Scenariusz/konspekt zajęć
Data:
Prowadzący: Agata Bator
Grupa:
Rodzaj zajęć: zajęcia integracyjne
Czas trwania: 2 x 45 min
Temat zajęć: Gry i zabawy ruchowe
Cele ogólne: - wywołanie zaciekawienia, przełamanie onieśmielenia
- rozluźnienie, przyjemna atmosfera
- rozwijanie uwagi i refleksu
Cele szczegółowe w zakresie:
- wiedzy: uczeń poznaje nowe zabawy, wie jak lepiej zapamiętywać nowe imiona i informacje o członkach grupy
- umiejętności: uczeń wie jak nawiązać pierwsze kontakty i przełamać opory wobec drugiego człowieka np. onieśmielenie
- postawy: przełamanie bariery kontaktu fizycznego z drugą osobą
Metody: aktywizujące, wpływu osobistego, poszukująca, ekspresyjna, praktyczna
Formy pracy: 1.Pod względem organizacyjnym - zajęcia w grupie
2.Pod względem przedmiotowym:
a) żywe słowo mówione bezpośrednio b) gry i zabawy ruchowe
Literatura: M. Jachimska Grupa bawi się i pracuje. Wałbrzych 1994, "Unus"
A. Z. Wiechowie "Poradnik dla wychowawców świetlic szkolnych. Warszawa 1986, WSiP
Klaus W. Vopel: Gry i zabawy interakcyjne dla dzieci i młodzieży. Kielce 1999, Jedność
Mariola Chomczyńska – Miliszkiewicz, Dorota Pankowska: Polubić szkołę. Warszawa 1995, WSiP
Ewa Kozdrowicz (red): Poradnia w szkole. Z doświadczeń szkolnego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Warszawa 1993,Agencja Informacji Użytkowej
Środki dydaktyczne: arkusze papieru (pakowny, gazeta) wielkość około 40 cm x 60 cm
Przebieg zajęć Uwagi
ęłęóI "Powitanie" Uczestnicy siedzą. Prowadzący podaje kolejne hasła,
a uczniowie, których dotyczy wymienione kryterium wstają (mogą przy
tym wykonać zabawne ukłony czy gesty, pozdrowienia wobec grupy),
na przykład: Witam wszystkich, którzy: - są radośni! - mają dziś zły dzień- noszą okulary, - jedli jajka na śniadanie, - lubią słońce!
- mają na sobie coś niebieskiego,- lubią chodzić do szkoły.
ęłęóII Imię i gest" Uczestnicy stoją w kręgu, jedna osoba wypowiada swoje
imię z odpowiednią intonacją i jednocześnie wykonuje wymyślone przez
siebie gesty. Następnie wszyscy razem powtarzają imię i gest. Przedstawiają
się wszyscy po kolei.
III " Łańcuszek imion" W celu utrwalenia, zapamiętania wszystkich imion
osoba rozpoczyna podając swoje imię, następna powtarza jej imię i dodaje swoje,
kolejna powtarza imiona osób, które już mówiły i dodaje własne. Ostatnia osoba
w kręgu ma zadanie najtrudniejsze, musi powtórzyć wszystkie imiona. IV "Chodzenie" Uczestnicy chodzą spokojnie po sali.
Prowadzący zmienia co jakiś czas polecenia, np.- chodzimy jak ludzie bardzo zmęczeni, smutni, radośni, zamyśleni;- chodzimy z otwartym parasolem pod wiatr, w śnieżnych zaspach,
po gorącym piasku, skacząc po kamieniach przez górski strumyk; Uwagi- chodząc, dotknijcie prawą ręką wszystkich ścian, ustawcie się rzędami
według kolorów włosów, ustawcie się według wzrostu;-"Ministerstwo głupich kroków" – każdy wymyśla śmieszny sposób chodzenia.
V "Uściśnij dłoń" Uczestnicy chodzą swobodnie po sali, a prowadzący podaje
im kolejne instrukcje:- uściśnij jak najwięcej dłoni;- stańcie w kręgu, weźcie się za ręce i zróbcie falę;- stając w ciasnym kręgu, zróbcie jednocześnie przysiad.
VI "Pasażerowie statku" Prowadzący prosi uczestników, aby wyobrazili
sobie, że są pasażerami statku.Wyjaśnia znaczenie poszczególnych komend:- "na prawą burtę" – wszyscy biegną na prawą stronę;- "na lewą burtę" – wszyscy biegną na lewą stronę;- "cała naprzód" – do przodu;- "na rufę" – do tyłu; - "sztorm" – łapią się za ręce;- "kapitańskie tango" – tańczą w parach.Nauczyciel podaje kolejne hasła. Zabawa trwa, dopóki budzi zainteresowanie.
VII "Tratwa ratunkowa". Uczestnicy dzielą się na 4-5-osobowe zespoły.Każdy zespół otrzymuje arkusz papieru wyobrażający tratwę ratunkową.
Wszyscy uczestnicy mają się zmieścić na nim i wytrzymać przez około 30 sekund.
ęłęóVIII "Zgadnij – czyje słyszysz imię" Jedno dziecko opuszcza krąg z poleceniem,
aby po powrocie odgadło, jakie imię słyszy. Pod jego nieobecność wybieramy imię
dziecka z sali np. Bartek. Dzielimy je na sylaby BAR–TEK. Na dany znak, dzieci
w dwóch grupach skandują jednocześnie sylaby wybranego imienia. Jeżeli zgadujący trzykrotnie poniesie porażkę w odgadywaniu, daje fant.
IX "Zaproszenie" Siedzimy w kręgu, jedno krzesło jest wolne. "Miejsce po mojej
prawej stronie jest puste i zapraszam na nie ... (imię), którą lubię za ...
(podajemy cechę, umiejętność lub inną zaletę podanej osoby)".
X Zakończenie zajęć Rundka Dokończ zdanie:
Na dzisiejszych zajęciach najbardziej podobało mi się, gdy...Iskierka przyjaźni Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niechaj powróci do
mych rąk. Stojąc łapiemy się za ręce i przesyłamy uścisk.
Zatwierdzenie scenariusza / konspektu do realizacji .............................................................
EWALUACJA ZAJĘCIA
pozytywne aspekty ........................................................................................................................................ ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
negatywne aspekty ...................................................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
wnioski ........................................................................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
UWAGI OCENIAJĄCEGO ZAJĘCIE: ............................................................................................................ ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
OCENA ZA SCENARIUSZ / KONSPEKT ......................................................................................................
OCENA ZA PRZYGOTOWANIE I PRZEPROWADZENIE .............................................................................
dafne85