koncepcja zmian zagospodarowania przestzrennego działki pod zabudowę jednorodzinną. Radom ul. Rolnicza 13.doc

(5541 KB) Pobierz

PRYWATNA WYŻSZA SZKOŁA OCHRONY ŚRODOWISKA W RADOMIU

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koncepcja zmian zagospodarowania przestrzennego działki pod zabudowę jednorodzinną.

Radom ul. Rolnicza 13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przygotowali:

 

Kiraga Katarzyna

Kopeć Andrzej

Sobonia Paweł

Stańczuk Marta

 

 

SUM II

Gr. B

 

 

 

Radom                                                                listopad                                                   2010

Spis treści

 

 

 

1.      Charakterystyka terenu opracowania

1.1 Położenie fizyczno-geograficzne

 

2.      Uwarunkowania przyrodnicze

      2.1. Obszary prawnie chronione i przewidziane do objęcia ochroną prawną

 

3. Uwarunkowania historyczno-kulturowe

    3.1. Obiekty objęte ochroną prawną, strefy konserwatorskie

 

4.      Koncepcja zagospodarowania przestrzennego

      4.1. Projekt zagospodarowania w opracowaniu planistycznym

      4.2. Projekt układu funkcjonalno-przestrzennego

 

5.      Wykorzystywane materiały

6.      Spis fotografii

7.      Spis rysunków

8.      Spis map

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.     charakterystyka terenu opracowania

 

     1.1. Położenie fizyczno-geograficzne

 

Radom, położony  jest w obrębie Wzniesień Południowo mazowieckich na Równinie Radomskiej. Miasto leży na pograniczu dwu jednostek geologicznych różniących się strukturalnie: otoczenia mezozoicznego Gór Świętokrzyskich i Niecki Mazowieckiej. Tereny przylegające od południa do Radomia oraz południowe dzielnice miasta  położone są w obrębie pierwszej jednostki. Pozostała część miasta położona jest w obrębie drugiej jednostki.

Z punktu widzenia geomorfologicznego Radom położony jest na obszarze wysoczyzny Morenowej zwanej Równiną Radomską. Najwyżej badany teren wznosi się w południowozachodniejczęścimiasta,osiągając216mn.p.m.,zaśnajniŜejpołoŜonesąterenypółnocne–

około 130m n.p.m.Wysoczyzna rozcięta jest licznymi dolinami stałych i okresowych cieków, które dzielą jej obszar na szereg płatów o róŜnejwielkości. Stanowią one podstawę

rozwoju poszczególnych dzielnic miasta. Największymi są doliny Mlecznej i Radomki,

anastępnie Pacynki iOronki.Wszystkie one posiadająwyraźniewykształconą terasę zalewową.WdolinieMlecznejwystępujądwatarasy:zalewowyinadzalewowy(akumulacyjny),

niezawszezaznaczającysięwrzeźbieterenu.

 

Dzielnica Malczew sąsiaduje z dzielnicą Godów.

 

Malczew - dawniej wieś, też pod nazwą Malczów, obecnie dzielnica usytuowana w południowo-wschodniej części Radomia. Słabo skomunikowana z resztą miasta. Można tu dojechać linią nr 15 (objazd na trasie do Janiszpola), 23 oraz autobusami dojeżdżającymi do pętli "Prędocinek". Na jej terenie znajduje się Staw Malczewski i przepływający przez staw Potok Malczewski.

 

 

Godów - dzielnica Radomia, dawniej wieś. Najbardziej na południe wysunięta dzielnica miasta.

Godów to osiedle domów jednorodzinnych, zarówno starych, nawet przedwojennych, pozostałych po osiedlonych tu Niemcach. Wzdłuż ulic: Drzymały, Wilczyńskiego, Opolskiej powstaje nowoczesne osiedle domów jednorodzinnych. Znajduje się tam też boisko sportowe na którym gra lokalny zespół Centrum Radom. W roku 2011 przez Godów będzie przebiegała obwodnica. Na rogu ulic Ciborowskiej i Wiejskiej, zaraz za końcowym przystankiem autobusu miejskiego linii 6, znajduje się zaniedbany cmentarz, na którym na przełomie wieku XIX i XX, chowano osiedlonych w Radomiu Niemców, Austriaków i Holendrów. Właścicielem cmentarza jest od stycznia 2009 radomska parafia ewangelicko-augsburska, która zamierza przeprowadzić ekshumację i przenieść szczątki pochowanych tam ludzi do zbiorowego grobu na cmentarzu przy ulicy Kieleckiej.

 

 

Zgodnie z uwarunkowaniami geomorfologicznymi w Radomiu, który generalnie ma korzystne warunki dla rozwoju budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego, ograniczeniom dla budownictwa podlegają strefy zboczowe wysoczyzn  i  dna  dolin  (obszary tego wykluczenia dotyczą dolin  rzecznych w granicach SPO ( System Przestrzeni Otwartych) oraz wszystkich teras zalewowych w  obszarach  zastoiskowych i nieckach znikłych jezior,  istotne jest zachowanie naturalnego zróżnicowania form.


 

 

 

 

 

 


 

2.     Uwarunkowania przyrodnicze

 

W obrębie obszarów zurbanizowanych Radomia występują  nierzadko fragmenty naturalnych lub  półnaturalnych  środowisk  o wysokiej wartości  przyrodniczej. Odgrywają one dużą  rolę w samodzielnym  utrzymaniu się poszczególnych populacji zwierząt i roślin w mieście  oraz stanowią  także bazę ich diaspory na tereny otaczające je. Ochrona tych środowisk jest ważnym elementem ekorozwoju gminy. Należy  ją rozumieć jako dążenie do zachowania  i właściwego wykorzystania oraz odnowienia zasobów i składników przyrody, w szczególności dziko występujących roślin i zwierząt oraz kompleksów przyrodniczych i ekosystemów. Przy rozwijaniu funkcji turystyczno-rekreacyjnej system terenów chronionych znacznie podnosi atrakcyjność turystyczną  gminy.  Sieć  taka  oznacza  również  zabezpieczenie i wzmocnienie  lokalnego potencjału biologicznego oraz praktyczną ochronę jego bioróżnorodności.

 

Przeprowadzona analiza potencjału biologicznego gminy Radom  pozwala na utworzenie lokalnego systemu obszarów chronionych,  w tym:

  6 zespołów przyrodniczo–krajobrazowych,

15 Użytków ekologicznych,

1 stanowiska dokumentacyjnego.

 

2.1. Obszary prawnie chronione i przewidziane do objęcia ochroną prawną

 

Na rozpatrywanym terenie występuje:

 

Zespół przyrodniczo – krajobrazowy - Godów ( ZPK- 5 )

Obszar wyróżniający się znacznymi walorami geomorfologiczno-krajobrazowymi położony w południowej części miasta. Zwraca uwagę zróżnicowana rzeźba terenu o dużych deniwelacjach terenu, doliny cieków, rozległe przestrzenie łąk i zadrzewień co tworzy estetyczne wrażenia krajobrazowe.

 

Ponadto na terenie całej gminy występują elementy przyrody żywej i nieożywionej posiadające cechy pozwalające na ochronę w formie pomników przyrody. Potencjał przyrodniczy gminy pozwala oszacować ich liczbę na kilkadziesiąt obiektów.

 

Na terenie gminy wytypowano 15 obiektów do objęcia tą formą ochrony, w tym na omawianym terenie :

 

UE- 6 „Storczyk”

Podmokłe zagłębienie i łąka w dolince lewobrzeżnego dopływu strumienia Malczewskiego.  Z uwagi na regulację koryta potoku obszar zagrożony przesuszeniem.

 

 

 

 

łąki Godowskie - połączenie Potoku Malczewskiego ze Strumieniem Godowskim; widoczny biegnący z lewego górnego rogu uregulowany rów Potoku Malczewskiego oraz dopływający do niego z prawej strony szeroko rozlany Strumień Godowski

 

 

 

Potok Malczewski (w/g nazewnictwa MPHP Dopływ spod Janiszpola) – jeden z cieków źródliskowych rzeki Mlecznej. Trudno określić obszar źródliskowy Potoku Malczewskiego, najprawdopodobniej dawniej były to okolice Malczewa lub Idalina. Szybki rozwój miasta po II wojnie światowej i duże zapotrzebowanie na wodę (budowa stacji pomp na Idalinie) spowodował powstanie dużego leja depresyjnego, co w połączeniu z małą retencją tych okolic spowodowało okresowe wysychanie koryta potoku. Koryto potoku biegnie przez Malczew, w jego biegu znajduje się Staw Malczewski, potem prowadzi przez łąki Godowskie, gdzie łączy się z dopływającym od południa Strumieniem Godowskim (w/g nazewnictwa MPHP ciek spod Mazowszan) i dalej jako jeden ciek przepływa przez tzw. Bramę Godowską, os. Południe, Żakowice, Wośniki, gdzie wpada do Mlecznej.

 

W późniejszym okresie górną część potoku poprowadzono bardziej na wschód przekopem pod ul. Słowackiego, wzdłuż ul. Leszczynowej uregulowanym rowem aż na tereny Makowa Nowego, tamtejszy system rowów był kiedyś w zlewni Pacynki, po przeprowadzeniu rowu znalazły się w zlewni Mlecznej i tam obecnie znajduje się obszar źródliskowy potoku.

 

 

Strumień Godowski (w/g nazewnictwa MPHP[1] Dopływ spod Mazowszan) - ciek okresowy długości 10km, wraz z Potokiem Malczewskim ciek źródliskowy Mlecznej. Strumień bierze początek z kilku małych cieków pod Mazowszanami, biegnie na północ przez Trablice gdzie przyjmuje dwa lewe dopływy (jeden spod Kotarwic i drugi z Potkanowa - oba okresowe), potem na północ wzdłuż ulicy Wiejskiej, przez Godów przepustem pod ul. Krynicką wypływa na łąki Godowskie, gdzie jego koryto traci naturalny kształt, a jego wody rozlewają się szeroko po dużej powierzchni łąk Godowskich, zwłaszcza podczas wiosennych roztopów, kiedy to potrafi wezbrać tak, że czyni ul. Krynicką nieprzejezdną. W trakcie upalnego lata ciek zanika praktycznie całkowicie. W północnej części łąk łączy się z przepływającym przez nie uregulowanym rowem Potokiem Malczewskim i dalej przez Bramę Godowską, os. Południe, Żakowice. Ciek łączy się w okolicach Wośnik z płynącą z południowego zachodu Mleczną.

 

 

3.     Uwarunkowania historyczno-kulturowe

 

       3.1. Obiekty objęte ochroną prawną, strefy konserwatorskie

 

    W obecnych granicach Radomia większość obiektów zabytkowych skupiona jest na obszarze  strefy  konserwatorskiej – pokrywającej się  w zasadzie z  dawnymi granicami miasta XIX wiecznego, gdzie występują również obiekty i zespoły urbanistyczno – architektoniczne z wcześniejszych faz rozwojowych.

Pomimo znacznego stanu posiadania zasobów kulturowych zabytkowych przez miasto, zostały one zdominowane przez przewyższającą je wielokrotnie pod względem  ilościowym oraz Gabarytowym zabudowę współczesną z okresu międzywojennego i drugiej połowy bieżącego  stulecia.

Rejestr zabytków Radomia zawiera 179 pozycji. Między innymi: Grodzisko Piętrówka, Kościół św. Wacława, Zamek Królewski, Mury miejskie, Kolegium oo. Pijarów, Ratusz, Resursa Obywatelska, Rogatki, Loża masońska, Stara elektrownia, Stary Ogród.

 

4.     Koncepcja zagospodarowania przestrzennego

     4.1. Projekt zagospodarowania w opracowaniu planistycznym

 

Tematem opracowania jest nie ogrodzona działka o powierzchni 700m2 o kształcie prostokątnym o wymiarach 15x46,6m. Położona w dzielnicy Radomia Malczew w cichej i spokojnej okolicy, na terenach przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne. Bezpośredni dojazd do ulicy. media: energia elektryczna, woda, gaz, w odległości 150m od działki.

W sąsiedztwie nowe domy, w niedalekiej odległości las.

Działka jest nie ogrodzona i niezagospodarowana.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin