urodziny_Kubusia_Puchatka(1).doc

(118 KB) Pobierz
SCENARIUSZ Z UROCZYSTYCH O

SCENARIUSZ  Z  UROCZYSTYCH  OBCHODÓW  URODZIN

                              KUBUSIA  PUCHATKA

 

 

Miejsce  uroczystości       -           sala  grupy  starszej

 

Grupa  wiekowa              -            sześciolatki

 

Liczba  uczestników        -            21 dzieci

 

Czas  trwania                   -           1,5 godziny

 

Formy pracy                    -           indywidualna, zespołowa, grupowa

 

Metody pracy                  -            rozmowa , zabawa, działanie praktyczne-praca plastyczna,

                                                       praca z tekstem , układanie puzzli .

 

Pomoce  dydaktyczne – książka  A.A. Milne „ Kubuś  Puchatek „ , mapa  Europy , list od 

Kubusia, baryłka z miodem, obrazki z Puchatkiem, puzzle, rekwizyty do zagadek, magnetofon, taśma magnetofonowa, balony, ilustracje do pokolorowania maskotki Kubusia i jego przyjaciół, tort.

 

Cel główny : rozwijanie zainteresowań czytelniczych  dzieci, bliższe  poznanie postaci Kubusia  Puchatka .

 

Cele szczegółowe :

-          dziecko  wspólnie  z rówieśnikami przeżywa ważną uroczystość, czerpie z niej radość, potrafi  opowiedzieć o niej młodszym kolegom;

-          potrafi współdziałać w zespole;

-          uważnie słucha fragmentu książki;

-          zna przygody Kubusia, jego przyjaciół, ich cechy charakterystyczne;

-          potrafi wskazać na mapie Europy Wielką Brytanię i Londyn;

-          porównuje liczebność zbiorów, zna terminy „więcej”, „mniej”, „tyle samo”.

 

     Salę grupy starszej ozdobiono balonami i dekoracją z bibuły, jubilata ( największą maskotkę) usadowiono na honorowy miejscu.

 

               

 

                                           Przebieg  uroczystości :

 

1.      Powitanie  wszystkich  dzieci, wychowawczyni  opowiada  historię Kubusia Puchatka:

 

    Kubuś pochodzi  z Wielkiej Brytanii , a dokładnie ze stolicy tego kraju- Londynu   (wskazanie na mapie Europy wymienionego kraju i miasta). Był misiem małego chłopca o imieniu Krzyś. Tata Krzysia- pisarz A.A. Milne opisał ich przygody w swej książce.Było to dawno temu,bo Kubuś puchatek obchodzi już 79- urodziny! Zna go wiele dzieci na całym świecie. Jest im bliski, bo to wesoły i sympatyczny miś.

 

2.      Odczytanie przez Panią Dyrektor fragmentu I rozdziału książki „Kubuś Puchatek” w przekładzie I. Tuwim.

 

 

      3.  Wspólne odśpiewanie jubilatowi piosenki „Wiwat,wiwat, żyj nam100 lat!”, oraz

            składanie życzeń w formie wierszyka:

 

                                                      „    Wiwat Misiu, łakomczuszku,

                                                            niech nie burczy Ci już w brzuszku.

                                                            My  życzenia ci składamy,

                                                            byś był jak najdłużej znami.

                                                            Miodku zawsze miej w dostatku,

                                                            żyj nam 100 lat nasz Puchatku !    ”

 

4.      Odczytanie listu od Kubusia , który dostarczyła do sali Pani Woźna ,adresowanego do dzieci z grupy starszej:

          

 

                                            „  Kochane Dzieci !

 

 

                  Serdecznie  pozdrawiam Was i Pania Małgosię .

                  Dziękuję wszystkim za pamięć i za to , że tak

                  uroczyście obchodzicie moje 79-te urodziny .

                  Choć mam już bardzo dużo lat , pozostałem

                  misiem , który lubi mruczanki i małe co nieco .

                  Życzę wszystkim wielu radości i smacznego tortu ,

                  załączam również  nieco miodku .Przepraszam ,że

                  jest go tak niewiele , ale straszny ze mnie łakomczuch

                  i sam zjadłem sporą część tej baryłki .

 

                                                                Całuski !!!  Kubuś Puchatek  ”

 

 

 

5.      Otwarcie baryłki z miodem , rozdanie wszystkim dzieciom miodu na talerzyki ,

przypomnienie jego właściwości zdrowotnych .

 

 

6.      Odszukanie w sali ukrytych obrazków z Kubusiem Puchatkiem – kto znajdzie

ich najwięcej ?

 

 

7.      Układanie w grupach puzzli z przyjaciółmi Kubusia.

 

8.      Rozwiązywanie zagadek : nauczycielka wskazuje różne rekwizyty .Dzieci

odgadują z jaką postacią im się kojarzy np.: ogon z osiołkiem , kapusta z królikiem ,

miód z Puchatkiem , książka z sową itp.Odczytanie fragmentów książki

opisujących różne postaci , dzieci odgadują kogo dotyczy dany fragment .

 

 

9.      Zabawy maskotkami zgromadzonymi w sali , porównywanie ich liczebności

( ile jest prosiaczków , tygrysków , których postaci jest najwięcej , których jest najmniej ? ).

 

 

10.  Wizyta u dzieci w innych grupach , wspólna zabawa przy piosence znanej z

„dobranocki” (  taśma magnetofonowa  ) , rozmowa z dziećmi o dzisiejszej uroczystości , rozdanie kart z postaciami do pokolorowania .

 

    

 

11.  Podziwianie wspaniałego tortu urodzinowego ,zapalenie świeczek przez nau-

czycielkę wspólne zdmuchiwanie , spożycie tortu .

 

 

12.  Zabawy balonikami zgromadzonymi w sali – przypomnienie przygód Kubusia związanych z balonem .

 

 

13.  Wykonanie zadania przy stoliku – ułożenie obrazka z rozciętych kawałków ,

      naklejenie na kolorową kartkę .                

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin