Przewidywane osiągnięcia uczniów:
• Rozumie, jak ważna jest ochrona środowiska, i postępuje tak, by nie niszczyć przyrody.
• Precyzyjnie formułuje pytania do tekstu.
• Twórczo współpracuje w zespole.
• Wykonuje zabawki, wykorzystując różne techniki plastyczne.
Potrzebne będą:
„Świerszczyk” nr 8/2006,
kolorowe kartki formatu A4 (czerwona, zielona, żółta, niebieska, biała), małe kartki w tych samych kolorach, przedmioty wykonane z różnych tworzyw: plastikowe kubeczki, butelki, kartony po sokach, papiery, puszki, słomki; pudełka z napisami: szkło bezbarwne, szkło kolorowe, makulatura, plastik, metale.
◙ Nauczyciel wspólnie z uczniami czyta tekst Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Chcę wiedzieć więcej… o Ziemi” („Świerszczyk” s. 6–7).
Uczniowie pracują w pięciu zespołach. Każda grupa losuje jedną kolorową kartkę: czerwoną, niebieską, zieloną, żółtą lub białą i pracuje z odpowiednim tekstem:
kolor czerwony – tekst „Czerwone skały”,
kolor zielony – „Zielone płuca planety”,
kolor żółty – „Złote piaski”,
kolor biały – „Polarna biel”,
kolor niebieski – „Błękity mórz i oceanów”.
Zadaniem zespołów jest przygotowanie trzech pytań dotyczących tekstu. Przykładowe pytania do tekstu „Błękity mórz i oceanów”: Jakie kolory może przybierać woda mórz i oceanów? Jaką część powierzchni Ziemi zajmuje woda? Co kryje się pod taflą wody?
Po opracowaniu pytań grupy wymieniają się kartkami i odpowiadają na pytania przygotowane przez inne zespoły, korzystając z odpowiedniego fragmentu tekstu o Ziemi.
Następnie czytają swoje odpowiedzi, a zespół przygotowujący pytania sprawdza ich poprawność.
◙ Uczniowie pracują w tych samych zespołach. Każda osoba z grupy otrzymuje małą karteczkę w takim kolorze, jak wcześniej wylosowana kartka. Na niej pisze jeden wyraz dotyczący wcześniej opracowywanego tekstu, np. uczniowie, którzy pracują z kolorem niebieskim, piszą wyrazy związane z tekstem „Błękity mórz i oceanów”: lustro, czystość, radość, zabawa, życie.
Po tej indywidualnej pracy uczniowie w grupach odczytują swoje wyrazy i próbują ułożyć z nich hasło, np. Lustro czystej wody to życie i radosna zabawa.
Zespół po odczytaniu hasła interpretuje jego przesłanie.
◙ Wycieczka w piękne miejsce na Ziemi – scenki improwizowane.
Uczniowie w grupach przygotowują scenkę improwizowaną, w której prezentują wycieczkę w wybrane przez siebie miejsce, np. grupa dzieci wybiera się nad morze, kąpią się, bawią się na piasku, opalają, a po ich odejściu zostaje dużo śmieci.
Rozmowa z dziećmi po prezentacji scenek: Co sądzą o takim zachowaniu rówieśników?
◙ Jak dbać o czystość Ziemi?
Nauczyciel czyta tekst Natalii Usenko „Odezwa do poddanych” („Świerszczyk” s. 8).
Każdy uczeń indywidualnie pomaga poddanym z „Kopniętego Królestwa” odszyfrować odezwę króla na temat segregacji śmieci (koszł – szkło, rapiepy – papiery).
Nauczyciel powinien zwrócić uwagę, że zbieranie wymienionych rzeczy do oddzielnych pojemników daje możliwość powtórnego ich wykorzystania.
◙ Zabawa ekologiczna.
Czytanie tekstu „Plac zabaw – Fajne rady na odpady” („Świerszczyk” s. 12–13).
Nauczyciel gromadzi różne materiały odpadowe, np. butelki, puszki, korki, gazety, sznurki, a zadaniem dzieci jest zastanowienie się, czy można z nich zrobić zabawki, jak będą one wyglądać, w jakich działaniach można je wykorzystać. Potem dzieci szukają pomysłów w „Świerszczyku” („Plac zabaw”). Następnie wybierają te pomysły, które najbardziej im się podobają, i realizują je.
Po zakończonej zabawie segregują odpady, tzn. wkładają niewykorzystane materiały do odpowiednich pudełek.
◙ Przyjemność spacerowania – podsumowanie zajęć
Nauczyciel czyta wiersz E. Pałasz „Spacer” („Świerszczyk” s. 2).
Uczniowie odpowiadają na pytania, np: Czy spacer to przyjemność? Dlaczego lubimy spacerować? Czy większą przyjemnością jest spacer z rodziną, czy zakupy? Dlaczego jesteśmy i wielcy, i mali? Od czego to zależy?
dorotka880