tv rossja.rtf

(12 KB) Pobierz

Pierwsza próbna audycja telewizyjna została wyemitowana w ZSRR 29. 04. 1931 roku, a jesienią 1934 roku uruchomiono regularne nadawanie programu. Dopiero od 1951 roku zaczęto nadawać codzienne audycje telewizyjne ze studia w Moskwie. W 1955 roku było już około pięciu ośrodków telewizyjnych, a od 1956 roku uruchomiono program drugi.

 

W latach 1960-70 zostały wypracowane stałe telewizyjne programy: dobranocka dla dzieci, programy popularnonaukowe -- „W świecie zwierząt", „Klub podróżników", „Klub wesołych i pomysłowych", programy informacyjne („Wriemia" --„Czasy"), programy rozrywkowe.

 

W latach 70-tych telewizja nadawała na czterech kanałach, przy czym program 1. dzięki satelitom jest nadawany na cały kraj, 2. -- poświęcony publicystyce, programom kulturalnym i lokalnym (tylko w europejskiej części ZSRR), 3. -- o profilu dydaktycznym, głównie z przeznaczeniem dla szkół i 4. -- transmisje programów artystycznych i filmów.

 

Przed 1985 r. telewizja znajdowała się w stanie somnambulicznym. Była zacofana merytorycznie i technicznie, mimo wszem i wobec rozpowszechnianym mitom o doskonałości rosyjskiej telewizji, która była izolowana od wpływów obcych, a obywatelom wpajano, że jest najlepsza na świecie. W ZSRR tv była znacznie ograniczona, bo ok.40 % ośrodków administracyjnych nie dysponowało własnymi centrami tv, co było świadomym działaniem władzy. Do 1 programu Tv miało dostęp 96 % ludzi kraju, co oznacza, że ponad 12 mln ludzi tego dostępu nie miało, 2 program- 88 %, a trzeci- 1/3 ogólnej liczby mieszkańców państwa, w ZSRR ponad 2/3 odbiorników stanowiły telewizory czarno- białe (na świecie kolor- standard).

Połowa lat 80-tych- Gorbaczow= pieriestrojka+ głasnost'- rozwój tv, zwłaszcza regionalnych , 64 ośrodki lokalne, odcinające się od linii przyjętej przez tv państwową, niestety nie utrzymały się długo, ze względu na brak funduszy w budżecie państwa. Trudny był to okres dla tv, bo elity intelektualne skierowały się zdecydowanie w stronę czytania. Tv jednak ocknęła się z letargu i zaczęła gwałtowny rozwój w nowym ładzie społecznym. Tv wylansowała takie gwiazdy jak Władimir Żyrynowski, czy Władimir Kaszpirowski.

 

2 etapy reform tv w Rosji (wg tamtejszych badaczy)

 

Lata gorbaczowskiej pieriestrojki, zakończonej demontażem ZSRR (etap zakończył się przekształceniem tv centralnej w państwowe przedsiębiorstwo radiofonii i tv Ostankino, co oznaczało koniec koncepcji tv autorytarnej, pozostającej w służbie nakazowo- rozdzielczego systemu sprawowania władzy)

W 1987 powstała pierwsza sieć prywatnej tv kablowej w Moskwie, później- pierwsze prywatne firmy zajmujące się produkcją telewizyjną: NIKA-TV (Niezależny Informacyjny Kanał Tv), ATW (Zrzeszenie Telewizji Autorskiej),  REN-TV, Si-En-Es, CKT (Centrum Tv Ekonomicznej)

 

Nowy system zburzył 2 ostanie filary tv ZSRR- koncepcję tzw. przeciętnego odbiorcy, pozwalającą decydować za audytorium co ma mu się podobać, a co nie oraz doktrynę samoizolacjonizmu, w której produkcja własna zajmowała lwią część programu tv (badacze rosyjscy używają określenia "wyspiarska telewizja" dla Rosji oddzielonej morzem barier ideologicznych i administracyjnych zakazów od reszty świata).

W 1991 roku po rozpadzie ZSRR powstała Państwowa Telewizja Rosyjska z 6 programami centralnymi. Poza tym funkcjonują liczne programy komercyjne o mniejszym lub większym zasięgu. Telewizja kablowa pojawiła się w 1990-91 roku i rozpowszechniła we wszystkich częściach kraju; w samej Moskwie w 1997 roku było już ponad 10 niepaństwowych kanałów telewizyjnych (NTV, TV-6 Moskwa, 2 x 2, Teleekspo, M-49 i inne).

 

Po krachu finansowym w 1998 roku coraz większą rolę na rynku mediów, szczególnie telewizji, odgrywali magnaci medialni, tacy jak Borys Bieriezowski kontrolujący proputinowską ORT, czy Władimir Gusiński, właściciel holdingu Media Most i stacji NTV, jedynego kanał, który krytykowal w ten czas politykę Kremla, w tym również wojnę w Czeczenii. Pewną przeciwwagę wobec prywatnych stacji tworzy Ogólnorosyjska Kompania Telewizyjna i Radiowa, której częścią jest centralna rządowa telewizja RTR i ponad 68 lokalnych stacji telewizyjnych.

Stacje publiczne:

 

* ORT (Obszczestwiennoje Rosijskoje Tielewidienie)

 

To pierwszy program rosyjskiej telewizji. Powstał jako towarzystwo akcyjne po rozpadzie Ostankino w 1995 r. dokładnie 1 kwietnia 1995 r. Ojcem- założycielem tej stacji był Aleksander Jakowlew- bohater  głasnosti. Udziałowcy: 51 % akcji- państwo, 49%- prywatny kapitał, należący do jednego z rosyjskich magnatów medialnych Borysa Bieriezowskiego ( firmy m.in. ŁAGO-WAZ, banki).

5.04.1995r. Duma uchwaliła ustawę o szczególnym sposobie prywatyzowania tv państwowej i radia, co odbiło się na możliwości inwestowania w telewizję publiczną przez zagranicznych biznesmenów (mi.in Teda Turnera, który niejednokrotnie próbował zaistnieć na rosyjskim rynku medialnym).

Program zostaje najwienkszym najstarszym i najbogatszym. Uczestniczyl w wielu duzych proektow np jak Ostatni z bohaterow, Fabryka gwiazd, uczestniczyl w  produkcji wielu filmow i serialow.

 

Wielu raz prezyl rebrending i nowe kirownictwo,  ale w 2001 roku program przezyl koordynalny zmiany i dzieki dziennikarzam i pracownikam.

 

To kanal o charakterze informatywno razrywkowym i dlatego ma duzy zasieg program.

 

Program zostaje mistrzem po ilosci wiktoryn i gier. duzo humorystycznych i myzycznych program. nadaje prez 24 godzine na dobe.

 

ORT dociera do 95% powierzchni kraju. Jest najpopularniejszym kanałem tv (50% widzów).

 

i ma zasieg mieznorodowy

 

* RTR (Rossijskaja TieleRadiokompanija,  Rossija,  Radio Tieliewiszczanije Rossiji)

 

To drugi program rosyjskiej telewizji, który powstał jako rezultat walki politycznej Gorbaczowa z Jecynem. Jego początki sięgają 1991 roku. RTR podobnie jak radio Rossiji jest własnością Ogólnorosyjskiej Państwowej Kompanii Radiowo- Telewizyjnej (WGRTK). Na czele tv stoi Oleg Dobrodiejew, jeden z założycieli NTW. Telewizja będąca w fazie restrukturyzacji ma zostać przekształcona w oficjalną telewizję Kremla.

 

struktura tematyczna programu to informatywno analityczny, wieleseryjny filmy, telepublicystyka, tok show, komedyjny formaty, transljacji sportowych i politycznych wydarzen.

 

Kinopokaz sklada 35 procent objętośći nadawania. Kanal wspolpracowal z 50ciu najwiekszymi kompaniami wytworcami filmow.

 

To pierwzy kanal ktory rozpoczal produkowanie swoich telefilmow. Ten projekt ma nazwe rossyjski telewizyjny roman.

 

Telewizja komercyjna

* NTV (Niezawisimoje/ Nowoje Tieliewiszczanije)

 

To czwarty program tv rosyjskiej  pierwsza niezależna spółka telewizyjna. Powstała 10 października 1993 r. (14.10.1993r.- inne źródła). Stworzyli ją najlepsi fachowcy rosyjskiego dziennikarstwa tv- Oleg Dobrodiejew, Tatiana Mitkowa, Jewgienij Kisielow. Przeszli z 1 programu tv publicznej. Nie mieli pieniędzy na założenie tv prywatnej, dlatego przedstawili swój pomysł rosyjskiemu bankierowi Władimirowi Gusińskiemu. "Kupił" pomysł i otworzył NTW.

Tv szybko zaczęła zarabiać na reklamach i zrezygnowała z kredytów. Zasłynęła w l. 1994- 96 odważnymi reportażami z Czeczenii. W tym czasie zaufanie widzów do NTW wynosiło 48 %. Ważną rolę tv odegrała w 1996 r w rozgrywkach politycznych, związanych z wyborami prezydenckimi. Pierwotnie NTW była odbierana w 29 miastach. Po wyborczym zwycięstwie, wspieranego przez Gusińskiego Jelcyna,  NTW dostała prawo do nadawania programu na całą Rosję.

NTW wykształciła najlepszych rosyjskich dziennikarzy. Zarabiali oni tam nieporównywalnie więcej niż w innych stacjach. Swego czasu dziennikarze przechodzili staże w BBC. NTW wprowadziła nowy model dziennikarstwa- lepsza technika+ ciekawsze+ bardziej dynamiczne rozwiązania, sposób przekazywania informacji. NTW ma siec korespondentów za granicą i w kraju. Bardzo ważne programy: "Kukły" (a la "Polskie ZOO") i "Itogi" - publicystyka. Wg badań Gallup Media z 2000 r. NTW była druga po ORT, a przed RTR, pod względem oglądalności. Oglądało ją 19,2 % widzów.

Rok 2001 przyniósł ogromne zmiany dla NTW. W związku z faktem, iż Kremlowi nie przypadł do gustu jej niezależny charakter, a Gusiński tonął w długach, zaciągniętych u państwowego potentata- firmy Gazprom, stacja została wykupiona przez państwo. Spotkało się to z ogromnym sprzeciwem społecznym, który znalazł swoje ujście w strajkach i protestach. Nie przyniosły one jednak żadnych rezultatów. W NTW wprowadzono nowe kierownictwo, na czele z Borysem Jordanem i przystąpiono do zmian organizacyjno- strukturalnych. Swego czasu  Ted Turner- założyciel CNN rozważał przejęcie NTW, ale widząc sytuację rosyjskich mediów całkowicie opanowanych przez Kreml, wycofał się z tego rynku medialnego. Wielu najbardziej znanych dziennikarzy NTW, nie mogąc znieść presji nowego kierownictwa odeszło do TV 6, a po jej likwidacji do ostatniego bastionu medialnej niezależności w Rosji- radia Echo Moskwy.

 

Struktura organizacyjna NTW ulegała ciągłym zmianam.

 

Ramówka NTW jest w dużej mierze przygotowywana z wykorzystaniem bogatego archiwum programu (rosyjskie filmy fabularne i krótkometrażowe, seriale, filmy dokumentalne i animowane) i programów . W ntw transmitowane najważniejsze programy informacyjne - Wyniki , Wiadomości, Bohatery dnia. Oprócz tego raz w tygodniu nadawany jest program informacyjny o  wynikach tygodnia. Dużą część programów NTW stanowią także magazynyhistoryczne, krajoznawcze, programy kulturalne, koncerty muzyki poważnej i estradowej, przedstawienia Teatru Telewizji i program interaktywne dla widzów z zagranicy. 

NTW + to pierwsza rosyjska platforma cyfrowa. Początki jej działania sięgają 1996 r, ale "pełną parą" ruszyła 1 lutego 1999 roku, dzięki satelicie BONUM-1. W jej skład wchodzi 19 kanałów (m.in. rosyjskojęzyczne wersje Animal Planet, Discovery, Fox Kids, Eurosport) w tym 8 kanałów rosyjskich np. Dietskij mir, Nasze kino. Odbiera ją 35 tys. abonentów, a abonament miesięczny wynosi około 40 dolarów. Dla Rosjan w Europie Zachodniej i w Izraelu uruchomiono NTW International, która nadaje 3 programy rosyjskie i Eurosport.  

 

 

 

 

2 2

 

Pierwszy w historji zssr i rossji program komercyjny. Z 2007 ma charakterz animacyjny.

 

Mial 3 etapy rozwoju.

 

1 etap

 

Kanał rozpoczął nadawanie 2 listopada1987 roku w ramach programu "Moskiewskie teleprogramy" .

 

Dużo miejsca w etery zajmuwala reklama. Pierwsza ważną propozycją programu były filmy fabularne teledyski i kreskowki. Przez cały i pozostały czas  wypełniają seriale telewizyjne i produkcji zagranicznej, programy dla dzieci,oraz filmy przyrodnicze i dokumentalne.Ale to byl jedyny na ten czas program gdzie wiekszosc czasu nadawania zajmowali teledyski.

2 etap

 

z 11go listopada 2001. Wielka czesc nadawala audycje o tematyce rozrywkowym, pokaz czesciej z fashion tv i teledyskow. 2005-06 rok byl kryzysowym. I program emitowal tylko sklepy na kanapie.

3 etap

 

w 2006 roku byl wykupiony prez media cholding Prof-media i przezyl wielki zmiany: od kierownictwa do dziennikarzej, byl zrobiony rebrending. Obnowiony program rozpaczal nadawac w 2007 roku wyklucznie filmy animacyjne i jest analogiem amerykanskiego programu Adult Swim. 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin