MASAZ_PUNKTOWY.doc

(50 KB) Pobierz

MASAŻ PUNKTOWY
 

To metoda leczenia, w której za pomocą ucisku lub masażu punktów akupunktury na meridianach i punktów poza meridianami uzyskuje się pozytywne efekty terapeutyczne nie uszkadzając skóry.

HISTORIA…

Chińczycy stosowali różne formy terapii uciskowych już 5000 lat temu. Jednak w największym stopniu rozwinęła się tam akupresura i akupunktura, stanowiąc powszechnie akceptowany i respektowany system leczenia. Jednym z najstarszych opracowań poświęconych akupunkturze jest dzieło pt. "Huangdi- Nej- Jing" czyli "Przyroda i życie" nazwane także Kanonem Medycyny Wewnętrznej. Prawdopodobnie dzieło to powstało w latach 475 - 221 p.n.e.

Początek zainteresowania akupunkturą w Europie

W 1883 roku  holenderski lekarz Ten Thyne napisał rozprawę naukową na temat akupunktury.
Niemcy prowadzili badania nad masażem i w roku 1890 i na początku XX wieku rozwinęli techniki masażu, które nazwano masażem segmentalnym lub odruchowym.
W 1893 roku dr Alfons Cornelius zachorował na infekcję. Podczas rekonwalescencji w uzdrowisku codziennie poddawał się zabiegom masażu. Zabiegi wykonywane przez jednego z masażystów okazały się wyjątkowo skuteczne. Zajmował się on dłużej tymi partiami ciała, w których pacjent odczuwał ból. Zainspirowało to Corneliusa i poinformował masażystę, aby pracował tylko nad obszarami bolesnymi. Ból szybko ustąpił, a Cornelius wyzdrowiał całkowicie w ciągu czterech tygodni. Skuteczność masażu wywarła tak duże wrażenie, że sam zaczął stosować go we własnej praktyce lekarskiej.

 

Energia CHI

Aby zrozumieć jak działa masaż punktowy należy najpierw poznać podstawy medycyny chińskiej. Jednym z podstawowych pojęć chińskich filozofii medycyny jest pojęcie CHI. Wszystkie procesy, stany, zdrowie rozpatruje się w kategoriach braku, nadmiaru lub równowagi CHI. CHI - jest to niewidzialna energia, siła życiowa, która istnieje i krąży w każdym żywym organizmie, a nawet każdej materii posiadającej strukturę chemiczną, warunkując jego prawidłowe funkcjonowanie

Z istnieniem wielkiej ilości CHI lub jej wyczerpaniem wiązano poziom aktywności człowieka. Śmierć uważana była jako wyczerpanie CHI w organizmie.
Człowiek o dużej ilości CHI w organizmie ma:
- świetliste i promieniste oczy,
- połyskliwe paznokcie,
- błyszczące włosy,
- suche i ciepłe dłonie i stopy,
- silą energię wokół ciała

MERIDIANY

Meridiany to swoiste kanały dla przepływu energii życiowej, zwanej energią CH’I, która krąży po organizmie. Zablokowanie któregokolwiek z meridianów doprowadza do zaburzeń przepływu energii, a tym samym do zachwiania równowagi organizmu. Wówczas pojawia się ból lub rozwija się choroba. Nasze zdrowie i samopoczucie zależą od harmonijnej cyrkulacji energii Ch’i w organizmie, równoważącej funkcje wszystkich narządów i układów.

Zaburzony przepływ energii ch’i może być przywrócony do stanu równowagi poprzez specyficzne oddziaływanie na punkty akupunktury, leżące wzdłuż przebiegu każdego meridiana. Z morfologicznego punktu widzenia punkt akupunktury jest to miejsce skóry posiadające duże skupisko receptorów czuciowych (zakończeń nerwów czuciowych). Dzięki bodźcom uciskowym w akupunktach dochodzi do odblokowania meridianów i przywrócenia prawidłowego przepływu energii. W ten sposób ustępują zaburzenia czynnościowe i morfologiczne organizmu.

 
W masażu punktowym wykorzystujemy 14 meridian
- 12 meridian głównych narządowych i są one symetryczne, parzyste.
2 pierwsze z dodatkowych i są to meridiany nie symetryczne.

Na 14 meridianach leży 670 punktów 

Przykładowe wskazania

krótkowzroczność, nadwagę, nerwowość, zapalenie migdałków, stany nerwicowe, grypę, ból gardła, zimne i wilgotne stopy, zaparcia na tle nerwicowym, bóle głowy, zapalenie dziąseł, jamy ustnej, bolesne miesiączki, choroby układu moczowo - płciowego, układu oddechowego, schorzenia układu trawiennego itp.

Przeciwskazania bezwzględne

- nowotwory złośliwe,
- ostry stan choroby z gorączką,
- gruźlica,
- choroby krwi,
- silne depresje,
- wrzody żołądka i dwunastnicy,
- schizofrenia,
- przypadki chirurgiczne,
- zmiany skórne,
- żylaki

Przeciwskazania względne

- ciążą (nie pobudzać punktów wpływających na czynności hormonów),
- okres menstruacji,
- miejsca mocno bolące,
- stany silnego zmęczenia fizycznego

Jak masujemy?

masaż punktów może być wykonywany za pomocą:
- palców rąk
*ucisk palcem wskazującym,
*kciukiem,
*dwoma lub trzema palcami,
- całą dłonią,
- kłębem dłoni,
- łokciem,
- paliczkiem palca,
- piętami,
- ucisk paznokciem (głównie na uchu)
 

Podczas masażu możemy również używać:
- pręta z zaokrąglonym końcem,
- igły kulistej,
- urządzeń elektrycznych o nazwach automeridian, autopunkter, elektrostymulator,
- wałków drewnianych do masażu stóp,
- pasków z koralikami,
- kamyków i mat do akupresury stóp,
 
Refleksologia to skuteczna i bezpieczna metoda terapii. Polega na uciskaniu odpowiednich punktów znajdujących się na stopach i dłoniach, zwanych refleksami. Każdemu z tych punktów odpowiada określony organ, narząd wewnętrzny bądź część ciała. Refleksologia jako nauka zajmuje się zasadami pracy tych refleksów i oferuje wiedzę niezbędną do rozpoznania przyczyn ich nadwrażliwości. Stopa jest tutaj odzwierciedleniem ogólnej kondycji organizmu (i przebiegu ew. zmian chorobowych). Poprzez uciskanie tych miejsc za pomocą kciuka i palców docieramy do źródeł choroby, poprawiamy krążenie i stymulujemy układ nerwowy, w celu uregulowania zaburzonych funkcji organizmu. Wspomagamy w ten sposób proces samoleczenia.

Historia

Według zwolenników tej metody początki refleksologii sięgają starożytności. Malowidła znalezione w egipskim Grobowcu Lekarza w Sakkarze przedstawiają starożytnych terapeutów uciskających stopy i dłonie swoich pacjentów. Również Chińczycy korzystali z metody uciskania punktów na stopach wraz z zabiegami akupunktury.

Dzisiejszą refleksologię znamy dzięki Eunice Ingham, która w latach 30. XX wieku rozpowszechniła tę metodę. Kiedy po raz pierwszy się z nią zetknęła była pod tak wielkim jej wrażeniem, że zrezygnowała ze szpitalnego etatu i rozpoczęła praktykę prywatną jako refleksolog. Napisała następnie pierwszą książkę o refleksologii, by następnie otworzyć pierwszą specjalistyczną szkołę kształcącą refleksologów (w tym też czasie "terapia zonowa" została przemianowana na refleksologię). Ingham poświęciła 40 lat swego życia na praktykę i propagowanie tej metody leczenia. Zmarła w 1974 roku.

 

Techniki

Chodzenie kciukiem i palcami
Polega na zginaniu kciuka, z jego równoczesnych ruchem gąsienicy. Kciuk i palce nie odgrywają się od powierzchni masowanej skory, ale ich nacisk zmienia się wraz z ich
ruchem

2) Rotacja w punkcie
Trzymamy swój kciuk i palec wskazujący w jednym miejscu i obracamy nim nieznacznie wzrastającym naciskiem, by aktywować ten punkt.

3) Obracanie się wokół punktu
Trzymamy swoją wspomagająca ręka bez zmian, używamy drugiej, by podczas naciskania punktu obrócić stopę na swoim kciuku lub palcu wskazującym

4) Nagięcie do punktu
Przypomina obracanie ale zamiast tego wyginamy stopę prosto do zagniatającego ja punktu, stopniowo powiększając i zmniejszając nacisk

5) Zaczepienie
Używamy ich, gdy chcemy zastosować nacisk na specjalne refleksy oraz kiedy punkty się głęboko w stopie i są trudne do osiągniecia. Trzymamy stopę tak aby cztery palce pracującej ręki zostały użyte jako dźwignią, zaś zewnętrzna krawędź kciuka naciskamy mocno dany punkt. Liczymy do 5 a następnie stopniowo zmniejszamy nacisk.

Przykładowe wskazania

Astma, alergie, czkawka, mdłości, uszkodzenia ciała, szok powypadkowy, różne rodzaje bólu, bóle głowy, migreny, RSI, ból zęba, artretyzm i reumatyzm, zaburzenia trawienia, problemy ze skórą, bolące ramiona, CFS, wyczerpanie, bezsenność, żylaki, nadciśnienie, depresja, stres, ZNP, płodność i libido, ciąża (po 16 tygodniu),menopauza, prostata.

 

 

 

Przeciwskazania

Masażu uciskowego nie stosuje się przy ciężkich chorobach infekcyjnych, zapaleniu żył i układu limfatycznego, chorobach wymagających operacji, złamaniach lub uszkodzeniach stóp, które uniemożliwiają ucisk, silnych depresjach czy zagrożonej ciąży. Osteoporoza nie jest przeciwwskazaniem bezwzględnym do masażu. Masaż powinien być wtedy delikatny i krótszy.
Masażu uciskowego nie stosuje się w przypadku zakrzepicy, cukrzycy, przy złamaniach stóp i obrażeniach uniemożliwiających ucisk (w tym uszkodzenia skóry, rany, owrzodzenia, grzybica), w ostrych chorobach infekcyjnych i gorączkowych o niejasnej etiologii

 

Shiatsu – to japoński masaż, który wprowadza do organizmu równowagę i harmonię. Jego korzenie sięgają starożytnych Chin i Japonii.

Założyciel japońskiej szkoły Shiatsu pisze tak: „Terapia Shiatsu pomoże odzyskać chęć do życia, wpłynie na lepszą pracę ludzi, którzy muszą spędzać wiele godzin siedząc w jednym miejscu. Żona, która potrafi wykonać Shiatsu będzie miała zdrowszego i bardziej zadowolonego męża.”

W języku japońskim słowo „shiatsu” oznacza „ucisk palcem”. We współczesnym shiatsu używa się nie tylko palców, ale również dłoni, łokci, kolan, a nawet stóp.

Masaż Shiatsu to powolne, łagodne i rytmiczne uciskanie punktów energetycznych na całym ciele, delikatne rozciąganie mięśni. Wykonywany jest na macie przez luźne, wygodne ubranie, a masażysta uciska odpowiednie punkty na skórze. Leżą one wzdłuż linii energetycznych, tzw. meridianów i łączą głowę z koniuszkami palców dłoni i stóp. Ich stymulowanie wyzwala samouzdrawiające siły drzemiące w organizmie człowieka.

Podstawowy ruch to naciskanie całym paliczkiem dalszym kciuka. Siła przyciskania zmienia się w zależności od rodzaju zabiegu. Można naciskać z całą mocą, można tylko delikatnie muskać. Najczęściej stosuje się serie nacisków, od silniejszego, poprzez słabsze, do ledwie wyczuwalnego. Przypomina to dreptanie w miejscu i powinno odbywać się z wielką szybkością 5-10 ruchów na sekundę.


Masaż ogólny stosujemy wtedy gdy:
 

nie ma określonych symptomów choroby,
występuje wiele symptomów nie pozwalających określić choroby,
stosujemy go ludziom chorym na kilka chorób jednocześnie np. (ból gardła, głowy)
stosujemy go ludziom zdrowym,
stosujemy go, gdy chcemy podnieść odporność organizmu, przezwyciężyć zmęczenie

Choroby, które można leczyć metodą Shiatsu
 

·         bóle głowy, migrena, bezsenność, nerwica, zapalenie zatok, tiki nerwowe, bóle zębów, łuszczyca, choroby serca, niedokrwienie mózgu, zawroty głowy, dolegliwości związane z klimakterium, zaburzenia żołądkowe i jelitowe, choroby trzustki, dolegliwości wątrobowe,  dolegliwości nerkowe cukrzyca, postrzał, rwa kulszowa, choroby kręgosłupa,
choroby pęcherza moczowego, nieregularne menstruacje, impotencja, oziębłość,
zmęczenie nóg, obrzęki nóg

·         Przeciwwskazania:

·         nie leczyć chorób zakaźnych,

·         nie leczyć hemofilii, białaczki, wrzodów żołądka, dwunastnicy, zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia miedniczek nerkowych, zapalenia trzustki, marskość wątroby,

·         nie leczyć chorych z nowotworami, nie masować w przypadku złamań kości i wylewów,

·         nie masujemy w przypadku bólów nie wiadomego pochodzenia,

·         nie masujmy w czasie ciąży i menstruacji u kobiet (nie wolno masować punktów hormonalnych, oddalone dozwolone),

·         nie masujemy chorych psychicznie,
osób będących pod wpływem alkoholu

U podstaw terapii Shiatsu leży przekonanie, że każdy przypadek jest indywidualny. Należy dostosowywać terapię do indywidualnych cech i stanu pacjenta.

 

Jeśli Ci coś dolega:
 

Ostry ból kręgosłupa

Załóżmy, że zaatakowana jest lewa strona czwartego kręgu lędźwiowego. Unikając zbyt silnego naciskania usuwamy naprężenie mięśni z lewej strony kręgu poprzez ostrożne naciskanie kciukami obu rąk wokół kręgu.              Poduszeczką średniego palca miękko naciskamy wgłębienie między 4 i 5 kręgiem lędźwiowym. Ostry ból jaki odczuje pacjent wskaże źródło dolegliwości. Lekkie, jednosekundowe naciskanie powtórzyć 5 razy. Odwróciwszy pacjenta na plecy, palcami i dłonią przeprowadzamy masaż w rejonie brzucha, szczególną uwagą obdarzając dołek (splot słoneczny). Delikatnie, lecz głęboko naciskamy lewą stronę pępka. W przypadku odczuwania bólu w rejonie krzyża, trzeba nacisnąć to miejsce 10 razy po 3 sekundy.
Po tych działaniach chory powinien leżeć przez kilka dni spokojnie, unikając wszelkich ruchów, a zwłaszcza wyginania się i skłonów.

Gdy nogi są zmęczone
Masaż należy rozpocząć od trzykrotnego naciskania kolejno wszystkich punktów każdego palca nogi. Następnie naciskamy kciukiem punkty na podbiciu nogi. Po kilkakrotnym przyciśnięciu przenosimy się do masowania stopy (podeszwy), a następnie okolic stawu skokowo-goleniowego.
czas pozwoli, warto przeprowadzić masowanie podudzia. Zacząć należy od miejsca poniżej  kolana, gdzie znajduje się popularny punkt akupunktury Dzu-san-li.
Z kolei należy przyciskać punkty leżące poniżej Dzu-san-li, a następnie dwoma kciukami punkty rozłożone wzdłuż wewnętrznej krawędzi kości piszczelowej.
Ściskanie (poszczypywanie) łydki pięcioma palcami usuwa ogólne zmęczenie.
Kolejną czynnością jest masaż uda i pachwiny. Masując z góry w dół, naciskamy na całej długości mięśnie uda, najpierw od strony wewnętrznej, potem z zewnątrz.                                                  
Wreszcie czterema palcami naciskamy punkty tylnej części uda i pośladków. Masaż tych okolic zaleca się robić około 4 minut. Następnie, leżąc na plecach, wznosi się ręce nad głową, a nogi złączone i wyprostowane unosi się do góry. Takie podciąganie w miarę energicznie powtórzyć 3-4 razy. Masażem tym można zapobiec lub uleczyć rwę kulszową.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin