Scenariusz zajęć pt. „Sygnalizatory świetlne – Gapa na jezdni”
CEL: dziecko potrafi słuchać opowiadania czytanego przez nauczycielkę, rozwiązuje zagadki, wykonuje sygnalizator.
METODY: rozmowa, pokaz, ćwiczenia.
FORMA PRACY: praca z cała grupą.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
„Kiedy wybuchnie wielki pożar
oddział strażaków pędzi chwackich
dla nich najlepszy na bezdrożach
jest niezawodny……” (samochód strażacki)
„Kiedy nagle ktoś zachoruje
Może bym nigdy nie wyzdrowiał
Gdyby go nie wziął do szpitala
Lekarz z ….” (karetki pogotowia)
„W ZOO dziś dzień uroczysty
na wycieczkę idą wszyscy
Jest żyrafa, są dwa słonie
Małpki dwie i cztery konie
Idzie gruby hipopotam
Stąpa ciężko chlapie błotem
Aż oburza się Pan zebra
- Czemu Pan o innych nie dba?
Nagle zgrzyt i huk świst
Na chodniku słychać pisk
Mały bocian z żółwiem małym
Przez ulicę przebiec chciał
- Jak to można? – krzyczą słonie
- Przecież światło jest czerwone!
Zaskrzeczała więc papuga
- Gdy czerwone oczkiem mruga
musisz stać i czekać moment
żeby przejść na drugą stronę
potem zmiana – możesz iść
bo zielone jest jak liść
przez ulicę przechodź raźnie
nie ociągaj się! Odważnie!
- Gdzie mieszkają wszystkie te zwierzęta?
- Gdzie wybrały się zwierzęta?
- Jakie zwierzęta poszły na wycieczkę?
- Co zrobili mały żółw i mały bocian?
- Co poradziła papuga?
5. Zapoznanie z sygnalizacją świetlną.
· Omówienie różnic występujących pomiędzy sygnalizacją świetlną dla kierowców (trzy światła – czerwony, żółty, zielony,) i dla pieszych (dwa światła – czerwony, zielony)
· Przypomnienie jego przeznaczenia oraz kolorów.
6. Rozmowa na temat innych sposobów kierowania ruchem ulicznym (przez policjanta)
7. Analiza i synteza słuchowa nazw zwierząt występujących w wierszu: żyrafa, słoń, małpy, hipopotam, papuga, zebra.
8. Zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa „Przejście przez ulicę” – przy użyciu sygnalizatora świetlnego.
Sygnalizator trzyma nauczycielka, używa do tego celu białych wyciętych z kartonu krążków, którymi będą zasłaniane światła w sygnalizatorze, na przemian czerwony, żółty, zielony; zielony, żółty, czerwony.
9. Osłuchanie z piosenką pt. „Gapa” – własnego zbioru.
„Raz na jezdnię wlazła Gapa
taka Gapa, że aż strach
ktoś za kołnierz Gapę złapał
ktoś nad Gapą krzyknął – Ach!
Ach ty Gapo co ty robisz
Tu jest jezdnia chyba wiesz
Autobusy, samochody
Motocykle pędzą też
Uliczne sygnały zna duży i mały
Uliczne sygnały trzeba dobrze znać
Gdy światło zielone na drugą przejdź stronę
A kiedy jest czerwone wtedy musisz stać
Nie bądź Gapą
Każda Gapa może skończyć źle
Spojrzyj w lewo, spojrzyj w prawo
Jezdnia wolna, śmiało przejdź
Uliczne sygnały……..
Śpiewanie piosenki przez nauczycielkę dwa razy. Omówienie treści piosenki, z improwizacją rytmiczną przy piosence śpiewanej wspólnie z dziećmi.
Praca plastyczno – rysunkowa w książce „ABC sześciolatka – komunikacja” str. 50 „Sygnalizatory świetlne”. Zamalowywanie przez dzieci przy użyciu trzech kolorów. Praca porządkowa przy stolikach
Vrisea