Scenariusz lekcji z historii.doc

(37 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji z historii - temat: Księstwo Warszawskie - geneza, terytorium, ustrój polityczny i społeczny - mgr Anna Lipk

Scenariusz lekcji z historii - temat: Księstwo Warszawskie - geneza, terytorium, ustrój polityczny i społeczny - mgr Anna Lipka

 

Scenariusz lekcji z historii


Temat: Księstwo Warszawskie-geneza, terytorium, ustrój polityczny i społeczny.

Czas trwania: 1 godzina, klasa II-zakres rozszerzony

Cel główny:

·         zapoznanie z okolicznościami powstania, kształtem terytorialnym, zasadami ustrojowymi Księstwa Warszawskiego.


Cele operacyjne: uczeń umie, potrafi:

·         scharakteryzować okoliczności powstania Księstwa Warszawskiego

·         omówić postanowienia pokoju w Tylży,

·         wskazać na mapie terytorium Księstwa Warszawskiego,

·         omówić główne zasady ustrojowe powstałego państwa na podstawie fragmentów Konstytucji Księstwa Warszawskiego, wskazać te, które były kontynuacją tradycji polskiego parlamentaryzmu oraz te, które były typowe dla Francji,

·         scharakteryzować postanowienia dekretu grudniowego i wyjaśnić, jakie było jego znaczenie dla szlachty i chłopów,

·         wyjaśnić, jaką rolę odgrywało Księstwo Warszawskie w systemie napoleońskim,

·         odpowiedzieć na pytanie, czy Księstwo Warszawskie było państwem własnym, czy obcym?


Cel wychowania:

·         uświadomienie, że walka o niepodległość Polski była jednym z głównych dążeń Polaków po 1795 roku.


Metody pracy:

·         rozmowa nauczająca z elementami wykładu,

·         praca pod kierunkiem nauczyciela z tekstem źródłowym,

·         praca z mapą, atlasem historycznym,

·         prezentacja foliogramów.


Środki dydaktyczne:

·         teksty źródłowe: fragmenty Konstytucji Księstwa Warszawskiego w "Wiek XIX w źródłach. Wybór tekstów źródłowych z propozycjami metodycznymi dla nauczycieli historii, studentów i uczniów."

·         mapa: Europa w latach 1789-1815,

·         atlasy historyczne,

·         foliogramy, ukazujące terytorium Polski za pierwszych Piastów, Kazimierza Wielkiego, Władysława IV, w okresie rozbiorów, terytorium Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego,

·         epidiaskop.


Tok lekcji:

1.  Część wstępna:

- czynności organizacyjne,
- nauczyciel podaje temat lekcji, omawia cele i przebieg zajęć,
- wprowadzenie do tematu: nauczyciel zadaje uczniom następujące polecenia:
a) Omówcie przebieg walk Francji z IV koalicją .
b) Scharakteryzujcie postanowienia pokoju kończącego wojnę Francji z IV koalicją.
- uczniowie, posługując się mapą, udzielają odpowiedzi.

2. Część właściwa:

- nauczyciel, odwołując się do wiedzy uczniów, omawia okoliczności powstania Księstwa Warszawskiego oraz przebieg wojny 1809 roku (wypowiedzi ilustrowane są mapą),
- na podstawie mapy i mapek w atlasie uczniowie charakteryzują terytorium Księstwa Warszawskiego w chwili powstania państewka oraz po pokoju w Schönbrunn, 
- nauczyciel prezentuje foliogramy, uczniowie pod kierunkiem nauczyciela analizują zmieniające się na przestrzeni dziejów terytorium państwa polskiego,
- nauczyciel omawia drogę powstania Konstytucji Księstwa Warszawskiego,
- uczniowie otrzymują teksty źródłowe i załączone do nich pytania, charakteryzują ustrój Księstwa Warszawskiego. 
Pytania:

·         W Konstytucji została zawarta zasada trójpodziału władzy. Wyjaśnij do kogo należała władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza ?

·         Kto zasiadał w senacie i izbie poselskiej? 

·         Jakie grupy społeczne miały przewagę w Sejmie ?

·         Wskaż zapisy gwarantujące polski charakter Księstwa Warszawskiego.

·         Które artykuły Konstytucji świadczą o ustrojowej tradycji Polski przedrozbiorowej? Uzasadnij odpowiedź.

·         Które artykuły Konstytucji świadczą o wpływie konstytucji francuskiej? Uzasadnij odpowiedź.

- nauczyciel omawia postanowienia dekretu grudniowego, uczniowie oceniają jego znaczenie dla chłopów i szlachty.

3. Część podsumowująca:

- nauczyciel zadaje pytanie: Czy Księstwo Warszawskie było państwem własnym czy obcym? Uczniowie udzielają odpowiedzi, które w formie wniosków są zapisywane na tablicy, 
- nauczyciel podsumowuje i ocenia pracę uczniów.

4. Praca domowa: Czy słusznie, Twoim zdaniem, postąpili Polacy wiążąc nadzieje na niepodległość z Napoleonem? Uzasadnij swoją opinię przygotowując listę argumentów broniących obranego przez Ciebie stanowiska.


Opracowała: mgr Anna Lipka

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin