Drzewo-lepienie z masy solnej.doc

(40 KB) Pobierz

KONSPEKT ZAJĘĆ

I część statyczna

1)   DATA: 23.02.2010

 

2)   GRUPA WIEKOWA: 6 –latki

3)   ZAGADNIENIE PROGRAMOWE:

Wartości estetyczne – plastyka – lepienie - lepienie z masy solnej form przestrzennych

 

4)   TEMAT ZAJĘĆ:

Moje drzewo” technika przestrzenna wykonanie z masy solnej

5)   CELE ZAJĘĆ:

      Dziecko:

·         rozwija wyobraźnię,

·         ćwiczy mięśnie dłoni

·         czerpie radość z lepienia masy

·         dba o porządek podczas zabawy

6)   METODY PRACY:

Słowne:

- wypowiedzi ukierunkowane pytaniami nauczyciela,

7)   FORMY PRACY:

zbiorowa

 

8)   ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

masa solna, rolka z papieru toaletowego, gałęzie drzew, farba brązowa

   9) LITERATURA:

Andrzejewska J., J. Wierucka Razem w przedszkolu Program wychowania przedszkolnego WSiP Wa-wa 2009

Isolde Kiskalt Masa solna

   10) PROWADZĄCA:

 

 

II część dynamiczna

Tok zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności dzieci

Część wstępna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uświadomienie celu

1. Powitanie dzieci

Witaj… witaj… jak się masz, jak się masz, wszyscy cię witamy, wszyscy cie kochamy bądź wśród nas, bądź wśród nas.

 

Nauczycielka ma zakrytą ilustrację drzewa. Poszczególne elementy odsłania, a dzieci próbują odgadnąć, co to takiego.

 

 

 

Przedstawienie tematu

 

Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym.

 

 

 

 

 

Dzieci odpowiadają: drzewo

 

 

Część główna

 

 

 

 

Wykonywanie pracy przez dzieci

 

 

 

Ekspresja ruchowa z elementami dramy” Rośniemy jak drzewa “

-opowiadanie.

Prowadzący mówi tekst, który inspiruje dzieci do aktywności ruchowej.             

“ Jesteś malutkim drzewkiem. Masz cieniutki pień, delikatne gałązki, którymi poruszasz. Twoje korzenie są jeszcze bardzo słabe, może je wyrwać silny wiatr. Do życia potrzebujesz wody i promieni słońca. Lubisz gdy krople deszczu myją twoje gałązki, a słońce ogrzewa soki, które w tobie płyną. Jest ci dobrze, wiatr delikatnie kołysze cię do snu. Jesteś bardzo delikatny, słaby i śpiący. Nagle silny wiatr miota tobą, przyginając do ziemi gałązki. Wtedy bardzo się boisz, że wyrwie cię z ziemi i porwie daleko.             

“ O, dzieci biegną w twoją stronę. Jesteś przerażony, gdy ciągną twe gałązki, niszczą korę, łamią gałązki. Ale, te dzieci są dobre, obiecały, że będą twoimi przyjaciółmi i będą dbać, abyś rosło duże i zdrowe. Chcą za kilka lat odpoczywać i bawić się w twoim cieniu”.

 

 

Dzieci podążają za wskazówkami czytanego opowiadania.

Część końcowa

 

Podsumowanie

Zagadka:

„Sosnowy, dębowy, stary lub młody. Żyją w nim zwierzęta i rosną jagody.”

Ze wszystkich waszych prac powstał duży las.

Podziękowanie za udział w zajęciu dzieciom.

 

Dzieci odpowiadają: las

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin