MSR_34tojza(2).doc

(40 KB) Pobierz
MSR 34 - Sprawozdawczość śródroczna

 

              Międzynarodowy Standard Rachunkowości 34  

            „Śródroczna sprawozdawczość finansowa”

 

 

                

                     MSR  34

      Ustawa o rachunkowości

 

1. MSR 34 definiuje pojęcie okresu śródrocznego stanowiąc, że jest to okres sprawozdawczy krótszy od pełnego roku obrotowego.

2. Śródroczny raport finansowy zawiera pełne lub skrócone sprawozdanie finansowe sporządzone za ten okres (zgodnie z opisem MRS 1 i MSR 34( § 4).

3. Jeśli jednostka publikuje pełne sprawozdanie finansowe (w ramach swojego raportu śródrocznego), to powinno ono zawierać:

a/ bilans,

b/ rachunek zysków i strat

c/ sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym

d/ rachunek przepływów pieniężnych

e/ informacje dodatkowe oraz inne informacje    uzupełniające

4. W przypadku gdy jednostka w ramach raportu śródrocznego publikuje skrócone sprawozdanie finansowe, to powinno ono zawierać:

a/ skrócone bilans,

b/ skrócony rachunek zysków i strat,

c/ skrócone zestawienie zmian w kapitale własnym,

d/ skrócony rachunek przepływów  pieniężnych,

e/ wybrane informacje dodatkowe

5. Skrócone sprawozdanie finansowe powinno zawierać przynajmniej wszystkie te pozycje główne i sumy pośrednie, które były zawarte w ostatnim rocznym sprawozdaniu finansowym.

6. Okresy, za które wymagana jest prezentacja śródrocznego sprawozdania finansowego:

a/ bilans – na koniec bieżącego okresu śródrocznego oraz bilans porównawczy na koniec roku obrotowego,

b/ rachunek zysków i strat – za bieżący okres śródroczny i narastająco za bieżący rok obrotowy do dnia sporządzenia raportu wraz z porównawczym rachunkiem zysków i strat za porównywalne okresy śródroczne,

c/ sprawozdanie ze zmian w kapitele własnym – narastająco za bieżący rok obrotowy do dnia sporządzenia raportu wraz z porównawczym sprawozdaniem za porównywalny okres od początku roku do dnia sporządzenia raportu bezpośrednio poprzedzającego go roku obrotowego,

d/ rachunek przepływów pieniężnychza bieżący rok obrotowy do dnia sporządzenia raportu wraz z porównawczym sprawozdaniem za porównywalny okres bezpośrednio poprzedzającego go roku obrotowego.

7. Wycena aktywów i pasywów – MSR 34 stanowi, że należy przyjąć takie same zasady (politykę) rachunkowości jak w przypadku rocznych sprawozdań finansowych.

MSR 34 (wychodząc poza regulacje ustawowe) stanowi zasady ujmowania i wyceny:

a/ odchyleń z tytułu ceny, wydajności i ilości – w wyniku ustalonym na śródroczne dni sprawozdawcze odchylenia te są ujmowane w takim zakresie jak w wyniku na koniec roku obrotowego, żadne odraczanie odchyleń nie jest odpowiednie,

b/ zysków i strat z tytułu różnic kursowych, wskazując na stosowanie reguł opisanych w MSR 21 (§ 29-31),

c/ sprawozdawczości w warunkach hiperinflacji, zalecając stosowanie zasad MSR 29 (§ 32-34),

d/ utrata wartości aktywów, uznając za celowe wykorzystanie   MSR 36 (§ 35 – 36).

8.  W związku ze sprawozdawczością śródroczną MSR 34 podejmuje m.in. następujące problemy:

a/ przychodów uzyskiwanych sezonowo, cyklicznie lub sporadycznie nie mogą być przenoszone do rozliczenia w czasie na dzień śródroczny, jeśli przeniesienie w czasie nie byłoby odpowiednie na koniec roku obrotowego (np. przychody z tytułu: dywidend, tantiem, dotacji państwowych),

b/ kosztów ponoszonych nierównomiernie w ciągu roku obrotowego – powinny być przeniesione do rozliczenia w czasie tylko wtedy gdy ich przeniesienie do rozliczenia w czasie jest również odpowiednie na koniec roku obrotowego,

Należy przez to rozumieć, że koszty łączone są z przychodami. Jeżeli określony koszt nie jest związany z oczekiwanym przychodem, musi być ujęty w rachunku zysków i strat, w okresie w którym został poniesiony.

c/ przekształceń danych za poprzednie okresy śródroczne.

 

 

 

 

Ustawa o rachunkowości nie definiuje pojęcia sprawozdawczości śródrocznej.

 

Polskie prawo bilansowe odnosi się do sprawozdań półrocznych. Należy przez to rozumieć sporządzenie sprawozdania półrocznego w oparciu o niezamknięte księgi rachunkowe (w szczególności konta wynikowe), jednak z uwzględnieniem zasad wyceny stosowanych przy sporządzaniu sprawozdań rocznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycena aktywów i pasywów - ustawa o rachunkowości stanowi również, że należy przyjąć takie same zasady (politykę) rachunkowości jak w przypadku rocznych sprawozdań finansowych

 

 

Nie mam zastrzeżeń.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin