Studenci i narkotyki.docx

(12 KB) Pobierz

Studenci i narkotyki: badania krakowskie

 

"Badania wykonane w ramach naszej akcji "Uczelnie wolne od narkotyków" wskazały, iż 40 proc. polskich studentów zetknęło się z substancjami psychoaktywnymi, a 12 proc. zażywa narkotyki systematycznie. Na tle wielu innych krajów nie są to najgorsze wskaźniki, ale zagrożenie jest poważne. Jednak problemu uzależnień nikt nie rozwiąże w pojedynkę" - podkreśla podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Barbara Labuda.

Dostrzegając skalę zagrożenia narkomanią wśród młodzieży, władze krakowskich uczelni postanowiły - niezależnie od ogólnopolskich działań - także zmierzyć się z tym problemem. Jesienią ubiegłego roku krakowscy specjaliści w dziedzinie toksykologii klinicznej oraz epidemiologii przeprowadzili badania wśród studentów pierwszego roku sześciu uczelni Krakowa. Wyniki (zaprezentowane ostatnio w Krakowie podczas międzynarodowego sympozjum "Postępy toksykologii klinicznej i sądowej") nie budzą optymizmu.
Ankietę, udostępnioną przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, wypełniło 725 początkujących studentów, w większości (81 proc.) studiów dziennych. 66,3 proc. respondentów stanowiły kobiety. Wszystkich podzielono według rodzaju studiów. Dwie największe grupy stanowili studenci Akademii Wychowania Fizycznego - 261 osób oraz Collegium Medicum UJ - 224 osoby. Kierunki psychologiczne reprezentowało 142 studentów, pedagogiczne - 64, artystyczne - 34.
Ankiety dowiodły, iż 38,3 proc. studentów pierwszego roku ma już za sobą inicjację narkotykową. Młodzież przychodzi na uczelnie już z nawykiem brania narkotyków: 84,9 proc. sięgało po marihuanę, 37 proc. - po haszysz. 20,7 proc. respondentów przyznających się do przynajmniej jednego spróbowania narkotyków brało amfetaminę, 18 proc. - leki nasenne i uspokajające bez recepty, 9,1 proc. - grzyby halucynogenne, 8,8 - ekstazy, 6,5 - LSD. Wśród badanych nie było nikogo, kto próbowałby tzw. polskiej heroiny. Nikt nie brał pochodnych opiatów.
Krakowscy specjaliści dociekali też, po jaki narkotyk sięgają studenci już na uczelniach. Na pytanie, z czym mieli kontakt w ciągu ostatniego miesiąca, 11,9 proc. z nich wymieniło marihuanę. Na drugim miejscu - 2,2 proc. znalazły się środki nasenne i uspokajające.
Stwierdzono jednak bardzo wyraźne różnice między uczelniami. Otóż najniższy odsetek osób, które na początku studiów miały już za sobą inicjację narkotykową, był na kierunkach pedagogicznych - 23,4 proc. oraz medycznych - 27,7 proc. Zdecydowanie najwyższy - na kierunkach artystycznych (64,7 proc.). Na kierunkach sportowych wniósł on 45,6, psychologicznych - 42,3. Co ciekawe, studenci medycyny oraz kierunków pedagogicznych nieco częściej niż samą inicjację narkotykową deklarowali chęć "spróbowania" środka psychoaktywnego (takiego doświadczenia pragnęłoby 29,1 proc. ankietowanych studentów medycyny).
Pytano też o opinię na temat dostępności narkotyków. Ponad połowa respondentów odpowiedziała, iż można je zdobyć w ciągu jednego dnia. Tu jednak także oceny różniły się w zależności od kierunku studiów. Takie zdanie wyraziło blisko 68 proc. "sportowców", ale już wśród studentów medycyny odsetek twierdzących, iż zdobycie narkotyku to kwestia jednego dnia wyniósł 54,8 proc. (a na kierunkach pedagogicznych - 52,4 proc.).
Wbrew potocznej opinii, sięganie po inny niż alkohol środek odurzający nie jest wynikiem szukania "napędu" do nauki. Blisko 90 proc. ankietowanych przyznało, że zrobiło to "z ciekawości" i zwykle podczas tzw. imprez, wyjazdów z przyjaciółmi lub w klubach.

Wolne od uzależnień
Wiele polskich szkół wyższych przystąpiło już do programu ?Uczelnie wolne od narkotyków". Program ten przewiduje m.in. zakładanie na uczelniach punktów informacji o narkotykach oraz poradni dla osób uzależnionych. Sieć uczelniana powstała w tym roku pod egidą Kancelarii Prezydenta.
Program został zainicjowany przez 6 uczelni: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnikę Warszawską i Polsko-Japońską Wyższą Szkołę Technik Komputerowych w Warszawie.
Jak wynika z ubiegłorocznych badań dotyczących zasięgu narkomanii na uczelniach, ponad 35 proc. studentów przyznało się do tego, że sięgało już po marihuanę lub haszysz, 11 proc. - po amfetaminę, a prawie 5 proc. próbowało ekstazy.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin