konspekt partie polityczne.doc

(25 KB) Pobierz
Temat: Partie polityczne, czyli jak zdobyć władzę

Temat: Partie polityczne, czyli jak zdobyć władzę.

Treści programowe:

  mechanizmy tworzenia partii,

  funkcje partii politycznych,

  znaczenie aktywności obywateli.

Cele lekcji - po zakończonych zajęciach uczeń

  - zna pojęcie partii politycznej i potrafi się nim posługiwać,

  - dostrzega potrzebę aktywnego udziału w życiu społecznym i politycznym,

  - potrafi wymienić główne partie polskiej sceny politycznej,

  - rozumie mechanizmy kampanii wyborczej.

  - potrafi lepiej pracować w grupie.

 

Metody i formy pracy:

- burza mózgów

- gra symulacyjna- tworzymy partie polityczne,

- rozmowa nauczająca,

- praca w grupach.

Materiały:

  tekst z pojęciem partia i przykładami partii politycznych w Polsce,  

  papier, pisaki.

Przebieg lekcji:

WSTĘP:

1.Uczniowie podają propozycje: co należy zmienić w szkole?

Wspólnie wybieramy jeden z pomysłów i zastanawiamy się jak go zrealizować. Okazuje się,  że niezbędne jest jak największe poparcie i plan realizacji.

ROZWINIĘCIE:

1.Informacja nauczyciela o partiach politycznych i ich funkcjach. Zwrócenie uwagi na

    podobieństwa z ich działaniami w sprawie realizacji wcześniej przyjętego pomysłu.

2.Podział uczniów na grupy ( np. cztery grupy)  Czas pracy grup10 min.

3.Każda z grup ma wymyślić nazwę i pięciopunktowy program fikcyjnej partii, która chce 

    wziąć  udział w wyborach do parlament pewnego państwa. Każda z partii prezentuje swój

    program w dowolnej formie nie przekraczającej 3 minut.

  4.Zaproszeni goście przyznają punkty każdej z prezentowanych na lekcji partii ( decyzja

     jest tajna). Każdy z gości otrzymuje taśmę z punktacją od 1 do 10 dla każdej partii, która

     prezentowała się na zajęciach. Nauczyciel podlicza punkty i prezentuje wyniki.

  

ZAKOŃCZENIE

1.Omówienie wyników pracy.

    Przypomnienie funkcji i dążeń partii politycznych.

    Rozdanie wcześniej przygotowanych kartek z definicją  i funkcjami partii politycznej.

3.Zadanie domowe:

    Napisz dwa pytania, które zadałbyś przedstawicielowi dowolnej partii politycznej.

  4.Na zakończenie  uczniowie określają swoją ocenę lekcji w punktach od 1do 10.

        Każdy z uczniów otrzymuje taśmę z punktacją od 1 do 10.

         1       2       3     4       5       6      7       8      9      10

   ====I====I====I====I====I====I====I====I====I====I====

   Uwaga:

   Na lekcję należy zaprosić trzy, cztery osoby np. nauczycieli lub uczniów z innej klasy.

   Spostrzeżenia po lekcji:

   Lekcję taką przeprowadziłam z udziałem m.in. dyrektora gimnazjum. Uczniowie zgłosili

   trzy sprawy do załatwienia:  

1)      zawieszenie luster w łazienkach,

2)      zamontowanie ławeczek na korytarzu,

3)      powołanie kół zainteresowań.

Na końcu zajęć dyrektor, zachęcony postawą młodzieży obiecał realizację pierwszej propozycji oraz wyjaśnił możliwości realizacji kolejnych.

Zarówno ,,głosowanie” zaproszonych nauczycieli w formie przyznawania punktów dla grup, jak możliwość  ,,oceny” zajęć spotkała się z uznaniem uczniów.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin