Rtęć i jej związki 2 kik gorska.doc

(35 KB) Pobierz
Rtęć i jej związki są stosowane do wyrobu termometrów, filcu, farb, materiałów wybuchowych, lamp rtęciowych, aparatury elektry

Źródła rtęci

Zatrucia przewlekłe rtęcią

Rtęć jest tym metalem, który spowodował kilkanaście lat temu udokumentowane zatrucia śmiertelne wśród ludzi i zwierząt, jak również poważne schorzenia chroniczne. Ze względu na dużą prężność trujących par rtęci sądzono pierwotnie, że sedymentując z zawiesinami w postaci osadów dennych w rzekach i jeziorach zostaje w ten sposób wyłączona z obiegu. Jednak w tych naturalnych warunkach rtęć metaliczna utlenia się powoli do jonów rtęciawych, a następnie rtęciowych, by wreszcie  wskutek działania mikroorganizmów utworzyć związki metylortęciowe

Metylortęciowe związki są lipofilowe i pochłaniane przez plankton, a ten jest spożywany przez skorupiaki i ryby. Metylortęć akumuluje się w tkance tłuszczowej tych zwierząt i wchodzi oczywiście w obieg pokarmowy człowieka. Odżywianie się mieszkańców znad zatoki Minamata (której wody, jak się później okazało, były silnie skażone rtęcią pochodzącą z wytwórni acetylenu) rybami spowodowało w 1953 roku 121 ostrych zachorowali (w tym 16 śmiertelnych) z objawami porażenia organów zmysłowych.

Organiczne związki rtęci kumulują się przede wszystkim w systemie nerwowym  w mózgu i rdzeniu pacierzowym, a najbardziej poszkodowane są neurony. Natomiast rtęć w postaci związków nieorganicznych odkłada się głównie w korze nerek. Rtęć pozostaje w tkankach organizmu przeciętnie 80 dni, a w centralnym systemie nerwowym ponad 100 dni. Jeżeli organizm jest stale narażony na pobór rtęci, to należy się liczyć z chronicznym zatruciem i śmiertelnością około 30% populacji.

 

 

 

 

Rtęć i jej związki są stosowane do wyrobu termometrów , filcu , farb, materiałów wybuchowych, lamp rtęciowych , aparatury elektrycznej oraz baterii.lotne związki dwuetyli- i dwumetylortęci są stosowane do zaprawiania nasion. Chlorek rtęciowy (kalomel) oraz organiczne związki rtęci są stosowane jako leki.

W Polsce w wodach do picia dopuszcza się 0,001 mg Hg /dm3.

Dawka śmiertelna soli rtęci, tj. chlorek rtęciowy (sublimat) wynosi 1g. Spożyta rtęć metaliczna nie jest szkodliwa ponieważ nie wchłania się z przewodu pokarmowego.

Zanieczyszczenie środowiska spowodowane zawierającymi rtęć odpadami przemysłowymi było przyczyną zatruć organicznymi związkami rtęci, skutkiem spożywania ryb pochodzących z terenów skażonych. Spożycie nasion siewnych zaprawianych środkami grzybobójczymi zawierającymi organiczne połączenia rtęci również było przyczyną zatruć. Stężenie związków alkilortęciowych (metylortęć) w artykułach spożywczych nie może przekraczać 0,5 mg/kg; przy takim stężeniu spożycie danego artykułu nie może przekraczać 0,5kg na tydzień.

Rtęć wiąże się z grupami sulfhydrylowymi (-SH), prowadząc do unieczynnienia komórkowych procesów enzymatycznych; z tej przyczyny rozpuszczalne sole rtęci są toksyczne dla wszystkich komórek. Duże stężenie rtęci występujące podczas jej wydalania w nerkach są przyczyną swoistego uszkodzenia kłębków i kanalików nerkowych.

Badania anatomopatologiczne w przypadkach śmiertelnych wykazuja ostre zwyrodnienie kanalików i kłębków nerkowych lub krwotoczne kłębkowe zapalenie nerek. W błonie śluzowej przewodu pokarmowego stwierdza się zmiany zapalne, zastój, martwicę zakrzepową i nadżerki.

 

Obraz kliniczny

 

Podstawowym  objawem  zatrucia  solami  rtęci   jest  bezmocz.

 

 

Zatrucie ostre

 

1.    Spożywanie soli rtęci powoduje metaliczny smak w ustach, pragnienie , silne bóle brzucha, wymioty oraz biegunkę z krwią. Biegunka o treści składającej się ze strzępków śluzu i krwi może trwać do kilku tygodni. W jeden dzień do dwu tygodni po zatruciu diureza zmniejsza się lub rozwija bezmocz. Zgon następuje z powodu mocznicy. Może rozwinąć się zwężenie przełyku, żołądka lub odźwiernika.

 

2.    Wdychanie par rtęci w dużym stężeniu powoduje po jednym do dwu dni wystąpienie zapalenia jamy ustnej, ślinotoku, metalicznego smaku w ustach, biegunki, śródmiąższowego zapalenia płuc oraz uszkodzenia nerek z zatrzymaniem wydzielania moczu. Wdychanie dużych stężeń organicznych związków rtęci powoduje metaliczny smak w ustach, zawroty głowy, zmniejszenie sprawności ruchowej, mowę zamazaną, biegunkę i niekiedy drgawki kończące się zgonem.                                         

 

3.    W zatruciu metylortęcią występuja objawy spowodowane     bezpośrednim działaniem na ośrodkowy układ nerwowy z ataksją , pląsawicą, atetozą drżeniem i drgawkami. Uszkodzenie to jest zwykle trwałe.

 

 

 

 

 

 

ZAPOBIEGANIE

 

Należy ściśle przestrzegać dawki bezpiecznej. Konieczne jest częste pobieranie próbek powietrza do badania.

Podłogi w pomieszczeniach w których używana jest rtęć muszą być nieprzepuszczalne i pozbawione szczelin.rozlaną rtęć należy zebrać natychmiast za pomocą pompy wodnej lub wilgotnego środka do zamiatania.

Po pracy z rtęcią lub jej związkami należy dokładnie umyć ręce!!!

 

LECZENIE:

 

1.    Postępowanie doraźne;usunąć spożytą truciznę za pomocą płukania żołądka wodą lub za pomocą wymiotów  oraz podania środka przeczyszczającego.

Postępowanie swoiste: podać dimerkaprol hemodializa przyspiesza wydalanie kompleksu z dimerkaprolem. Skuteczna jest również penicylamina. Penicylamina i dimerkaprol nie są skuteczne w zaburzeniach neurologicznych spowodowanych związkami alkilortęciowymi.

 

2. Zwalczanie bezmoczu i wstrząsu.

             

 

 

 

Rokowanie

 

W zatruciu ostrym i przewlekłym wyzdrowienie jest prawdopo­dobne, jeśli dimerkaprol jest podawany co najmniej przez ty­dzień. Otępienie wskutek przewlekłego zatrucia rtęcią może nie cofnąć się całkowicie. Powrót do pełnego zdrowia trwa l — 2 lat.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin