VW PASSAT Dopasowanie opcji modułu komfortu.doc

(1174 KB) Pobierz
VW PASSAT Dopasowanie opcji modułu komfortu

VW PASSAT Dopasowanie opcji modułu komfortu

Ustawienie opcji alarmu, sterowania szybami i innych W fabrycznych alarmach passata na przestrzeni lat 1996-2004 - było jednak sporo zmian - różnice polegają na zastosowaniu coraz to nowszej elektroniki w pojazdach np: (moduł komfortu - komputer sterujący - wersja - opcje dodatkowe - itp.) Większość pojazdów opuszczających fabrykę były ustawiane odpowiednio do wyposażenia pojazdu oraz wymagań i przepisów w danych krajach.

Moduł komfortu [46- Central Comfort] - Diagnostyka - Informacje (08.97>)

Nowa generacja centralnego zamka działa (w przeciwieństwie do dotychczasowych – pneumatycznych) według zasady elektromotorycznej. Znajdujące się w drzwiach jednostki zamykające (zamki drzwiowe) wyposażone są w silnik elektryczny. Silnik ten blokuje drzwi i gwarantuje ich zabezpieczenie, tzn. po sygnale zamykania podanym z zewnętrznego żródła (zamek drzwi, zamek tylnej pokrywy, fale radiowe), samochód zabezpieczony jest przed kradzieżą i nie można go odblokować od wewnątrz. Sygnał zwrotny o danym stanie powstaje w komputerze sterującym poprzez wyłączniki stykowe w jednostkach zamykających.

Za pomocą systemu Komfort centralnego zamka można przeprowadzać wszystkie znane funkcje komfortowe: sterowanie wewnętrznymi światłami, obsługę alarmu z kontrolą wnętrza samochodu, elektryczne uruchamianie szyb, regulację lusterek i zdalną obsługę
falami radiowymi. W przypadku zadziałania poduszki bezpieczeństwa, do komputera sterującego urządzeniami komfortowymi dochodzi automatycznie sygnał odblokowania
drzwi.

Komputer J393 sterujący systemem Komfort znajduje się pod dywanikiem przed siedzeniem kierowcy. Jest on wyposażony w pamięć usterek. Przyłącze do diagnozy własnej umieszczone jest w środkowej konsoli. Komputer sterujący rozpoznaje usterki i zakłócenia w centralnym systemie blokującym Komfort (w skład systemu urządzeń Komfort wchodzą: centralny zamek, alarm, urządzenie do uruchamiania szyb, zdalne sterowanie falami radiowymi, lusterka) i zapisuje je w pamięci stałej.

Do odczytywania pamięci usterek i kodowania komputerów sterujących, można użyć testera
VAG 1551 lub VAG 1552 oraz funkcji diagnozy własnej testera VAS 5051. Do poszukiwania usterekw systemach zdolnych do diagnozy użyć funkcji „Poszukiwanie usterek”. Wyświetlane informacje o usterkach pozwalają dotrzeć, poprzez tabelę usterek ze wskazówkami, do możliwych przyczyn ich powstania i do koniecznych czynności naprawczych.

Zapamiętane są również usterki, które powstały ze względu na chwilową przerwę w przewodach lub luźny styk. Usterki te wskazywane są jako usterki sporadyczne
„SP”. Uwzględniane są tylko usterki statyczne:
1 awaria centralnego zamka,
1 awaria silników regulacyjnych ustawiania lusterek,
1 awaria silników regulacyjnych mechanizmów uruchamiania szyb,
1 awaria magistrali danych CAN.
(przed każdą wymianą części skasować pamięć usterek, przeprowadzić sprawdzanie działania i ponownie odczytać pamięć usterek.)

Przedstawiony podział zawartości wyświetlacza możliwych punktów zadziałania alarmu dla grupy wskazań 15 daje rozeznanie o tym, przez którą część składową jako ostatnią, alarm został uruchomiony. Dzięki temu podział ten może się przyczynić do poszukania lub usunięcia usterki. (pamięć usterek nie powinna zostać skasowana.)

 

 

System nadzoru wnętrza samochodu jest częścią składową alarmu. System składa się z dwóch czujników zamontowanych w miejscu tylnych świateł do czytania. Działanie świateł do czytania jest zintegrowane. Regulacja stanów pracy świateł do czytania następuje na każdym z dwóch czujników oddzielnie. Czujniki wnętrza samochodu pracują na zasadzie podczerwieni. Jeżeli przy włączonym systemie wykryty zostanie ruch we wnętrzu, nastąpi wówczas zadziałanie alarmu. Czujnik wnętrza samochodu może zostać wyłączony poprzez przycisk w słupku B i dopasowanie (funkcja 10, numer kanału 05). W tym celu po wyłączeniu silnika kluczyk musi zostać wyjęty z zamku zapłonu. Następnie wcisnąć przycisk i zamknąć samochód. Wraz z kolejnym otwarciem samochodu, czujniki ponownie zostają włączone.

Przy wszystkich możliwościach sprawdzania uwzględnić, że w zależności od systemu, w zamkniętym samochodzie trzeba zachować czas oczekiwania wynoszący przynajmniej 30 sekund.

Optyczna sygnalizacja działania centralnego zamka następuje za pomocą dodatkowej diody świetlnej umieszczonej w obramowaniu drzwi kierowcy. Dioda miga przez pewien okres, a następnie gaśnie. W ramach sterowania diody rozróżnia się funkcje:
- w przypadku centralnego zamka z zabezpieczeniem (zamknięcie jeden raz), sterowanie diody następuje w kolejności 50 ms (włączanie) i 950 ms (wyłączanie), jeżeli wprowadzony został stan zabezpieczenia;
- w przypadku centralnego zamka bez zabezpieczenia (zamknięcie dwa razy) dioda gaśnie. Stan aktywności alarmu nie jest oddzielnie wskazywany.

Na wyświetlaczu testera usterek VAG 1551 zostanie wyświetlony numer identyfikacyjny komputera sterującego centralnym zamkiem (centralny komputer sterujący), np.:

Górna linia
- nr komputera sterującego jako części zamiennej, określenie systemu,
(03** centralny komputer sterujący systemem Komfort 0001)
Dolna linia
numer kodu, (*numer ASO samochodów Volkswagen)

* Zostaje automatycznie zapamiętany w komputerze sterującym podczas wejścia w dostępny system.
** Poprzez kombinację cyfr lub cyfr i liter (03, 6Q lub inne) zostanie wskazane właściwe zaprogramowanie komputera sterującego.

Moduł komfortu [46- Central Comfort] - Kodowanie komputera sterującego systemem Komfort za pomocą testera VAG 1551

(komputer sterujący jest w momencie dostarczenia wstępnie zakodowany odpowiednio do wyposażenia samochodu.)

Wyposażenie samochodu ..... ................................... ..... nr kodu:
Centralny zamek ................ Otwieranie jednych drzwi ...... 00256
Dwa podnośniki szyb .......... Otwieranie wszystkich drzwi ... 00257
Centralny zamek ................ Otwieranie jednych drzwi ...... 00258
Dwa podnośniki szyb .......... Otwieranie wszystkich drzwi ... 00259
z pamięcią
Centralny zamek ................ Otwieranie jednych drzwi ...... 04096
Cztery podnośniki szyb ........ Otwieranie wszystkich drzwi ... 04097
Centralny zamek ................. Otwieranie jednych drzwi ...... 04098
Cztery podnośniki szyb ........ Otwieranie wszystkich drzwi ... 04099
z pamięcią

 

 

(Jeżeli podany numer kodu nie zostanie zaakceptowany przez komputer sterujący, na wyświetlaczu pojawi się dotychczasowe kodowanie.)
(Sprawdzić, czy został zamontowany odpowiedni dla danego samochodu komputer sterujący (porównać numer części zamiennej i indeks literowy) lub czy został wprowadzony prawidłowy numer kodu.)

Moduł komfortu [46- Central Comfort] -[08] Odczytywanie bloku wartosci mierzonych

Blok wartości mierzonych podzielony jest na 15 numerów grup wskazań, jednak znaczenie mają tylko bloki wartości mierzonych, rozmieszczenie poszczególnych pól wskazań:




*1 Część składowa komputera sterującego drzwi.
*2 Drzwi tylne lewe, tylne prawe w samochodzie 2-drzwiowym i w wersji Midi (samochód 4-drzwiowy z dwoma elektrycznymi podnośnikami szyb z przodu): niezamontowane.


*1 Jest wyłącznikiem stykowym w zamku drzwi.
*2 Oprogramowanie stanowiące zabezpieczenie termiczne (zabezpieczenie przed przeciążeniem silnika podnośnika szyby). Podnośnik szyby jest wyłączany na ok. 10 do 20 sekund.






*1 Jest wyłącznikiem stykowym w zamku drzwi.
*2 Oprogramowanie stanowiące zabezpieczenie termiczne (zabezpieczenie przed przeciążeniem silnika podnośnika szyby). Podnośnik szyby jest wyłączany na ok. 10 do 20 sekund.


*2 Drzwi tylne lewe, tylne prawe w samochodzie 2-drzwiowym i w wersji Midi (samochód 4-drzwiowy z dwoma elektrycznymi podnośnikami szyb z przodu): niezamontowane.


*2 Tylne prawe drzwi, tylne lewe drzwi w wersji 2-drzwiowej i wersja Midi (samochód 4 drzwiowy z dwoma elektrycznymi podnośnikami szyb z przodu): niezamontowane.


*1 Tylko w samochodach do USA, HDF = zdalne odblokowywanie tylnej pokrywy.
*2 Tylko w samochodach do USA, – alarm i kierunkowskazy zostają uaktywnione.


*2 Wyłącznik stykowy (z małą dźwignią) wciśnięty w obudowę cylinderka zamka.




*1 Puste oznacza tutaj: puste pole wskazań.
*2 Centralny komputer sterujący przekazuje sygnał do zacisku 15 opóźniającego wyłączenie komputera sterującego otwieranym dachem. Obsługa otwieranego dachu od wewnątrz po wyłączeniu zapłonu jest dalej możliwa, dopóki otwarte pozostaną jedne z przednich drzwi.
*3 Wyłącznik zamka musi być zablokowany na drugim stopniu.


*1 Mogą zostać przyuczone najwyżej 4 kluczyki. Jeżeli kluczyk zdalnego sterowania będzie uruchamiany więcej razy, trzecie wskazanie zmieni się z „brak wartości” na „prawidłowe”.


*1 Kolejność pojawiania się na wyświetlaczu: po stronie kierowcy, pasażera, tylne lewe drzwi, tylne prawe drzwi, tylna pokrywa.
*2 Usterka zostanie wykazana przy uruchomieniu przez dłużej niż 10 sekund.


Możliwe źródła alarmu:
1- Wyłącznik stykowy tylnej pokrywy
2- Mikrowyłącznik zamka drzwi tylny prawy
4- Mikrowyłącznik zamka drzwi tylny lewy
8- Mikrowyłącznik zamka drzwi pasażera
16- Zapłon
32- Nadzór wnętrza samochodu
64- Wyłącznik stykowy pokrywy przedziału silnikowego
128- Mikrowyłącznik zamka drzwi kierowcy
255- Brak alarmu


*1 Puste oznacza tutaj: puste pole wskazań
*2 Mikrowyłącznik zamka musi zostać zablokowany na pierwszy stopień.

Moduł komfortu [46- Central Comfort] - [Adaptation - 10] - Dopasowanie sterownika funkcji specjalnych centralnego zamka

Warianty działania zdalnego sterowania radiowego - madele >05.98
Podane w tabeli warianty działania mogą być wywoływane poprzez wybór numerów kanałów 03 do 10 i dopasowywanie do każdego kluczyka w dowolnym wariancie.


*1 System nadzoru wnętrza samochodu.
*2 Samochód zostanie zamknięty przy prędkości 15 km/h.
*3 Samochód zostanie zamknięty przy prędkości 15 km/h, a otwarty po wyciągnięciu kluczyka zapłonu.

Warianty działania zdalnego sterowania radiowego - modele 05.98>
Podane w tabeli warianty działania mogą być wywoływane poprzez wybór numerów kanałów 03 do 10 i dopasowywanie do każdego kluczyka w dowolnym wariancie.


- nastawienia dźwięku alarmu: programowanie zachowania się alarmu przy jego zadziałaniu musi odpowiadać przepisom obowiązującym w danym kraju.
(* w Niemczech według ustawowych przepisów jest niedopuszczalne).

Dopasowywanie nowego dodatkowego kluczyka - Od modelu z roku 1999
– włożyć do zamka mechanicznie pasujący kluczyk;
– włączyć zapłon;
– zablokować mechanicznie samochód nowym (do przyuczenia) kluczykiem (np. na drzwiach kierowcy) i nacisnąć przycisk na kluczyku;
– po przerwie trwającej dłużej niż 1 sekundę nacisnąć drugi raz przycisk na kluczyku;
– czynność dopasowywania jest zakończona i zostaje potwierdzona sygnałem dźwiękowym samochodu.

Wymiana baterii - rozbieranie kluczyka

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin