guy fawkes.doc

(141 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

 

1. Nauczyciel:                            Anna Wacowska

2. Data:                                          04.11.2011

3. Klasa:                                           5a

4. Temat zajęć:               Święto Guya Fawkes’a czyli spisek prochowy (Guy Fawkes’ Night or Gunpowder Plot)

5. Cele ogólne:             

·         zapoznanie z elementem kultury brytyjskiej – świętem upamiętniającym spisek prochowy z 1605 roku;

·         zainteresowanie kulturą i historią Wielkiej Brytanii;

·         przypomnienie zasad tworzenia trybu rozkazującego;

·         przypomnienie i poszerzenie wiedzy o przyimkach określających miejsce położenia (behind, under, on, in, between);

·         przypomnienie nazw mebli i zwierząt domowych.

6. Cele szczegółowe (operacyjne):

·         uczeń / uczennica pamięta i zna znaczenie daty 5. listopada 1605 roku w historii Wielkiej Brytanii;

·         określa położenie zwierzęcia w przestrzeni;

·         prawidłowo tworzy zdania twierdzące i przeczące w trybie rozkazującym.

7. Cel wychowawczy: przypomnienie zasad bezpiecznego obchodzenia się z ogniem i                        fajerwerkami

8. Metody:

·         czynne: kierowania aktywnością ucznia, zadaniowa, ćwiczeń;

·         słowne: opowiadanie.

9. Formy: praca jednostkowa

10. Środki dydaktyczne: kserokopia strony 26 i 27 z książki Festivals and Special Days in Britain Melanie Birdsall – po jednej dla każdego ucznia.

 

11. Przebieg zajęć:

 

I Rozpoczęcie lekcji

·         sprawdzenie obecności

·         rozgrzewka językowa – zagadka. N rysuje na tablicy rysunek przedstawiający ognisko i palącą się na nim kukłę, opisując go po angielsku – U zgadują, co przedstawia. N podpisuje rysunek                                                                                                                5 MINUT

 

 

 

II Prowadzenie lekcji

1.                  Opowiadanie (w języku polskim) o pochodzeniu święta. Zapisanie tematu i okolicznościowego wierszyka oraz tłumaczenia trudniejszych słówek w zeszycie.                                                                                                                                                                        5 MINUT

2.                  Gdzie są zwierzęta? – strona 26: Wyjaśnienie, dlaczego zwierzęta domowe nie lubią nocy 5. listopada. Nazywanie zwierząt przedstawionych na rysunkach. N rysuje na tablicy schematyczne rysunki przedstawiające położenie zwierząt, przypominając z U nazwy przyimków po angielsku. Rysunki zostają na tablicy jako podpowiedź do ćwiczenia. Odszukanie zwierząt na kserokopii i udzielanie odpowiedzi na pytania do ilustracji, kilka zdań pod kierunkiem N, pozostałe samodzielnie. Sprawdzenie odpowiedzi.

15 MINUT

3.                  Bezpieczeństwo w noc 5. listopada – str. 27 N krótko omawia sposoby obchodów święta przez Brytyjczyków (palenie ognisk, fajerwerki). Wspólnie z U przypomina zasady tworzenia zdań twierdzących i przeczących w trybie rozkazującym. U układają reguły bezpieczeństwa obowiązujące w noc 5. listopada korzystając z podpowiedzi i obrazków na str. 27.                                                                                                                                                          15 MINUT

 

III Zakończenie lekcji – przyznanie plusów za aktywność

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin