wina wzmacniane.docx

(19 KB) Pobierz

wina wzmacniane

Najprościej rzecz ujmując, wina te to po prostu zwykłe wina, do których dodano mocnego alkoholu, aby zwiększyć ich trwałość.

Sednem sztuki wzmacniania wina jest dodanie w odpowiednim momencie procesu winifikacji destylatu z winogron (np. brandy), który powoduje zatrzymanie procesu fermentacji i pozostawienie pewnej ilości tzw. „cukru resztkowego”, czyli nieprzerobiongo przez drożdże na alkohol. Im wcześniej nastąpi dodanie destylatu do fermentującego moszczu, tym słodsze wino uzyskamy. W przypadku bardziej wytrawnych stylów win, takich jak sherry, alkohol wzmacniający dodawany jest pod koniec lub po zakończeniu procesu fermentacji.

Jeśli chodzi o barwę win wzmacnianych, to odmiany białe stopniowo ciemnieją w trakcie dojrzewania, a czerwone uzyskują ów niezwykły bursztynowy kolor, tak charakterystyczny dla porto i niektórych odmian sherry.

Produkt ostateczny zawiera zwykle od 17 do 21% alkoholu.

Wina uzyskane w procesie wzmacniania noszą nazwę win deserowych w USA i win likierowych w Unii Europejskiej. Jedynie w Wielkiej Brytanii zachowała się najbardziej oczywista w sumie nazwa, czyli wina wzmacniane.

 

 

porto

Pochodzi z Portugalii

Zawartość alkoholu : 19-22% (czerwone), 16,5-20% (białe)  

Rodzaje:

·         Ruby - Najbardziej owocowe porto. Kupaż win z kilku zbiorów, przed zabutelkowaniem dojrzewa przez 2-3 lata. Jest to najłatwiej dostępny na rynku rodzaj porto. Ruby reserva to wino z owoców lepszej jakości, dojrzewające 3-5 lat.

·         Tawny - Wino dojrzewające w drewnianych beczkach co najmniej przez 6 lat. Ma zazwyczaj jasnobrązową lub bursztynową barwę.

·         Vintage - Wino jednorocznikowe, wytwarzane jedynie w najlepszych latach. Starzone jest w beczkach przez 2 lata, po czym butelkowane bez filtracji (dlatego konieczna jest dekantacja). W szkle dojrzewać może nawet ponad 20 lat. Młode vintage jest winem o silnym aromacie owocowym, który z wiekiem przechodzi w kwiatowy. W ostatnich latach najlepsze wina to te pochodzące z 2000 i 2003 roku.

·         Colheita - To niezwykle rzadkie porto wywtarzane jest z owoców z jednego zbioru i dojrzewa w drewnianych beczkach przez co najmniej 7 lat.

·         Crusted - Porto zwane „vintage dla ubogich”, choć jest to określenie dość krzywdzące. Kupaż przynajmniej dwóch roczników, butelkowany bez filtracji. Rok podany na etykiecie odnosi się do roku zabutelkowania wina.

·         Białe porto - Gotowe do spożycia po zabutelkowaniu. Lżejsze od pozostałych rodzajów, często podawane jako aperitif. Wytwarzane są wina zarówno słodkie jak i wytrawne.

 

madera

Madera wywodzi się z portugalskiej wyspy o tej samej nazwie, będącej częścią archipelagu położonego na południowy zachód od Półwyspu Iberyjskiego (ok. 860 km).

Butelkę madery należy przechowywać w pozycji pionowej i otworzyć co najmniej 24 godziny przed planowanym podaniem. Służy to pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu (zjawisko zwane po angielsku dość trafnie: bottle sickness), czemu pomaga również dekantacja.

Należy podawać w temperaturze pokojowej.

Zwyczaj nakazuje przekazywanie butelki kolejnym siedzącym przy stole podobnie jak w przypadku porto, czyli zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara.

Zawartość alkoholu: 17-22%

 

malaga

Málaga jest wytwarzana w podobny sposób jak inne wina wzmacniane, czyli poprzez dodanie do wina bazowego destylatu winnego (alkoholizacja), jednak występują pewne różnice w przebiegu procesu dla poszczególnych jej rodzajów. Inaczej wytwarza się wina likierowe (vino de licor), inaczej wina słodkie (vino naturalmente dulce).

·         Wina likierowe

Podstawę stanowi wino, otrzymane z bardzo dojrzałych owoców lub też z gron suszonych przez jakiś czas na słońcu w celu zwiększenia zawartości cukru. Do niego dodawany jest tzw. arrope, czyli skoncentrowany (do 1/3 początkowej objętości) i skarmelizowany syrop winogronowy, któremu malaga zawdzięcza swój charakterystyczny kolor. Do wzmocnienia wina używa się mieszanki równej ilości wina i destylatu zwanej vino borracho.

·         Wina słodkie

Ten rodzaj malagi wytwarzany jest z owoców podsuszanych na słońcu, wyłącznie z odmian moscatel i pedro ximénez. Moszcz użyty do fermentacji musi mieć co najmniej 300 gram cukru na litr. Cały alkohol jaki zostanie wytworzony pochodzi wyłacznie z fermentacji, wino to nie jest alkoholizowane. Minimalna zawartość alkoholu to 13%. Málaga może, ale nie musi, leżakować w dębowych beczkach. Aby wino zostało zaliczone do jednej z kategorii w oficjalnej klasyfikacji wiekowej musi dojrzewać co najmniej 6 miesięcy. Wina nieleżakowane określane są mianem málaga pálido.

 

Podobnie jak inne wina wzmacniane, malagę podaje się po kolacji lub do deseru. Ponadto dobrze komponuje się z różnego rodzaju pasztetami (patés). Wytrawne malagi podaje się jako aperitif.

Zawartość cukru:

dulce – wino słodkie, ponad 45 g/l

semidulce – półsłodkie (abocado), 12-45 g/l

semiseco – półwytrawne, 4-12 g/l

seco – wytrawne, mniej niż 4 g/l

 

 

wemut

Wywodzące się z Włoch wino wzmacniane, aromatyzowane ziołami.

Wino będące podstawą wermutu wytwarza się z rozmaitych szczepów winogron.

Wermut produkowany jest w podobny sposób jak inne wina wzmacniane – do białego lub czerwonego wina dodaje się w pewnym momencie destylat (tradycyjnie brandy), aby zatrzymać proces fermentacji i zachować część cukru gronowego, a tym samym i owocowe aromaty,
a następnie dodaje się ziół i przypraw.

Stosowane dodatki można podzielić na gorzkie (aloes, rabarbar, kora chinowa), aromatyczne (anyżek, gorzkie migdały, cynamon, kolendra, mięta, wanilia, rozmaryn) oraz aromatyczno-gorzkie (czarny bez, jałowiec, skórka pomarańczy, szafran, piołun).

Wermuty podaje się w kieliszkach do koktajli, z lodem, cytryną lub oliwką. Stanowią podstawę wielu drinków (np. Martini, Manhattan, Americano, Negroni). Świetnie sprawdzają się również jako aperitif.

Wermuty białe (bianco):

       - wytrawne (dry) lub bardzo wytrawne (extra dry) – zawartość alkoholu 18%,

         cukru 2-4%; etykieta: w tonacji biało-zielonej, butelka: zielona, nakrętka:

         zielona

       - słodkie (bianco) – 16% alkoholu, 16-20% cukru; butelka: biała, nakrętka:

         niebieska

Wermuty czerwone (rosso) – słodkie, zawartość cukru 14-16%, alkoholu 16%; butelka: zielona, nakrętka: czerwona

 

Wstrząśnięte, nie mieszane

Wstrząsanie shakerem poprawia smak i fakturę drinka (pojawiają się np. małe bąbelki). Dobrze wstrząśnięte martini jest mniej tłuste niż mieszane, co ma rzekomo poprawiać jego smak. Naukowo do sprawy podeszli pracownicy Uniwersytetu we Wschodnim Ontario w Kanadzie, którzy stwierdzili, że wstrząsanie składnikami drinka zwiększa aktywność przeciwutleniaczy,
a tym samym zmniejsza ryzyko zaćmy, wylewów i chorób wieńcowych.

 

sherry (jerez, xeres)

Hiszpańskie wino wzmocnione (ok. 16-20% alkoholu) pochodzące z Andaluzji, z rejonu Jerez de la Frontera. Od wieków sherry było popularne w Anglii, stąd angielska nazwa tego trunku

Podstawowe odmiany:

·         Fino (hiszp. wytworny) – najbardziej wytrawna i jasna ze wszystkich rodzajów sherry

·         Oloroso (hiszp. wonny) – odmiana sherry poddawana działaniu tlenu przez dłuższy czas niż Fino lub Amontillado; w rezultacie otrzymuje się wino ciemniejsze i bogatsze w smaku.

·         Sweet Sherry (po hiszp. Jerez Dulce) – powstaje po posłodzeniu wytrawnych odmian sherry przy pomocy win Pedro Ximénez lub Moscatel; Cream sherry jest odmianą słodką, wytwarzaną z Oloroso, Pale cream sherry powstaje z Fino a, Medium sherry z Amontillado.

 

Po otwarciu sherry zacznie tracić swój aromat, może to trwać od około tygodnia do kilku miesięcy w zależności od odmiany. Dlatego powinno być przechowywane zakorkowane
i schłodzone.

wina musujące

Wina musujące, z których najbardziej znanym jest szampan, to białe wina nasycone dwutlenkiem węgla. Jego obecność w winie jest rezultatem fermentacji (zachodzącej w butelce, jak w przypadku metody szampańskiej lub też w dużych zbiornikach – metoda Charmat) albo nasycenia dwutlenkiem węgla (poprzez jego wstrzyknięcie do wina). Poza szampanem, którego nazwa zastrzeżona jest dla win wytwarzanych w regionie Szampanii, do win musujących zaliczamy: crémant (produkowane we Francji poza regionem Szampanii, a także w Luksemburgu), cava (z Katalonii), cap classique (wina południowoafrykańskie wytwarzane tradycyjną metodą szampańską), asti (z piemonckiego regionu Asti), Sekt (niemieckie określenie win musujących) oraz Sovetskoye Shampanskoye (marka win musujących produkowanych najpierw w ZSSR, a obecnie w Rosji i na Białorusi).

Wina musujące powinno się pić w wysokich i wąskich kieliszkach, aby zachować na dłużej znajdujące się w nich bąbelki. Temperatura w jakiej należy je serwować to 6-11°C.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin