ZANIECZYSZCZENIA FIZYCZNE3 Kik i Gorska.doc

(23 KB) Pobierz
ZANIECZYSZCZENIA FIZYCZNE

ZANIECZYSZCZENIA FIZYCZNE

 

Należą tu elementy które w sposób niezamierzony znalazły się w żywności- piasek , cząstki metali i szkła , szczątki owadów, włosy itp. Nie mają większego wpływu na jakość zdrowotną żywności jednak znacznie obniżają jej przydatność.

Poważne zagrożenia zdrowotne może powodować promieniotwórcze skażenie środków spożywczych.

Substancje promieniotwórcze mogą wnikać przez przewód pokarmowy,układ oddechowy,w małym stopniu przez skórę.Dalsze losy zależą od rozpuszczalności w wodzie i płynach ustrojowych.Po przeniknięciu do krwiobiegu i przestrzeni pozanaczyniowej radionuklidy rozmieszczają się w tkankach i narządach.

Skutki ich działania zależą od dawki , czasu oddziaływania,  wielkości napromieniowanej masy ciała. Powstają dwa podstawowe zjawiska-wzbudzenie i jonizacja atomów. Prowadzi to do zmian w materiale genetycznym. Problem radiologicznych skażeń żywności wiąże się przede wszystkim z rozwojem energetyki nuklearnej, przemysłu zbrojeniowego i wykorzystaniem tej energii do utrwalania żywności.

Główne izotopy radioaktywne-stront, cez ,jod.

 

Jednostką określającą stopień skażenia jest Bq7kg lub Bq/l. Bekerel (Bq) stanowi jednostkę aktywności ciała promieniotwórczego przy której jedna samoistna przemiana zachodzi w czasie jednej sekundy.

 

 

ZANIECZYSZCZENIA BIOLOGICZNE

 

Pleśniaki

lu

Pleśniała należące do grzybów niższych wykazują zdolność do syntezy licznych substancji biolo­gicznie czynnych (enzymy, antybiotyki, witaminy). Wykorzy­stywane są także w biotechnologii. Niektóre gatunki rozwijające się na środkach spożywczych wydzielają do podłoża substancje o właściwościach toksycznych. Jeżeli produkty metabolizmu pleśniaków wykazują właściwości toksyczne w stosunku do kręgowców, a zwłaszcza człowieka, to zaliczamy je do mikotoksyn

Wyodrębniono czyste substancje, które nazwano aflatoksynami. Obecnie znanych jest około 10 aflatoksyn Afla­toksyny wykazują działanie rakotwórcze i atakują narządy miąższowe oraz wszystkie odcinki przewodu pokarmowego. Najbardziej toksyczna jest aflatoksyna bi, która tworzy połączenie z DNA i hamuje jego syntezę.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin