Scenariusz - Wielkanoc się zbliża - 6 latki(1).doc

(44 KB) Pobierz

Wielkanoc się zbliża…

Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 6-letnich

 

Zagadnienie programowe :
 

Obszar edukacji muzycznej

·         śpiewam piosenki i bawię się przy muzyce

Obszar edukacji kulturowo- estetycznej

·         poznaję zwyczaje, tradycje i sztukę ludową

Cele ogólne:

·         wykonywanie ćwiczeń rytmicznych w oparciu o piosenki- klaskanie, stukanie, inne umowne ruchy, gra na instrumencie

·         prawidłowe reagowanie ruchem na słyszaną muzykę

·         uczenie się kroków i prostych form tanecznych

·         obserwowanie zachowań ludzi w najbliższym otoczeniu podczas przygotowań do Świąt Wielkanocnych

·         uczestniczenie w zabawach z elementami improwizacji ruchowej

Cele operacyjne:

·         zna podstawowe symbole Świąt Wielkanocnych

·         wykonuje umowne ruchy do znanej muzyki klasycznej

·         gra na instrumentach perkusyjnych

·         chętnie bierze udział w nowej zabawie muzyczno- ruchowej

·         porusza się w rytmie słyszanej muzyki

Metody:

·         metoda przekazu wiedzy

·         metoda aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss

Formy aktywności dziecka:

·         gra na instrumentach

·         śpiewanie piosenek

·         ruch przy muzyce

Środki dydaktyczne:
Instrumenty perkusyjne: trójkąty, drewienka, tamburyna, bębenki, płyty CD, magnetofon, ilustracje przedstawiające zwyczaje świąt wielkanocnych w Polsce, kosz wiklinowy, papierowe jajka.

 

 

 

 

 

Przebieg zajęcia

  1. Powitanie pląsem „ Wszyscy są”
    „ Wszyscy są, witam was! Zaczynamy już czas!
    Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa trzy!”
  2. Rozmowa na temat zbliżających się Świąt Wielkanocnych oraz zwyczajów związanych z nimi( wybieranie obrazków i umieszczanie na tablicy)
  3. „Pomoc w porządkach świątecznych” podczas znanej dzieciom zabawy muzyczno- ruchowej „ Myjemy talerze”( z baletu Sylwia czyli nimfa Leo Delibes’a) ( zał. nr 1)
  4. Wyprawa do kurnika po jajka, symbol Wielkanocy. Napotkanie przydrożnych kaczek.
    Podział dzieci na cztery grupy , rozdanie instrumentów perkusyjnych: trójkąty, drewienka, tamburyna i bębenki.
    Zabawa metodą aktywnego słuchania muzyki wg B. Strauss zatytułowana „ Le Basque (J. Galway). ( zał. nr 2)
  5. Na drodze do kurnika dzieci napotykają kurczaki. Improwizowany taniec do utworu muzycznego M. Musorgskiego- Obrazki z wystawy- Taniec kurcząt w skorupkach.
  6. „Radości i smutki kurnika”. Dzieci siadają w kole, w siadzie skrzyżnym, nauczycielka składając kurkę techniką orgiami opowiada o perypetiach liska, który chciał zapolować na kury. Sadza papierową kurkę w środku koła i włącza melodię ludową z Izraela (Hashual), jednocześnie prosząc, by dzieci naśladowały jej ruchy(zał. nr 3 „Lisek fajtlapa”)
  7. Wręczenie dzieciom papierowych jajek zdobytych w kurniku. Ozdabianie jajek kredkami świecowymi. Włożenie ozdobionych jajek do wiklinowego kosza.
  8. Utrwalenie zabawy muzyczno- ruchowej „Lisek fajtłapa”.

Załącznik nr 1
„Myjemy talerze”

      Zabawa uwrażliwiająca na zjawiska rytmiczne oraz kierunek linii melodycznej. Nauczyciel opowiada: „ Zbliżają się święta, w domach robimy świąteczne porządki. Mama krząta się po kuchni: sprząta, piecze, odkurza oraz zmywa talerze.

Pomoce: papierowy talerz dla każdego dziecka

PRZEBIEG ZABAWY:
Dzieci siedzą na obwodzie koła, w rękach trzymają talerze i ściereczki. Wraz z rozpoczęciem muzyki wykonują następujące ruchy:

  1. W rytm muzyki każde dziecko zaczyna delikatnie wycierać talerz, po czym następuje uniesienie talerza w górę i dwoma energicznymi ruchami dzieci pocierają szmatką o talerz.
  2. Kilkakrotne powtórzenie czynności z punktu 1.
  3. Naśladowanie układania talerzy na coraz wyższą półkę, po czym następuje uniesienie talerza w górę i dwoma energicznymi ruchami pocieranie szmatką o talerz.
  4. Kilkakrotne powtórzenie czynności z punktu 1.
  5. Wraz ze zmianą charakteru muzyki dzieci zmieniają rodzaj ruchów i w tym momencie dzieci podrzucają do góry talerze wraz ze ściereczką .
  6. Kilkakrotne powtórzenie czynności z punktu 1.

Załącznik nr 2
Ustawienie: dzieci siedzą na krzesłach
Rekwizyty : trójkąty, bębenki, tamburyna, pudelka akustyczne
Forma: AB

      Dzieci podzielone na 4 grupy siedzą na krzesłach. Każda grupa ma w rękach jeden rodzaj instrumentu. Po usłyszeniu muzyki dzieci zaczynają grać na umówiony ruch ręką ze strony nauczycielki lub chętnego dziecka, które będzie pełniło rolę dyrygenta.

Załącznik nr 3
„Lisek fajtłapa”

Ustawienie: w kole
Pomoce : papierowe kurki z orgiami
Przebieg zabawy:

     Był sobie lisek fajtłapa, który udał się do wioski ,aby upolować kurkę, jednak strach przed kogutem….
Wstęp: idzie lisek do wioski- marsz po obwodzie koła.

  1. Lisek rozrzuca wokół siebie ziarnka pszenicy- ruch, jak do siewu, dzieci w miejscu obracają się w prawą, później w lewą stronę, „ rozrzucają” przy tym ziarno.
  2. Dzieci podchodzą 4 krokami do środka koła-kurnik- chcą złapać kurkę,( ruch rąk).Następnie 4 krokami wycofują się na zewnątrz koła, opuszczają ręce w dół.
  3. Lisek wraca do lasu – dzieci idą po obwodzie koła w prawą stronę; po pauzie następuje zwrot w lewą stronę- powrót do wioski.
  4. Dzieci podchodzą4 krokami do środka koła – kurnik- skradają się na palcach, palec wskazujący trzymają na ustach, odwracają się tyłem do środka koła i 4 krokami wycofują się na zewnątrz.

Przebieg utworu: wstęp, 1 2 2 1 2 2 3 4 1 2 2

                                                                                    Scenariusz opracowała: Grażyna Gospodarek

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin