konspekt 4.doc

(37 KB) Pobierz

KONSPEKT IV

Ustalenie poziomu wiedzy na temat hiv / aids

CEL:  opanowanie słownictwa, poszerzenie wiedzy, poznanie uczuć  i   myśli towarzyszące tej problematyce.

METODY: praca w grupach, 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1) Ćwiczenie : dzielimy klasę na 3 grupy . każda grupa otrzymuje kartkę papieru z wypisanym hasłem HIV/

pierwsza grupa – ma wypisać uczucia jakie w ludziach wywołuje to hasło (lęk, przerażenie, samotność współczucie, tolerancja, izolacja, przyjaźń, beznadziejność, pragnienie bliskości)

druga grupa – ma wypisać myśli i skojarzenia (narkoman, narkotyki, strzykawka, choroba, seks, rozwiązłość, prezerwatywa, homoseksualizm, śmierć głupota pomoc, izolacja, kara, szpital,

grupa trzecia – ma wypisać pytania do nauczyciela, które budzą wątpliwości, niepokój.

Po kilku minutach zespoły zmieniają się miejscami dopisują swoje uczucia, myśli, pytania.

Następnie prosimy przedstawiciela z każdej grupy o przedstawienie pracy grupy.

Przy omawianiu wyników pracy grupy zwracamy szczególną uwagę na pozytywne uczucia, myśli. Mogą one stać się punktem wyjścia do dyskusji – jak uzdrowić sytuację?

Arkusz z pytaniami wieszamy na ścianie klasy i informujemy że podczas następnych spotkań będziemy do nich wracać.

2) Przeprowadzamy test ,który jest anonimowy, prosimy o samodzielność w jego wypełnianiu . Pełni on funkcję diagnozującą na wstępie zajęć i oceniającą efektywność zajęć po ich zakończeniu.

3)krótki wykład na temat nazewnictwa

A – Acquired – nabyty

I – Immune  -   układ odpornościowy, immunologiczny.

D - Deficiency – niedobór, brak upośledzenie

S -  Syndrom   - zespół objawów chorobowych

W języku polskim przyjęto nazwę

ZESPÓŁ NABYTEGO NIEDOBORU ODPORNOŚCI

H – human  ludzki

I   - Immunodeficiency  niedobór odporności

V  - wirus

LUDZKI  WIRUS  NIEDOBORU  ODPORNOŚCI

Odpowiedzialny za AIDS

4) Przypomnienie budowy wirusa  na podstawie planszy

5) Omówienie zachowania się wirusa w organizmie wg planszy

Wirusy wnikają do komórek układu krwionośnego, odpowiedzialnych za reakcję obronną organizmu. Są to specjalne komórki tzw. białe ciałka krwi – limfocyty  T4

W limfocytach wirus rozmnaża się i niszczy te komórki. Ulegają one rozpadowi, któremu towarzyszy uwolnienie nowych wirusów, które atakują nowe komórkii proces się powtarza. Uwolnione podczas rozpadu nowe wirusy nie są identyczne z tymi, które wniknęły.

Organizm chory na AIDS ma od 5 do 6 razy mniej ciałek odpornościowych, nie jest więc wstanie poradzić sobie z żadną infekcją.

Na następne zajęcia prosimy uczniów aby  spróbowali przypomnieć sobie lub wyszukać   w prasie wywiady, rozmowy z osobami zakażonymi wirusem HIV, jak wyglądały ,sposób mówienia o swojej chorobie , jak były traktowane przez ludzi.

Drogi zakażenia wirusem hiv

CEL: przeciw działanie zakażeniu HIV poprzez zrozumienie dróg zakażenia, zwalczanie lęku wobec osób chorych, zarażonych wirusem.

METODY: wykład, dyskusja, praca w grupach.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1)Kiedy  mówimy o chorobie AIDS    Podajemy warunki jakie muszą być spełnione:

*Stwierdzenie obecności wirusa HIV

*Liczba limfocytów T4 powinna być poniżej 200w 1ml krwi (u zdrowego 1200 – 1000)

*Stwierdzono przynajmniej dwie choroby oportunistyczne.

2) Podział klasy na grupy Opracowanie w grupach zagadnień :

*Jak wygląda człowiek zakażony wirusem?, jak się czuje?, czy ma świadomość tego że jest zakażona? Co może stanowić przesłankę że jest zainfekowana?

*Jak wygląda osoba chora na AIDS? Drogi zakażeń,

Przedstawiciele grup przedstawiają efekty pracy , nauczyciel koryguje błędy, uzupełnia wiadomości.

3) Omawiamy fazy rozwoju choroby             

a)      faza bezobjawowa –we krwi można wykryć przeciwciała anty-HIV

b)      faza przejściowa : polega na : podwyższeniu temperatury ciała, powiększeniu węzłów chłonnych, nocnym poceniu, biegunkach chudnięciu osłabieniu

c)      infekcje oportunistyczne- AIDS np. nowotwory (mięsak Kaposiego, rak macicy, chłoniaki mózgu) choroby układu pokarmowego, oddechowego, zaburzenia neurologiczne

4) Co to są choroby oportunistyczne?  Jakie są ich przyczyny?

5) Piszemy na tablicy drogi zakażania, przez :

* krew,

* kontakty seksualne,

* w czasie karmienia piersią przez seropozytywną matkę

6) Ćwiczenie  zachowania bezpieczne i ryzykowne . Uczniowie w grupach otrzymują na paskach  różne zachowania. Ich zadaniem jest posegregować je na bezpieczne lub ryzykowne.

Po kilku minutach grupy referują swoje wyniki. W razie potrzeby poprawki nauczyciela i komentarz.

7) Ćwiczenie  - Analiza sytuacji   Każda grupa otrzymuje opis pewnej sytuacji. Po analizie grupa orzeka czy zachowanie bohatera było ryzykowne z punktu zakażenia się HIV

Jakie były przyczyny takiego zachowania się?

 

Uświadomienie skali zjawiska w Polsce i na świecie.

CEL: Uświadomienie skali zjawiska w Polsce i na świecie.

METODA: dyskusja, praca z tekstem

POMOCE:  najnowsze dane statystyczne odnośnie szerzenia się AIDS

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1) Uczniowie zapoznają się z danymi statystycznymi dotyczącymi ilości zakażeń               w  Polsce, i na świecie. 2000) Najwięcej osób zakażonych i chorych jest obecnie (w kolejności) w :

Afryce  -                       25 milionów

Azji Południowej  -        5,5 miliona

Ameryce Południowej – 5,5miliony

Ameryce Północnej –     1,5 miliona

Europa Zachodnia   -      0,6 miliona

Europa Wschodnia  -      2 miliony

Na całym świecie    -  ok.40 milionów ale szacuje się że jest ich znacznie więcej.

W Europie najwięcej zachorowań zarejestrowano we :Francji –ponad 30tysięcy ,

Hiszpanii – 24,5 tysiąca , Włoszech 22 tysiące, Niemczech – 11,5 tysiąca, Wielkiej Brytanii – 9,5 tysiąca

W Polsce  zachorowało 839 osób, zmarło 470 , zakażeniu uległo 6120  osób (zarejestrowani)

Regiony w Polsce województwo

Stołeczne  600  zakażeń – 18%,

Śląskie     450  zakażeń – 13%

Pomorskie 250  zakażeń  - 7,5%

Dolnośląskie     85  zakażeń – 3%

Lubuskie      75 zakażeń  - 2,1%

Pytania:

Jakie są ich odczucia po zapoznaniu się z danymi ?

Co jest przyczyną takiego rozmieszczenia zachorowań i zakażeń w naszym kraju?

Jakie mogą być przyczyny tak wielkiej liczby zachorowań w krajach afrykańskich?

Czy można zatrzymać proces infekcji?

Należy zwrócić uwagę na :

Problemy wielkich miast,

Biedę niedożywienie, brud, narkomanię, prostytucję dziewcząt i chłopców,

Rewolucję seksualną

Czy prawdą jest że na świecie jedna na 200 osób jest zakażona wirusem HIV (tak),               w Afryce Saharyjskiej ten stosunek wynosi1 do 40.

Ile osób dziennie zaraża się wirusem HIV?  ( WHO szacuje, że ok. 6000)

Jaka jest obecnie najczęstsza droga zakażeń ?

Kto ulega częściej zakażeniu kobiety czy mężczyźni ? dlaczego? (kobiety na 100 nowych zakażeń 6 to kobiety.)

Wnioski uczniów można zanotować na planszy.

Na świecie  zachorowało 16milionów dorosłych i dzieci.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin