przygotowanie do pisania.doc

(40 KB) Pobierz

KONSPEKT ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO

PROWADZONEGO PRZEZ ANNĘ SZ

W GRUPIE DZIECI 6 - LETNICH

 

 

DZIAŁ : Wychowanie estetyczne

 

RODZAJ : Umuzykalnienie

 

TEMAT : Ćwiczenia ruchowo – graficzne przygotowujące do nauki pisania.

 

CELE :

 

              Cp              - zapoznanie dzieci z niektórymi umownymi znakami graficznymi.

 

              CK              - ćwiczenie funkcji wzrokowej,

- koordynacji wzrokowo – ruchowej,

- płynności ruchów ręki,

- umiejętności obserwowania ruchów w zabawie,

                            - kształcenie współdziałania myśli z ruchem. 

 

Cw              - wyzwalanie w dzieciach naturalnej potrzeby aktywności, radości która może     usprawniać małą motorykę, co stanowi niezbędny warunek w opanowywaniu umiejętności pisania.

 

POMOCE DYDAKTYCZNE :

 

Sztalugi, kartony, przybory do pisania, kartonowe kwiaty, napisy ptaków i kwiatów, bębenek, laski z wstążkami, nagrania tańców : walc, krakowiak, polonez, nagrania ćwiczeń rytmicznych : marsz, bieg, podskok; nagranie piosenki „Mała Miss” M. Jeżowskiej oraz utworu „Lot Trzmiela” -  Rimski - Korsakow. 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA :

 

1.      Ćwiczenia rytmiczne.

 

2.      Czynności przygotowujące do zajęcia – zapoznanie dzieci z kartami.

(Na sztalugach przymocowane karty dla każdego dziecka, podzielone na 11 części, ponumerowane ).

 

3.      Zabawa ruchowa „Burza”.

Na słowo : „Burza jest daleko” i lekkie uderzenie nauczycielki w bębenek dzieci stają w kole. Gdy nauczycielka mówi : „Burza zbliża się” i silniej uderza w bębenek dzieci kucają. Jeśli dzieci usłyszą : „Burza jest nad nami” i nauczyciel bardzo głośno uderza w bębenek to dzieci kładą się na brzuchu. Po zabawie zastanawiamy się, jak można najprościej narysować ruchy wykonywane przez dzieci. W polu nr 1 wszystkie dzieci rysują takie znaki :

 

4.      Zabawa ruchowa „Lot ptaków”.

Nauczycielka wymienia różne ptaki : skowronka, jaskółkę, gołębia. Dzieci naśladują lot ptaków, a następnie nauczyciel pokazuje obrazki przedstawiające te ptaki. Gdy pokazuję obrazek skowronka – dzieci biegają na palcach, obrazek jaskółki – biegają z ugiętymi kolanami, gołębia – spacerujemy w kucki. W polu nr 2 dzieci graficznie przedstawiają „lot ptaków”.       ~ ~ ~

 

5.      Śpiew piosenki „Nitka”.

Przy piosence śpiewanej przez N. „Nitko, nitko”, dzieci „zwijają się w kłębek”. W polu nr 3 dzieci rysują „zwijaną przez siebie nitkę”.

 

6.      Imitacja ruchem.

Dzieci tworzą trzy koła. W środku każdego koła N. umieszcza kolorowy kwiat. Gdy zostanie wywołany dany kwiat, dzieci z tego koła tańczą przy muzyce. Zadaniem dzieci jest narysowanie kwiatka w polu nr 4 po kropkach bez odrywania ręki.

7.      Zabawa z laską.

Dzieci stoją w kole. Każde otrzymuje laskę z przymocowaną wstążką. Ruchem ręki wprawiają w ruch wstążkę i obserwują jej ruch. W polu nr 5 rysują obserwowany ruch. (taniec z wstążką metodą Kniessów do muzyki).

 

8.      Rysowanie kół oraz kształtów owalnych w takt wiersza .

Szumią trawy, pachną kwiatki

Idą drogą dwa niedźwiadki

Jeden miś, drugi miś

Kto chce z nami razem iść ?

Dzieci w polu nr 6 rysują 2 niedźwiadki – na każde słowo przypada jeden element.

 

9.      Zapisywanie przez dzieci pojedynczych klaśnięć.

W polu nr 7 dzieci rysują poziome kreski na górze i na dole obrazujące liczbę klaśnięć          np. -_ _ - - _ -

 

10.  Zapisywanie „do czego zaprasza muzyka?”.

W polu nr 8 dzieci rysują umowne znaki.

§         Marsz  _ _ _ _ _

§         Bieg  - - - - -

§         Podskok

 

11.  Zapis „do jakiego tańca zaprasza muzyka?”

W polu nr 9 dzieci rysują umowne znaki

§         Polonez –

§         Walc - ^^^^^^^

§         Krakowiak - /////////

 

12.  Rozpoznawanie dźwięków instrumentów perkusyjnych.

Nazywanie ich oraz umowne zapisywanie brzmienia tych instrumentów w polu nr 10

§         bębenek o o o o o

§         tamburyno - \\\\\\\\

§         trójkąt -               

§         różne kombinacje –

 

13.  Zapisywanie efektów dźwiękowych w polu nr 11

§         śpiew ptaka –

§         deszcz i wiatr – /////

§         żaby –

§         kukułka – ~~~~~~

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

 

 

 

 

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin