sciaga tś.docx

(64 KB) Pobierz

Przyjmuje sie jako granice zakresu promieniowania widzialnego długosci fal 380 i 760 nm.

STRUMIEN SWIETLNY - f - [ lm ] – jest to wielkosc wyprowadzona od strumienia energetycznego fe , przez ocene promieniowania za pomoca odbiornika, którego wzgledna czułosc odpowiada czułosci widmowej oka przystosowanego do jasnosci Lumenomierz, kula Ulbrichta o srednicy 2m, pomiar strumienia swietlnego _ródeł swiatła, lamp i opraw oswietleniowych.

SWIATŁOSC - I – [cd] – jest wielkoscia okreslona dla kierunku przestrzeni. Jest to iloraz strumienia swietlnego df wysłanego przez punktowe zródło swiatła lub element powierzchni nie punktowego zródła swiatła w nieskonczenie małym kacie przestrzennym obejmujacym dany kierunek, do kata bryłowego dw tego sto_ka .

Kat bryłowy mo_e byc tak samo jak i kat płaski, mierzony w mierze łukowej, a mianowicie stosunkiem pola powierzchni A wycinka kuli (dookoła jego wierzchołka) do kwadratu promienia kuli. Jednostka tak zdefiniowanego kata bryłowego jest steradian (sr).

NATE_ENIE OSWIETLENIA - E – [lx] – jest okreslone w danym punkcie powierzchni. Jest to stosunek strumienia swietlnego df padajacego na elementarna powierzchnie dA zawierajaca dany punkt do wartosci tej elementarnej powierzchni. Jest to wiec powierzchniowa gestosc strumienia padajacego na dana powierzchnie E – [lx] – jest okreslone w danym punkcie powierzchni.

LUMINANCJA - L - [cd/m2] – jest wielkoscia okreslana w danym punkcie przestrzeni i w danym kierunku . Jest stosunkiem ilorazu swiatłosci w danym kierunku elementarnego pola powierzchni dA otaczajacego dany punkt P do pozornego pola powierzchni z obserwowanego kierunku

SKUTECZNOSCIA SWIETLNA ZRÓDŁA jest iloraz strumienia swietlnego wysyłanego przez zródło i mocy potrzebnej do jego wytworzenia

SKUTECZNOSC SWIETLNA _RÓDŁA (SWIATŁA) jest to iloraz strumienia swietlnego f wysyłanego przez zródło do mocy P przez nie pobranej – symbol h.

Obuoczne pole widzenia Czesc przestrzeni, która widzi sie obuocznie, gdy poło_enie gałek ocznych jest nieruchome

WIDZENIE FOTOPOWE – dzienne, czopkowe - jaskrawosc du_a

WIDZENIE SKOTOPOWE – nocne, precikowe - jaskrawosc mała

• WIDZENIE MEZOPOWE – zmierzchowe - działaja oba aparaty, czopkowy i precikowy

DYNAMICZNA OSTROŚĆ WIDZENIA Wielkosc charakteryzujaca minimalny przedział katowy (wielkosc odwrotna do dynamicznej ostrosci widzenia) a – miara statycznej ostrosci widzenia, b – stała x - katowa predkosc

przemieszczania obiektu zale_y od wielu czynników fizjologicznych, układu optycznego, stosowanych bodzców oraz funkcji siatkówki Na ostrosc widzenia maja wpływ równie_: poziom oswietlenia przedmiotów postrzeganych, kontrast ogladanych przedmiotów i tła, czas naswietlania obserwowanych przedmiotów 3 y = a + bx

 

WIDZIALNOSC mo_na zdefiniowac jako iloraz kontrastu obiektu obserwacji z tłem do progowej wartosci kontrastu:

CZYNNIKI OKRESLAJACE WIDZIALNOSC DROGI I OBIEKTÓW Do czynników tych mo_na zaliczyc: • Poziom nate_enia oswietlenia, • Poziom luminancji tła oraz adaptacji wzroku kierowcy, • Katowe rozmiary obiektów drogowych (odległosc obserwacji)

oraz ich charakterystyki spektralne • Parametry urzadzen odbijajacych okreslajacych kontrast obiektu z tłem Przezroczystosc atmosfery i przedniej szyby pojazdu, • Funkcje procesu widzenia kierowcy (m. in. czułosc wzroku)

METEOROLOGICZNYM ZASIEGIEM WIDZENIA nazywamy dzienny zasieg widzenia czarnego obiektu, du_ych rozmiarów (>30’), obserwowanego na tle nieboskłonu

ZASIEGIEM WIDZENIA obiektów drogowych SW okresla sie odległosc, dla której WIDZIALNOSC V = 1, tzn. kontrast obiektu i tła jest równy kontrastowi progowemu Kpr..

WARTOSC ZASIEGU WIDZENIA okresla sie w drodze badan eksperymentalnych, dla okreslonych warunków: obserwacji, oraz stanu nawierzchni drogowej

WIDZIALNOSC GEOMETRYCZNA z miejsca kierowcy Przestrzen otaczajaca kierowce siedzacego w pojezdzie, pozbawiona ograniczajacych przysłon nazywamy widzialnoscia geometryczna z miejsca kierowcy.

ADAPTACJA nazywamy zdolnosc wzroku w zakresie przystosowania do zmian otoczenia (zarówno gwałtownych jak i powolnych).

CZYNNIKI ZMNIEJSZAJACE ZASI...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin