odnawialne żródła energii.docx

(3890 KB) Pobierz

Odnawialne źródła energii - źródła energii, których używanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem - ich zasób odnawia się w krótkim czasie.

W Ustawie Prawo energetyczne źródła energii zdefiniowano następująco:

„Odnawialne źródło energii – źródło wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu wysypiskowego, a także z biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych szczątek roślinnych i zwierzęcych”.

Przeciwieństwem ich są nieodnawialne źródła energii, czyli źródła, których wykorzystanie postępuje znacznie szybciej niż naturalne odtwarzanie.

Najważniejszym ze źródeł odnawialnych jest energia spadku wody. Pozostałe źródła odnawialne - energia słoneczna, energia wiatru, biomasy, biogazu, pływów morskich, energia geotermalna i inne - są używane na mniejszą skalę.

Energii odnawialnej nie należy mylić z energią przyjazną dla środowiska naturalnego, gdyż instalacje do jej produkcji mogą (choć nie muszą) powodować szkody ekologiczne.

W Polsce nałożono obowiązek zakupu energii z odnawialnych źródeł energii o czym mówi rozporządzenie ministra gospodarki z dnia 19 grudnia 2005 r. (Dz. U. Nr 261, poz. 2187). W rozporządzeniu podane zostały wielkości wzrostu udziału energii ze źródeł odnawialnych w zakresie od 2,65% w 2003 r. do 9% w 2010 roku. W 2006r. przyjęto nowelizację ustawy, ustalając nowy poziom 10,4% w 2010r.

Do surowców odnawialnych należą:

·         energia wód

·         energia geotermalna

·         energia słoneczna

·         energia wiatru

·         biomasa (drewno, słoma, odchody zwierząt)

·         biogaz

Zobacz też [edytuj]

·         Kolektor słoneczny

·         Energia wodna - Elektrownia wodna - Mała elektrownia wodna - Derywacyjne elektrownie wodne

·         Konwersja fotochemiczna - Sztuczna fotosynteza

·         Elektrownia - Energetyka - Paliwa kopalne

·         Elektrownie wiatrowe w Polsce

Linki zewnętrzne [edytuj]

·         Agroenergetyka.pl - wortal edukacyjno-informacyjny - Biomasa | Biogaz | Biopaliwo

·         Energiack - energia i jej źródła

·         > > > ZRODLA ENERGII ODNAWIALNEJ < < <

 

wiatr

Slonce

fale

plywy morskie

najpopularniejszy sposob na zielona energie. Wiaaki ustawia sie na ladzie i na morzu. Przoduje Dania - prawie 18% zuzywanej tam energii elektrycznej pochodzi "z powietrza"

raczej nie nadaje sie do masowej produkcji energii, a na pewno w malo naslonecznionej Polsce. Jednak nawet w naszym klimacie baterie sloneczne moga miec zastosowanie np. do podgrzewania wody w domu.

to japopularniejszy dotychczas sposob na energie z morza. Pionierem w tej dziedzinie jest Szkocja, ktorej wladze obiecaly, ze do 2010 roku az 18% energii bedzie pochodzilo prosto z wody.

mimo rozwoju podwodnych turbin nie zrezygnowano calkowicie z budowy zapor. Jedna rma oglosila, ze zamierza zbudowac gigantyczna elektrownie o mocy 1100MW wykorzystujaca prady morskie w ciesninie San Bernardino miedzy wyspami Samar i Dalupiri na Filipinach.

·         Polska a środowisko naturalne
Polska należy do krajów o znacznym zanieczyszczeniu środowiska, niewspółmiernie dużym w stosunku do posiadanego potencjału przemysłowego. Jest to tym bardziej zaskakujące, gdyż Polska jest jednym z krajów, które najwcześniej podjęły i rozwinęły akcje ochrony przyrody. Sejm Krajowy we Lwowie w 1868 wydal akt prawny, pierwszy tego typu na świecie, obejmujący ochrona tatrzańskie zwierzęta - kozice i świstaki. W okresie międzywojennym zapoczątkowano restytucyjną hodowlę żubrów i koników typu tarpana leśnego, a także tworzenie pomników i rezerwatów przyrody oraz parków narodowych. Już w tym okresie wysunięto kwestie ochrony wód przed zanieczyszczeniem, zapobiegania niekorzystnym następstwom gospodarki człowieka w przyrodzie i ochrony krajobrazu.
W ustawie o ochronie przyrody z 1949 uwzględniono pojecie ochrony zasobów przyrody, na mocy tej ustawy wprowadzono ochronę gatunkowa roślin i ochronę gatunkowa zwierząt. Niestety, mimo dobrego startu, wiele czynników gospodarczych, społecznych i politycznych powodowało, że do końca lat 80 - tych dwudziestego wieku stan środowiska przyrodniczego w Polsce systematycznie pogarszał się. Aby temu stanu rzeczy przeciwdziałać objęto ochroną ponad 20 896 pomników przyrody, do końca 1993 utworzono 1037 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni ok. 111 tysięcy ha i 22 Parków Narodowych o powierzchni ok. 301 tysięcy ha (1997r.). Od 1974 przystąpiono do tworzenia parków krajobrazowych. W Polsce istnieje 68 Parków Krajobrazowych o powierzchni ok. 121, 5 tysięcy ha.

·         Przemysł
Następnym krokiem było zmniejszenie szkodliwości gospodarki na środowisko naturalne. Dopiero od 1989 roku zaczęto wymagać od zakładów przemysłowych respektowania norm ochrony środowiska. Wymusiło to na właścicielach inwestycje w nowsze technologie produkcyjne, a co za tym idzie, mniej szkodliwe dla środowiska. Niestety, duża część największych "producentów" nie podporządkowała się tym zaleceniom. Powód był prozaiczny, bardziej opłacało się płacić wysokie kary niż kupować nowe urządzenia. Zakłady przemysłowe zostały zmuszone do instalowania urządzeń oczyszczających oraz do poszukiwań technologii ograniczających w możliwie wysokim stopniu zanieczyszczenie środowiska. Rozwinięto prace nad nowymi metodami w gospodarce rolnej, eliminującymi szkodliwe skutki nadmiernej chemizacji.

·         Energetyka
Największymi trucicielami środowiska naturalnego w Polsce jest energetyka oparta na spalaniu węgla kamiennego i brunatnego. Wypełniając zobowiązania międzynarodowe zmniejszenia o 50% emisji dwutlenku siarki, od początku lat 90 XX w rozpoczęto budowę instalacji odsiarczania spalin w najnowszych elektrowniach oraz wymianę kotłów na fluidalne w najstarszych obiektach.

·         Sortowanie odpadków
W Polsce co roku powstaje ok. 130 mln ton odpadów. Chociaż przeciętny Polak wytwarza rocznie mniej odpadków niż mieszkaniec Europy Zachodniej i prawie trzy razy mniej niż przeciętny mieszkaniec USA, to nie ma się z czego cieszyć. Eksperci przewidują, że za dziesięć lat będziemy produkować tyle odpadów, ile reszta Europy, czyli jeden kilogram śmieci dziennie na mieszkańca. Ale podczas gdy na Zachodzie odzyskuje się do 90 procent śmieci, u nas wciąż jeszcze 99 proc. trafia na wysypiska.
To straszne marnotrawstwo, ponieważ przeciętnie 40 proc. wyrzucanych przez nas rzeczy to surowce wtórne. Nie dość, że pozwalają na tańsze wytworzenie nowych produktów, to w dodatku oszczędzają surowce pierwotne. Jeśli wytworzenie papieru z tony makulatury pozwala uchronić przed ścięciem aż 17 drzew, a według statystyk każdy z nas wytwarza rocznie 150 ton makulatury - to łatwo policzyć, że każdego roku los 1550 drzew zależy tylko i wyłącznie od nas

·         Refleksje
Mimo znacznego zniszczenia i zanieczyszczenia środowiska zasoby przyrodnicze w Polsce są nadal ogromne, a w wielu przypadkach unikatowe na skalę europejską lub światową. Ok. 26% powierzchni naszego kraju objęto różnymi formami ochrony przyrody. Nieprzestrzeganie przepisów prawa ochrony środowiska oraz transgraniczne i regionalne zanieczyszczenia powietrza powodują spadek skuteczności ochrony przyrody w formie rezerwatowej ( przykładem mogą być zniszczenia w parkach narodowych : Karkonoskim, Ojcowskim lub Babiogórskim ). Źródłem poważnych zagrożeń dla wielu parków narodowych jest wadliwa gospodarka wodna na terenach do nich przyległych, oddziaływanie nawozów i środków ochrony roślin spływających z przyległych pól oraz masowa turystyka. Poprawa stanu środowiska wiąże się z realizacją idei ekorozwoju czyli trwałego i zrównoważonego rozwoju społecznego harmonijnie łączącego gospodarkę, przyrodę i społeczeństwo, opartego na poszanowaniu praw i dóbr przyrody, także na rzecz przyszłych pokoleń.

·         Początek formularza

·        

·         Dół formularza

·         ENERGETYKA SŁONECZNA
slonce_x/Image08.jpg 12.6 KB


Słońce jest podstawowym źródłem energii dla naszej planety. Przed milionami lat energia słońca docierająca do ziemi została uwięziona w węglu, ropie naftowej, gazie ziemnym itp. Również słońcu zawdzięczamy energię jaką niesie ze sobą wiatr czy fale morskie. Można także bezpośrednio wykorzystywać energię słoneczną poprzez zastosowanie specjalnych systemów do pozyskiwania i akumulowania energii słonecznej. Promieniowanie słoneczne jest to strumień energii emitowany przez Słońce równomiernie we wszystkich kierunkach. Miarą wielkości promieniowania słonecznego docierającego ze słońca do ziemi jest tzw. stała słoneczna. Jest ona wartością gęstości strumienia energii promieniowania słonecznego na powierzchni stratosfery i obecnie wynosi 1,4 kW/m2. W promieniowaniu słonecznym docierającym do powierzchni Ziemi wyróżnia się trzy składowe promieniowania:

·         - bezpośrednie pochodzi od widocznej tarczy słonecznej
- rozproszone powstaje w wyniku wielokrotnego załamania na składnikach atmosfery
- odbite powstaje w skutek odbić od elementów krajobrazu i otoczenia.

·         W Polsce generalnie istnieją dobre warunki do wykorzystania energii promieniowania słonecznego przy dostosowaniu typu systemów i właściwości urządzeń wykorzystujących tę energię do charakteru, struktury i rozkładu w czasie promieniowania słonecznego. Największe szanse rozwoju w krótkim okresie mają technologie konwersji termicznej energii promieniowania słonecznego, oparte na wykorzystaniu kolektorów słonecznych. Ze względu na wysoki udział promieniowania rozproszonego w całkowitym promieniowaniu słonecznym, praktycznego znaczenia w naszych warunkach nie mają słoneczne technologie wysokotemperaturowe oparte na koncentratorach promieniowania słonecznego.

·         Około 30% promieniowania słonecznego dochodzącego do naszej planety jest odbijane przez atmosferę, 20% jest przez nią pochłaniane, a tylko 50% energi dociera do powieszchni ziemi.

·         Zasoby energii słonecznej w Polsce

·         Z punktu widzenia wykorzystania energii promieniowania słonecznego w kolektorach płaskich najistotniejszymi parametrami są roczne wartości nasłonecznienia (insolacji) - wyrażające ilość energii słonecznej padającej na jednostkę powierzchni płaszczyzny w określonym czasie. Na rysunku poniżej i w tabeli poniżej pokazano rozkład sum nasłonecznienia na jednostkę powierzchni poziomej wg Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla wskazanych rejonów kraju.

·         mapa1.jpg

·         Rys. 1. Rejonizacja średniorocznych sum promieniowania słonecznego całkowitego padającego na jednostkę powierzchni poziomej w kWh/m2/rok. Liczby wskazują całkowite zasoby energii promieniowania słonecznego w ciągu roku dla wskazanych rejonów kraju.

>>>
Pojazd zasilany z baterii słonecznych Sunraycer wygrał w 1987r. Światowy Wyścig Słoneczny osiągając na dystansie 3138 km prędkość 67 km/h
>>>

slonce_x/Image11.jpg 9.0 KB

·         Roczna gęstość promieniowania słonecznego w Polsce na płaszczyznę poziomą waha się w granicach 950 - 1250 kWh/m2, natomiast średnie usłonecznienie wynosi 1600 godzin na rok. Warunki meteorologiczne charakteryzują się bardzo nierównym rozkładem promieniowania słonecznego w cyklu rocznym. Około 80% całkowitej rocznej sumy nasłonecznienia przypada na sześć miesięcy sezonu wiosenno-letniego, od początku kwietnia do końca września, przy czym czas operacji słonecznej w lecie wydłuża się do 16 godz/dzień, natomiast w zimie skraca się do 8 godzin dziennie.

·         Tabela 1. Potencjalna energia użyteczna w kWh/m2/rok w wyróżnionych rejonach Polski

Rejon

Rok
(I-XII)

Półrocze letnie
(IV-IX)

Sezon letni
(VI-VIII)

Półrocze zimowe
(X-III)

Pas nadmorski

1076

881

497

195

Wschodnia część Polski

1081

821

461

260

Centralna część Polski

985

785

449

200

Zachodnia część Polski z górnym dorzeczem Odry

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin