Logoterapia-Konspekty_-_doskonalenie_artykulacji.doc

(51 KB) Pobierz

mgr Małgorzata Oleksa

oligofrenopedagog logopeda

Szkoła Podstawowa nr 67

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Komisji Edukacji Narodowej

w Katowicach ul. Zielona 5 

PROPOZYCJE ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH ROZWIJAJĄCYCH SPRAWNOŚĆ NARZĄDÓW ARTYKULACYJNYCH 
 

KONSPEKT DO ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

TEMAT: Zabawy ze zwierzętami. 

CELE:

     u  doskonalenie sprawności artykulatorów

·         wdrażanie narządów artykulacyjnych do wyraźnej pracy podczas mówienia

·         rozwijanie słuchu fonemowego i koordynacji słuchowo-ruchowej

·         kształtowanie prawidłowego toru oddechowego

 
 

PRZEBIEG ZAJĘĆ: 

     1. Zabawa artykulacyjna – wiersz „Ko, ko, ko, kwa, kwa, kwa, kto mój języczek zna?”- Ewy Stadtmuller.

     Prowadząca czyta dzieciom wiersz, zachęcając wcześniej do aktywnego uzupełniania jego treści. 

     Jestem mały poliglota,

     Bo rozumiem psa i kota,

     Ptasi język także znam,

     Zaraz udowodnię wam. 

     Kotek miskę mleka miał.

     Pyszne było – miauknął :

     ......  . 

     Piesek też by pewnie chciał.

     Szczeka głośno:

     ......  . 

     Małej myszce ser się śni.

     Piszczy cicho:

     ......  . 

     Kurka zniosła jajek sto.

     Gdacze o tym:

     ...... . 

     Kaczka śliczne piórka ma.

     Kwacze dumnie:

     ...... . 
 

     Nad jeziorkiem żabek tłum

     Kumka sobie:

     ...... .   

     Jak to dobrze kumie, kumie,

     Że ktoś po żabiemu umie. 
 

Czytając chwali dzieci za prawidłowe uzupełnianie wiersza. Mówi, że każde z nich jest poliglotą i objaśnia znaczenie tego słowa. 
 

     2. Zabawa ortofoniczna – Głosy zwierząt

Prowadząca zachęca dzieci do naśladowania odgłosów zwierząt przedstawionych na obrazkach, które wcześniej rozłożyła na dywanie. Dzieci kolejno wybierają jeden obrazek. Nazywają przedstawione na nim zwierzę i naśladują jego mowę. Kierująca zabawą powtarza wypowiedziane przez dziecko dźwięki, zwracając uwagę na odpowiednie ułożenie warg, języka czy zębów podczas artykulacji. 

      3. Gimnastyka narządów mowy – „Obiad kotka”

Kierująca zabawą rozmawia z uczestnikami zajęć na temat posiłku kota. Wspólnie wykonują określone czynności, np.:

·         jedzą – układają dłonie  w kształcie miseczki, wysuwają język z buzi, wysuwają język z buzi, wykonują ruchy naśladujące wylizywanie,

·         oblizują z zadowoleniem górną wargę, potem dolną, następnie górną i dolną jednocześnie w prawą stronę , potem w lewą,

·         po jedzeniu myją ząbki górne językiem, potem dolne,

·         okazują zadowolenie – mruczą, uśmiechając się ze zwartymi zębami i ustami rozciągniętymi na boki.

 

  1. Zagadki ortofoniczne – „Czyje to głosy?”

Osoba prowadząca odtwarza nagrania głosów zwierząt. Pyta, czyj to głos. Po odgadnięciu przez dziecko zagadki powtarza dźwięki, przypominając o charakterystycznym dla niego układzie ust, języka czy zębów. 

  1. Zabawa oddechowa – „Kolorowe piórka” 

Prowadząca układa na dywanie kolorowe piórka (papierowe), które zgubiły kurki. Prosi, aby każde z dzieci podniosło jedno z nich i ułożyło sobie na otwartej dłoni. Zadanie polega na przysunięciu dłoni do ust, krótkim wdechu nosem i zdmuchnięciu piórka z dłoni powietrzem wydychanym przez usta. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy. 

  1. Zakończenie.

Prowadząca rozdaje dzieciom obrazki ze zwierzętami, prosi o pokolorowanie ich, dziękuje dzieciom za aktywny udział w zajęciach.

KONSPEKT DO ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

TEMAT: Ptaki 

CELE:

     uusprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych

     ukształtowanie prawidłowego toru oddechowego

     urozwijanie słuchu fonemowego

     uzwrócenie uwagi na charakterystyczne cechy głosek tylnojęzykowych k, g

     urozwijanie koncentracji uwagi 
 

     PRZEBIEG ZAJĘĆ: 
 

  1. Gimnastyka narządów artykulacyjnych:

Dzieci wykonują następujące czynności:

      -ziewają nisko opuszczając żuchwę

      -kaszlą z wysuniętym językiem

      -chrapią na wdechu i wydechu

      -drapią grzbietem języka o podniebienie

      -nabierają powietrze nosem i zatrzymują w jamie ustnej (nadymają policzki)

      -sięgają czubkiem języka do nosa. 
 

  1. Zabawa ruchowo-artykulacyjna – „Kroki”

Prowadząca wymienia kolejno nazwy ptaków: bocian, wrona, kura, kaczka, indyk. Dzieci naśladują ich sposób poruszania się oraz odgłosy.  
 

  1. Omówienie cechy głosek k, g

Prowadząca zwraca uwagę na to, że w zademonstrowanych wcześniej odgłosach ptaków występuje głoska „k, g”. Omawia charakterystyczny układ języka przy ich wymawianiu (wysklepianie się tylnej części języka i zwarcie z tylną częścią gardła). 
 

  1. Zabawa słuchowo-ruchowa – „Kukułcze jajo”

Uczestnicy zabawy siadają w kręgu. Prowadząca opowiada o zwyczaju kukułek związanym z podrzucaniem jaj do gniazd innych ptaków. Następnie proponuje  zabawę w „Kukułcze jajo”. Wygrane dziecko otrzymuje papierową kulę. Chodzi za plecami siedzących osób, naśladując głos kukułki. Po chwili zostawia za plecami jednego z uczestników „jajo”, milknie i szybko wraca na swoje miejsce. Zadaniem osoby, która otrzymała jajo jest złapanie uciekiniera, póki nie zajmie on wolnego miejsca w kręgu. Jeśli nie zdąży, w następnej rundzie zostaje kukułką.

   

  1. Zabawa oddechowa: „Ptaki”

Każde dziecko w nagrodę za starannie wykonane ćwiczenia  w poprzednich zabawach, otrzymuje papierowe piórko. Prowadząca prosi, aby dzieci wykonując wdech nosem zdmuchiwały piórko z dłoni powietrzem wydychanym ustami. Zwraca uwagę na prawidłowy tor oddechowy (wdech nosem, wydech ustami). 

  1. Zabawa słuchowo-artykulacyjna – „Ptasia rodzina”

Prowadząca opowiada historyjkę o przyjęciu u pani kury. Umawia się z dziećmi, że kiedy usłyszą nazwę ptaka, demonstrują jego głos.

      Na przyjęciu u kury i koguta zebrała się cała ptasia rodzina. Kura z radością pełniła rolę gospodyni. Witała wszystkich miłym słowem. Bocianowi powiedziała, że ma piękny biało-czarny fraczek .Zwróciła na nowe korale indyka. Pogawędziła z gołąbkami o ich nowym mieszkaniu na wieży ratusza. Uśmiechnęła się radośnie do przechodzących przyjaciółek kaczki i gąski Kiedy pocieszała zmartwionego chorobą synka wróbla ,przyszedł kogut z wiadomością, że kolacja gotowa. Kura zaprosiła gości na poczęstunek. Zastanawiała się, dlaczego nie ma wrony i kukułki. W tym momencie otworzyły się drzwi i stanęły w nich obie spóźnialskie. Wszystkie ptaki zasiadły do stołu.   

 

      6. Zakończenie.

Prowadząca rozdaje dzieciom obrazki z ptakami, prosi o pokolorowanie ich, dziękuje dzieciom za aktywny udział w zajęciach. 
 
 

KONSPEKT DO ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

TEMAT: Zawody. 

CELE:

      uutrwalenie prawidłowej artykulacji głosek opozycyjnych

      urozwijanie słuchu fonemowego

      uusprawnianie narządów mowy 

PRZEBIEG ZAJĘĆ: 

  1. Gimnastyka narządów artykulacyjnych-„Strażak Staszek”

Prowadząca wita dzieci i zaprasza je do gimnastyki buzi. Opowiada historyjkę prosząc, by dzieci w odpowiednim momencie starannie wykonywały ćwiczenia narządów mowy.

„Strażak Staszek”

 

Pewnego dnia przy ulicy Szałasowej wybuchł pożar. Pani Szostkowa zadzwoniła do straży pożarnej. Strażak Staszek szybko wskoczył do wozu i na sygnale pojechał na miejsce pożaru (dzieci wymawiają połączenie samogłosek e-o, e-o). Na miejscu zobaczył, że płonie dach (układają dolne zęby na górną wargę) i parter (układają górne zęby na dolną wargę). Rozwinął wąż (tworzą rulonik z języka) i zaczął gasić płomienie. Strażak biegał po całym domu, gasząc ogień (przesuwają czubkiem języka po górnych zębach, podniebieniu górnym i dolnych zębach). Nagle zabrakło wody. Staszek postanowił gasić ogień piaskiem (wysuwają i chowają szeroki i płaski język). W końcu ogień zgasł, słychać było tylko syk (wymawiają długie sss...). Strażak raz jeszcze sprawdził wszystkie pomieszczenia w domu (czubkiem języka dotykają podniebienia górnego, górnych zębów, wewnętrznej strony policzków, dolnych zębów i dna j. ustnej). Wokół rozległy się oklaski („klaszczą” uderzając szerokim językiem o podniebienie). Strażak Staszek zadowolony z wykonanej pracy (dzieci rozciągają usta w szerokim uśmiechu) odjechał wozem strażackim (wykonują motorek wargami). 
 
 

  1. Zabawa słuchowo – artykulacyjna „Sprawne uszko”

 

Dzieci siadają jedno za drugim, tworząc wąż strażacki. Prowadząca ustala, że jedno z nich wyjdzie z pomieszczenia. Pozostałe, naśladując szum wody płynącej w wężu, z zasłoniętymi ustami wymawiają głoskę szszsz... . Jedno z nich z zasłoniętymi dłonią ustami, naśladuje dźwięk wody wypływającej z pękniętego węża, wymawiając głoskę sss... .Na dany sygnał wszyscy jednocześnie na długim wydechu  wymawiają umówione głoski. W tym czasie prowadząca zaprasza odgadujące dziecko. Prosi o odszukanie „dziury” w wężu, koncentrując jego uwagę słuchową na dźwiękach. Po wykonaniu zadania nieszczelny wąż należy „zalepić”, układając usta koleżanki lub kolegi w kształt zgodny z układanie ust podczas wymawiania głoski szszsz. Zabawę należy powtórzyć kilka razy. 

  1. Zagadki – „Zawody”

 

Prowadząca przypomina uczestnikom o charakterystycznych cechach głosek s i sz (układ ust, języka, temperatura wyczuwanego strumienia powietrza). Prezentuje tablice ze schematami i symbolami przedstawiającymi układ narządów mowy podczas wymawiania obu głosek. Następnie zaprasza dzieci do odgadywania zagadek oraz wyszukiwania w odgadniętej nazwie głosek s –sz.   

Ma biały fartuch - jak lekarz, ale nie leczy, tylko wypieka.

      ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin