Piłka nożna - Doskonalenie umiejętności technicznych oraz kształtowanie skoczności w piłce nożnej.DOC

(32 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI: 29

KONSPEKT LEKCJI: 26-27

 

 

DATA: 05.X.2004

 

DYSCYPLINA: PIŁKA NOŻNA

 

TEMAT: Doskonalenie umiejętności technicznych oraz kształtowanie skoczności w piłce nożnej.

 

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

 

Ilość uczestników: 20

 

Klasa/ Płeć: IV szkoły średniej/ M

 

Czas trwania zajęć: 90 min.

 

Przybory:  piłki, materace, płotki, siatka do siatkówki

 

 

 

CELE GŁÓWNE LEKCJI :

 

 

1.Umiejętności: zawodnik doskonali poznane elementy techniki oraz taktyki

              gry w piłkę nożną

 

2.Wiadomości : zawodnik zna przepisy piłki nożnej i technikę wykonania elementów technicznych

 

3.Sprawność motoryczna. : skoczność, zwinność, koordynacja, siła

 

4.Akcent wychowawczy: samokontrola, współpraca w parach, trójkach

 

 

 

Imię i nazwisko prowadzącego:


 

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozow.

Uwagi organizacyjno-metodyczne

1.Część organizacyjna

1.Zbiórka

 

2.Powitanie

3.Sprawdzenie liczby ćwiczących.

2 min.

- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej boiska

 

- nie ćwiczący siadają na ławce

- kontrola obuwia i ubioru

2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji

1.Podanie tematu.

2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.

1 min.

 

3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka

1.       trucht dookoła sali

-          krążenia RR

-          cwał bokiem

-          przekładanka

-          bieg tyłem

-          w biegu skip A

-          w biegu skip C

2.       stojąc w lekkim rozkroku RR w górze wykonujemy skony T w przód z pogłębieniem,

3.       stojąc w rozkroku wykonujemy skłon T do NL i do NP.

4.       w pozycji stojącej, NN razem złączone staramy się głową dotknąć kolan

5.krok skrzyżny (prawa noga w przód) skłon do nogi prawej, a następnie zmiana nogi.

6.gra w tzw. „dziada”- nauczyciel dzieli zawodników po sześć osób. Na każdą szóstkę przypada jedna piłka. Z pośród szóstki wybieramy jednego, który będzie ustawiony w

środku. Natomiast pozostała piątka utworzy koło. Zawodnicy znajdujący się na obwodzie koła podają do siebie piłkę, a zadaniem zawodnika znajdującego się w                                        środku jest jej przechwycenie, jeśli to się uda to wtedy następuje zmiana zawodnika.

 

 

 

 

 

 

 

15 min.

 

 

 

7 min.

 

- ustawienie w kole

 

- ustawienie w rozsypce, każdy z ćwiczących posiada piłkę

 

 

- NN muszą być wyprostowane w stawie kolanowym

 

-na początku zawodnicy podają do siebie piłkę na dwa kontakty, po pewny czasie następuje podanie piłki na jeden kontakt czyli tzw. „ z pierwszej”

 

 

 

4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

Kształtowanie skoczności.

1.Ustawienie sześciu materacy wzdłuż na wysokości połowy sali, a na materacach ustawione są płotki(sześć). Zawodnicy ustawieni w rzędzie wykonują przeskoki przez płotki obunóż z piłką trzymaną w RR.

2.j.w. z tym, że przez pierwszy płotek przeskakujemy obunóż a drugi- przechodzimy pod płotkiem i tak na zmianę.

3.wymachy nogą ponad płotkiem i piłkę trzymając w RR, raz z prawej strony płotka i raz z lewej strony płotka.

4. przeskoki obunóż z piłką w RR w ustawieniu bokiem do płotków.

5.przeskoki jednonóż w ustawieniu przodem do płotków.

6.przeskoki obunóż przez płotki, bez piłki w ustawieniu przodem do materaców.

I. Gra w „siatko-nogę”- trener dzieli zawodników po trzy osobowe drużyny(gra 3x3). Założenia: a)piłka raz może dotknąć parkietu. Po trzech dotknięciach piłki musi ona przejść na stronę przeciwną. B) bez dotknięcia parkietu

II.Gra w piłkę nożną 3x3.

 

 

20 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

15 min.

 

 

25 min.

Ustawienie przodem do materacy.

 

 

 

 

 

Ustawienie bokiem do materacy.

 

5.Uspokojenie organizmu

1.Marsz z ramionami w górze – luźne potrząsanie dłońmi.

2.W marszu- skłon tułowia w dół (wydech)- wyprost tułowia z ramionami w bok (wdech).

2 min.

Ustawienie w rozsypce,

6.Część organizacyjno-porządkowa

1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego.

2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy.

3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie.

2 min.

- w szeregu na linii bocznej boiska

7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym

1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym.

1 min.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin