Zimowisko harcerskie_1.doc

(76 KB) Pobierz
Nazwa: Puszcza

Materiał edukacyjny rozdawany bezpłatnie w ramach szkolenia.

 

Nazwa: Puszcza
Organizator: CIX WDH "Choiny", 109 WDH "Knieja"
Komendant: pwd. Katarzyna
Termin: Luty 1999 r.
Miejsce: Kamesznica

1. CHARAKTERYSTYKA JEDNOSTKI

 

1.1. ŚRODOWISKO
Dwie drużyny: CIX Warszawska Drużyna Harcerek "Choiny" i 109 Warszawska Drużyna Harcerzy "Knieja" działa na terenie szkoły podstawowej nr 161 przy ul. Deotymy 25/33 oraz szkoły podstawowej nr 317 przy ul. Deotymy 37 na Woli. Od września 96r. łączy je osoba drużynowej.
W czasie roku szkolnego utrzymujemy żywe kontakty z gronem pedagogicznym, dyrekcją i Radą Rodziców. Organizujemy zbiórki otwarte i rajdy dla uczniów szkoły nie będących członkami środowiska. Przez cały rok prowadzimy nabór do drużyn. Środowisko działało w oparciu o system zastępowy.
Od września mamy w środowisku gromadę zuchową, a na skutek prowadzenia bardziej ożywionej akcji naborowej na terenie szk. nr 317 do drużyn zaczęły przychodzić również osoby niepełnosprawne. Jest to trudny sprawdzian dla wszystkich harcerzy.
 
1.2. ZIMOWISKO
W tym roku, jak zwykle, bierzemy udział w HAZ organizując samodzielne zimowisko. Przebywać będziemy w miejscowości Kamesznica koło Żywca. Planowany przez nas termin wyjazdu to 7.02.99r., a powrotu: 21.02.99r. (łącznie 13 dni).
Miejsce zimowiska jest usytuowane w bardzo atrakcyjnym turystycznie rejonie (20km od przejść granicznych na słowację i do Czech,15 km od Żywca i Zwardonia, u podnóża Baraniej Góry, w najbliższej okolicy Baraniogórskiego Parku Krajobrazowego). Kamesznica jest mała wsią należącą do gminy Milówka. Niestety ma mało atrakcyjne połączenia z miejscami, do których planujemy zrobić wycieczki (poza Żywcem), ale będziemy mieć do dyspozycji autokar. Z Kamesznicy wychodzi kilka pieszych szlaków turystycznych, w tym szlak na Baranią Górę.
Mieszkać będziemy w 2-piętrowym domu, w niedalekiej odległości, od którego znajduje się dosyć duży teren leśny, w pobliżu jest sklep, a po sąsiedzku szkoła podstawowa. Do naszej dyspozycji będzie pierwsze i drugie piętro oraz znajdujące się na nich urządzenia sanitarne. Z wyżywienia będziemy korzystać na miejscu. Kuchnia, stołówka i świetlica znajdują się na parterze.

 

Adres zimowiska:
ZIMOWISKO 109 WDH
KAMESZNICA 59
34-383 gmina MILÓWKA

 

1.3. KADRA
KOMENDANT - Katarzyna pwd., lat 22, studentka czwartego roku WSPS specjali Surdopedagogika. Od września 95r. prowadzi samodzielnie drużynę żeńską CIX "Choiny", a od września 96r. również drużynę męską 109 "Knieja". W 93r. ukończyła z wyróżnieniem kurs drużynowych w Załęczu, a w 94r. chorągwiany kurs komendantów zimowisk. Wielokrotnie pełniła funkcję oboźnego i zastępcy komendanta, a w ostatnich latach komendanta.
Z-CA KOMENDANTA - Paweł phm., lat 26, absolwent U.W. Wydziału Zarządzania. Wychowanek drużyny. W 94r. Ukończył kurs komendantów obozów. Przez trzy lata pełnił funkcję drużynowego 109 WDH, a podczas HAL i
HAZ wielokrotnie był komendantem i oboźnym. Obecnie pełni funkcję kwatermistrza środowiska i zastępowego zastępu starszego.
OBOŹNY - Szymon, uczeń kl. VIII, w drużynie od trzech lat, kończy próbę na stopień wywiadowcy. Był na wszystkich obozach i zimowiskach, jakie były organizowane w ostatnich latach. Od września tego roku pełni funkcję przybocznego gromady zuchowej, wcześniej był zastępowym.

 

1.4. ZASTĘPOWI
Karol - uczeń klasy VI, w drużynie od 2 lat. Jest zastępowym Bobrów, pełnił tę funkcję również na ostatnim obozie. Kończy realizację próby na stopień młodzika.
Sylwia - uczennica klasy VIII, w drużynie od 3 lat. W styczniu zostanie zastępową nowego zastępu żeńskiego, funkcję zastępowej pełniła podczas ostatniego obozu.
Anna - uczennica klasy VII, w drużynie 2 lata. W tym roku złożyła Przyrzeczenie, ma jednak bardzo dużo chęci i zapału. Jest ambitna, chce zostać drużynową.

 

1.5. UCZESTNICY
Uczestnikami zimowiska będą wyłącznie harcerze i dwa starsze zuchy z naszego środowiska (uczniowie Szk. Podst. nr 161 i nr 317 z Woli w wieku od III do VIII kl.). W tegorocznym zimowisku udział będzie brało około20 osób.
Prowadzona na bieżąco akcja naborowa sprawiła, że do drużyn zostało przyjętych kilka nowych członków. Na szczęście jest także znaczna część osób z co najmniej dwu letnim doświadczeniem harcerskim. Ze względu jednak na trwający od lat konflikt z dyrekcją szkoły dotyczący klas sportowych, osoby będące najdłużej w drużynie nie mogą pojechać na nasze zimowisko (pod groźbą usunięcia z klasy sportowej zostały zmuszone do wyjazdu na zimowisko szkolne).
Tak więc około połowy uczestników będzie po raz pierwszy na zimowisku. Ma ono dostarczyć jak największej ilości okazji do zdobycia przez świeżo upieczonych harcerzy nowych, nie znanych im do tej pory, doświadczeń, a zastępowym pomóc w lepszym poznaniu osób z którymi będą współpracować w ciągu roku.

 

2. CELE ZIMOWISKA

 

2.1. WYCHOWAWCZO - PROGRAMOWE
Zdobycie podstawowych umiejętności i doświadczeń harcerskich.
Lepsze wzajemne poznanie się członków drużyn , zwiększenie spoistości środowiska przez współdziałanie w codziennych czynnościach zimowiskowych.
Podejmowanie przez uczestników zimowiska odpowiedzialności za własne decyzje i zachowania.
Zdobycie przez harcerzy większej zaradności i samodzielności.
Zdobycie podstawowych umiejętności z zakresu poruszania się po szlakach górskich.

 

2.2. TURYSTYCZNO - KRAJOZNAWCZE
Zdobycie podstawowych wiadomości z zakresu etnografii Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.
Zapoznanie harcerzy z rejonem pasma Wielkiej Raczy i Baraniej Góry z punktu widzenia turystyki i historii.
Zwiedzenie jednego z najsłynniejszych polskich browarów - Żywca.
Poznanie lokalnej przyrody na podstawie własnych obserwacji i opowieści mieszkańców wsi.
Zdobycie podczas wycieczek górskich odznaki GOT w stopniu popularnym.

 

3. ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE

 

3.1. OBRZĘDOWOŚĆ
W celu uatrakcyjnienia wyjazdu pod względem programowym wszelkie działania będą prowadzone w parciu o życie lasu i jego mieszkańców. Duży nacisk zostanie położony na obrzędowość. Zimowisko będzie nosić nazwę Puszcza. Każdy z uczestników będzie miał plakietkę zimowiska.
MOTTO ROZKAZU - cytat związany z lasem lub zwierzętami, opisujący w zwięzły sposób zajęcia mające odbyć się danego dnia. (fragment wiersza lub książki np. "Księga dżungli")
ZMIANA NAZEWNICTWA - na czas zimowiska zostanie zmienione całe tradycyjne harcerskie nazewnictwo. Zimowisko będzie nosiło nazwę Puszcza. Jego uczestnicy, w zależności od pełnionej funkcji będą się nazywali: niedźwiedzica, niedźwiedź i wilk (komendant, z-ca komendanta i oboźny), przywódca stada np. lisów (każdy zastępowy) i lis, dzik itp. (członek zastępu). Zamiast nazwy zastęp będzie się używać określenia stado. Każdy z zastępów pierwszego dnia będzie wymyślał swoją nazwę stada. Harcerze nie będą spać w pokojach a w norach, dziuplach lub  na innych zwierzęcych posłaniach. Komenda zwana będzie matecznikiem. Rada Zimowiska będzie nosić nazwę starszyzny. Apele zastąpi zgromadzenie lasu, stołówkę - paśnik, świetlicę - polna.
GODŁA ZASTĘPÓW - rysowane i wieszane na drzwiach lub w pokojach podobizny zwierzęcia. Będąc symbolem zastępu mają przypominać harcerzom w ciągu dnia o ich obrzędowości.
LEGENDA - każdy z zastępów na pierwszym kominku ma opowiedzieć wymyśloną lub prawdziwą historię dotyczącą bohaterstwa i dzielności wybranego przez siebie zwierzęcia. Ma ona zainteresować innych nazwą obraną przez zastęp i umotywować ten wybór. W prezentacji mile widziane formy łączone np. śpiew, inscenizacja i opowieść.
PODSUMOWANIE DNIA - każdy dzień zimowiska będzie podsumowany przez Radę (sposób i kryteria oceny są opisane w punkcie WSPÓŁZAWODNICTWO). Wyniki ocen dla poszczególnych zastępów będą prezentowane na tablicy w formie układanych przez każdy zastęp puzzli
LEŚNA POCZTA - przez cały okres trwania zimowiska będzie funkcjonowała poczta. Uczestnicy będą mogli wysyłać do siebie nawzajem listy, które będą rozdawane na apelu. Będzie to również forma zgłaszania do rozkazu otwarcia lub zamknięcia porób na sprawności.
GAZETKA - na tablicy będzie funkcjonowała gazetka codzienna. Poza rozkazami i regulaminami będą tam wisiały różne ciekawostki dotyczące zwierząt, lasy i regionu. Będą też codzienne zagadki, na które odpowiedź będzie brana pod uwagę przy współzawodnictwie.

 

3.2. WSPÓŁZAWODNICTWO
Codziennie wieczorem Rada Zimowiska będzie dokonywała oceny dnia i oceny działań poszczególnych zastępów. Efektem dyskusji ma być rozdzielenie pomiędzy zastępy puli 10 punktów.
Punkty uzyskane przez zastępy będą podawane następnego dnia w rozkazie Komendanta Zimowiska. Punkty będą zamieniane na klocki w puzzlach. Punktacja będzie prowadzona w formie gry, której celem jest ułożenie przez zastęp jak najszybciej obrazka w takiej formie, aby można było rozpoznać co przedstawia obrazek. Po odgadnięciu jednego obrazka zastęp ma prawo układać następny. Puzzle "domowej roboty" będą przedstawiały zwierzęta lub rośliny polskich lasów i będą się składały z ok. 10-12 elementów. Zastęp, każdy odgadnięty przez siebie obrazek będzie otrzymywał w całości do przypięcia na tablicę współzawodnictwa.

 

4. REGULAMINY

 

4.1. ROZKŁAD DNIA
Podane godziny oznaczaj kiedy dane zajęcia rozpoczynają się.
7.30      pobudka całego zimowiska
7.35      powitanie i gimnastyka
7.50      mycie i porządki w pokojach
8.20      apel i sprawdzanie porządków
9.00      śniadanie
10.00    zajęcia programowe
14.00    obiad
14.30    cisza poobiednia
15.30    zajęcia programowe
18.30    kolacja
19.10     zajęcia programowe
21.20     mycie wieczorne
21.50    pożegnanie dnia
22.00    I cisza nocna
23.00    II cisza nocna

 

4.2. REGULAMIN UCZESTNIKA
Harcerz ma prawo do wszelkiej pomocy udzielanej przez kadrę zimowiska.
Harcerz ma prawo do poszanowania godności osobistej i prywatności.
Harcerz ma prawo i obowiązek dbać o higienę osobistą i czystość wokół siebie.
Harcerz ma zagwarantowane niestosowanie wobec niego jakichkolwiek kar fizycznych.
Harcerz ma prawo i obowiązek postępować zgodnie z Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim
Harcerz ma obowiązek stosować się do poleceń kadry.
Harcerz ma obowiązek stosować się do wszystkich regulaminów obowiązujących na zimowisku.

 

4.3. REGULAMIN PORUSZANIA SIĘ PO DROGACH
Podczas wyjścia poza teren miejsca zakwaterowania wszyscy podporządkowują się rozkazom i zaleceniom prowadzącego wycieczkę.
Podczas wyjścia poza teren miejsca zakwaterowania na jednego opiekuna nie może przypadać więcej niż 15 uczestników.
Nie wolno odłączać się od grupy bez zezwolenia prowadzącego.
W miastach należy poruszać się po chodnikach zwartą grupą, jezdnię przekraczać jedynie w miejscach wyznaczonych.
Gdy przemarsz odbywa się w warunkach niedostatecznej widoczności pierwszy i ostatni z maszerujących są zobowiązani nieść zapalone latarki:
pierwszy - ze światłem białym skierowanym do przodu
ostatni - ze światłem czerwonym skierowanym do tyłu.
Nie wolno zatrzymywać się w miejscach, gdzie utrudniona jest widoczność (na zakrętach, za i przed wzniesieniem itp.).
Kolumna porusza się prawym poboczem drogi jak najbliżej jej krawędzi.
Uczestnicy idą zwartą grupą w szyku podanym przez prowadzącego, na przodzie idzie prowadzący grupę, kolumnę zamyka jeden z instruktorów lub najstarszy z uczestników.
Maszerując małymi grupkami należy poruszać się po chodniku, a gdy go nie ma - lewą stroną drogi pojedynczo lub przy małym ruchu dwójkami.
Po szlakach turystycznych wolno poruszać się luźną grupą, tak jednak aby stale być w zasięgu wzroku prowadzącego.

 

4.4. REGULAMIN OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ
Regulamin ochrony przeciwpożarowej w budynku zgodny z regulaminem ustalonym przez właściciela kwatery, gdzie będzie się odbywało zimowisko. (Z tym fragmentem regulaminu uczestnicy zapoznają się po przyjeździe na zimowisko).
Zabronione jest rozpalanie ognisk przez uczestników bez nadzoru kadry.
Miejsce na ognisko należy oczyścić z chrustu, ściółki i wysypać piaskiem.
Po zakończeniu ogniska żar należy zalać wodą i przysypać ziemią.
Zabronione jest zaśmiecanie lasu, z razie zauważenia śmieci zagrażających bezpieczeństwu las i żyjących w nim zwierząt należy powiadomić leśniczego.

 

4.5. REGULAMIN OBOWIĄZUJĄCY OSOBY KORZYSTAJĄCE Z OBIEKTU
Regulamin ustalony przez właściciela obiektu dotyczący wychodzenia poza teren, korzystania z pomieszczeń i sprzętu znajdującego się w budynku, ponoszenia kosztów za zniszczenia itp. (Z tym regulaminem uczestnicy zapoznają się szczegółowo po przyjeździe na zimowisko).

 

5. ZARZĄDZANIE

 

5.1. KOMENDANT
Czuwa nad wypełnianiem założeń organizacyjno - programowych. Odpowiada za:
- wszelkie działania zimowiska jako całości
- życie, zdrowie i działania pojedynczych uczestników
- umożliwienie harcerzom realizacji prób na stopnie i sprawności
- przygotowanie części zajęć programowych (szczegółowe zestawienie w harmonogramie)
- koordynację przygotowań i przebiegu wszystkich zajęć programowych
- rozwiązywanie konfliktów pomiędzy uczestnikami obozu
- wypełnianie założeń organizacyjno - programowych
- wszelkie sprawy organizacyjne

 

5.2. ZASTĘPCA KOMENDANT
Pomaga komendantowi w decyzjach związanych z programem.
Odpowiada za:
- sprawy organizacyjne związane z bieżącym życiem obozu
- rozwiązywanie konfliktów pomiędzy uczestnikami obozu
- sprawy organizacyjne zlecone przez komendanta
- przestrzeganie regulaminów przez uczestników obozu
- przygotowanie części zajęć programowych (szczegółowe zestawienie w harmonogramie)
- w razie nieobecności komendanta lub oboźnego przejmuje jego obowiązki

 

5.2. OBOŹNY
Odpowiada za wszelkie sprawy organizacyjne związane z bieżącym życiem zimowiska.
Odpowiada za:
- utrzymanie porządku na terenie zimowiska
- sprawy organizacyjne związane z bieżącym życiem zimowiska
- punktualne rozpoczynanie i prawidłowy przebieg zajęć
- pobudkę, gimnastykę,  i ciszę nocną
- przestrzeganie regulaminów przez uczestników obozu
- przygotowanie części zajęć programowych (szczegółowe zestawienie w harmonogramie)

 

5.3. RADA ZIMOWISKA
Skład rady zimowiska: komendant, zastępca i oboźny; na niektóre rady będą również zapraszani zastępowi.
Kompetencje rady: podejmowanie decyzji dotyczących:
- zmian w programie
- nagród i kar dyscyplinarnych
- zaliczeń końcowych zimowiska
- spraw finansowych zimowiska
- oceny dnia

 

5.4. SŁUŻBA
Zastęp służbowy będzie swoją funkcję pełnił od sprzątania po śniadaniu do przygotowani śniadania dnia następnego.
Zastęp służbowy - w skład jego kompetencji wchodzą następujące obowiązki:
a) prace porządkowe na korytarzach
b) inne prace porządkowe w ciągu dnia
c) pomoc na stołówce (ustawianie naczyń przed posiłkiem i sprzątanie po posiłku)
d) uzupełnianie po apelu gazetki
e) przygotowanie (ustawienie) kominka lub ogniska

 

5.5. KARY I NAGRODY
System kar i nagród obowiązujący na zimowisku będzie zgodny ze statutem ZHP i z Kartą Praw Dziecka.
Decyzję o karze lub nagrodzie podejmuje komendant z Radą Zimowiska.
KARY:
- upomnienie ustne
- upomnienie w rozkazie
- nagana w rozkazie
- poinformowanie szkoły i rodziców
- wydalenie z zimowiska
NAGRODY:
- pochwała ustna
- pochwała w rozkazie
- pochwała pisemna przesłana do szkoły i rodziców.
Poza wyżej wymienionymi karami i nagrodami mogą być również wprowadzone indywidualne, dostosowane do warunków, psychiki i osobowości poszczególnych uczestników.


6. HARMONOGRAM

DZIEŃ

PRZEDPOŁUDNIE

POPOŁUDNIE

WIECZÓR

07. 02.
Niedziela

--

-

WYJAZD Z WARSZAWY
odp. Katarzyna Gardzińska

08. 02.
Poniedziałek

ROZLOKOWANIE
W BUDYNKU
odp. Oboźny

ROZLOKOWANIE
 W POKOJACH
odp. Zastępowi

GRA POCZĄTKOWA
gra terenowa zapoznająca uczestników z obrzędowością zimowiska (podanie nazw zastępów, podział funkcji)
odp. Komendant

Omówienie  nazwy zastępu (zwierzątko)i i wymyślenie legendy na jego temat; rysowanie godła odp. zastępowi

OTWARCIE ZIMOWISKA KOMINEK - obrzędowe zainaugurowanie "życia leśnego"; przedstawienie przez zastępy legend odp. Katarzyna (prowadząca ognisko)
i zastępowi

09. 02.
Wtorek

ZWIAD - poznanie historii okolic, legend, obrzędów i zwyczajów regionu Beskidu Żywieckiego odp. Paweł

ZWIAD - poznanie obrzędów góralskich i gwary odp. Paweł Marciniak

PRZYGOTOWANIA DO KOMINKA
 odp zastępowi

KOMINEK - historia i legendy Beskidu Żywieckiego
- podsumowanie zwiadu
odp. Paweł

10. 02.
Środa

WYCIECZKA - MAŁA BARANIA (659 m.n.p.m.)
wycieczka piesza, zabawy na śniegu, zwiedzanie parku i dworku Habsburgów odp. Szymon

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin