Scenariusz zajęć przedszkolnych
Data: 21.11.2008
Prowadząca zajęcia: Elżbieta Nejman
Grupa: „Biedronki” (czterolatki)
Blok tematyczny: Ludzie listy piszą.
Temat zajęć: Jestem listonoszem
Cele ogólne:
v Utrwalenie zasad pracy listonosza.
Cele szczegółowe:
v Dziecko potrafi posługiwać się liczebnikami głównymi, określa liczby elementów zbioru
v Dziecko potrafi porównać i dopasować odpowiednie kształty
v Dziecko zna przedmioty, które listonosz używa do pracy
v Dziecko reaguje ruchem na zmianę natężenia w muzyce (muzyka głośna i cicha)
Formy pracy:
v Zbiorowa
v Indywidualna
Metody pracy:
v Podająca
v Praktyczna
Środki dydaktyczne:
v Wiersz H. Świerszczyńskiej „Listonosz”.
v Torba wypełniona listami
v Płyta CD z utworami muzyki klasycznej
v Kartki z obrazkami do położenia na stoliki
v Karta pracy „Praca listonosza”
v Kredki
Przebieg zajęć:
„Słoneczko ma bardzo dobre zwyczaje, mówi dzień dobry gdy rano wstaje, my też ten zwyczaj znamy, mówimy dzień dobry, gdy się spotykamy”.
„Listonosz” H. Świerszczyńskiej
Jestem sobie pan listonosz
Niosę torbę przepełniona.
W niej liścików wiele mam
Jeden liścik Zosi dam.
Czy tu mieszka Zosia ta co kokardę biała ma?
Nie tu mieszka Wacek zuch, a z nim braci jego dwóch.
Czy tu mieszka Zosia ta co kokardę biała ma
Nie tu mieszka dziadzio Roch ,co gołąbkom sypie groch.
v Dzieci odpowiadają na pytania odnośnie treści wiersza:
o Kto roznosi listy?
o Dla kogo listonosz niósł list?
o Dlaczego listonosz nie potrafił znaleźć domu Zosi?
o W czym listonosz nosi listy?
v Dzieci spacerują w rytm muzyki po sali. Gdy muzyka cichnie listonosze zaczynają skradać się po sali, starając się nie zbudzić Burka, gdy muzyka jest głośna dzieci spacerują normalnie.
„Wszyscy są? Żegnam Was, bo zakończyć już czas. Idę ja, idziesz Ty, raz, dwa, trzy.”
dorotka880