scenariusz Gdy wiosna na świecie.doc

(36 KB) Pobierz

SCENARIUSZ  ZAJĘCIA

GRUPA RODZINKOWA DZIECI 3-6 LETNIE

TEMAT  : „Gdy wiosna na świecie”

CELE OGÓLNE:               - doskonalenie umiejętności dodawania

                                          - usprawnianie narządów mowy poprzez ćwiczenie warg i języka

                                          - rozwijanie myślenia twórczego

                                          - doskonalenie słuchu fonematycznego

                                          - integracja grupy oraz kształtowanie umiejętności wspólnego działania

CELE OPERACYJNE: dziecko - potrafi dodawać w zakresie do 7

                                              - potrafi odtworzyć podany rytm

                                              - zna cechy charakterystyczne dla wiosny

                                              - potrafi współpracować w grupie

METODY : słowna, czynna, oglądowa

FORMY : grupowa, zespołowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE : sznurek i klamerki, materiał muzyczny, rymowanki matematyczne, kolorowe-przeźroczyste papierki, duże arkusze papieru z narysowanymi elementami kwiatów.

 

                                           PRZEBIEG  ZAJĘCIA

-         Powitanie - „ Popatrz w prawo, popatrz w lewo i uśmiechnij się, do wspólnej zabawy zapraszamy cię...”

-         Dzieci z zamkniętymi oczami słuchają radosnej „ wiosennej” muzyki, następnie określają charakter wysłuchanego utworu i z jakimi kolorami im się kojarzy.

Odpowiadają na pytanie z jaką porą roku kojarzą im się te kolory.

-         Dzieci potrafiące czytać układają z liter napis „ WIOSNA RADOSNA”, a następnie wypowiadają się na temat : „ Dlaczego wiosna jest radosna”.

-         Zabawa ruchowa „Kwiatki”. Wybrane dziecko jest wiosną i budzi „uśpione” kwiatki- chodzi i dotyka różdżką kolejne dzieci . Dotknięte dziecko wstaje i idzie za wiosną. W tle muzyka.

-         Oglądanie świata przez kolorowe papierki – opowiadanie swoich wrażeń.

-         Dzieci siadają na dywan , miedzy krzesełkami  przeciągnięty jest  sznurek , obok leżą klamerki.

Nauczycielka czyta „ Zagadki Pani Wiosny”

Przyszła wiosna do lasku

Z kluczykami przy pasku

A te kluczyki brzęczące

To kolorowe  ... ( kwiaty pachnące)

Rosną tu dwa zawilce i trzy krokusy.

                            Oblicz proszę ile kwiatków wyszło

                            Spod zimowych pierzynek?

 

Stąpa wiosna po łące

Zbiera kwiatki pachnące.

Ma dwie stokrotki, cztery tulipany

Powiedz z ilu kwiatków

Zrobi wiosna bukiet pachnący?

                        

                            Siedziały dwie jaskółki

                         Na sosnowej gałązce

                         Jeszcze pięć przyleciało

                         Ile teraz jaskółek będzie

                         z gałązki spoglądało?

 

W ogrodzie na grządce

Rosło pięć słoneczników pięknych jak słońce

Obok malwa wysoka i dumna

Ile kwiatków podziwia Ela

Gdy zagląda do ogrodu co niedziela ?

 

                                      Oto mysia jest rodzinka :

                        Mama, tata, córka Klementynka.

                        Dziś są urodziny myszki Klementynki

                        Przyszły dwie babcie i kuzynka

                        Już w komplecie jest rodzinka.

                        Ile myszek z tej rodzinki

                        Jest na urodzinach Klementynki?

 

Na wysokim niebie słońce mocno świeci

na podwórku wesoło bawią się dzieci.

Jest tu z nami Kasia, Zosia, Janka,

Basia, Marysia i Zuzanka .

Wszystkie wesoło tańczą, radośnie śpiewają

Powiedz z ilu dzieci kółeczko powstało?

                            Chodzi wiosna po lesie,

                      Promyki słońca w koszach niesie

                      Dwa kosze ma dla kwiatków,

                      Dwa dla zielonej trawki,

                                 Trzy dla leśnej zwierzyny.

                    Ile koszy przyniosła wiosna dla leśnej rodziny?

 

-         Dzieci słuchając rymowanek odpowiednio  przypinają klamerki na sznurku, dodają, przeliczają i udzielają odpowiedzi na pytania zawarte w wierszykach.

-         Dzieci wyraźnie wypowiadają połączenia spółgłoski „l” z samogłoskami ( la, lo, lu, li, le, ly ).

Sylaby te wypowiadają w różny sposób np. długo- krótko ; głośno-cicho itp.

-         Dzieci zostają podzielone na cztery grupy ( zróżnicowane wiekowo). Otrzymują na dużych arkuszach niedokończone kwiaty, dorysowują brakujące elementy według  własnej fantazji.

Wystawka prac.

 

Opracowała:

mgr Ewa Walczak-Bugała

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin