SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
Data prowadzenia zajęć: 8.09.2008 rok
Prowadzący: Katarzyna Wrona
Klasa Ia
Krąg tematyczny: Jestem uczniem
Temat dnia: Album rodzinny-książka przechowująca historię i wspomnienia. Wprowadzenie litery „A”, „a” na podstawie wyrazu „aparat”, rozróżnienie kształtów i nazywanie figur geometrycznych, wysłuchanie wiersza „Trójkątna bajka”, wykonanie scrapu z własnym zdjęciem, stworzenie albumu klasowego,
Cele lekcji:
Ø Ogólne:
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się,
- kształtowanie umiejętności uważnego słuchania,
- doskonalenie umiejętności rozpoznawania figur geometrycznych,
- kształtowanie umiejętności rozpoznawania litery i głoski „a” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie
- kształtowanie pisania litery a” w powietrzu, na kartce i w liniaturze.
- doskonalenie umiejętności manualnych,
- kształtowanie motoryki małej
Ø Szczegółowe:
Uczeń:
- wypowiada się na dany temat,
- dokonuje analizy i syntezy słuchowej z głoską „a”,
- dokonuje analizy wzrokowej litery „a”,
- potrafi określić miejsce głoski w wyrazie,
- potrafi koncentrować uwagę na czytanym tekście i zapamiętać zdarzenia,
- potrafi pisać literę „a” w powietrzu, na kartce i w liniaturze
- umie rozpoznać figury geometryczne i podzielić je na grupy według wielkości,
- dokonuje starannego wykonania scrapu do albumu klasowego,
- potrafi dokładnie wycinać i przyklejać poszczególne elementy w celu ozdobienia strony albumu
Metody pracy: podająca, problemowa, ćwiczeniowa
Formy pracy uczniów: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: płyty CD, punchery, karteczki dla dzieci z wyrazem podstawowym i jego schematem głoskowym oraz sylabowym, czerwone i niebieskie prostokąty, zdjęcia różnego rodzaju, gitara, płyta z muzyką P. Dennisona obrazki w których litera „A” znajduje się na początku , w środku lub na końcu, schematy głoskowe do tych obrazków, aparat fotograficzny.
Literatura: Podręcznik i ćwiczenia „Już w szkole”, „Twórcza kinezjologia w praktyce – propozycje dla każdego” , „ karty pracy” J. Białobrzeska, „Od A do Z – bawimy się głoskami i literami” J. Białobrzeska
zakładane cele
zadania dla uczniów
czynności uczniów
obszar aktywności
uwagi
Wprowadzenie do tematu zajęć, uważne słuchanie czytanego tekstu
Nauczyciel wzorowo czyta tekst z podręcznika „Album rodzinny” po czym zadaje pytania uczniom np. po co przechowujemy zdjęcia?jak przechowujemy zdjęcia?kiedy robimy zdjęcia?czym robimy zdjęcia?po co tworzymy albumy itp., nauczyciel robi też wspólne zdjęcie kalsowe jako pierwsze do klasowego albumu
Uczniowie uważnie słuchają czytany tekst i odpowiadają na pytania nauczyciela
Edukacja polonistyczna
Podręcznik „Już w szkole” - „Album rodzinny” str. 9 ,aparat fotograficzny
Doskonalenie wypowiedzi uczniów
Nauczyciel prosi dzieci aby opowiedziały coś o zdjęciach, które przyniosły
Uczniowie opowiadają o zdjęciach przyniesionych przez siebie z domu
zdjęcia
Wprowadzenie litery „a” na podstawie wyrazu podstawowego „aparat”
Nauczyciel przypina kartkę z napisem „aparat”, prosi uczniów o podanie liczby głosek i wymienienie ich, podanie liczby sylab i wyklaskanie ich. Zadaje uczniom pytanie ile i jakie mamy w tym wyrazie samogłoski oraz jakie i ile jest spółgłosek.
Uczniowie dokonują analizy i syntezy głoskowo-sylabowej wyrazu podstawowego „aparat”
Uczniowie wspólnie wykonują zadanie na tablicy a następnie na kartkach otrzymanych od nauczyciela
Aparat fotograficzny, obrazek aparatu fotograficznego, kartka z napisem wyrazu podstawowego, kartka schematu sylabowego, kartka schematu głoskowego, czerwone i niebieskie prostokąty, kartki dla dzieci z wyrazem podstawowym, jego schematem głoskowym
Kształtowanie umiejętności rozpoznania głoski „a” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie
Nauczyciel prosi uczniów o otwarcie ćwiczeń i wykonanie wspólnie z nim ćwiczeń
Uczniowie otwierają ćwiczenia i razem z nauczycielem rozwiązują je
Ćwiczenia „Już w szkole” ćw. 2, str 22, 1 str. 23
Nauka pisania litery „a”
Nauczyciel pokazuje dzieciom w powietrzu pisanie litery „a” , następnie w liniaturze
Uczniowie powtarzają pisanie w powietrzu, następnie na ławce a następnie w liniaturze
Ćwiczenia „Już w szkole” str. 22
Kształtowanie umiejętności rozpoznawania figur geometrycznych
Nauczyciel prosi o określenie kształtu przedmiotów które wystawił przed uczniami na ławce, a następnie o odszukanie tego co jest trójkątne w klasie, co jest kwadratowe, a co okrągłe
Uczniowie określają figury przedmiotów z ławki, a następnie szukają trójkątnych, okrągłych i prostokątnych rzeczy w sali
Edukacja matematyczna
Przedmioty przyniesione przez nauczyciela,
Doskonalenie rozpoznawania figur geometrycznych
Nauczyciel prosi o otworzenie ćwiczeń i wykonanie zadania
Uczniowie otwierają ćwiczenia i wykonują zadanie
Obszar matematyczny
Ćwiczenia „Już w szkole” ćw. 1 str 24, ćw2, str 24, ćw 3 str 24
Doskonalenie motoryki małej
Nauczyciel pokazuje i tłumaczy dzieciom jak wyglądają scrapy i prosi o wykonanie
Uczniowie na płytach CD przyklejają zdjęcie i ozdabiają je tworząc scrapy, które stanowią strony albumu klasowego
Edukacja plastyczna
Guziki, tasiemki, płyty Cd, kolorowy papier, klej, nożyczki, punchery, zdjęcia
Podsumowanie
Nauczyciel prosi by dzieci na kartkch narysowały buzie. Jeśli lekcja się podobała uśmiechnięta, jeśli nie podobała to smutną
Uczniowie rysują uśmiechnięte lub smutne buzie
Puste kartki
Ćwiczenie śródlekcyjne
Zabawa w Pingwinka
Uczniowie śpiewają i pokazują pingwinka
gitara
Nauczyciel demonstruje dzieciom kapturek myśliciela i prosi o wykonanie
Uczniowie wykonują kapturek myśliciela
Ćwicznie środlekcyjne
Nauczyciel prosi dzieci o wykonanie ćwiczeń naprzemiennych przy muzyce Denniosna
Uczniowie wykonują ćwiczenia naprzemienne
Płyta z muzyką Dennisona
zabcia83