MODUŁ IV

·         Nadkontrola.

·         Psychologiczne skutki współuzależnienia.


MODUŁ V

·         Proces zmian w kierunku osobistego rozwoju u osób współuzależnionych.

·         Rozpoznawanie uczuć.

·         Porozumiewanie się z drugim człowiekiem.


MODUŁ VI

·         Pozytywne myślenie.

·         Asertywność.


MODUŁ VII

·         Lęk.

·         Złość.

·         Przemoc w rodzinie alkoholowej - uleganie przemocy.

MODUŁ VIII

·         Jak mogę pomóc mojemu dziecku?

·         Potrzeby.

·         Bądź dobra dla siebie

MODUŁ IX

·         Interwencja w chorobie alkoholowej.

·         Zdrowienie we współuzaleznieniu - nawroty.

·         Budowanie planu powrotu do zdrowia.

·         Zakończenie całego cyklu spotkań.

* Schemat zajęć opracowano na podstawie publikacji M. Kisiel „Zajęcia psychoedukacyjne dla uzależnionych”. Wyd. Instytut Psychologii Zdrowia, PTP, Warszawa 2001. 

Zasady uczestniczenia w grupie

 

Podstawową zasadą dla wszystkich uczestników  jest czytanie wybranej literatury fachowej, prowadzenie zapisu programu osobistego rozwoju.

·         Osoby współuzależnione: wykonuja prace domowe związane z realizacją programu osobistego rozwoju oraz uczestniczenie w mityngach AA.

·         Inni uczestnicy grupy zobowiązani są do uczestniczenia w grupach spotkaniowo-superwizyjnych po zakończeniu każdego modułu lub przed jego rozpoczęciem , uczestniczenie w otwartych mityngach AA lub w otwartej grupie AL-Anon, nawiązanie kontaktu z osobą współuzależnioną i udzielanie jej pomocy w programie zdrowienia.

Dla osoby współuzależnionej opracowuje się programu zdrowienia z zastosowaniem także wybranych metod NLP.

Później osoby nawiązują kontakt z innymi osobami współuzależnionymi i opowiadają im o własnym programie zdrowienia pomagając w ten sposób w procesie zdrowienia

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin