Scenariusz zajęć świetlicowych Warto mieć przyjaciół.doc

(46 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć świetlicowych

Scenariusz zajęć świetlicowych

 

 

Temat: Warto mieć przyjaciół.

 

Grupa wiekowa: 8 – 10 lat

Czas trwania: ok. 60 minut

Cel ogólny: uświadomienie sobie przez dzieci znaczenia przyjaźni w życiu człowieka oraz cech dobrego przyjaciela.

Cele operacyjne:

uczeń:

§         wie, kto to jest przyjaciel

§         rozumie, że warto wchodzić z ludźmi w przyjacielskie relacje

§         potrafi wymienić pożądane cechy i umiejętności przyjaciela

§         przeżywa pozytywne doświadczenia społeczne oraz sytuacje wzmacniające poczucie własnej wartości

Metody: słowne, waloryzacyjne, praktycznego działania

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa,

Środki dydaktyczne: magnetofon, kaseta z piosenką „Opowieść o przyjaźni”, papierowe koło z napisem „przyjaciel”, małe karteczki z wypisanymi różnymi cechami i zachowaniami ludzi oraz czyste, pisaki, arkusze szarego papieru z sylwetkami chłopca i dziewczynki, kartony, plansze z niedokończonymi zdaniami

 

Przebieg zajęć:

  1. Część wstępna.

1.      „Iskierka przyjaźni” - Prowadzący staje z dziećmi w kręgu. Wszyscy biorą się za ręce, prowadzący wyjaśnia zasadę zabawy i ściska lekko dłoń dziecka stojącego z prawej strony. „Iskierka” obiega cały krąg i wraca do nauczyciela.

2.      „Dla każdego coś miłego”. Każde z dzieci odrysowuje na kartonie swoją dłoń                    i wpisuje imię. Kartony przypina się magnesami do tablicy lub dzieci chodzą z nimi po sali i wpisują sobie nawzajem w narysowanych dłoniach to, co chciałyby powiedzieć miłego właścicielowi kartonu. Nauczyciel również może uczestniczyć           w zabawie.

  1. Zajęcia właściwe.

1.                               Dzieci słuchają piosenki „Opowieść o przyjaźni” (sł. i muz. A. Budzyńska).

2.      Nawiązując do treści piosenki, nauczyciel prowadzi z dziećmi rozmowę o przyjaźni. Zadaje pytania „Kto to jest przyjaciel?”, „Czy warto mieć przyjaciół?”, „Jak znaleźć           i utrzymać przyjaźń?”.

3.      Prowadzący prosi, aby dzieci zamknęły na chwilę oczy i przypomniały sobie lub wyobraziły swojego najlepszego przyjaciela. Prosi, aby uczniowie skupili się na tych cechach i zachowaniach, które najbardziej lubią i cenią u swoich przyjaciół.

4.      Prowadzący zaprasza dzieci do stolika, na którym leży papierowe koło z napisem „przyjaciel”. Na sąsiednim stoliku znajdują się małe karteczki, na których zostały wypisane pozytywne i negatywne cechy i zachowania ludzi oraz czyste kartki. Nauczyciel prosi, aby uczniowie wybrali te karteczki, na których znajdują się pożądane cechy, umiejętności i zachowania przyjaciela. Mogą też na czystych karteczkach wypisać inne cechy, które nie zostały wymienione. Dzieci odczytują głośno napisy na wybranych kartkach, a następnie układają je wokół papierowego kółka tak, aby powstało słońce (karteczki tworzą promienie).

 

 

5.      Nauczyciel prosi, aby każde z dzieci zastanowiło się, czy i jakie cechy                                i umiejętności dobrego przyjaciela posiada. Zaprasza, by uczniowie podeszli do arkuszy szarego papieru i wpisali je w sylwetkę chłopca lub dziewczynki.

  1. Zakończenie.

   Nauczyciel rozdaje dzieciom plansze ze zdaniami niedokończonymi i prosi o ich          uzupełnienie. Prosi też uczniów o informacje zwrotne na temat zajęć – odpowiedzi na pytania: co ci się podobało w dzisiejszych zajęciach?, czego się nauczyłeś?, czego nie chciałbyś powtórzyć? Następnie dziękuje za udział w zajęciach. Na pamiątkę dzieci zabierają ze sobą uzupełnione zdania oraz narysowane dłonie z wpisami od kolegów           i koleżanek.

 

 

 

                                                                                           Opracowała: Ewa Szamik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zał.1

Przykładowe napisy na kartki do słoneczka:

 

 

 

 

CZĘSTO SIĘ OBRAŻA

 

 

MA CIEKAWE

ZAINTERESOWANIA

 

 

JEST WESOŁY

 

 

POTRAFI SIĘ DZIELIĆ

 

POMAGA W TRUDNYCH

SYTUACJACH

 

 

 

MOŻNA NA NIM POLEGAĆ

 

POTRAFI DOCHOWAĆ

TAJEMNICY

 

 

 

DOTRZYMUJE SŁOWA

 

UMIE POCIESZYĆ

SMUTNEGO KOLEGĘ

 

 

UWAŻA, ŻE JEST

NAJMĄDRZEJSZY

NA ŚWIECIE

 

KŁAMIE

 

 

PRZEZYWA INNYCH

 

WYŚMIEWA SIĘ Z INNYCH

 

 

JEST DOBRY

 

MA CIEKAWE POMYSŁY

 

 

JEST MAŁOMÓWNY

I SKRYTY

 

 

JEST PRAWDOMÓWNY

 

 

JEST SZCZERY

I OTWARTY

 

 

OBMAWIA I PLOTKUJE

 

 

MYŚLI TYLKO O SOBIE

 

JEST KOLEŻEŃSKI

 

 

JEST PONURY

 

JEST MIŁY

 

 

JEST ZAZDROSNY

 

 

 

 

 

ZAŁ.2 - ZDANIA NIEDOKOŃCZONE

 

 

 

Uzupełnij według wzoru:

 

a)     Chcesz, by Cię lubiano, polub innych.

 

b)    Chcesz, by Cię słuchano,…………………………………………………..

 

c)     Chcesz, by Cię rozumiano,…………………………………………………

 

d)    Chcesz, by Cię podziwiano,……………………………………..................

 

e)     Chcesz, by Ci pomagano,………………………………………..................

 

f)      Chcesz, by się do Ciebie uśmiechano,…………………………..................

 

g)    Chcesz, by inni byli dla Ciebie mili………………………………………..

 

h)    Chcesz mieć przyjaciela,…………………………………………………...

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin