raport sprawdzian2011(1)(1).doc

(6223 KB) Pobierz
Analiza i interpretacja

22

 

Analiza i interpretacja wyników

sprawdzianu w szóstej klasie

Szkoły Podstawowej w Bukowcu

w 2011 roku.

 

Charakterystyka środowiska uczniów klas szóstych Szkoły Podstawowej w Bukowcu w roku szkolnym 2010/2011

 

              Analizowane wyniki dotyczą klasy szóstej Szkoły Podstawowej w Bukowcu w gminie Międzyrzecz. Do klasy uczęszczało 9 dzieci.

              Rodzice czwórki uczniów motywowali swoje dzieci do nauki, jednocześnie tylko sporadycznie korzystali z dóbr kultury (prasa, teatr, film, biblioteka, kino) z powodów dużej odległości lub ograniczonych środków finansowych będących do dyspozycji rodziny.

 

Wyniki uczniów

 

              W całym kraju  do sprawdzianu przystąpiło 374 454 uczniów, w województwie lubuskim 10 083 uczniów.

Podczas sprawdzianu wszyscy uczniowie z naszej szkoły rozwiązywali arkusz standardowy, dwie osoby miały wydłużony czas pracy i dysortografię.

Poprzez zadania zamieszczone w arkuszu egzaminacyjnym sprawdzano opanowanie umiejętności ponadprzedmiotowych z pięciu kategorii: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań zawartych w arkuszu uczeń mógł otrzymać 40 punktów.

              Średni wynik punktowy uzyskany podczas sprawdzianu przez uczniów naszej szkoły wyniósł 28,89 punktu (współczynnik łatwości testu - 0,72). Jest to wynik bardzo wysoki (stanin ósmy). Średnia kraju to 25,27 a okręgu 24,66, województwa 24,90.

Wyniki punktowe uzyskane przez uczniów naszej szkoły zamieszczono w tabeli nr 1 oraz przedstawiono na wykresie 1 i 2.




 

Legenda:

Kolor czarny –zadania międzyprzedmiotowe, czerwony – j. polski,  niebieski – matematyka, zielony – przyroda, brązowy – historia,

wytłuszczono – zadania o najniższym współczynniku trudności (bardzo trudne)

 

 

 

 


             

Na wykresie 3 zaznaczono trzy obszary osiągnięć szóstoklasistów:

- obszar wyników niskich do 18 pkt.

- obszar wyników średnich, od 19 do 31 pkt., kolor czerwony

- obszar wyników wysokich od 32 pkt., kolor zielony

 

Odnosząc wyniki uczniów do skali staninowej dla okręgu poznańskiego przedstawionej poniżej-



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

stwierdzono, że:

dwoje uczniów uzyskało wynik bardzo wysoki,

dwoje – wysoki,

dwoje – wyżej średni,

jeden – średni,

dwoje – niżej średni.

Ważną funkcją sprawdzianu jest przydatność do planowania pracy w gimnazjum. Uczniowie, których wyniki znajdują się w obszarze wyników niskich (staniny 1 – 3) są zagrożeni niskimi osiągnięciami w gimnazjum, wymagają zatem dodatkowej pomocy, w tym roku takich uczniów test nie wykazał, chociaż z opinii nauczycieli wynika, że dwoje uczniów z najsłabszymi wynikami wymaga dodatkowej pomocy w gimnazjum.

Uczniowie z wynikami w obszarze wyników wysokich (staniny 7 – 9)- czworo uczniów dysponują znacznym potencjałem, który gimnazjum powinno wykorzystać.

              Uczniowie, którzy w roku 2011 nie przekroczyli 18 punktów, są zagrożeni niskimi osiągnięciami. Uzyskanie większej liczby punktów niż 31 świadczyć może za to o znacznym potencjale, z jakim wskazana grupa szóstoklasistów rozpocznie naukę w gimnazjum. W grupie osób obecnej klasy szóstej nie ma osób zagrożonych niskimi osiągnięciami oraz są cztery osoby o dużym potencjale.

 

 

CHARAKTERYSTYKA NARZĘDZIA POMIARU

 

W dniu 5 kwietnia 2011 roku uczniowie bez dysfunkcji i z dysleksją rozwojową, uczęszczający do szóstych klas, rozwiązywali zadania zamieszczone w arkuszu standardowym. Zestaw o tematyce matematycznej składał się z 26 zadań, w tym sześciu otwartych, do których uczeń samodzielnie musiał zaplanować i zredagować odpowiedzi. Zadania zamknięte (wielokrotnego wyboru) od 1. do 20. zostały przygotowane w dwóch wariantach (A i B). Zestaw zadań w wersji standardowej rozwiązywali uczniowie bez dysfunkcji i z dysleksją.

Na rozwiązanie wszystkich zadań przewidziano 60 minut, a w wypadku ucznia z dysfunkcjami czas ten był przedłużony o 30 minut.

Wszystkie zadania zamknięte były zadaniami wielokrotnego wyboru, w których uczeń wskazywał jedną odpowiedź spośród czterech zaproponowanych. Każde zadanie zamknięte sprawdzało jedną umiejętność i punktowane było 0 -1. Wśród zadań otwartych były 2 zadania krótkiej odpowiedzi (KO) i 3 zadania rozszerzonej odpowiedzi (RO). W zadaniach tych sprawdzano od jednej do pięciu czynności, każda z nich była oceniana oddzielnie. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań zamkniętych uczeń mógł otrzymać 20 punktów, za poprawne rozwiązanie zadań otwartych również 20 punktów. Udzielenie prawidłowych odpowiedzi do wszystkich zadań z arkusza umożliwiło piszącemu uzyskanie 40 punktów.

Sprawdzono umiejętności z pięciu obszarów standardów wymagań:

-          czytanie,

-          pisanie,

-          rozumowanie,

-          korzystanie z informacji,

-          wykorzystywanie wiedzy w praktyce.

Udział punktów możliwych do uzyskania za każdy z tych obszarów przedstawia tabela 2.

Tabela 2. Plan arkusza egzaminacyjnego


 

 

Tabela 3. Wyniki uczniów w podziale na standardy i obszary umiejętności.

 




 

Wyniki i analiza opanowania poszczególnych umiejętności

 

Na podstawie tabeli nr 3 zanalizowano poziom opanowania poszczególnych umiejętności przez uczniów Szkoły Podstawowej w Bukowcu.

 

 

Tabela 4 . Sprawdzane czynności w obszarze czytanie

 

Obszar standar-dów wymagań egzamina-cyjnych

Szczegółowe umiejętności

Stan-dard

Numery zadań

Liczba punktów

Max. do uzyskania

Uzyska-nych w szkole

czytanie

odczytywanie tekstu popularnonaukowego

i literackiego

1.1

1, 2, 3, 4, 5, 6, 14, 16, 17

7

5,3

odczytuje tekst poetycki

1.1

12,13,14, 15

1

0,9

 

 

 

Tabela 5. Kartoteka umiejętności z obszaru czytanie z określeniem poziomu wykonania zadania (łatwości zadania)

 

 

              Czytanie sprawdzono 10 zadaniami zamkniętymi, w których uczeń wybierał spośród czterech podanych odpowiedzi jedną, uznaną za prawidłową. W tym zakresie badano umiejętność czytania tekstu popularnonaukowego, tekstu literackiego. Za rozwiązanie zadań uczeń mógł uzyskać maksymalnie 10 punktów, co stanowi ¼ punktów możliwych do uzyskania za rozwiązanie całego testu.

Na podstawie średniego wyniku uzyskanego za zadania dotyczące tej umiejętności można by wnioskować, że szóstoklasiści z czytaniem radzą sobie bardzo dobrze. Niestety nie wszystkie aspekty czytania opanowali równie biegle. Przy tym od umiejętności czytania zależą  wyniki wszystkich pozostałych umiejętności.

Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami, które wymagały odnalezienia w tekście informacji podanych wprost oraz przeprowadzenia prostego wnioskowania na podstawie wyraźnych wskazówek (zad 1, 2, 3, 4, 5, 6, 15).

Umiarkowanie trudne okazało się dla uczniów zadanie 14, w którym wymagano wykazania się umiejętnością rozumienia głównej myśli utworu poetyckiego – fragmentu wiersza pt.: Sum. Pozostałe zadania sprawdzające umiejętność czytania to zadania bardzo łatwe dla naszych uczniów.

 

 

Na 10 punktów możliwych do uzyskania uczniowie naszej szkoły uzyskali 9,22 pkt. (średnia okręgu – 8,20 pkt.), czyli wynik szkoły jest wyższy niż wynik okręgu i średni wynik szkół wiejskich.

Podsumowując: zadania sprawdzające tę umiejętność okazały się dla naszych uczniów łatwe, dla wszystkich uczniów są łatwe lub bardzo łatwe (7 lub więcej pkt. na 10 możliwych).

 

              Tabela 6. Opanowanie umiejętności czytania przez poszczególnych uczniów

Nie opanowali

Obszar standardu

Opanowali

Kody ucz.

Liczba pkt.

Liczba pkt.

kody ucz.

-

0 – 3  pkt.

Czytanie

7 – 10  pkt.

A01, A02, A03, A04, A05, A06, A07,A8.A9

 

Średni wynik szkoły to 7,9 na 10 pkt. i jest to wynik wyższy od średniej w szkołach wiejskich, wyższy od wyniku w województwie, okręgu i kraju.

 

Na wykresie 5 zestawiono współczynniki łatwości w obszarze czytanie dla sprawdzianów z lat 2002 – 2011 w odniesieniu do naszej szkoły i wyniku okręgu. Poziom umiejętności czytania u naszych uczniów jest zdecydowanie wyższy od poziomu w okręgu.

 

 

Wskaźnik umiejętności czytania w naszej szkole okazał się wyższy od średniej okręgu. Ponieważ jednak wszystkie wyniki kształtują się na poziomie powyżej 70%, to należy stwierdzić, że nasi uczniowie bardzo dobrze opanowali umiejętność czytania. Dla uczniów tej klasy taki średni wynik to sukces, gdyż nie ma w niej dzieci czytających chętnie i regularnie. Należy dodać, że umiejętność czytania ze zrozumieniem uczniowie ćwiczyli na dodatkowych zajęciach wyrównawczych z języka polskiego.

 

Tabela 7 . Sprawdzane czynności w obszarze pisanie

Obszar standar-dów wymagań egzamina-cyjnych

Szczegółowe umiejętności

Stan-dard

Numery zadań

Liczba punktów

stopień trudności

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin