Gurycka Antonina - Struktura i dynamika procesu wychowawczego.doc

(1500 KB) Pobierz
WIELKIE SERIE SF

 

 

Antonina Gurycka

 

 

 

 

 

Struktura i dynamika

procesu Wychowawczego

 

Analiza psychologiczna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Państwowe Wydawnictwo Naukowe Warszawa 1979

 

 


Spis treści

WSTĘP              3

Psychologia i wychowanie              4

Rozważania nad przedmiotem psychologii wychowawczej              4

A. Wychowanek czy proces wychowawczy?              5

B. Rozwój „w ogóle" czy specyfika rozwoju kierowanego?              6

C. Dyscyplina praktyczna (stosowana) czy teoretyczna?              7

D. Zakres psychologii wychowawczej              8

Rozdział l Przedmiot psychologii wychowania              12

Pojęcie wychowania w pedagogice              12

A. Wychowanie traktowane jako system instytucji wychowujących, oficjalnie funkcjonujący w danym państwie.              12

B. Wychowanie traktowane jako system wychowawczy określonej instytucji, np. szkoły, rodziny (wychowanie szkolne, rodzinne itp.).              12

C. Wychowanie rozumiane jako działalność wychowawcy (wychowawców), a więc jako jeden z rodzajów ludzkiej działalności.              13

D. Wychowanie traktowane jako przebieg rozwoju wychowanka - jako kształtowanie się jego psychiki.              13

E. Wychowanie traktowane jako produkt, efekt oddziaływań wychowawczych.              14

Pojęcie wychowania w psychologii              15

Wychowywanie wśród innych wpływów wywieranych i odbieranych przez człowieka              20

Środowisko wychowawcze i jego zróżnicowanie              22

Proces wychowawczy jako przedmiot psychologii wychowania              28

Rozdział II Proces wychowawczy              29

Stosunek wychowawczy na tle innych stosunków społecznych              29

Podawanie wzorów-modeli              32

Prowokacja (presja) sytuacyjna              37

Trening              39

Nadawanie znaczenia              41

Wzajemne zależności klas (kategorii) wpływów wychowawczych              44

Pojęcie i struktura skutecznego procesu wychowawczego              45

Schemat badań psychologicznych nad procesem wychowania              48

Rozdział III Psychologiczna problematyka celu wychowawczego              50

Ogólna problematyka celu wychowania              50

Pojęcie celu wychowawczego              52

Psychologiczne cele wychowania              55

Rola celu wychowania w procesie wychowania              57

Statyczne i dynamiczne ujęcie celów wychowania oraz metody ich analizy              58

Psychologiczne przesłanki preferowania celu wychowawczego przez wychowawców              61

Rozdział IV Psychologiczna problematyka sytuacji wychowawczych              65

Pojęcie sytuacji wychowawczej              65

Dynamika sytuacji wychowawczej              67

Rola sytuacji wychowawczej w procesie wychowawczym              71

Pomiar sytuacji wychowawczej              78

Rozdział V Psychologiczna problematyka skuteczności wychowania              83

Różne ujęcia skutku wychowania              83

Trzy miary skuteczności wychowania              87

Podstawowe warunki skuteczności wychowania              90

Spoistość struktury procesu wychowawczego              90

Integracja wpływów wychowawczych              91

Trójwymiarowość sytuacji wychowawczej              92

Wychowawca - nadawca wpływu wychowawczego              92

WSTĘP

Koncepcję psychologii wychowania, którą w pełnej postaci zamierzam przedstawić w niniejszej książce, prezentowałam już od 1963 r. w wielu różnych artykułach o charakterze bądź naukowym, bądź popularyzatorskim[1] oraz w wykładach wygłaszanych w latach 1970 - 1971 i następnych, dla studentów Instytutu Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujących się w przedmiocie stosowanej psychologii wychowawczej. Wychodziłam przede wszystkim z założenia, iż wiedza i badania psychologiczne w tym zakresie powinny być pomocne w praktyce wychowawczej. Uważając wartości utylitarne tej gałęzi psychologii za naczelne dokonałam próby przestrojenia psychologicznego myślenia o zagadnieniach wychowania, wykorzystując w rozważaniach dorobek współczesnej psychologii, a w badaniach nad procesami wychowania - jej metodologiczne podejście. Kierowałam się zatem względami praktycznymi, jednocześnie zdając sobie sprawę z powstawania w ten sposób zarysu nowej, psychologicznej teorii wychowania. Z. H y m a n (1968)[2] tak lapidarnie ujmuje podobne fakty w nauce: „ . . . nowe sformułowanie problemu lub nieznaczne przesunięcie akcentu otwiera często nowe drogi zrozumienia zjawiska.. .". T. S. Kuhn (1%8)[3] także podkreśla rolę nowych ujęć - nawet znanych faktów - dla rozwoju nauki. Nie przeceniając tych twierdzeń w zastosowaniu do proponowanego podejścia do psychologii wychowania, widzę jednak jego wartości nie tylko utylitarne, ale i teorio twórcze. Szczególna ich wartość polega na wyodrębnieniu specyfiki psychologii wychowania spośród innych nauk psychologicznych oraz na ukazaniu nowych terenów penetracji psychologów w dziedzinie wychowania. Poznaniu tych terenów, ujawnianiu i rozwiązywaniu dotąd nie zauważanych problemów, jestem skłonna przypisywać poważną rolę w optymalizacji skuteczności wychowania traktowanego jako jedna z dziedzin działalności człowieka. Bowiem optymalizacja wyników oddziaływań wychowawczych stanowi problem szczególnej troski nie tylko zawodowców trudniących się tą dziedziną życia społecznego, ale i innych, świadomych sił naszego społeczeństwa. Zdają sobie wszyscy sprawę z tego, że rozwój społeczny odbywa się poprzez „zmianę warty" obywateli coraz bardziej światłych, coraz wyżej kwalifikowanych, coraz lepiej przygotowanych do uczestnictwa w rozwijającym się społeczeństwie socjalistycznym - następców aktualnego pokolenia dorosłych, oraz że wartość młodego pokolenia polega na jego sile napędowej w tym rozwoju.

Istnieje wiele dowodów na to, że ranga wychowania w naszym społeczeństwie wzrasta. Rosną zadania i wymogi, które ma ono spełnić. Ważne jest, aby właśnie teraz, gdy coraz lepiej rozumie się funkcję i swoistość wychowywania, psychologia jako nauka i psychologowie jako ludzie uprawiający określony zawód ustalili w tym procesie swoje miejsce. W niniejszej pracy pomijam analizę roli psychologii praktycznej w optymalizacji wychowywania młodego pokolenia. Koncentruję się na roli psychologii jako nauki bez względu na to, czy uwzględniany jest jej aspekt teoretyczny czy stosowany.

Psychologia i wychowanie

Podstawowym zadaniem psychologii wychowania wobec praktyki wychowania jest informowanie o odkrytych przez psychologów faktach, prawidłowościach, podstawowych psychologicznych mechanizmach i sprawdzonych technikach ich wykorzystania, pozwalające na lepsze rozumienie zjawisk i procesów leżących u podstaw wychowania, a przez to na optymalizację procesów wychowawczych.

Mimo wielu bezsprzecznych osiągnięć trzeba postęp w psychologicznej nauce o wychowaniu (w szerokim tego słowa znaczeniu) uznać za niewystarczający. Chociaż do wychowawców-praktyków, psychologów praktyków oraz pedagogów-teoretyków szeroką falą dociera informacja psychologiczna z różnych dziedzin psychologii, to wiedza ta, zarówno ze względu na swą genezę, tradycję, jak i specyfikę poszczególnych dyscyplin, okazuje się bardzo często mało bezpośrednio przydatna w rozwiązywaniu problemów wychowania. Po pierwsze, często jej uogólnienia opierają się na wiedzy dotyczącej populacji ludzi dorosłych, innej przecież niż dzieci i młodzież, a przecież przede wszystkim ta objęta jest działalnością wychowawczą. Po drugie, ujęcia te formułowane są zgodnie ze specyfiką i potrzebami uprawianej gałęzi psychologii (np. psychologii rozwojowej, osobowości, społecznej). W odniesieniu do problemów wychowania występują one często w postaci oderwanych, to bardzo szczegółowych, to znów bardzo ogólnych, a nieraz nawet wzajemnie ze sobą sprzecznych twierdzeń. Odbiorcy tych informacji często zafascynowani ich pozorną przydatnością dla wychowania, transponują na specyficzny grunt wychowania informacje dla tego terenu obce, a próbując na nich opierać swe działania, nie tylko błądzą, lecz wręcz dochodzą do przekonania o bezwartościowości wiedzy psychologicznej dla działalności pedagogicznej. Dlatego zdarza się, że pedagogowie wolą sami zajmować się - stosując swoją metodologię - problemami psychologicznymi, przeświadczeni o tym, że bez pomocy psychologów dotrą bardziej bezpośrednio i skutecznie do mechanizmów psychologicznych, ważnych dla wychowania, po prostu stawiając pytania i szukając na nie odpowiedzi bezpośrednio przydatnych dla swoich prac.

Podobną ocenę w tej kwestii sformułował przed laty S. L. Rubinsztejn (1964). „W rzeczywistości ogólne prawa psychologiczne, które mogą dać realne wyjaśnienie konkretnych zjawisk życia praktycznego same dają się wykryć tylko w takim badaniu, które od początku stara się je ująć w realnych warunkach działania konkretnego. Wszelka próba, na przykład budowania psychologii pedagogicznej jako zbioru wniosków pedagogicznych* - próba zewnętrznego, mechanicznego stosowania tez psychologii abstrakcyjnej do konkretnych warunków rozwoju psychicznego dziecka, tez zdobytych poza tymi warunkami - jest z istoty swej błędna”[4].

Nie inaczej jest z użytecznością szeroko rozumianej wiedzy psychologicznej[5] dla sprawowania psychologicznej opieki nad uczniem. Pomimo że w tym wypadku odbiorcami przekazu tej wiedzy są psychologowie, którym łatwiej jest niż pedagogom - z racji specjalistycznego wykształcenia - dokonywać selekcji otrzymanych informacji, to jednak narzekają oni na ich ogólnikowość i małą przydatność praktyczną.

Bardziej celowe zatem wydawałoby się szukanie odpowiedzi na pytanie z dziedziny wychowania wprost w aktualnie uprawianej psychologii wychowania. Jej informacje' powinny dotyczyć bezpośrednio oddziaływania wychowawczego, które stanowi przedmiot tej dziedziny nauki. Jest ono traktowane oczywiście w sposób specyficzny dla psychologii, to znaczy od strony mechanizmów psychologicznych tego złożonego zjawiska społecznego. Niestety, ocena, którą uzyskamy, będzie jeszcze bardziej pesymistyczna. Podobno, jak mówi ludowe przysłowie, „zły to ptak, co własne gniazdo kala". Chciałabym jednak moją krytyką, która wszak jest krytyką także i mojego dorobku, nie szkodę, a korzyść przynieść psychologii wychowania, przechodząc stopniowo do konstruktywnych propozycji.

Rozważania nad przedmiotem psychologii wychowawczej

Główne źródło słabości współczesnej psychologii wychowania tkwi w niedookreśleniu jej przedmiotu. Potwierdzenie tej tezy można znaleźć wprost w podręcznikach psychologii i, pośrednio, śledząc programy badawcze psychologii wychowawczej oraz publikowane wyniki badań. Podstawowe współczesne rozważania na temat przedmiotu psychologii wychowawczej dotyczą czterech spraw:

A.              Wychowanek czy proces wychowawczy?

B.              Rozwój „w ogóle" czy specyfika rozwoju kierowanego?

C.              Dyscyplina praktyczna (stosowana) czy teoretyczna?

D.              Zakres psychologii wychowawczej (jej koneksje z innymi dziedzinami psychologii, z innymi dziedzinami nauki oraz jej związek z praktyką).

Zakres wymienionych problemów nie oznacza jeszcze, że wokół nich toczy się szczególnie ostra polemika naukowców, zajmujących się psychologią wychowawczą. Wprost przeciwnie, zagadnienie przedmiotu psychologii wychowawczej nie zajmuje na ogół miejsca w zainteresowaniach teoretycznych badaczy tej dziedziny, nie ukierunkowuje ich myślenia. Sprzyja to rozproszeniu badań oraz dociekań teoretycznych i w rezultacie prowadzi do zastoju w rozwoju psychologii wychowawczej, do nieukierunkowanej spontaniczności, a nawet powoduje zanik specyfiki tej, dziedziny wiedzy psychologicznej. Często to, co autor określa jako badanie z zakresu psychologii wychowawczej, znajduje się na jej marginesie, lub w ogóle wykracza poza sferę specyfiki przynależnych jej zainteresowań.

A. Wychowanek czy proces wychowawczy?

Zagadnienie to podejmuje w swoim podręczniku psychologii wychowawczej polski klasyk tej gałęzi psychologii, Stefan Bal e y. Stwierdza on szczególnie dobitnie -• wobec innych w tej sprawie stanowisk - że nie dziecko, lecz proces wychowawczy, rozpatrywany od strony psychologicznej, stanowi przedmiot psychologu wychowawczej: istotny i jedyny. „Ogólne prawa psychologiczne i prawa rozwojowe obchodzą psychologię wychowawczą o tyle tylko, o ile one warunkują pewien fenomen wychowawczy i tylko w tym zakresie mogą być omawiane w jej ramach; punkt wyjścia powinien zawsze leżeć w danym wychowawczym zjawisku"[6].

Na różnicę pomiędzy psychologią dziecka (inaczej rozwojową) a psychologią wychowawczą (inaczej pedagogiczną) zwraca uwagę również N. A. Mienczinska (1972)[7], psycholog radziecki, wymieniając, w związku z charakterystyką badań nad nauczaniem (dział psychologii wychowawczej w szerokim rozumieniu określenia „wychowawcza"), trzy podejścia psychologów do tego zagadnienia. Otóż jedni koncentrują się głównie na psychologii dziecka i rozważają możliwości jego rozwoju psychicznego. Inni, zainteresowani psychologią pedagogiczną, zajmują się przede wszystkim samym procesem (podkreślenie A. G.) przyswajania przez uczniów treści nauczania. Jeszcze inni - - uprawiający dydaktykę (także jeden z działów psychol...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin