r13-02.DOC

(706 KB) Pobierz
QuarkXPress 4

QuarkXPress 4.1. Projekty praktyczne

Projekt 13. Folder

 

Kolejny projekt i kolejne wyzwanie. Tym razem zmierzysz się z folderem, a właściwie jego częścią wewnętrzną składającą się z jednej strony podzielonej na trzy części, które po wydrukowaniu i odpowiednim zagięciu utworzą trzy osobne strony projektu.              

 

 

 

 

 

 

Zagadnienia omówione w projekcie

 

·         Oblewanie tekstem grafiki:

o       ramek o regularnych kształtach — np. prostokąt,

o       ramek o nieregularnych kształtach — ramki Beziera,

o       linii.

·         Tworzenie znaczników zaginania strony (bigów).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praktyka

1.      W programie wybierz polecenie File | New | Document. Następnie w oknie New Document w polach sekcji Size wpisz wartości wielkości strony dokumentu. W polu Width wpisz  290 mm, a w polu Height 100 mm. Zauważ, że program sam dopasuje wartość Orientation na Landscape.

2.      Wybierz z palety Tools narzędzie do rysowania prostokątnych ramek tekstowych i narysuj dowolną ramkę. Następnie w palecie Measurements zmień jej obecny rozmiar, wpisując nowe wartości w pola W296 mm i H106 mm. Nie zatwierdzaj jeszcze ustawień palety, tylko w pola X i Y wpisz tę samą wartość –3. Ramka zostanie umieszczona dokładnie na środku strony dokumentu. Będzie jednak wystawać z każdej strony na 3 mm spadu.

3.      W palecie Colors wybierz dla ramki kolor tła Yellow. Dodatkowo ustaw wartość tinty koloru na 20%.

4.      Folder powinien mieć trzy części (strony), a więc kolej teraz na wyznaczenie miejsc, w których projektowana całość będzie zaginana. W tym celu podziel wartość szerokości strony na trzy części. Aby wyznaczyć miejsca linii zagięć, posłuż się prowadnicami. Z bocznej linijki wyciągnij prowadnicę i „upuść” ją poza obszarem strony. Następnie, odczytując współrzędne jej położenia w palecie Measurements, ustaw ją w miejscu określonym wartością X = 96,5 mm.

 

Rysunek 13.1.

Paleta Measurements i opcja wyznaczająca położenie prowadnicy na stronie

 

5.      W identyczny sposób jak w poprzednim punkcie umieść kolejną prowadnicę w miejscu oznaczonym współrzędną X = 193,6 mm.

 

Jeśli prowadnicę umieścisz najpierw poza obszarem strony na pulpicie, to po przemieszczeniu jej nad stronę, będzie ona wystawała poza jej obszar. Natomiast jeśli prowadnica zostanie umieszczona od razu w obszarze strony, to będzie widoczna tylko w jej granicach.

 

6.      Narysuj kolejną ramkę graficzną o wymiarach 6 mm na 106 mm. Wymiar ramki wpisz w odpowiednie pola palety Measurements (W i H). Ramkę umieść przy pierwszej prowadnicy tak, aby dotykała do niej lewym bokiem i wystawała poza obszar strony u góry i dołu na 3 mm. Aby szybko zrealizować takie zadanie w pole X palety Measurements, wpisz wartość 96,5 mm, a  w pole Y wartość –3. Ustawienia zatwierdź klawiszem Enter.

7.      Zaznacz narysowaną ramkę i w palecie Colors nadaj jej kolor tła (pierwsza ikona od prawej) — Black.

8.      Mając nadal zaznaczoną ramkę wciśnij skrót Ctrl+D. Otrzymasz kopię tego elementu, którą umieść przy drugiej prowadnicy, postępując identycznie jak w punkcie 6.

 

Rysunek 13.2.

Układ czarnych ramek

9.      Skopiuj jeszcze raz jedną z czarnych ramek. W palecie Measurements zmień jej szerokość na W = 9 mm. W pola X i Y wpisz wartości –3. Ustawienia zatwierdź klawiszem Enter. Ramka powinna znaleźć się przy lewym boku dokumentu.

10.  Kolejnym elementem na stronach będą ramki tekstowe umieszczone w identycznych odległościach od lewych krawędzi poszczególnych części. W tym celu rozmieścisz jeszcze trzy dodatkowe prowadnice. Z bocznej linijki wyciągnij prowadnicę bezpośrednio na stronę dokumentu i umieść w miejscu oznaczonym współrzędną X = 20 mm. Kolejną prowadnicę umieść w punkcie X = 116 mm, a ostatnią w punkcie X = 212 mm. Każda prowadnica powinna być umieszczona 19,5 mm od krawędzi strony.

11.  Wybierz z palety Tools narzędzie Rectangle Text Box i narysuj ramkę tekstową. Nie przejmuj się jej wielkością, gdyż za chwilę skorygujesz to w palecie Measurements. Ramkę umieść lewym bokiem przy pierwszej prowadnicy „wewnętrznej”.

12.  W palecie Measurements zmień wartości wielkości ramki na W = 60 mm i H = 83 mm. Dodatkowo w opcji Y wpisz wartość 12 mm, która określi położenie górnej części ramki.

13.  W palecie Colors ustaw kolor tła ramki na None, tak aby ramka była przezroczysta.

14.  Używając skrótu Ctrl+D, skopiuj dwukrotnie ramkę tekstową i umieść kopie przy ustawionych dla nich wcześniej prowadnicach. Dodatkowo dla każdej z ramek określ ten sam parametr Y, czyli 12 mm.

15.  W każdą z ramek wpisz dowolny tekst. Pamiętaj, aby przełączyć się na narzędzie Content .

 

Rysunek 13.3.

Umieszczone ramki tekstowe na tej samej wysokości

16.  Kolej teraz na dodatkowe elementy ozdobne w postaci poziomych czarnych linii. Najpierw jednak ustaw jeszcze jedną prowadnicę. Tym razem poziomą. Z górnej linijki wyciągnij prowadnicę i ustaw na stronie w miejscu oznaczonym współrzędną Y = 9 mm.

17.  Z palety narzędziowej wybierz narzędzie Orthogonal Line i narysuj linię leżącą na umieszczonej wcześniej prowadnicy poziomej. W palecie Measurements możesz dokładnie określić długość linii. W oknie opcji X1 wpisz wartość 5 mm, a w X257 mm.

18.  W opcji oznaczonej literą W (Width) ustaw wartość 4 pt. Określasz w ten sposób grubość linii.

 

Rysunek 13.4.

Opcje formatujące wygląd i położenie linii

19.  Narysowaną linię skopiuj dwukrotnie (Ctrl+D) i umieść na pozostałych dwóch stronach, w identyczny sposób jak oryginał.

20.  Utwórz jeszcze jedną kopię linii. Linia ta będzie potrzebna do rozdzielenia dwóch akapitów o różnej treści. Czyli będzie ozdobnikiem występującym w tekście. Zaznacz linię narzędziem Item i umieść w środkowej części foldera wyrównując położenie lewego końca do pionowej prowadnicy wyznaczającej początek tej strony.

21.  Aby linia spełniała swoje zadanie, musi mieć odpowiednią ilość „światła”. I nie chodzi tu o zainstalowanie kilku żarówek więcej w lampce świecącej na biurku, ale pojęciem tym określamy wolną przestrzeń dodaną (utworzoną) dookoła dowolnego obiektu w składzie. Dodanie „światła” powoduje, że obiekt zostaje wyróżniony podkreślając jego znaczenie. Zaznacz linię i wciśnij prawy przycisk myszy. Następnie z menu podręcznego wybierz polecenie Modify.

22.  Przełącz się na zakładkę Runaround i w opcji Type wybierz z listy Item. W polu Outset możesz dodatkowo określić wartość odsunięcia tekstu od linii. Po wprowadzeniu wartości opcji kliknij w przycisk Apply i sprawdź działanie ustawień. Jeśli efekt jest zadawalający, kliknij przycisk OK.

 

Rysunek 13.5.

Okno Modify i działanie opcji oblewania tekstem

 

23.  Środkową część mamy z głowy. Przejdźmy do części ostatniej. Wybierz narzędzie Content wstaw kursor w dowolne miejsce w ramce tekstowej i zaznacz cały tekst wciskając na klawiaturze skrót Ctrl+A. Następnie w palecie Measurements kliknij w ikonę opcji wyrównywania tekstu akapitu — Justified (pierwsza ikona w dolnym wierszu opcji wyrównywania tekstu akapitu).

24.  Z palety Tools wybierz narzędzie Rectangle Picture Box i narysuj ramkę graficzną o wymiarach W = 35 mm i H = 30 mm.

25.  Ramkę umieść w układzie współrzędnych X = 250 mm i Y = 37 mm, które to wartości wprowadź do palety Measurements.

26.  Zaimportuj do ramki dowolną ilustrację używając polecenia File | Get Picture lub skrótu Ctrl+E.

27.  Mając nadal zaznaczoną ramkę z ilustracją wciśnij prawy przycisk myszy i z menu podręcznego wybierz polecenie Modify. Następnie przełącz się na zakładkę Runaround.

28.  Jak widzisz paleta wygląda teraz nieco inaczej niż w przypadku linii. Tak jak poprzednio wybierz typ oblewania (Type) Item. Poniżej znajdują się parametry opcji umożliwiających ustalenie różnych wartości odsunięcia tekstu od krawędzi ramki. Wpisz tu własne wartości i następnie sprawdź ich działanie klikając w przycisk Apply.

 

Rysunek 13.6.

Paleta umożliwia ustawienie parametrów oblewania z każdej strony obiektu

 

29.  Przenosimy się do pierwszej części foldera. Wybierz narzędzie Content i postępując identycznie jak w punkcie 23 wyrównaj tekst w ramce.

30.  Wybierz z palety Tools narzędzie Bezier Picture Box  i narysuj kształt ramki zbliżony do tego z rysunku 13.7. Następnie zaimportuj ilustracje do utworzonej ramki.

31.  Ponownie wywołaj paletę Modify i w zakładce Runaround określ wartość odsunięcia tekstu od krawędzi ramki. Zauważ, że w przypadku ramek Beziera masz do wyboru tylko jedną wartość Outset (identycznie jak w przypadku linii).

 

Rysunek 13.7.

Ramka Beziera i efekt oblewania tekstem

 

32.  Do wykończenia projektu brakuje znaczników określających, w którym miejscu powinno nastąpić zagięcie pracy. Wybierz narzędzie Orthogonal Line i narysuj linię biegnącą wzdłuż pionowej prowadnicy okreś...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin