Mierzymy temperaturę.doc

(63 KB) Pobierz
Mierzymy temperaturę

Mierzymy temperaturę


fot. RF

Gorączka to naturalna reakcja obronna organizmu. Zobacz, w jaki sposób ją prawidłowo sprawdzać.

Podwyższona temperatura u małych dzieci nie zawsze świadczy o pogorszeniu ich stanu zdrowia. Dzieci nie mają jeszcze dobrze wykształconej termoregulacji, dlatego nie martw się, kiedy czasem odczyt będzie odbiegał od ogólnie przyjętej normy o kilka kresek. To normalne.

Przygotowanie
Zanim zaczniesz mierzyć temperaturę maluszkowi postaraj się go uspokoić – utul, zaśpiewaj kołysankę, poszeptaj coś cichutko do uszka... Jest to ważne, bo na skutek krzyku i płaczu temperatura ciała smyka nieco wzrasta i wynik pomiaru może być błędny. Warto także pamiętać, że wysokość temperatury zależy od miejsca pomiaru i rodzaju termometru: temperatura ciała mierzona w odbycie (prawidłowa 37,1ºC) jest o ok. 0,5ºC wyższa od tej mierzo– nej pod pachą (36,6ºC).

Sprawdzanie
Małym dzieciom najlepiej mierzyć temperaturę w pupie – wtedy pomiar jest najdokładniejszy. Maluszka z odkrytymi pośladkami połóż na boku. Jeśli będziesz używać termometru rtęciowego, nie zapomnij go „strzepnąć” tak, aby słupek rtęci nie przekraczał 35,6ºC. Końcówkę termometru (rtęciowego lub elektronicznego) posmaruj wazeliną i delikatnie wsuń do odbytu (ok. 2 cm). Przytrzymaj termometr (i malca też) przez 2 min. i odczytaj pomiar. Po mierzeniu umyj termometr wodą z mydłem, osusz i przetrzyj wacikiem ze spirytusem. Aby sprawdzić temperaturę pod pachą, zdejmij dziecku ubranko z jednego ramienia. Sprawdź czy skóra pod pachą jest sucha, a potem wsuń termometr. Przyciśnij rączkę dziecka, tak aby termometr nie wypadł. Następnie przytul malca do siebie ramieniem i poczekaj ok. 4–5 min na wynik mierzenia. Pamiętaj, że termometr elektroniczny, (nieco wcześniej) sygnałem dźwiękowym, informuje o zakończeniu mierzenia. Oczekiwanie na wynik może się maluszkowi trochę dłużyć. Dlatego, aby czas upłynął milej, możesz opowiedzieć smykowi bajkę lub zaśpiewać kołysankę.

Czy to już gorączka?

 

36–37ºC 

temp. prawidłowa

37,1–38ºC

stan podgorączkowy

38,1–39ºC

gorączka średnia

39,1–40,5ºC

gorączka wysoka

powyżej 40,5ºC

gorączka b. wysoka

 

Gorączka to nie tylko reakcja na zakażenie wirusowe, bakteryjne czy grzybiczne. Może ona pojawić się także m.in. po szczepieniu, silnych emocjach lub w trakcie zażywania niektórych leków.


PAMIĘTAJ! Przed użyciem termometru elektronicznego, koniecznie przeczytaj instrukcję, w jaki sposób go stosować.

CZYM MIERZYĆ?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów termometrów, ułatwiających sprawdzanie temperatury u małych dzieci:
- RTĘCIOWY mierzymy nim temperaturę pod pachą lub w odbycie – koszt ok. 3 zł;
- ELEKTRONICZNY STANDARDOWY kształtem przypomina termometr rtęciowy, ale zamiast rtęci temperaturę wskazuje wyświetlacz elektroniczny – koszt od 20 do 40 zł;
- ELEKTRONICZNY DOUSZNY specjalna budowa umożliwia mierzenie temperatury w uchu. Jest łatwy w stosowaniu, ale dosyć drogi – kosztuje ok. 100 zł;
- ELEKTRONICZNY SKRONIOWY Mierzenie temperatury odbywa się poprzez przyłożenie termometru do skroni dziecka – kosztuje od 40 do 100 zł;
- ELEKTRONICZNY W SMOCZKU wygląda jak smoczek, tyle że z wyświetlaczem pokazującym temperaturę – kosztuje od 20 do 60 zł.

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin