PROPOZYCJE ROZWIĽZAŃ METODYCZNYCH
Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I
Życie na łšce
Cele:
· Rozpoznaje napotkane na łšce roliny i zwierzęta.
· Dostrzega piękno wiosennej łški.
· Rozpoznaje roliny i zwierzęta łškowe w naturalnym rodowisku.
· Potrafi naladować odgłosy zwierzšt.
· Wymienia przyczyny i skutki zubożenia przyrody, ujemnego wpływu wypalania traw na roliny i zwierzęta.
· Przestrzega zasad ochrony rodowiska.
· Dostrzega znaczenie rodowiska łški w życiu człowieka.
· Wyraża swoje odczucia zwišzane z konkretna sytuacjš.
Metody:
Burza mózgów, dyskusja, pogadanka, pokaz, drama
Formy:
Indywidualna, zbiorowa, praca w grupie
rodki dydaktyczne:
Utwory Cztery pory roku. Wiosna Vivaldiego, Nick Cave Songs of joy z płyty Murder ballads, Lot trzmiela, duże arkusze białego papieru, farby, kredki, flamastry, kartoniki z napisami, karty pracy 1,2
Przebieg:
1. Wycieczka na łškę.
· Obserwacja rolin i próba ich nazwania.
· Obserwacja zwierzšt i próba ich nazwania.
· Obserwacja kolorów dominujšcych na łšce.
1. Samorzutne wypowiedzi o łšce na podstawie bezporedniej obserwacji.
· Czyim domem jest łška? (owadów, ptaków, ssaków)
· Jakie roliny rosnš na łšce?
· Jakie zwierzęta można spotkać wiosnš na łšce?
· Co łška daje zwierzętom?
· Jakie barwy dominujš na łšce?
1. Rozmowa ze strażakiem zaproszonym do klasy na temat skutku wypalania traw.
· Dzieci prowadzš rozmowę na podstawie wczeniej przygotowanych pytań i informacji.
1. Wykonanie karty pracy 1
2. Przywołanie doznań u uczniów o różnej barwie odczuć.
· Dzieci malujš kartki po jednej stronie na zielono, po drugiej na czarno. Układajš na podłodze wymalowane kartki zielonš stronš do góry, w ten sposób, aby pokryć jak największa powierzchnię.
· Następnie otrzymujš polecenie, aby położyć się na tych, zamknšć oczyi wsłuchujšc się w muzykę Cztery pory roku. Wiosna Vivaldiego, wyobrazić sobie miejsce, w którym mogš teraz przebywać.
· Po wysłuchaniu utworu uczniowie dzielš się wrażeniami i wspólnie dochodzš do wniosku, że tym miejscem może być łška.
· Metodš burzy mózgów nazywajš odczucia, których doznały (bezpieczeństwo, spokój, radoć, błogoć, zadowolenie, pogoda ducha,). Nauczyciel wszystkie sformułowania zapisuje na zielonym kartonie.
1. Tworzenie żywego obrazu łški zabawa dramowa. (kartoniki biedronka, stokrotka, motyl, ptak, itp)
Dzieci losujš kartoniki przygotowane przez nauczyciela z nazwami zwierzšt żyjšcych na łšce i wcielajš się w wylosowane role. Zajmujš odpowiednie miejsca w tworzonej łšce i rozmawiajš o tym, jak dobrze mieszkać na łšce. Następnie opowiadajš o tym jak dobrze mieszkać na łšce.
7. Uczniowie obracajš kartki na drugš stronę pojawi się kolor czarny.
· Dzieci wysłuchujš kolejnego utworu Nik Cave Songs of joy z płyty Murder ballads, i ponownie okrelajš i nazywajš swoje doznania (smutek, rozpacz, strach, niepokój, przerażenie, przygnębienie).
· Dzieci ponownie wcielajš się w wybrane przez siebie role i mówiš o tym co się na łšce mogło wydarzyć. Nauczyciel również uczestniczy w dramie i tak kieruje jej przebiegiem, aby uczniowie doszli do wniosku, że na łšce wybuchł pożar.
· Uczniowie dzielš się swoimi wrażeniami i mówiš o tym, jak się teraz czujš.
8. Przygotowanie planszy, Co żyje na łšce?, podkład muzyczny Lot trzmiela.
Na zielonej stronie kartek uczniowie rysujš sylwety rolin i zwierzšt żyjšcych na łšce, pod ziemia i na jej powierzchni. Nauczyciel uwiadamia im, żew czasie pożaru ginš wszystkie.
9. Wykonanie karty pracy 2
10. Podsumowanie zajęć.
Karta pracy 1 (I KLASA)
1. Odgadnij i podpisz nazwy ukrytych zwierzšt żyjšcych na łšce.
tyl mo
ka mrów
mak li
kret
dron bie ka
ka mysz
jšk pa
ła pszczo
2. Uporzšdkuj wyrazy w zdaniu:
łški pożarem. przed Chroń
3. Obejrzyj rysunek łški.
Pokoloruj i podpisz nazwy jej mieszkańców. Skorzystaj z nazw umieszczonych w ramce.
Przy owadach napisz literę 0. Przy ptakach literę P.
żaba, kret, bocian, pszczoła, pasikonik, czajka, motyl, ważka
Karta pracy 2 (I KLASA)
1. Jeden motyl ma 6 nóg.
Pytanie: Ile nóg majš 3 motyle?
Obliczenie:..........x............=..............
Odpowied: Trzy motyle majš nóg ................... .
2. Trzy motyle majš razem 18 nóg, każdy po tyle samo.
Pytanie: Ile nóg ma 1 motyl?
Obliczenie: :..........x............=..............
Odpowied: Jeden motyl ma ............. nóg.
3. Na listku siedzi kilka motyli. Razem majš 18 nóg. Każdy ma po 6 nóg.
Pytanie: Ile motyli siedzi na listku?
Obliczenie: :.......... : ............ =..............
OdpowiedŸ: Na listku siedzi .............. motyli.
4. Oblicz:
3 x 7 =..........
21 : 7 =..........
2 x 3 =..........
6 : 3 =..........
7 x 3 =..........
21 : 3 =..........
3 x 2 =..........
6 : 2 =...........
Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II
Wycieczka do lasu. Jestem igłš jodły.
· Potrafi obserwować przyrodę różnymi zmysłami.
· Stosuje zdobyte wiadomoci w praktycznym działaniu.
· Przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas wycieczki.
· Dostrzega i ocenia sytuacje niebezpieczne dla życia zwierzšt lenychi rolin.
· Wie jak należy zachowywać się w lesie, aby chronić go przed zniszczeniem.
· Rozpoznaje i nazywa owady, ssaki i ptaki napotkane w lesie.
· Wypowiada się na temat życia lasu na podstawie wycieczki.
· Słucha z zainteresowaniem wzorowego czytania tekstu. Okrela nastrój utworu.
· Umie czytać cicho ze zrozumieniem.
· Ustala zwišzki przyczynowo-skutkowe w przedstawionych wydarzeniach i porzšdkuje ich kolejnoć.
· Stosuje różne techniki plastyczne.
· Posługuje się językiem pozawerbalnym.
Działania praktyczne, trening wyobrażeniowy, pogadanka, prezentacja multimedialna
Indywidualna, zbiorowa, praca w grupach
Płyta z nagraniem R. Kulik Muzykoterapia lato, kartka format A3,bibuły, kolorowe papiery, farby, prezentacja multimedialna Las, karty pracy 1,2, tekst pt. Szkółka lena J. Kulmowej
1. Omówienie celu i przebiegu wycieczki do lasu.
Badanie gleby (wilgotna czy sucha), rozpoznawanie drzew, krzewów, rolin zielnych, oglšdanie pod lupš drobnych szczegółów przyrody, podpatrywanie zwierzšt, słuchanie i rozpoznawanie głosów" lasu. Rysowanie lub zapisywanie wyników obserwacji (dzieci zostajš podzielone na grupy).
2. Przedstawianie wyników obserwacji przyrodniczych przez poszczególne zespoły (po powrocie do klasy).
3. Rozpoznawanie lasów, rolin i zwierzšt lenych na podstawie prezentacji multimedialnej Las
· Jakie drzewa i krzewy sš przedstawione w prezentacji?
· Które z nich widziałe na wycieczce?
· Jakie znasz rodzaje lasów?
· Czym się różni drzewo od krzewu?
· Jakie wyróżnisz warstwy lasu?
· Jakie roliny żyjš w poszczególnych warstwach lasu?
· Które z nich spotkalimy na wycieczce?
· Jakie zagrożenia mogš stwarzać ludzie dla lasów? (pożary, zamiecanie)
· W jaki sposób możemy chronić las przed tymi zagrożeniami?
1. Cechy charakterystyczne ssaków i ptaków.
2. Wykonanie kart pracy 1
3. Słuchanie wzorowego czytania wiersza pt. Szkółka lena.
Okrelanie nastroju utworu i ustalanie, jakimi rodkami poetka go osišgnęła.
4. Czytanie odpowiednich fragmentów tekstu.
5. Rozmowa dotyczšca prawdziwych szkółek lenych.
· Jak wyglšda szkółka lena?
· W jakim celu zakłada się szkółki lene?
· Kto te szkółki zakłada i opiekuje się nimi?
1. Wykonanie karty pracy 2
2. Praca twórcza: Dzieci biorš kilka igieł sosny, lici dębu itp. I wsłuchujš sięw muzykę.
3. Nauczyciel czyta tekst:
Jestemy igłš sosny, grzanej słońcem, poród piewu ptaków i nagle( wycisza się muzyka)... lecš na nas brudne dymy i pyły z kominów. Pokaż mimikš, ruchami ciała, co czujesz? Stwórz bezpieczne schronienie dla chorej igły, stosujšc dowolne materiały i rodki wyrazu plastycznego (muzyka głono). Dzieci twórczo pracujš.
4. Omówienie przez uczniów swych prac. Wywołanie refleksji na temat koniecznoci ochrony lasów.
Szkółka lena J. Kulmowa
Ledwie kukułka zakuka,
zaczyna się u nas nauka.
Te malutkie,
najmniejsze sosenki
uczš się zielonej piosenki.
Te bardzo jeszcze młode
uczš się z chmurek wróżyć pogodę.
Te, co już nieco odrosły od ziemi,
liczš obłoki, co płynš nad nimi.
A te najstarsze i najwyższe z nas
Czytajš głono:
las,
las.
Karta pracy 1 (II KLASA)
sarna, wiewiórka, komar, dzięcioł, jeż, motyl, kos, zajšc, kukułka, mrówka, dudek, chrzšszcz
ssaki
ptaki
owady
Uzupełnij zdania.
Lasy z przewaga drzew liciastych to............................................................
Lasy z przewagš drzew iglastych to...............................................................
Las, w którym rosnš buki, sosny, dęby, brzozy i jodły nazywamy lasem.....
..................................................
Podkrel prawidłowo zapisany łańcuch pokarmowy.
a. lis, bażant, lić ziemniaka, stonka
b. bażant, lis, stonka, lić ziemniaka
c. lić ziemniaka, bażant, stonka, lić
d. lić ziemniaka, stonka, bażant, lis
Połšcz częci zdań. Pokoloruj zdanie, które wyjania, czym jest szkółka lena dla autorki wiersza pt. Szkółka lena
Prawdziwa Szkółka lena
Szkółka lena w wierszu
Przypomina naszš szkołę, bo drzewka uczš się tam piewać liczyć i czytać
To hodowla młodych drzewek
Rysunek przedstawia warstwowš budowę lasu.
Napisz jak nazywajš się kolejne warstwy.
Uporzšdkuj nazwy rolin wpisujšc je do odpowiedniej warstwy:
Borówka, wierk, malina, mech, poziomka, jagoda, dšb, jeżyna, jałowiec, jagody, brzoza, buk, leszczyna, paproć, jarzębina, sosna, grzyby, zioła
NAZWA WARSTWY III
........................................
NAZWA WARSTWY II
NAZWA WARSTWY I
NAZWA ROŒLIN
...
echooo16