słuch fonematyczny.doc

(29 KB) Pobierz
Scenariusz, który chciałabym przedstawić powstał w wyniku wspólnej pracy na zajęciach studiów podyplomowych ,,Terapia pedagogiczna z elementami logopedii”

Scenariusz, który chciałabym przedstawić powstał w wyniku wspólnej pracy na zajęciach studiów podyplomowych ,,Terapia pedagogiczna z elementami logopedii”.

W oparciu o scenariusz można prowadzić nie tylko zajęcia  terapeutyczne, każdą  z zabaw da się wykorzystać oddzielnie jako urozmaicenie codziennej pracy bądź zmodyfikować według własnego pomysłu.

Autorkami są : Justyna Gut- pedagog szkolny- Szkoła Podstawowa nr 2 w Rawie Mazowieckiej, Agata Kierasińska- nauczycielka nauczania zintegrowanego- Szkoła Podstawowa w Babsku, Bożena Żaczkiewicz- nauczycielka nauczania zintegrowanego- Szkoła Podstawowa w Regnowie, Beata Wilczyńska -  nauczycielka - Przedszkole Miejskie nr 1 w Rawie Mazowieckiej.

Wszystkie koleżanki wyraziły zgodę na publikację scenariusza. Został on opublikowany również w ,,Zeszycie Metodycznym nr 175’’ wydanym przez WODN

w Skierniewicach w październiku 2004 r.

 

 

,,Ćwiczenia słuchu fonematycznego w różnicowaniu głosek: s-sz, c-cz, z-ż, w oparciu o zabawy : ,,Czarodziejski worek”, ,,Robimy porządki”, ,,Pociąg”.

 

Cel główny:

- Usprawnianie słuchu fonematycznego.

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

-prawidłowo słyszy i nazywa w nagłosie wyrazów głoski s-sz, c-cz, z-ż,

-potrafi odróżnić głoskę sod sz, c od cz, z od ż;

 

Metody: aktywna, praktycznego działania, pedagogika zabawy;

Środki dydaktyczne: worek, a w nim: cukierek, czapka, szalik, zegarek, żabka – zabawka, czekolada, cebula, cytryna; obrazki- sanki, stołek, żołnierz, samochód, żółw, szyszka, żołędzie, szafa, zebra; alfabet ruchomy z literami s, c, z, ż i dwuznakami sz, cz ; magnetofon i nagranie dźwięków z otoczenia- szum wiatru, odgłosy burzy, klakson samochodu, wiertarka, gwizd czajnika, dzwonek telefonu, darcie papieru, tłuczenie szkła, szczekanie psa, syk węża, ryk lwa.

 

Przebieg zajęcia

 

Część wstępna

1.Zabawa na powitanie ( w kole);

              Witam was, witam was,

              Zaczynamy już czas.

              Jestem ja, jesteś ty,

              Raz, dwa, trzy.

 

Cześć właściwa

2.Rozpoznawanie i nazywanie różnych dźwięków znanych z otoczenia ( z kasety magnetofonowej), połączone z pokazywaniem odpowiednich obrazków.

3. Zabawa ,,Czarodziejski worek”.

Dzieci wyciągają z worka przedmioty lub obrazki, wymawiają głośno ich nazwę akcentując pierwszą głoskę

4.Dobieranie wyrazów w pary,

Dzieci wybierają spośród zgromadzonych przedmiotów i obrazków te, których nazwy

rozpoczynają się głoskami różniącymi się miejscami artykulacji np. sanki- szafa, cukierek- czapka, zegarek – żabka, czekolada – cytryna itp.

5.Zabawa ,,Robimy porządki”

              Nauczycielka rozkłada po sali alfabet ruchomy z literami s, c, z, ż i dwuznakami sz, cz. Dzieci wybierają obrazek lub przedmiot, wymawiają głośno pierwszą głoskę, następnie zanoszą ,,do domku”- kartonika z literą lub dwuznakiem. Kiedy wszystkie przedmioty i litery zostaną ułożone, nauczycielka wspólnie z dziećmi sprawdza czy zadanie zostało prawidłowo wykonane.

6.Zabawa w ,,Pociąg’.

              Dzieci wsiadają do pociągu, który jedzie dookoła sali, naśladują jednocześnie odgłos jadącego pociągu. Kiedy przejeżdżają obok uporządkowanych wcześnie przedmiotów

i obrazków wymawiają głoskę na którą zaczynają się nazwy zgromadzonych rzeczy.

 

Zakończenie

7.Obrazki do kolorowania.

Nauczycielka chwali wszystkie dzieci za ich pracę. Następnie dzieci losują obrazki

do kolorowania ( nazwy przedmiotów zaczynają się głoskami s, sz, c, cz, z, ż).W nagrodę nauczycielka częstuje dzieci czekoladą, która jest ukryta w czarodziejskim worku.

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin