Sciaga_pl - Konspekty z metodyki.doc

(156 KB) Pobierz
Sciaga.pl - Konspekty z metodyki.

Konspekty z metodyki.

 

UTRWALANIE NAWYKU PRAWIDŁOWEJ POSTAWY CIAŁA

Cele: kształtowanie prawidłowej postawy podczas przyjmowania pozycji korekcyjnych, wpływ zabaw na rozwój psychiczny i motoryczny dziecka, wpływ ćwiczeń, ich zastosowanie na formowanie prawidłowej sylwetki.
Metody: zabawowo-naśladowcza, naśladowcza ścisła.
Miejsce ćwiczeń: teren przedszkolny.
Przybory: woreczki, obręcze, karimaty, piłka.
Czas trwania zajęć: 30 min.
Ilość ćwiczących: 6.
Prowadzący: mgr Paweł Różański.

Część l - wstępna

1. Moment organizacyjno-wychowawczy -wejście, powitanie, podanie tematu zajęć. Kontrola poprawności przyjmowanej pozycji.
2. Zabawa ożywiająca - \"Berek-literka\".
Dzieci kładą woreczki na głowie. Wyznaczone dziecko (berek) goni inne. Ochrona przed berkiem poprzez odwzorowanie własnym ciałem literki \"T\" lub \"l\".

Część II -główna

1. Zabawa orientacyjno-porządkowa - \"Kolory\".
Dzieci w szeregu w siadzie skrzyżnym, ręce na kolanach, w dłoniach woreczek. Na sygnał wyrzucają obydwa woreczki w tył za siebie. Prowadzący podaje odpowiednią literę, np. \"Z\". Dzieci wstają bez pomocy rąk i biegną szukać zielonych woreczków. Po zakończeniu zabawy dzieci wracają na karimaty śpiewając piosenkę \"Hanka Modrooka\".
2. Zabawa na czworakach - \"ZOO\"
Dzieci naśladują ruchy i głosy zwierząt. Poruszają się na czworakach po karimatach, przeciągają się, odpoczywają tak jak misie, kotki, żółwie, pieski, zajączki itp.
3. Zabawa z elementami równowagi - \"Zaczarowane literki\".
Dzieci poruszają się po placu stając tylko na rozrzuconych woreczkach. Na sygnał zatrzymują się i naśladują literkę \"K\" lub \"R\".
4. Zabawa bieżna - \"Alfabetyczna gonitwa\". Dzieci podzielone na dwa zespoły \"A\" i \"B\" ustawione w rzędach tyłem do siebie w różnych pozycjach (siad skrzyżny, klęczny). Na hasło \"A\" dzieci wstają bez pomocy rąk i literki \"A\" łapią \"B\".
5. Zabawa z elementami rzutu - \"Wędrujące woreczki\".
Dzieci podzielone na dwa zespoły \"A\" i \"B\" na sygnał układają na stopach po jednym woreczku i nogą prawą, później lewą starają się wrzucić woreczki na swoją karimatę. Wygrywa zespół, który w określonym czasie zbierze więcej woreczków. Powtórzenie zabawy - w zastępach w leżeniu przodem, każde dziecko rzuca oburącz po 2 woreczki w przód tak, aby trafić do obręczy.

Część III - końcowa

1. Ćwiczenia oddechowe z elementami kształtującymi wysklepienie stóp. Dzieci w siadzie ugiętym podpartym uderzają o podłoże naprzemian palcami stóp wypowiadając cicho słowa piosenki \"Myszka\". Uderzając naprzemian o podłoże głośno wypowiadają słowa wymienionej piosenki. Następnie wstają bez pomocy rąk i śpiewają całą piosenkę w marszu, naśladując ruchy \"skradania się\".
2. Zabawa o charakterze uspokajającym - \"Zgaduj-zgadula\". Dzieci w szeregu w siadzie klęcznym, ręce na kolanach, dłonie skierowane palcami do środka, plecy proste. Prowadzący rzuca piłkę do ćwiczących. Dziecko chwyta piłkę i wypowiadając wyraz rozpoczynający się na literkę podaną przez prowadzącego odrzuca piłkę.

Podsumowanie zajęć, pożegnanie, wymarsz.

Temat: Zwiększenie ruchomości stawów obręczy barkowej i biodrowej.

Cele:
· Wzmocnienie mięśni grzbietu i mięśni brzucha.
· Utrwalenie prawidłowej postawy w różnych pozycjach.
Umiejętności:
· Wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych na torze przeszkód w terenie otwartym.
· Zachowanie prawidłowej postawy w miejscu i w ruchu

Miejsce ćwiczeń: park \"Zofilas\" przy Szkole Podstawowej Nr 5 w Białej Podlaskiej.
Przybory i przyrządy (parkowe): drabinka pozioma, drabinka pionowa, belki skośne, belki poziome, ławeczki parkowe, listwy z ogrodzenia od piaskownicy, drzewa parkowe, szarfy.
Czas trwania zajęć: 45 min
Ilość ćwiczących: 12
Wiek ćwiczących: IIe
Prowadzący: mgr Anna Kozak

Dnia: 21.05.2001

Część wstępna - 10\'
· 1. Czynności organizacyjno-porządkowe.
o Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności. Omówienie zadań lekcji
§ - 1 minuta
§ uwaga - Kontrola postawy skorygowanej, sprawdzenie odpowiedniego stroju. Rozdanie szarf.
· 2. Zabawa ożywiająca doskonaląca prawidłową postawę.
o Zabawa \"Słonko świeci - deszczyk pada\". Na zapowiedź \"słonko świeci\" dzieci spacerują, biegają w różnych kierunkach, a na zawołanie \"deszczyk pada\" biegną do drzewa i stoją prosto
§ - 4 powtórzenia
§ uwaga: Określenie terenu w parku do zabawy i ćwiczeń. Całym ciałem przylegają do powierzchni drzewa z niewielkim odstępem w odcinku lędźwiowym.
· 3. Ćwiczenie oddechowe.
o Pw. - przysiad podparty.
Jesteśmy na łące, czy potraficie naśladować \"kwiaty zwiędłe\" (przysiad podparty). Powolny wyprost do stania i głęboki wdech nosem \"kwiaty rosną i rozwijają się po deszczu\". Wydech nosem, powrót do przysiadu podpartego
§ - 5 powtórzeń
§ uwaga: Przypomnienie o prawidłowym wdechu i wydechu.
· 4. Ćwiczenie równoważne.
o Czy potrafisz naśladować brodzącego bociana po łące\" - stanie jednonóż i naśladowanie klekotu boćka: kle, kle, kle
§ - 6 powtórzeń
§ uwaga: Podczas marszu i stania plecy proste, łopatki ściągnięte, 3x LN, 3x PN. Ile kroków wykonał bocian? (doskonalenie dodawania).
· 5. Odciążenie kręgosłupa od ucisku osiowego, wzmocnienie mm. prostownika grzbietu odcinka piersiowego, rozciąganie mm. piersiowych, wzmacnianie mm. karku.
o Czy potrafisz naśladować \"nurkującą kaczkę\".
Pw. - przysiad podparty.
Na sygnał prowadzącego \"kaczki nurkują\" - dzieci ruchami głowy i klatki piersiowej naśladują nurkującą i wynurzającą się kaczkę: uginają ręce w łokciach, zbliżają głowę i klatkę piersiową do ziemi, wysuwają głowę daleko do przodu, prostują ręce, zadzierając wysoko głowę i wracają do przysiadu podpartego. Gdy usłyszą sygnał \"kaczki odfruwają\" przechodzą do biegu
§ - 4 powtórzenia
· 6. Wyrabianie nawyku prawidłowej postawy, zwłaszcza ustawienia głowy. Wzmacnianie mm. ściągających łopatki, mm. prostownika grzbietu.
o Pw. - postawa skorygowana, RR w \"skrzydełkach\".
Ja słyszę głos kukułki, czy potraficie naśladować kukułkę? Na sygnał prowadzącego, wysuwając głowę do przodu i wymawiając słowo \"kuku\", a następnie cofając głowę, naśladują wysuwanie się kukułki z wnętrza zegara i chowanie się jej do środka. Głowa jest dłużej schowana niż wyciągnięta i powinna być cały czas ustawiona pionowo.
§ 4 powtórzenia
§ uwaga: Przez cały czas trwania zabawy T powinien być nieruchomy - ruch dotyczy tylko głowy. W czasie trwania zabawy należy utrzymać pozycję skorygowaną.
· 7. Kształtowanie wyczucia prawidłowej postawy w różnych pozycjach.
o Na łące pojawiły się także inne zwierzęta: kruki, jastrzębie, kury i zające, czy umiecie je naśladować?
Kruk - chód z chwytem za kostki w przysiadzie.
Jastrząb - bieg z pracą RR w bok, w górę i w dół.
Kury - trucht z ruchem, odprowadzanie RR pion w skurcz, w przód i w tył.
Zając - przysiad z wyciągniętym T w górę, RR w kształcie \"uszów nasłuchujących\" (ściągnięte łopatki).
§ 8 powtórzeń
§ uwaga: na zawołanie prowadzącego np. \"jastrząb\" dzieci naśladują jastrzębia, potem prowadzący wywołuje inne zwierzątko. Bieg i trucht na śródstopiu.
· 8. Ćwiczenie oddechowe.
o Pw. - postawa skorygowana. Ruch - głęboki wdech nosem, wznos RR przodem w górę (1-2), a na 3-4 zatrzymaj powietrze, RR w górze i powrót do pozycji wyjściowej z powolnym wydmuchem powietrza ustami (1-2-3-4).
§ 6 powtórzeń
Część główna - 30 minut
· 9. Ćwiczenia zwiększające ruchomość obręczy barkowej, wzmacnianie mm. grzbietu, elongacja kręgosłupa.
o Tor przeszkód w parku \"Zofilas\"
o przeszkoda 1
Trucht slalomem między drzewami
§ - 1 raz
§ uwaga: bieg na śródstopiu
o przeszkoda 2
Przejście w zwisie po drabince ustawionej poziomo
§ - 1 raz
§ uwaga: w oczekiwaniu na ćwiczenie każde dziecko przyjmuje postawę skorygowaną (plecy proste, brzuch wciągnięty, RR oparte na biodrach kciukiem skierowane do przodu).
o Marsz z ruchem RR bokiem w górę, klaśnięcie w dłonie nad głową, opuszczenie swobodne RR wzdłuż T
§ - 3 razy
· 10. Wzmacnianie mm. grzbietu i stóp
o Przeszkoda 3
Skoki zawrotne przez belki ustawione skośnie
§ 1 raz
§ uwaga: Odbicie NN ze śródstopia, a RR są proste.
· 11.Wzmacnianie mm. nóg.
o Przeszkoda 4 (wg inwencji własnej)
Czy potrafisz przejść pod i nad belką ustawioną poziomo?
§ - 1 raz
o Marsz ze skrzyżowaniem stóp.
· 12. Rozciąganie mm. klatki piersiowej.
o Przeszkoda 5
Pw. - postawa tyłem do drabinki, RR w poziomym skurczu.
Ruch - napiąć mięśnie i wytrzymać(3 sek., brzuch wciągnięty).
§ - 2 powtórzenia
§ uwaga: ćwiczymy z obu stron drabinki
· 13. Wzmacnianie mm. skośnych brzucha.
o Pw. - zwis tyłem na drabince, RR proste.
Ruch - przyciągnąć NN ugięte w kolanach do klatki piersiowej w prawą i lewą stronę
§ - 2 powtórzenia
Marsz z przeniesieniem szarfy RR przodem w górę - wdech, swobodne opuszczenie RR przodem w dół - wydech (4x).
§ uwaga: ćwiczący zdejmują szarfy
· 14. Ćwiczenia o mniejszej intensywności, wzmacnianie mm. brzucha i pośladków.
o Przeszkoda 6
Zwis poziomy na niskim drążku (wys. 1m) za pomocą RR i NN (\"kiełbaski\"), podciągnąć się na RR w prawą i lewą stronę belki z wytrzymaniem
§ - 2 powtórzenia
· 15. Ćwiczenia oddechowe.
o Czy potrafisz naśladować głos ptaka za pomocą gwizdu lub świstu?
o Pw. - ustawienie bokiem do kierunku ruchu, dłonie oparte na biodrach z kciukiem skierowanym w przód, plecy proste, łopatki ściągnięte, brzuch wciągnięty.
Ruch - cwał bokiem w kierunku następnej przeszkody ze zmianą stron (raz PN, raz LN).
§ - 6 powtórzeń
§ uwaga: prawidłowy wdech i wydech
· 16. Wzmacnianie mm. grzbietu odcinka lędźwiowego i pośladków.
o Przeszkoda 7
Pw. - leżenie przodem po kolce biodrowe w poprzek ławeczki parkowej, chwyt dłońmi za brzeg ławki, NN ugięte w kolanach na ziemi.
Ruch - wznos NN do poziomu i wytrzymać (3 sek.), powrót do pozycji wyjściowej.
§ - 6 powtórzeń
§ uwaga: zmiana ćwiczących
· 17.Wzmacnianie mm. brzucha i pośladków.
o Przeszkoda 8
Pw. - leżenie tyłem wzdłuż ławeczki parkowej, chwyt RR za brzeg ławki na wysokości głowy, NN ugięte w kolanach, oparte na ziemi.
Ruch - wyprost NN do poziomu i wytrzymać (3 sek.), powrót do pozycji wyjściowej.
§ - 4 powtórzenia
§ uwaga: Zmiana ćwiczących. Indywidualizacja Pw. - NN ugięte, przyciągnięte do brzucha. Ruch - wyprost NN pod kątem 45°, wytrzymać, powrót do pozycji wyjściowej
§ Marsz ze stawianiem stóp w jednej linii (plecy proste, brzuch wciągnięty)
§ uwaga: prowadzący patykiem rysuje prostą linię na ziemi.
· 18. Ćwiczenia równoważne
o Przeszkoda 9
Pw. - postawa skorygowana z szarfą leżącą na głowie.
Ruch - przejście we wspięciu wysokim z RR w bok po listwie obudowy piaskownicy (szer. - 20cm, wys. - 30cm).
§ - 1 raz
o Marsz krokiem \"miareczkowym\" tzn. stopy ustawione ściśle jedna za drugą - pięta dotyka palców.
§ uwaga: Ramiona w \"skrzydełka\", plecy wyprostowane, głowa patrzy przed siebie.
· 19. Ćwiczenia oddechowe
o Przeszkoda 10
Pw. - postawa.
Ruch - przejście po trapie i zjazd ślizgiem w siadzie równoważnym ze zjeżdżalni dziecięcej.
§ - 1 raz
o Pw. - przysiad podparty \"kwiaty zwiędłe\".
Ruch - powolny wyprost do stania i głęboki wdech nosem \"kwiaty rosną\", wydech nosem - powrót do przysiadu podpartego
§ - 4 powtórzenia
Część końcowa - 5\'
· 20. Zabawa orientacyjno-porządkowa.
o Zabawa \"Minutka\" - dzieci biegną do najbliższego drzewa i stoją prosto. W chwili gdy poszczególne dzieci uznają, że czas 1min upłyną siadają na ławce parkowej i przyjmują prawidłową postawę w tej pozycji.
§ - 1 raz
§ uwaga: całym ciałem przylegają do powierzchni drzewa
· 21. Czynności organizacyjno-porządkowe.
o Omówienie lekcji:
Czy pamiętać będziecie o przyjmowaniu prawidłowej postawy w domu? Dziś ćwiczyliśmy w terenie, a może spróbujecie przyjść do parku \"Zofilas\" z rodziną i wspólnie poćwiczyć.
§ uwaga: rozmowa kierowana


Temat: Wzmacnianie mięśni brzucha, pośladków i mięśni wysklepiających stopy.

Cele:
· Wydłużenie kręgosłupa w różnych pozycjach
· Kontrola jakości ruchów i przyjmowanych pozycji przez współćwiczącego.
Umiejętności: Współdziałanie w parach w celu dokładnego i skutecznego wykonywania zadania.
Wiadomości: Konieczność utrzymania prawidłowej postawy w siadzie, leżeniu, podczas podnoszenia przedmiotów.
Cele wychowawcze:
· Ocena postawy skorygowanej kolegi, szukanie błędów i poprawianie ich.
· Umiejętność bezpiecznego wykonania ćwiczeń w parach odpowiedzialność za współćwiczącego.
Miejsce ćwiczeń: korytarz Szkoły Podstawowej Nr 5 w Białej Podlaskiej
Przybory: butelki plastikowe
Czas trwania zajęć: 45 min
Ilość ćwiczących: 11
Wiek ćwiczących: klasa II d
Prowadząca: mgr Anna Kozak
Dnia: 21.05.2001 r.
Rodzaje zadań Opis ćwiczeń lub zabawy Czas powt. Uwagi organizacyjno-metodyczne
Część wstępna - 10\'
Sprawdzenie gotowości i zorganizowanie grupy> Zbiórka obok butelki plastikowej ustawionej przy ścianie - kontrola postawy przy pomocy testu ściennego. Podanie celów zajęć. 2\' Rozstawienie butelek przy ścianie, sprawdzenie przyjętej postawy skorygowanej.
Zabawa ożywiająca, wydłużanie kręgosłupa. Zabawa \"Berek - krzyżak\" - uczestnicy zabawy biegają z butelką po korytarzu, uciekają przed goniącym ich \"berkiem\".Osoba złapana przez \"berka\" przyjmuje pozycję \"strzałki\" w leżeniu przodem (RR z butelką w przód z wyciągnięciem kręgosłupa). Inni ćwiczący mogą uratować złapanego i pozwolić mu wrócić do zabawy, układając się poprzecznie na nogach leżącego (tworząc krzyżak). Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas zabawy (uwaga na leżące osoby). Zmiana \"berka\", który oznaczony jest szarfą. Ćwiczenie w rozsypce.
Ćwiczenia oddechowe, wzmacnianie mm. ściągających łopatki, elongacja kręgosłupa. Pw. - siad skrzyżny, postawa skorygowana, w prawej dłoni butelka.Ruch - wdech z przeniesieniem RR bokiem w górę i przełożeniem butelki jak najwyżej nad głową do lewej ręki. Wydech z jednoczesnym przeniesieniem RR bokiem w tył i położeniem butelki w tyle do prawej ręki. 4x Podczas ćwiczeń wyciąganie kręgosłupa jak najwyżej.
Wzmacnianie mm. ściągających łopatki, mm. prostownika grzbietu. Rozciąganie mm. piersiowych. Pw. - siad skrzyżny z plecami wyprostowanymi, RR oparte o kolana, w prawej ręce butelka.Ruch - przeniesienie jednej ręki nad barkiem na plecy, przeniesienie drugiej ręki pod pachą na plecy i przekazanie butelki (\"agrafka\"). 6x Nie pochylać głowy w przód, łokcie ściągnięte w tył.
Wzmacnianie mm. prostownika grzbietu odcinka piersiowego i mm. karku. Rozciąganie mm. piersiowych. Pw. - Klapp wysoki, butelka leży na podłodze między RR wyprostowanymi.Ruch - ugięcie RR z dotknięciem brodą do butelki i wyprost RR. 10x Dłonie skierowane palcami do siebie.
Wzmacnianie mm. skośnych brzucha. Pw. - siad skulony podparty, stopy zwarte, kolana trzymają butelkę.Ruch - skręt NN w prawo z dotknięciem kolanami podłoża i w lewo. 6x
Wzmacnianie mm, brzucha, pośladkowych i kulszowo-goleniowych. Pw. - siad prosty, dłonie oparte na podłodze z tyłu, na NN przy stopach leży butelka.Ruch - uniesienie wyprostowanych NN do siadu równoważnego butelka toczy się po nogach w stronę bioder. Następnie uniesienie bioder butelka toczy się po nogach w stronę stóp. 4x W czasie ćwiczeń plecy wyprostowane. Biodra powinny być uniesione do linii łączącej barki i stopy.
Ćwiczenie oddechowe. Pw. - leżenie tyłem, RR wzdłuż T, NN ugięte, butelka na piersiach.Ruch - głęboki wdech RR proste idą za głowę, wydech ręce wracają wzdłuż T. 4x Butelka wznosi się do góry i opada
Część główna - 30\'
Ćwiczenie ożywiające, zabawa bieżna. Zabawa \"Pospiesz się\" - dzieci biegają między rozstawionymi butelkami. Na sygnał prowadzącego zatrzymują się przy wolnej butelce i idą \"gąsienicą\" 2x Podczas zabawy dzieci dobierają się parami, jedna butelka na parę. Gdy dzieci drugi raz biegają, prowadzący zbiera połowę butelekĆwiczenia w parach.
Ćwiczenie oddechowe, wzmacnianie mm. ściągających łopatki, elongacja kręgosłupa. Pw. - siad skrzyżny w parach tyłem do siebie, RR ułożone w \"skrzydełka\" trzymają wspólnie butelkę.Ruch - wdech - unieść RR z butelką wspólnie ze współćwiczącym jak najwyżej, wydech - przeniesienie RR z butelką do ułożenia w \"skrzydełkach\" z jednoczesnym rozluźnieniem. 5x
Ćwiczenia RR, wzmacnianie mm. prostownika grzbietu odcinka piersiowego i mm. karku, wzmacnianie mm. pośladków. Pw. - siad skrzyżny twarzą do siebie w odległości ok. 1m. Jeden z ćwiczących trzyma w dłoniach, na wysokości klatki piersiowej butelkę, łokcie w bok.Ruch - podanie butelki w parach, RR wyprostować i wyciągnąć w górę z butelką i przez opad T w przód przekazać butelkę do kolegi, powrócić do pozycji wyjściowej. 4x
Wzmacnianie mm. pośladków, mm. prostownika grzbietu odcinak piersiowego, mm. ściągających łopatki Pw. - siad ugięty przodem do siebie, RR z tyłu oparte na podłodze. Plecy wyprostowane, łopatki ściągnięte, butelka leży na podłodze między stopami współćwiczących.Ruch - uniesienie bioder do poziomu, jednoczesny wyprost PN jeden ćwiczący i LN drugi ćwiczący. 6x Biodra powinny być uniesione do linii łączącej kolana i barki. Ćwiczący, dotykając się stopami, mówią sobie \"cześć\"
Wzmacnianie mm. pośladków, mm. prostownika grzbietu i ściągających łopatki Pw. - podpór tyłem z nogami ugiętymi, butelka trzymana kolanami. Współćwiczący z boku partnera na czworaka.Ruch - współćwiczący przechodzi pod partnerem, ćwiczący w tym czasie utrzymuje pozycję \"stoliczka\". 4x Biodra powinny być uniesione do linii łączącej kolana i barki. Zmiana ćwiczących
Wzmacnianie mm. skośnych brzucha. Pw. - leżenie tyłem w parach głowami do siebie, RR w górę w skos, chwyt współćwiczącego, NN ugięte.Ruch - 1) jednoczesne przeniesienie NN w prawo;2) powrót do pozycji wyjściowej;3) jednoczesne przeniesienie NN w lewo;4) powrót do pozycji wyjściowej. 4x Butelka stoi z boku
Ćwiczenia oddechowe. Pw. - leżenie tyłem, NN ugięte, RR wzdłuż TRuch - wdech RR przodem w górę, wydech powrót RR bokiem w dół.
Rozciąganie mm. prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego, wzmacnianie mm. brzucha i wysklepiających stopy. Pw. - leżenie tyłem głową do współćwiczącego, NN ugięte, RR w pozycji \"skrzydełek\", między stopami butelka. Współćwiczący przyjmuje pozycję siadu ugiętego skorygowanego twarzą do kolegi.Ruch - przejście do leżenia przewrotnego i przekazanie butelki do współćwiczącego, powrót do siadu ugiętego twarzą do współćwiczącego 4x Zmiana pozycji wyjściowych przez ćwiczących
Wzmacnianie mm. grzbietu odcinka piersiowego, mm. ściągających łopatki Pw. - dwaj ćwiczący w leżeniu przodem do siebie, RR wyciągnięte w przód, obaj ćwiczący trzymają jedną butelkę. Głowy obu ćwiczących dotykają podłogi.Ruch - jeden ćwiczący przenosi butelkę na łopatki, drugi przenosi RR do ułożenia w \"skrzydełka\" wytrzymanie 5 sek. Powrót do pozycji wyjściowej 4x Podczas ćwiczenia głowa cały czas dotyka podłoża. Przy powtórzeniu drugi ćwiczący przenosi butelkę
Wzmacnianie mm. prostownika grzbietu odcinka piersiowego i mm. karku, wzmacnianie mm. pośladkowych Pw. - siad klęczny, T wyprostowany, RR wyprostowane, wyciągnięte w górę (jeden współćwiczący zaczyna ćwiczyć z butelką), stopy ustabilizowane.Ruch - opad T w przód do pozycji niskiej Klappa (ukłon japoński), przekazanie butelki koledze, a następnie powrót do pozycji wyjściowej 4x W \"ukłonie japońskim\" RR powinny być ułożone w przedłużeniu T.W pozycji siadu klęcznego ćwiczący wciągają brzuch
Ćwiczenie równowagi, wzmacnianie mm. wysklepiających stopy, wzmacnianie mm. brzucha. Pw. - postawa skorygowana w parach twarzą do siebie w odległości 1m, między ćwiczącymi na podłodze leży butelka.Ruch - współćwiczący jednocześnie wykonują półprzysiad na PN, a LN wyciągają w przód i dotykają palcami butelki. 4x Zmiana nóg 4x PN, 4x LN.
Część końcowa - 5\'
Wzmacnianie mm. oddechowych. Pw. - siad skrzyżny, RR na kolanach.Ruch - \"kto ma największe policzki\", wdech - nosem, wydech - ustami 4x Przypomnienie o prawidłowej postawie w siadzie, podczas czytania, podnoszenia przedmiotów z podłogi, odrabiania lekcji
Utrwalenie nawyku prawidłowej postawy Dzieci przy ścianie na korytarzu przyjmują pozycję stojącą, \"przyklejają się do ściany\" - przez obsunięcie po ścianie przejść do przysiadu i siad skrzyżny. 2x
Czynności organizacyjno - porządkowe Sprzątnięcie przyborów, przypomnienie o prawidłowej postawie, omówienie lekcji, wyróżnienia, pożegnanie
DOSKONALENIE PODAŃ l CHWYTÓW ORAZ RZUTÓW DO KOSZA

Cel:
· poznawczy - poznanie zasad fair play
· kształcący - podnoszenie poziomu sprawności fizycznej w grach i zabawach
· wychowawczy - współdziałanie w zespole w czasie zabaw i gry w korfball
Metody: naśladowcza-ścisła, zabawowo-naśladowcza
Miejsce ćwiczeń:teren przedszkolny
Przybory: szarfy, piłki gumowe, kosze korfbal Iowę
Czas trwania zajęć: 30 minut
Ilość ćwiczących:8 osób
Prowadzący: mgr Krzysztof Piech
Część l - wstępna
· 1. Moment organizacyjno-wychowawczy: ustawienie dzieci w siadzie klęcznym, powitanie, wprowadzenie - przypomnienie zasad gry w korfball.
· 2. Zabawa orientacyjno-porządkowa. \"Pościg trójkątów\" - w postawie stojącej jak najszybsze podania piłki oburącz i jednorącz po obwodzie, starając się doścignąć przeciwną drużynę*

Część II - główna
· 1. Ćwiczenia kształtujące mięśnie głowy i szyi, ramion, nóg, tułowia, brzucha (we wszystkich płaszczyznach),
o a) w miejscu w postawie stojącej
§ - podrzut piłki w górę, chwyt oburącz, skłon głowy w przód, w tył, w prawą i lewą stronę,
§ - podrzut piłki w górę, klaśnięcie w dłonie przed sobą oraz za plecami, chwyt oburącz,
§ - podrzut piłki w górę, przysiad, chwyt oburącz,
o b) w siadzie podpartymo nogach ugiętych, piłkatrzymana między stopami, uniesienie nóg z piłką w górę,
o c) w miejscu w postawie stojącej w rozkroku, skłon tułowia w przód, toczenie piłki między nogami.
· 2. Ćwiczenia na czworakach lub w poślizgach toczenie piłki na czworakach przemieszczając się po boisku.
· 3. Zabawa z elementami równowagi
o a) ustawienie w dwóch zespołach 4-osobowych dookoła kosza. Rzuty do kosza oburącz stojąc na jednej nodze. Wygrywa zespół, który trafi 3 razy;
o b) ustawienie jw. rzuty do kosza oburącz sprzed klatki piersiowej, wygrywa zespół, który pierwszy trafi 4 razy.
· 4. Zabawa bieżna. Ustawienie w dwóch rzędach twarzą do kosza. Na sygnał pierwsze osoby z rzędów startują, dobiegają do szarfy, dowolnym sposobem przechodzą przez nią, podbiegają do piłki i wykonują rzut do kosza. Po rzucie ustawiają piłkę na poprzednim miejscu i wracają do swojego rzędu. Następna osoba startuje na sygnał.
· 5. Zabawa z elementami rzutu, celowania i toczenia. Mecz w korfball 2 x 2 minuty.
W przerwach zawodnicy obydwu drużyn wykonują rzuty do kosza z odległości 1-1,5 m (wyznaczenie kapitanów, drużyn, okrzyk rozpoczynający, wbiegnięcie na boisko, powitanie).

Część III - końcowa
· 1. Ćwiczenia oddechowe. Marsz ze zwróceniem uwagi na poprawne ustawienie stóp, połączone z oddychaniem, wdech nosem, wydech ustami.
· 2. Ćwiczenia lub zabawa kształtująca wysklepienie stóp. Dzieci w siadzie prostym podpartym, dłonie skierowane palcami w tył, przesuwanie palcami jednej stopy po drugłej wyprostowanej nodze z wyraźnym odwiedzeniem kolana, ćwiczy kilkakrotnie każda noga.
· 3. Zabawa lub ćwiczenie ocharakterze uspokajającym z elementami korekcji postawy. Dzieci w siadzie skrzyżnym, ręce na kolanach plecy prosto, łopatki ściągnięte, podsumowanie meczu oraz zajęć, pożegnanie.
ZADANIE GŁÓWNE: Nauka strzału z miejsca i biegu po podaniu ZADANIE DODATKOWE: Doskonalenie podania i przyjęcia piłki kijem w miejscu i w ruchu.CELE LEKCJI W ZAKRESIE: a) umiejętności: uczeń potrafi zastosować przyjęcie i podanie piłki kijem w czasie gry;b) psychomotoryczności: uczeń zna podstawowe ćwiczenia kształtujące;c) wiadomości: uczeń umie dokonać samooceny własnej sprawności, zna przepisy gry dotyczące wymiarów boiska, ilości zawodników, gry kijem;d) wychowania: uczeń poprawnie współpracuje z partnerem, integruje się z zespołem klasowym, jest zdyscyplinowany, dba o higienę osobistą, umie organizować czas wolny, pamięta o prawidłowej postawie ciała.MIEJSCE ĆWICZEŃ: sala gimnastycznaPRZYBORY: piłki, kije, bramki duże - 2 szt., bramki małe - 2 szt., kreda, szarfyMETODY I FORMY PROWADZENIA LEKCJI: zadaniowa-ścisła, zabawowa-klasyczna, problemowaformy: frontalna, zajęć w zespołach KLASA: VICZAS TRWANIA: 45 minut
CZĘŚCITOKU NAZWA I OPIS ĆWICZENIA CZAS TRWANIA UWAGI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE
Część I - wstępna 1. Zbiórka, powitanie, podanie zadań lekcji.2. Zabawa ożywiająca \"Berek ranny\".3. Ćwiczenia kształtujące i oswajające:a) w biegu:· krążenia prawego i lewego ramienia w przód i w tył · krążenie ramion oburącz w przód i w tył · na sygnał obrót o 360 stopni · na sygnał przysiad podpartyb) w marszu:· wymachy prawą i lewą nogą w górę · wypady w przód prawą i lewą nogąb) indywidualnie w miejscu z kijami:· skłony w przód do prawej i lewej nogi z pogłębianiem · skłony w przód z wyprostem tułowia · skręty tułowia w bok · skłony tułowia w bok 1\' 2\'6\' Ustawienie ćw. w szeregu.Zabawę prowadzi nauczyciel.Nauczyciel zwraca uwagę na obszerną pracę ramion. Ćwiczenie wykonywane co trzeci krok Ćw. ustawieni w rozsypce6 x do każdej nogi12 x6 x w każdą stronę6 x w każdą stronę
Część II - główna 1. Podania i przyjęcia piłki kijem w ustawieniu w rzędach: o podanie piłki kijem na wprost i przejście na koniec swojego rzędu o podanie piłki kijem, ćwiczący przebiega na koniec rzędu przeciwnego2. Podania i przyjęcia piłki po trójkącie, ze zmianą miejsca ćwiczących za piłką. 3. Ćwiczenia w czwórkach: o podania piłki po prostej, zmiana miejsc podających o zabawa \"Berek odbierający\"4. Ćwiczenia z kijem markujące strzał na bramkę z miejsca 5. Ćwiczenie jw. - z biegu 6. Strzał z zatrzymania na bandę po podaniu własnym 7. Strzał z biegu na bandę po podaniu własnym 8. Strzał na bramkę z biegu po podaniu 9. Podania piłki w parach zakończone strzałem na bramkę 10. Ćwiczący poruszają się po obwodzie. Po otrzymaniu podania jeden z biegnących wykonuje strzał na bramkę 11. Gra uproszczona 4:4 25\' 6\' rysunek Nauczyciel zwraca uwagę na poprawność wykonywania strzałów Drużyna, która nie uczestniczy w grze, wykonuje strzały do bramki
Część III - końcowa 1. Ćwiczenia korekcyjne i oddechowe:· w leżeniu tyłem, utrzymanie kija w powietrzu nogami dowolnym sposobem · Rozwiązanie krzyżówki w grupach 2. Praca domowa: co to jest rekreacja ?3. Omówienie lekcji. Wdrażanie nawyków higieny ciała, pamiętanie o organizacji wolnego czasu i prawidłowej postawie ciała. Pożegnanie 2\' 3\' Ćwiczenie należy wykonać bez obuwiaNauczyciel zachęca do gry rekreacyjnej w unihokeja.Nauczyciel poleca umyć ręce i zmienić strój.
ZADANIE GŁÓWNE: Nauka zastawienia pojedynczego - ćwiczenia wstępne ZADANIE DODATKOWE: Doskonalenie techniki ataku.CELE LEKCJI W ZAKRESIE: a) umiejętności: uczeń potrafi zastosować atak w czasie gry;b) psychomotoryczności: uczeń zna ćwiczenia kształtujące RR oraz ćwiczenia oswajające z piłkami;c) wiadomości: uczeń umie rozróżnić minisiatkówkę od piłki siatkowej oraz wyliczyć rodzaje ataku;d) wychowania: uczeń poprawnie współpracuje w zespole, jest zdyscyplinowany, dba o higienę.MIEJSCE ĆWICZEŃ: sala gimnastycznaPRZYBORY: piłki siatkowe, kółka ringo, kartony do pisania, pisaki, kreda, magnetofon, guma modelarska, piłeczki tenisowe, klocki plastikowe.METODY I FORMY PROWADZENIA LEKCJI: zadaniowa-ścisła, zabawowa-klasycznaformy: frontalna, zajęć w zespołach KLASA: I gimnazjumCZAS TRWANIA: 45 minut
CZĘŚCITOKU NAZWA I OPIS ĆWICZENIA CZAS TRWANIA UWAGI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE
Część I - wstępna 1. Zbiórka, powitanie, podanie zadań lekcji.2. Zabawa ożywiająca \"Berek rozkroczny\".3. Ćwiczenia kształtujące RR wg inwencji uczniów.4. Ćwiczenia kształtujące w różnych płaszczyznach z piłkami w parach.5. Ćwiczenia oswajające z piłkami:· ćwiczenia rzutne i chwytne w parach wg inwencji uczniów · w dwójkach przyjęcie piłki sp. oburącz górnym nad sobą i podanie do partnera takim samym sposobem · jw. - lecz przyjęcie piłki sp. oburącz dolnym · odbicia mieszane - sp. oburącz górnym i dolnym z wykonywaniem dodatkowych czynności6. Ćwiczenia doskonalące technikę ataku· w dwójkach atak o podłogę z własnego podrzutu · jw. - do określonego celu · jw. - z podrzutu partnera · w czwórkach atak pod gumą · w czwórkach - markowanie ataku w wyskoku z przełożeniem piłeczki tenisowej 1\' 2\' 11\' Ustawienie ćw. w szeregu.Zabawę prowadzi nauczyciel.Nauczyciel zwraca uwagę na obszerną pracę ramion. Nauczyciel zadaje ćwiczenia w czasie odbićNauczyciel przypomina o akcentowaniu pracy nadgarstka
Część II - główna 1. Pokaz i objaśnienie zastawienia pojedynczego 2. Wykonanie napisu \"BLOK\" w wyskoku z dojściem na wprost. 3. Przełożenie kółka wokół antenk . 4. Chwyt piłki nad taśmą z dotknięciem klocka na antence. 5. Chwyt piłki nad taśmą z jednoczesnym wyrzutem piłki nogami. 6. W parach, jeden rzuca dwie piłki nad taśmą, drugi stara się zablokować jednocześnie obie piłki. 7. W czwórkach, ćw. A i B na ławeczce trzymają piłkę nad taśmą. Ćw.C wykonuje rzut piłki ok. 30 cm nad siatką, a ćw. D blok tej piłki z wcześniejszym dotknięciem piłek nad taśmą. 8. Atak piłki po wystawie i zastawienie pojedyncze tego ataku. 9. Gra uproszczona 4:4 20\' 6\' rysunek Nauczyciel poleca dokładną obserwację atakowanej piłkiW czasie gry akcent na zastawienie pojedyncze
Część III - końcowa 1. Ćwiczenia korekcyjne i oddechowe:- w leżeniu tyłem, nogi ugięte w stawach biodrowych i kolanowych, ręce wzdłuż tułowia - słuchając muzyki, głęboki wdech i wydech- w siadzie prostym - streching.2. Praca domowa: na czym polegają zmiany w nowych przepisach piłki siatkowej?3. Omówienie lekcji. Wdrażanie nawyków higieny ciała, zachęcanie do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Pożegnanie. 2\' 3\' Nauczyciel proponuje zrelaksowanie się przy muzyce Nauczyciel proponuje spacery, jogging, jazdę na rowerze
ZADANIE GŁÓWNE: Minisiatkówka - nauka poruszania się po boisku. ZADANIE DODATKOWE: Ćwiczenia oswajające z piłkami.CELE LEKCJI W ZAKRESIE: a) umiejętności: uczeń potrafi zastosować rzuty w czasie gry;b) psychomotoryczności: uczeń umie wykonać ćwiczenia kształtujące;c) wiadomości: uczeń zna przepisy w minisiatkówce;d) wychowania: uczeń poprawnie współpracuje w zespole, jest zdyscyplinowany, dba o higienę.MIEJSCE ĆWICZEŃ: sala gimnastycznaPRZYBORY: piłki siatkowe -14 szt., kółka hula - hop - 8 szt., piłeczki tenisowe 8 szt., kocyki 4 szt., kreda szkolna.METODY I FORMY PROWADZENIA LEKCJI: zadaniowa-ścisła, zabawowa-klasyczna,formy: frontalna, zajęć w zespołachKLASA: IIICZAS TRWANIA: 45 minut
Częścitoku Nazwa i opis ćwiczenia Czas trwania Uwagi organizacyjno-metodyczne
Część I - wstępna 1. Zbiórka, powitanie, podanie zadań lekcji.2. Zabawa ożywiająca \"Berek rozkroczny\".3. Ćwiczenia w marszu :· wymachy w górę nogi prawej i lewej · wypady w przód nogą prawą i lewą4. Ćwiczenia w przysiadzie:· \"kaczy chód\" · skoki \"żabek\"5.Ćwiczenia w biegu· krążenie ramion w przód i w tył, jednorącz i oburącz · krok odstawno - dostawny oraz skiping A i C6. Ćwiczenia w miejscu· ćwiczenia kształtujące w różnych płaszczyznach · ćwiczenia koordynacyjne 7. Ćwiczenia rozciągające poszczególne partie mięśni - stretching: A - mięśnie karku· napięcie - trzymając ręce splecione na karku mocno przeć głowę do tyłu, pokonując opór rąk · rozciąganie - przy pomocy splecionych rąk przyciągnąć głowę do klatki piersiowej B - mięśnie szyi· napięcie - pochylić głowę...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin