świetlica db.doc

(64 KB) Pobierz

 

                                           

                                                   SPRAWOZDANIE

                                             Z  REALIZACJI  PLANU

                                        ROZWOJU   ZAWODOWEGO

                                     NAUCZYCIELA MIANOWANEGO

                                              

                                               LIDIA  SZEWCZYK

                              NAUCZYCIEL WYCHOWAWCA ŚWIETLICY

 

 

                         OKRES STAŻU : 01.09.2007 r. – 21. 07.2009 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I.      WSTĘP.

       Jestem nauczycielem wychowawcą świetlicy w  Zespole Szkół:  Szkoła Podstawowa  nr 2 im. Henryka Sienkiewicza i Gimnazjum nr 2 w Wierbce.                     

        Staż na stopień nauczyciela dyplomowanego w wymiarze 1 rok i 9 miesięcy rozpoczęłam 01.09.2007r. Podjęłam go w celu doskonalenia umiejętności pracy wychowawczej, podwyższenia jakości poziomu pracy szkoły oraz osobistego rozwoju zawodowego.  Staż został przedłużony  do dnia 21.07.2009 r. w związku z czasową niezdolnością do pracy wskutek choroby. Poniższe sprawozdanie jest zestawieniem i podsumowaniem realizacji zadań – powinności nauczyciela mianowanego ubiegającego się o stopień nauczyciela dyplomowanego.

II.  OGÓLNA INFORMACJA NA TEMAT KONCEPCJI PLANU ROZWOJU ZAWODOWEGO.

        Napisany i złożony przeze mnie plan rozwoju zawodowego uwzględnia specyfikę i potrzeby szkoły. Jest spójny z założeniami programu wychowawczego, programu profilaktyki, planu pracy szkoły. Zgodnie z założeniami w/w dokumentów szkolnych zaplanowałam podejmowanie działań profilaktycznych, propagowanie zdrowego stylu życia oraz działań ukierunkowanych na bezpieczeństwo ucznia. Plan rozwoju zawodowego uwzględnia także mój czynny udział w życiu szkoły oraz jej promowanie poprzez organizowanie uroczystości szkolnych, doskonalenie zawodowe w ramach WDN, wspomaganie ucznia zdolnego i mającego trudności w nauce oraz aktywny udział w pracach zespołów nauczycielskich.

    Konstruując plan rozwoju zawodowego kierowałam się zadaniami-powinnościami zawartymi w  §8 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.

III.                       SPRAWOZDANIE  Z REALIZACJI ZADAŃ – POWINNOŚCI

§8 ust 1 pkt.1  podejmowanie działań mających na celu doskonalenie warsztatu i metod pracy, w tym doskonalenie umiejętności stosowania technologii informacyjnej i komunikacyjnej.

1.   Rozwijanie i doskonalenie własnego warsztatu pracy.

          W okresie stażu wzbogaciłam swój warsztat pracy o materiały pomocne  w pracy opiekuńczo-wychowawczej. Stworzyłam w świetlicy podręczną biblioteczkę pedagogiczną zawierającą scenariusze ciekawych zajęć                       i uroczystości, propozycje gier i zabaw dla różnych grup wiekowych, przykłady technik plastycznych i prac technicznych, plany i projekty edukacyjne. Podczas gromadzenia w/w materiałów  wykorzystywałam serwisy edukacyjne w sieci internetowej oraz  literaturę metodyczną, współpracowałam z nauczycielami pracującymi w mojej szkole, samodzielnie wypracowałam wiele materiałów. Nawiązałam  współpracę z wychowawcą świetlicy szkolnej Zespołu Szkół w Pilicy w celu wymiany doświadczeń  i materiałów metodycznych.

         W czasie stażu  podczas zajęć świetlicowych przygotowywałam wraz z uczniami dekoracje do apeli z okazji: Dnia Ziemi, Dnia bez Tytoniu, Światowego Dnia Zdrowia;  imprez szkolnych (zabawa andrzejkowa) ; gazetek okolicznościowych. Uczniowie pod moim kierunkiem wykonywali prace służące  do ozdobienia świetlicy.  Zgromadzone dekoracje wykorzystywane są także  przez innych nauczycieli.

          W marcu 2009 r. uczestniczyłam w szkoleniu: Świetlice szkolne - propozycje zajęć oraz pozyskiwanie środków na ich realizację, na którym poznałam założenia metody Treningu Zastępowania Agresji oraz nauczyłam się jak wykorzystywać elementy tej metody w pracy z uczniami.

 

Efekty:

-  uatrakcyjnienie prowadzonych zajęć i uroczystości

-  wzbogacenie warsztatu pracy

-  wprowadzenie do zajęć elementów Treningu Zastępowania Agresji.

 

2.   Doskonalenie zawodowe w ramach WDN.

         W okresie stażu uczestniczyłam w szkoleniowych posiedzeniach rady pedagogicznej organizowanych w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego. Prowadzone one były zarówno przez nauczycieli uczących w szkole jak i  osoby z zewnątrz.

Były to następujące szkolenia:

 

- Pomiar dydaktyczny w praktyce szkolnej – jakość kształcenia ( październik 2007 r.)

- Promocja szkoły – kreowanie jej wizerunku ( listopad 2008 r.)

- Rozwiązywanie konfliktów w szkole ( luty 2008 r.)

- Udzielanie pierwszej pomocy przed medycznej ( luty 2008 r.)

- Od podstawy programowej i standardów wymagań egzaminacyjnych do zadania egzaminacyjnego ( maj 2009 r.)

         W ramach dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem przeprowadziłam szkolenie rady pedagogicznej : O porozumiewaniu w miejscu pracy ( marzec 2009 r.). Zawarłam w nim rady i sugestie jak postępować, aby polepszyć relacje między współpracownikami, jak przyjmować krytykę i pochwałę. Zaproponowałam kolegom i koleżankom wykonanie testu umiejętności słuchania i mówienia.

        W doskonaleniu zawodowym wykorzystywałam doświadczenie i dorobek innych nauczycieli. Obserwowałam  lekcje nauczycieli o różnym stażu pracy        i dorobku zawodowym:

- lekcja języka polskiego w kl. IV (10.XII.2007 r.)

- lekcja religii w kl.VI ( maj2008 r., kwiecień 2009 r.)

- lekcja biblioteczna

Efekty:

- pogłębienie wiedzy i umiejętności w zakresie metod pracy z uczniem

-  wymiana poglądów z innymi nauczycielami

3.   Doskonalenie stosowania technologii informacyjnej i komunikacyjnej

     W swojej codziennej pracy często korzystam z komputera. Edytor tekstu Word służy mi do sporządzania wszelkiego rodzaju dokumentacji pedagogicznej: sprawozdania , plany pracy, scenariusze zajęć,  uroczystości i konkursów, ankiety.  W okresie stażu przygotowywałam pomoce dydaktyczne do zajęć: rebusy, krzyżówki, zagadki oraz zadania do wykonania podczas organizowanych przeze mnie konkursów. Przy pomocy edytora tekstów wykonywałam napisy, ogłoszenia na gazetki: Szkoły bez Przemocy, Żyj zdrowo, Tytoń, a młodzież. Wykorzystywałam także zdjęcia i ilustracje z Internetu.

         Zasoby portali edukacyjnych takich jak: www.literka.pl, www.eduseek.interklasa.pl, www.profesor.pl , www.mojaswietlica.republika.pl wykorzystuję na zajęciach świetlicowych. Ciekawe i przydatne materiały gromadzę do późniejszego wykorzystania.                                                                                

        Na bieżąco śledzę zmiany w prawie oświatowym na stronach: www.men.gov.pl oraz  www.oskko.edu.pl.

        Informacje dotyczące awansu zawodowego nauczycieli czerpię z awansowego forum internetowego na stronie www.glos.pl. Porady eksperta, pani Beaty Rechnio, bardzo pomogły mi podczas konstruowania planu rozwoju zawodowego oraz pisaniu niniejszego sprawozdania.

         Dzięki samodzielnej pracy z  płytą:  PowerPoint – praktyczny kurs obsługi, poziom podstawowy i średni nauczyłam się  obsługiwać program do tworzenia prezentacji  multimedialnych. W trakcie trwania stażu wykonałam i zaprezentowałam uczniom  dwie prezentacje: Kultura w miejscach publicznych oraz -Jak Cię widzą, tak Cię piszą ( czerwiec 2009 r.)

        Wykorzystuję pocztę elektroniczną w życiu codziennym. W okresie stażu komunikowałam się  z instytucjami ( sponsor opasek odblaskowych, firma wykonująca te opaski ) oraz innymi nauczycielami. Jako koordynator programu społecznego Szkoła bez przemocy dla szkoły podstawowej  drogą elektroniczną zgłaszałam szkołę do programu,  przesyłałam informacje o zrealizowanych działaniach , kontaktowałam się w razie potrzeby z koordynatorem głównym. Przesyłałam także drogą elektroniczną projekty napisane w ramach programów grantowych. W czerwcu bieżącego roku przesłałam zdjęcia z Dnia Szkoły Bez Przemocy organizowanego w dniu 5.06 2009 r.

         Posługuję się aparatem cyfrowym dokumentując organizowane przez siebie apele szkolne.

Efekty:

-  pogłębianie  wiedzy dotyczącej możliwości komputera oraz wykorzystania  go w pracy  

uatrakcyjnienie zajęć

- sprawność komunikowania się

 

 

4.   Stosowanie metod aktywizujących w pracy pedagogicznej.

          W okresie całego stażu podczas realizacji zajęć świetlicowych oraz programów własnych stosowałam   metody aktywizujące takie jak: burza mózgów, dyskusja w kręgu, drama, ćwiczenia praktyczne, zabawa. Metody dobierałam do wieku uczniów i celów, jakie chciałam osiągnąć.       

Efekty:

- wzrost zainteresowania i aktywności  uczniów na zajęciach

- twórcze rozwiązywanie problemów przez uczniów 

 

§8 ust.1.pkt.2 realizowanie zadań służących podniesieniu jakości pracy szkoły

 

1.   Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami.

      W ramach dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami udostępniłam opracowane przez siebie scenariusze, projekty, programy i referaty poprzez umieszczenie ich w bibliotece szkolnej.

     Na stronie internetowej szkoły zamieściłam scenariusze:

- apelu: Przemocy mówimy nie

-  obchodów Światowego Dnia Zdrowia w szkole

- konkursu dotyczącego zdrowego stylu życia.

        Opracowałam i wygłosiłam referaty dla nauczycieli zespołu przedmiotów humanistycznych :

- Komunikacja międzyludzka, czyli sztuka porozumiewania się ( marzec 2008r.)

- Kształtowanie pozytywnej samooceny uczniów (marzec 2009 r.)

         Przeprowadziłam zajęcia otwarte dla nauczycieli zespołu przedmiotów humanistycznych:

- Zachowania ludzi – jak usprawnić porozumiewanie się ( marzec 2008 r.)

- Uwierz w siebie ( marzec 2009 r.)

Efekty:

- doskonalenie umiejętności metodycznych i merytorycznych członków zespołu przedmiotowego w zakresie stosowania aktywizujących metod pracy z uczniem oraz sprawności komunikowania się

- dzielenie się wiedzą i umiejętnościami z innymi

2.  Wspomaganie ucznia zdolnego i mającego trudności w nauce.

W okresie  stażu sprawowałam opiekę  nad uczniami zdolnymi przygotowującymi się do konkursów:

- wiedzy o sporcie i zdrowiu ( rok szkolny 2007/2008 )

- na temat zdrowego stylu życia ( V, VI 2008 r.)

- szkolnego turnieju gry umysłowej rummy ( rok szkolny 2007/2008, 2008/2009)

- szkolnego konkursu znajomości zasad savoir-vivre

Pomagałam uczniom mającym trudności w nauce. Tworzyłam w poszczególnych klasach grupy wsparcia dla tych uczniów, mające na celu pomoc w nauce z poszczególnych przedmiotów na zajęciach świetlicowych.

 

Efekty:

- rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów

- rywalizacja przez zabawę

- integracja zespołów klasowych

3. Aktywny udział w pracach zespołów nauczycielskich.

       Przez cały okres stażu aktywnie uczestniczyłam w pracach zespołu do spraw badania wybranych obszarów pracy szkoły. W roku szkolnym 2007/2008 skonstruowałam i uzupełniłam arkusz diagnostyczny do obszaru Kształcenie- efekty kształcenia oraz Zdrowie, higiena i bezpieczeństwo pracy. Wspólnie z innymi członkami zespołu wysunęłam wnioski do dalszej pracy.    W roku 2008/2009 badany obszar to: Obieg informacji w szkole. Zajmowałam się analizą dokumentacji szkolnej oraz opracowaniem ankiet dla nauczycieli, uczniów i rodziców.

       Jestem członkiem komisji do spraw pomocy uczniom. Starałam się diagnozować sytuację rodzinną i materialną wychowanków poprzez obserwacje i rozmowy indywidualne  co pomagało  w typowaniu uczniów do przyznania pomocy  materialnej. Angażowałam się także w pozyskiwanie funduszy na w/w pomoc ( rozprowadzanie cegiełek w szkole),

       Jako przewodnicząca zespołu do spraw dożywiania organizowałam dożywianie uczniów wytypowanych przez ośrodek pomocy społecznej. Zajmowałam się także organizacją wydawania herbaty dla chętnych uczniów.

Od 2007 roku pełnię funkcję przewodniczącej zespołu do spraw programu profilaktyki. Sporządzam plan pracy zespołu na dany rok szkolny, czuwam nad jego realizacją, sporządzam sprawozdanie z działalności zespołu i przedstawiam je na podsumowującym posiedzeniu rady pedagogicznej.

 

 

W ramach pracy w zespole wykonywałam następujące działania:

- koordynowanie realizacji programu Szkoła bez przemocy dla szkoły podstawowej (rok szkolny 2007/2008,2008/2009 )

- organizacja we współpracy z Joanną Latacz konkursu wiedzy o zdrowiu  i sporcie dla uczniów klas V i VI (czerwiec 2008r.)

- przygotowanie wraz z J. Szotą i M. Bartos apelu z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu( czerwiec 2008 r.) oraz samodzielne (czerwiec 2009 r.)

-przygotowanie apelu: Przemocy mówimy nie ( 13.XII.2007 r.)

- organizacja konkursu  plastycznego dla uczniów klas I-VI: Świat bez przemocy ( III-VI. 2008 r.)

- organizacja we współpracy z A. Kowalską konkursu na plakat przeciwko przemocy dla uczniów gimnazjum (III-VI 2008 r.)

- zorganizowanie we współpracy z A. Garstką  Dnia Szkoły Bez Przemocy (12.06.2008 r., 5.06.2009 r.)  

opracowanie scenariusza

uzgodnienie harmonogramu z nauczycielami w-f oraz wychowawcami klas

koordynowanie przebiegu dnia

- zbieranie podpisów pod listem do Prezydenta RP w sprawie zapobiegania przemocy( VI. 2008 r.)

- praca przy ewaluacji szkolnego programu profilaktyki : analiza i opracowanie wyników VI.2008 r.)

- uzupełnienie wraz z zespołem do spraw programu profilaktyki o treści wynikające z przeprowadzonej ewakuacji

- uzgodnienie treści i działań  programu profilaktyki z radą rodziców

Efekty:

-  wypracowanie dokumentów służących  podniesieniu jakości pracy szkoły

-  koordynowanie pracy zespołowej

-  pomoc uczniom z rodzin o trudnej sytuacji materialnej

4. Podejmowanie działań profilaktycznych.

          W 2007 roku opracowałam program własny, informacyjno- edukacyjny: „To nie dla mnie”, który zawierał treści profilaktyczne. Głównymi założeniami programu było przekazanie uczniom rzetelnej wiedzy na temat skutków zachowań ryzykownych dla zdrowia oraz pomoc  w rozwijaniu ważnych umiejętności życiowych : radzenia sobie ze stresem, nawiązywania kontaktów z ludźmi, rozwiązywania konfliktów, asertywności. Adresowany był do wszystkich uczniów zespołu szkół. Realizowałam go podczas zajęć świetlicowych w roku szkolnym 2007/2008, oraz 2008/2009.                                                             Ewaluacja programu pozwoliła stwierdzić, że uczniowie pogłębili wiedzę na temat zagrożeń uzależnieniami, poprawili umiejętności komunikowania się z ludźmi oraz  opierania  naciskom ze strony otoczenia. Chętnie brali udział w zajęciach i zakwalifikowali je jako potrzebne.

Efekty:

- zdobycie przez uczniów wiedzy na temat uzależnień

- rozwijanie ważnych umiejętności życiowych

 

5. Wyrównywanie szans.

     W miesiącach IX-XII 2007 r. prowadziłam zajęcia pozalekcyjne  z uczniami klas V b szkoły podstawowej i I b gimnazjum w ramach programu wyrównywania szans dzieci i młodzieży: Dajemy Ci szansę, przecież potrafisz więcej niż Ci się wydaje. Opracowałam  i zrealizowałam program własny: „Jesteśmy razem”. Głównymi celami programu była integracja klas oraz budowanie u uczniów poczucia własnej wartości. Realizacja programu wymagała stwarzania odpowiednich sytuacji wychowawczych oraz stosowania metod aktywizujących, wyzwalających w uczniach chęć działania oraz wymagających współdziałania w grupie.                                                          Podczas wspólnej pracy na zajęciach   uczniowie poznali lepiej siebie i swoich kolegów, współpracowali i pomagali sobie wzajemnie. Chętniej niż dotychczas podejmowali się nowych zadań i wyrażali swoje poglądy i opinie.  Ewaluacji programu dokonałam na podstawie  obserwacji zespołów klasowych, rozmów z wychowawcami oraz ankiety dla uczniów. Cele programu zostały zrealizowane.

Efekty:

- integracja zespołów klasowych

- wzmocnienie poczucia własnej wartości uczniów

6. Uczestniczenie w życiu szkoły.

Podczas realizacji stażu aktywnie uczestniczyłam w życiu szkoły poprzez organizowanie lub współorganizowanie  następujących imprez i uroczystości szkolnych:

- Dzień Ziemi (25.04.2008 r., 27.04.2009 r.)

- Dzień Promocji Szkoły ( 18.10.2008 r.)

- Święto Szkoły ( maj 2008 r.)

Brałam także udział w akcji: Bądź widoczny na drodze. Podjęłam następujące działania:

- przeprowadzenie we współpracy z J. Szotą apelu dla klas I-III szkoły podstawowej

- organizacja konkursu na hasło i rysunek dla klas I-III: Bądź widoczny

- pozyskanie sponsora na opaski odblaskowe dla uczniów szkoły podstawowej i grupy sześciolatków ( XI.2007 r.)

Efekty:

- zaangażowanie uczniów w życie szkoły

- tworzenie wizerunku szkoły w środowisku lokalnym

- poprawa bezpieczeństwa dzieci na drodze

   7.    Propagowanie zdrowego stylu życia.

W okresie stażu pełniłam funkcję koordynatora programu ogólnopolskiego realizowanego we współpracy ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Zawierciu: „Trzymaj Formę”. Program realizowany był metodą projektu. W naszej szkole projekt, którego jestem współautorką nosi tytuł:” Żyj aktywnie, odżywiaj się zdrowo”. Jego głównym celem było propagowanie zdrowego stylu życia. Adresowany był do uczniów klas V i VI szkoły podstawowej oraz uczniów gimnazjum. Był to projekt interdyscyplinarny realizowany przez nauczycieli oraz pielęgniarkę szkolną we współpracy z rodzicami.                                                                                                              W ramach realizacji programu podjęłam następujące działania:

-  organizacja  we współpracy z J. Latacz Światowego  Dnia Zdrowia (10.04.2008 r.)

- projekcja filmu pod tytułem: „Zaburzenia odżywiania”, dyskusja z młodzieżą  ( I. 2008 r.)

- zorganizowanie konkursów plastycznych dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej: „Gdzie mieszka zdrowie”( II-IV. 2008 r.) i ”Żyję aktywnie”          ( III-IV. 2009 r.)

- współpraca przy organizacji imprezy prozdrowotnej podsumowującej działania podejmowane w ramach projektu ( IV 2009 r.)

- współpraca przy sporządzaniu corocznych informacji  z realizacji programu dla Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Zawierciu.

Efekty:

- poszerzenie wiedzy o zasadach zdrowego stylu życia

- wytworzenie nawyków prozdrowotnych

- prezentacja działań wykonywanych w ramach projektu społeczności szkolnej

8.  Współpraca przy prowadzeniu kroniki szkolnej.

Podczas stażu dokumentowałam organizowane i współorganizowane przez siebie uroczystości i apele szkolne . Fotografie i informacje z życia szkoły przekazywałam E. Kwiecińskiej celem zamieszczenia ich w kronice szkolnej.

 

 

 

§8 ust.1 pkt.3 pogłębianie wiedzy i umiejętności służących własnemu rozwojowi oraz podniesieniu jakości  pracy szkoły , samodzielnie lub przez udział w różnych formach kształcenia ustawicznego.

 

1.  Znajomość języka angielskiego na poziomie podstawowym.

W okresie stażu ukończyłam kurs języka angielskiego obejmujący 81 godzin lekcyjnych. Celem kursu było nabycie umiejętności komunikowania się w tym języku w każdej dziedzinie życia profesjonalnego i prywatnego, zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej.

Efekty:

- pomoc dzieciom przebywającym na świetlicy w odrabianiu zadań domowych z języka angielskiego

2.  Zdobycie uprawnień do realizowania programu profilaktyki: Drugi Elementarz ( Program Siedmiu Kroków).

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin