Anoreksja i bulimia.doc

(44 KB) Pobierz
Anoreksja i bulimia – epidemia XXI wieku

ANOREKSJA

Kiedy odchudzanie się jest chorobą ?

W niechorobowej sytuacji wahania wagi u osoby odchudzającej się nie zagrażają zdrowiu, a koncentracja na jedzeniu nie przeszkadza w realizacji zamierzeń życiowych. Po osiągnięciu zaś zamierzonej wagi osoby te przestają się odchudzać.

Niektóre osoby odchudzające się i tracą jednak kontrolę nad zachowaniami związanymi z jedzeniem oraz skutkami odchudzania. Docelowa waga ciała zaczyna być wtedy ciągle przesuwana w dół pomimo coraz większego spadku wagi sylwetka jest spostrzegana jako wciąż niewystarczająco szczupła. Utrzymuje się przy tym przekonanie, że odchudzająca się panuje nad swoim jedzeniem i wagą. W rzeczywistości coraz trudniej jest jej wrócić do normalnego jedzenia i normalnej wagi. Pojawia się też przerażenie i paniczny lęk na myśl o przytyciu nawet kilku gramów.

Ten moment, kiedy realnej utracie kontroli nad swoim odżywianiem i wagą towarzyszy silne subiektywne przekonanie o posiadaniu takiej kontroli, stanowi początek ciężkiej, podstępnej, paradoksalnej i nierzadko śmiertelnej choroby, jaką jest anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny.

Objawy anoreksji:

1.     Spadek masy ciała, o co najmniej 15% wagi oczekiwanej w stosunku do wieku i wzrostu – masa ciała spada czasem u chorych nawet poniżej 30 kg. Niska waga jest osiągana poprzez coraz większe ograniczenia w przyjmowaniu pokarmów. Odczuwany głód chore starają się pokonać poprzez taka organizację dnia, która pomoże zapomnieć o jedzeniu. Podejmują w związku z tym wiele zajęć, intensywnie się uczą, czasem przez wiele godzin wykonują ćwiczenia fizyczne.

2.     Silny lęk przed przytyciem mimo znacznej niedowagi – silny lęk przed przytyciem powoduje, że chore podejmują walkę na śmierć i życie z każdym kęsem pokarmu. Ustawicznie spierają się że porcje jedzenia są zbyt duże. Dzielą je na części. Starają się jeść w samotności, aby móc np. jedzenie gdzieś schować. Jedzenie obrasta w wiele dziwacznych rytuałów.

3.     Zaburzony sposób, w jaki doświadczane są waga i kształt ciała – osoby cierpiące na anoreksję potrafią prawidłowo ocenić wagę i kształt ciała innych, zwłaszcza innych chorych. W stosunku do siebie samych, mimo czasem drastycznego wychudzenia, mają silne poczucie bycia zbyt grubą.

  1. Nieobecność przynajmniej trzech cyklów menstruacyjnych – ustanie cyklów miesiączkowych w przebiegu choroby spowodowane jest procesem zanikowym jajników oraz nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu podwzgórzowo-przysadkowego.

Początek anoreksji jest zazwyczaj powolny. Im choroba trwa dłużej, tym intensywność odchudzania zwiększa się. Z czasem chore przestają odczuwać głód. Przestają też w ogóle odbierać bodźce płynące z ciała lub odbierają je w sposób zniekształcony, inaczej niż osoby zdrowe, np. mimo czasem krańcowego wychudzenia czują się grube, szczególnie w okolicach brzucha i na udach. Dla chorych odmowa jedzenia stanowi podstawę poczucia własnej wartości, siły i panowania nad ciałem, rzeczywistością oraz innymi ludźmi, zapewnia poczucie stałości i bezpieczeństwa. Pojawia się uczucie dumy i euforii, płynące ze zwycięstwa nad potrzebami ciała i z powstrzymywania jego biologicznego rozwoju. Silną satysfakcję przynosi ustawiczne dążenie do osiągnięcia wymarzonej wagi ciała i ciągłego wyznaczania nowej wagi idealnej.

Konsekwencje anoreksji:

1.     Biologiczne:

o        zaburzenia rytmu serca, spadek tętna nawet do 40 uderzeń na minutę,

o        odwodnienie, zaburzenie pracy nerek, obecność acetonu w moczu,

o        spadek poziomu potasu, który ma wpływ na pracę serca,

o        zwiększona skłonność do siniaków w wyniku urazów,

o        obniżenie ciśnienia krwi i skłonność do omdleń,

o        osłabienie,

o        zimne i drętwiejące ręce i stopy, stałe uczucie zimna,

o        zaburzenia snu - bezsenność w nocy, senność w dzień,

o        zawroty i bóle głowy

o        osteoporoza prowadząca do złamań, najczęściej kończyn,

o        delikatny meszek pokrywający ciało, chroniący przed utratą ciepła na skutek zmniejszenia warstwy tkanki tłuszczowej.

2.     Psychospołeczne:

o        silny lęk przed utratą kontroli nad jedzeniem, a przez to nad własnym życiem,

o        odwodnienie, zaburzenie pracy nerek, obecność acetonu w moczu,

o        często depresja i związany z nią lęk, smutek, poczucie beznadziejności,

o        zdarzają się próby samobójcze,

o        brak zainteresowań (w związku z ich zawężeniem do spraw odżywiania),

o        ograniczenie, a w końcu zerwanie kontaktów z otoczeniem (przyjaciele, znajomi),

o        nieumiejętność rozpoznawania sygnałów płynących z ciała,

o        opóĄnienie (zahamowanie) procesu dojrzewania i usamodzielniania się.

Czynniki sprzyjające zachorowaniu na anoreksję:

1.     Osobowościowe:

o        skłonność do spełniania oczekiwań innych ludzi (tzw. idealne dzieci),

o        perfekcjonizm w wypełnianiu cudzych oczekiwań przy jednoczesnym małym liczeniu się z własnymi potrzebami, uczuciami, pragnieniami,

o        bardzo duża potrzeba akceptacji i uznania ze strony innych osób,

o        odczuwanie zadowolenia czy dumy z siebie tylko wtedy, gdy inni są z nich zadowoleni,

2.     Rodzinne:

o        rodzice są emocjonalnie oddaleni od siebie,

o        niski jest poziom ujawnianych uczuć w rodzinie

o        sztywne są relacje wewnątrzrodzinne,

o        rozbudzone są nadmiernie aspiracje u dziecka,

o        brak w rodzinie wypracowanych sposobów rozwiązywania konfliktów,

BULIMIA

 

Jest następstwem zaburzenia odżywiania, w którym kwestią istotną jest kształt i waga ciała. Zaczyna się zwykle od epizodu odchudzania. Niektóre osoby chore na bulimię chorowały wcześniej na anoreksję.

Choroba przejawia się w:

1.     nawracających epizodach objadania się o charakterystycznym przebiegu, które występują przynajmniej dwa razy w tygodniu przez okres trzech miesięcy.

2.     zachowaniach współwystępujących z powyższymi, a mających na celu zapobieganie wzrostowi masy ciała podczas napadów objadania się (prowokowanie wymiotów, nadużywanie środków przeczyszczających, głodzenie się, poddawanie się intensywnym ćwiczeniom fizycznym).

3.     nadmiernym uzależnieniu samooceny od kształtów i wagi ciała.

W czasie jednego napadu obżarstwa osoba chora potrafi wchłonąć ilość jedzenia, nawet w postaci nie przetworzonej, która starczyłaby do wykarmienia w ciągu dnia kilku osób. Przyswojona wtedy ilość kalorii wynosi nawet 30 - 40 tysięcy, przy dziennym zapotrzebowaniu rzędu 2,5 - 3 tysięcy. Gwałtowna potrzeba jedzenia zwykle pojawia się nagle, najczęściej, gdy dziewczyna nudzi się lub denerwuje, jest spięta, czuje się samotna, przygnębiona, opuszczona. Napadom obżarstwa towarzyszą negatywne emocje w postaci poczucia braku kontroli nad jedzeniem oraz niemożność jego przerwania. Pojawia się też uczucie wstydu, rozpaczy, bezradności, a czasem myśli i próby samobójcze. Objadanie się powoduje silny lęk przed przytyciem oraz drastyczne obniżenie samooceny. W związku z powyższym chore starają się pozbyć zjedzonego pokarmu, prowokując wymioty, stosując głodówki, zażywając środki przeczyszczające lub odwadniające. Eliminowanie spożytego w nadmiarze pokarmu powoduje jednak, że chore objadają się coraz bardziej i coraz częściej. Doprowadzają w ten sposób do stanu zbliżonego do uzależnienia. Ich życie całkowicie podporządkowane jedzeniu przypomina życie osób uzależnionych od alkoholu. Bulimia ma przebieg powolny i chore często długo, nawet latami, ukrywają ją przed otoczeniem. Naprzemienne sekwencje przejadania się i eliminowania różnymi sposobami zjedzonych pokarmów powodują, że waga ciała utrzymuje się mniej więcej w normie.

 

Czynniki sprzyjające zachorowaniu na bulimię:

1.     Osobowościowe:

o        samoocena uzależniona od sądów innych, zwłaszcza ważnych osób,

o        nadmierna skłonność do spełniania oczekiwań innych ludzi,

o        skłonność do perfekcjonizmu,

o        przyjmowanie każdej krytycznej uwagi na swój temat jako życiowej porażki, a najmniejszego niepowodzenia jako życiowej klęski,

o        częste zmiany nastroju, niestabilność emocjonalna,

2.     Rodzinne:

o        atmosfera napięć i nieporozumień w rodzinie,

o        częste nagłe konflikty o rzeczy błahe,

o        spory rodzinne nigdy nie są rozwiązywane,

o        nastroje ważnych dla dziecka osób są zmienne i trudne do przewidzenia,

o        metody wychowawcze stosowane przez rodziców – różne,

o        rodzina nie stwarza poczucia bezpieczeństwa,

o        rodzice często są w otwartym konflikcie,

o        rodzinę cechują brak stałości i stabilności,

o        system rodzinny utrudnia dzieciom uzyskanie autonomii,

Następstwa bulimii:

1.     Biologiczne:

o        bóle głowy, mięśni, gardła,

o        osłabienie,

o        biegunki i zaparcia wynikające z nadużywania środków przeczyszczających,

o        rozstępy skórne wynikające z wahań wagi,

o        powiększenie ślinianek przyusznych (tzw. twarz chomika),

o        uszkodzenia szkliwa zębów w wyniku oddziaływania kwasu solnego z żołądka,

o        uszkodzenia tylnej ściany gardła i przełyku,

o        wiotkość żołądka,

o        zaburzenia metaboliczne (wahania poziomu potasu, wapnia, chloru oraz niedobory witamin).

2.     Psychospołeczne:

o        pogłębienie niskiej samooceny,

o        depresja i znaczne zagrożenie samobójstwem,

o        poczucie braku kontroli nad własnym życiem,

o        duża labilność emocjonalna,

o        koncentracja na sprawach związanych z jedzeniem,

o        psychiczne uzależnienie od wymiotów, środków przeczyszczających lub odwadniających.

Zarówno na anoreksję, jak i bulimię, chorują osoby młode, najczęściej między 13 a 18 rokiem życia. W ogromnej większości są to dziewczęta i młode kobiety. Zapadalność na tę chorobę chłopców i młodych mężczyzn jest nieporównywalnie rzadsza.

Choroba pojawia się najczęściej w okresie adolescencji, czyli w czasie, kiedy intensywnej zmianie podlega wygląd fizyczny, a przekształceniu ulegają relacje młodego człowieka z innymi ludźmi w obrębie systemu rodzinnego oraz w szerszym kontekście społecznym. W okresie tym u zdrowych osób trwa proces kształtowania się poczucia tożsamości psychoseksualnej oraz uniezależnienia się od rodziców (separacja). Pojawienie się zaburzeń odżywiania powoduje, że osoby chore i ich rodziny nie podejmują zadań wynikających z okresu rozwojowego. Choroba zastępuje dorastanie, opóźnia lub uniemożliwia osiągnięcie dojrzałości emocjonalnej i społecznej.

Anoreksja i bulimia są chorobami, które mają swoje konsekwencje biologiczne, psychiczne i społeczne. Wymagają leczenia, często interdyscyplinarnego (psychiatra, psycholog, endokrynolog). Niepodjęcie leczenia może mieć poważne następstwa, a w przypadku anoreksji prowadzi do śmierci.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin