a22.docx

(16 KB) Pobierz

…......................................

      (pieczątka szkoły)

 

 

 

INFORMACJA O GOTOWOŚCI DZIECKA

DO PODJĘCIA NAUKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ

 

 

Imię i nazwisko dziecka –

 

Rok szkolny – 2010/2011

 

Forma wychowania przedszkolnego – oddział przedszkolny w szkole podstawowej
 

 

Informacja o stanie przygotowania dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej

 

I.       Opanowanie wymagań określonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego w obszarze:

 

1.      Umiejętności społecznych i odporności emocjonalnej :

a)     mocne strony dziecka – Stosuje się do norm społecznych. Chętnie pomaga rówieśnikom i dzieli się z nimi zabawkami, przyborami szkolnymi. Jest lubiana przez inne dzieci. Dziecko interesuje się czynnościami szkolnymi. Często bierze udział w zabawach grupowych.

b)     zauważone trudności – brak

c)      podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka – brak

d)     wskazówki dla rodziców – brak

 

2.      Umiejętności matematycznych i gotowości do nauki pisania i czytania:

a)     mocne strony dziecka –Prawidłowo przelicza liczmany, dodaje i odejmuje w granicach 10 na konkretach. Rozumie i potrafi wskazać: tyle samo liczmanów, więcej lub mniej. Zna liczebniki porządkowe oraz figury geometryczne. Potrafi dokonywać prostej klasyfikacji elementów. Rozpoznaje litery i cyfry. Umie zdanie podzielić na kilka wyrazów. Prawidłowo dzieli wyrazy na sylaby i głoski.

b)     zauważone trudności – Dziewczynka posiada dużą wiedzę, ale rzadko zgłasza się do odpowiedzi. Czasami myli litery podobne kształtem do siebie, niektóre litery i cyfry odwzorowuje w odbiciu lustrzanym.

c)      podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka – Zachęcanie do aktywności. Prowadzono dodatkowe ćwiczenia, zabawy z odwzorowywaniem liter, cyfr.

d)     wskazówki dla rodziców – Zabawy z rozpoznawaniem i rozróżnianiem liter.

 

3.      Umiejętności motorycznej i koordynacji wzrokowo - ruchowej:

a)     mocne strony dziecka – Ruchy są płynne, ale powolne. Sprawność ruchowa prawidłowa dla wieku. Poprawnie posługuje się ołówkiem. Rysowane szlaczki utrzymuje w liniaturze, prawidłowo odwzorowuje figury geometryczne. Dobrze wycina nożyczkami. Prace plastyczne są staranne i bogate w szczegóły. Bardzo ładnie śpiewa, chętnie uczy się wierszyków i tekstów piosenek na pamięć.

b)     zauważone trudności – Karty pracy wykonuje w wolnym tempie, ale dokładnie. Nie zawsze pamięta o przyjęciu prawidłowej postawy przy rysowaniu, pisaniu, jedzeniu. Ręka szybko się męczy – przerywa często rysowanie  i narzeka na ból ręki.

c)      podjęte lub potrzebne działania  wspierające potrzeby dziecka – Różnorodność prac rozwijających tempo wykonywania prac. Zwracanie uwagi na prawidłową postawę ciała podczas siedzenia przy stole i wykonywania różnych czynności. Zwracanie uwagi na prawidłowy chwyt.

d)     wskazówki dla rodziców – Zwracać uwagę na: postawę ciała podczas pisania, jedzenia oraz chwyt narzędzia pisarskiego.

 

4.      Samodzielności, w tym umiejętności wykonywania czynności samoobsługowych:

a)   mocne strony dziecka – Potrafi zorganizować sobie czas wolny w szkole. Utrzymuje porządek w swoim otoczeniu, czasami ma bałagan w szafce. Bez upomnień osoby dorosłej odkłada zabawki na swoje miejsce i uczestniczy w pracach porządkowych. Dziecko jest samodzielne. Sprawnie i bez pomocy osoby dorosłej ubiera się i rozbiera, korzysta z toalety, spożywa posiłki.

b)   zauważone trudności – Nadwrażliwość węchowa.

c)      podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka – Dziecko zostało skierowane na badania SI.

d)     wskazówki dla rodziców – Zabawy, ćwiczenia z rozróżnianiem, wąchaniem różnych zapachów.

  

II.  Potrzeby rozwojowe dziecka, w tym zauważone predyspozycje, uzdolnienia i zainteresowania

a)   opis – Dziewczynka lubi rysować oraz bawić się w sklep. Interesuje się książkami-  przynosi je do szkoły i prosi o ich przeczytanie.

b)  podjęte lub potrzebne działania służące ich rozwijaniu – Zachęcano dziecko do rozwijania zainteresowań w czasie dowolnych zajęć i zabaw.

c)   wskazówki dla rodziców – W wolnych chwilach wspólnie rozwiązywać krzyżówki, rebusy, labirynty itd.. Zachęcać do wspólnego czytania literatury dziecięcej.

 

III. Dodatkowe spostrzeżenia o dziecku:

Dziewczynka spokojna, zamknięta w sobie. Jest nieufna przy zawieraniu nowych znajomości. Wstydzi się, boi się wypowiedzi na forum klasy, wówczas mówi bardzo cicho. Bardzo wolne tempo pracy. Jak czegoś nie wie lub nie rozumie, to prosi o pomoc nauczyciela.

 

 

 

 

 

 

 

 

….......................................                                                    ……………………………………

    ( data i podpis nauczyciela )                                                      ( pieczęć i podpis dyrektora )

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin