Tt.doc

(41 KB) Pobierz
Konspekt nr …

Konspekt zajęcia

 

Prowadzący: Aleksandra Rawska

Uczestnicy: dzieci 6-letnie

 

Zajęcie pierwsze

Temat: Zapoznanie dzieci z litera T, t wielką i małą, drukowaną i pisana na podstawie piosenki Tuba i trąbka             

Cele ogólne:

- zapoznanie z wyglądem wielkiej i małej, drukowanej i pisanej litery T, t

- określenie głoski „t” jako spółgłoski

- ćwiczenie słuchu fonemowego

- rozwijanie koordynacji ruchowo-słuchowo – wzrokowej

- nabywanie zwyczaju reagowania na wezwania i polecenia nauczyciela

Cele operacyjne - dziecko:

- rozpoznaje graficzny obraz litery Ti t i identyfikuje go z głoską t

- intuicyjne rozpoznaje głoskę t jako spółgłoskę

- rozumie i odpowiednio reaguje na polecenia nauczyciela

- ma rozwiniętą koordynację ruchowo-słuchowo-wzrokową

Formy: z całym zespołem

Metody:             

- Metoda dobrego startu

Pomoce: CD Od piosenki do literki cz.1., bębenki, grzechotki, kołatki, tacki z kaszą, karty z wzorem litery T, t, karty ćwiczeń, obrazek z literą T, t, litery T i t drukowane i pisane małe i wielkie, białe, białe kartoniki do budowania schematu wyrazów, czerwone i niebieskie nakrywki, plansza z instrumentami dętymi

Literatura: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, Metoda Dobrego Startu. Od piosenki do literki, cz. 1. 

Przebieg zajęć:

I. Zajęcia wprowadzające

Usiądźcie „po turecku”. Niech każdy z Was obrysuje dłonią swoją twarz, dotknie czoła, skroni, chwyci za ucho. Wskażcie swoje oczy, wygładźcie palcami brwi, zamknijcie i otwórzcie powieki, zamrugajcie rzęsami. Dotknijcie palcem czubka nosa, pokażcie, gdzie jest broda, nadmijcie policzki. Niech każdy przywita się z osobą, która siedzi najbliżej niego, stykając się z nią kolejno: głową, uchem, brodą. Wyobraźcie sobie, że jesteście muzykami. Niech każdy „muzyk” położy „instrument muzyczny" najpierw na krześle, potem pod krzesłem i następnie obok krzesła.

Poznanie piosenki

Rozwiążcie zagadki: Ja jestem instrumentem dętym, większym niż inne instrumenty. Gram niskim głosem, jestem gruba. Czy mnie poznałeś? Jestem ... (tuba). Jestem koleżanką tuby, lecz mój głos nie taki gruby. Hejnał gram z Mariackiej Wieży i pobudkę dla żołnierzy (trąbka).

Posłuchajcie piosenki pt.: Tuba i trąbka

Ćwiczenie funkcji językowych

Całymi zdaniami odpowiedzcie na pytania:

- Kto gra na tubie?

- Dlaczego Tomek nie ma tuby?

- Na czym gra Tomek?

Tuba i trąbka są instrumentami dętymi. Dlaczego tak je nazywamy? Czy znacie inne instrumenty dęte? Nauczyciel pokazuje plansze z instrumentami dętymi i wspólnie z dziećmi je nazywa

 

Podzielcie na sylaby słowa: tata, tuba, Tomek, każdą wyodrębnianą część akcentujcie łupnięciem. Posłuchajcie pierwszych sylab słów piosenki i spróbujcie się domyślić, na początku jakich wyrazów występują ta-.., (tata), To-... (Tomek), tu-... (tuba).

Porównajcie słowa w parach i odpowiedzcie, jaką głoską się różnią: domek - Tomek, budy - buty. Podzielcie na głoski słowa: tata, tuba, Tomek.

- Jaką głoskę słyszycie na początku tych słów?

- czy t jest samogłoską czy spółgłoską

II. Zajęcia właściwe

Ćwiczenia ruchowe

Naśladujcie ruchami ciała grę na różnych instrumentach muzycznych, a potem gesty dyrygenta, który  kieruje   orkiestrą   podczas   koncertu.   Wciągnijcie nosem dużo powietrza i powoli wypuszczajcie je ustami, nadymając przy tym policzki jak muzyk grający na tubie.

Ćwiczenia ruchowo-słuchowe

Słuchając piosenki rytmicznie maszerujcie wysoko unosząc kolana. Następnie rytmicznie chodźcie na piętach, a potem na palcach. Jednocześnie palcami obu rąk naśladujcie grę na pianinie.

Podział dzieci na grupy – rozdanie instrumentów: słuchają piosenki grajcie na bębenkach lub kołatkach, grzechotkach

Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe

- dzielenie na głoski wyrazu Tomek

- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu Tomek z jednoczesnym podziałem na sylaby

- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie Tomek

- budowanie modelu wyrazu Tomek

- pokaz drukowanej wielkiej litery T

- umieszczenie pod modelem wyrazu Olek wielkiej drukowanej litery T

- wyjaśnienie, że imiona zapisujemy wielka literą

Wyszukiwanie w sali wyrazów w głoską t

- dzielenie na głoski wyrazu tuba

- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu tuba z jednoczesnym podziałem na sylaby

- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie tuba

- budowanie modelu wyrazu tuba

- pokaz drukowanej małej litery t

- umieszczenie pod modelem wyrazu tuba małej drukowanej litery t

Ćwiczenie dłoni

Pokaz małej i wielkiej pisanej litery T, t

- zwróćcie uwagę jak należy pisać literę T i t jednoczenie śpiewać piosenkę. Koniecznie trzeba pamiętać o prawidłowym ruchu ręki

- dzieci piszą literkę T i t na wzorze

- wyobraźcie sobie, że każde z was ma zaczarowany palec, który potrafi pisać w powietrzu. Napiszcie nim teraz duża literkę T oraz mała literkę t

- śpiewajcie ref. piosenki i piszcie literę T t na tacce z kaszą - kilkakrotnie po tym samym śladzie;

- wykonajcie zadania na karcie ćwiczeń.

III. Zajęcia końcowe

Połóżcie się na podłodze, zamknijcie oczy. Słuchając instrumentalnej wersji piosenki pt. Tuba i trąbka, spróbujcie sobie wyobrazić, że to, co słyszycie, jest rozmową prowadzoną przez instrumenty muzyczne.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin