Nauka pieśni ludowej.doc

(130 KB) Pobierz

Aleksandra Olejarz

I rok Edukacji Artystycznej

 

 

Scenariusz lekcji muzyki w klasie III

 

 

Temat:               Nauka pieśni ludowej: „Uciekła mi przepióreczka”. Oberek – polski taniec ludowy.

Cel:                                                        - uczeń opanował słowa i melodię utworu „Uciekła mi przepióreczka”;

- uczeń potrafi wymienić tradycyjne polskie tańce ludowe;

- uczeń potrafi zaśpiewać samodzielnie „Uciekła mi przepióreczka”;

- uczeń potrafi rozpoznać strój łowicki;

                                                        - uczeń zna cechy charakterystyczne oberka;

              - uczeń zna metru i potrafi go wyklaskać;

                                         

Forma:                                                        Zbiorowa

Metoda:                                          wprowadzająco – ćwiczeniowa

Środki dydaktyczne:                            - komputer z odtwarzaczem CD;

                                                        - płyta CD z nagraniem utworu pt. „Uciekła mi przepióreczka”;

                                                        - obraz ze strojem łowickim;

                                                        - tekst pieśni;

                                                        - tamburyn;

                                                        - arkusze z zadaniem domowym.

Przebieg lekcji

 

Część wstępna:

1.       Ćwiczenia oddechowe, emisyjne, dykcyjne

- ćwiczenie pieski – szybkie wdechy i wydechy naśladujące zdyszanego pieska;

- zwijanie się w kłębek – wydech, rozwijanie się aż do pozycji stojącej z rękami u góry wdech

              - śpiewanie samogłosek a, e, i, o, u, y na dźwiękach gamy C-dur zaczynając od g1 w kierunku wstępującym i zstępującym

              - mówienie „dzień dobry” ze złością, zapytaniem, wykrzyknieniem, zdziwieniem.

2.       Zaśpiewanie znanej już piosenki: „Czerwone jabłuszko

Część główna:

1.       Podanie tematu lekcji.

2.       Odsłuchanie pierwszej zwrotki pieśni „Uciekła mi przepióreczka”.

3.       Rozdanie tekstu piosenki.

4.       Odczytanie tekstu przez nauczyciela i dzieci.

5.       Wyjaśnienie niezrozumiałych słów.

6.       Kilkukrotne odśpiewanie piosenki.

7.       Wprowadzenie metrum ⅜:

              - dzieci wyklaskują rytm oberka – najpierw wolno potem szybciej za trzecim razem bardzo szybko:

- dzieci grają te same rytmy w grupach jednocześnie. Pierwsza grupa klaszcze, druga wystukuje rytm na kolanach.

8.       Wprowadzenie wiadomości i omówienie cech charakterystycznych  o tańcu oberek:

- nazwa pochodzi  od obrotów w tańcu,

- charakterystyczne są przytupnięcia i szybkie tempo,

- taniec pochodzi z Kujaw,

- wykonuje się go w stroju łowickim,

-  taniec wirowy o metrum trójdzielnym, utrzymany w szybkim tempie,

- tańczy się go parami, akcentując wszystkie trzy kroki w takcie. W parach dziewczęta tańczą oberka zawsze tym samym krokiem, chłopcy zaś urozmaicają taniec podskokami, hołubcami i przytupami,

- wykonuje się go w stroju łowickim.

9.       Omówienie stroju łowickiego (korzystając z planszy wywieszonej na tablicy):

- Strój męski: składa się z długiej sukmany - białej, granatowej lub czarnej z wyłożonym kołnierzem i przepasanej kolorowym pasem. Spodnie czerwone lub pomarańczowe w podłużne prążki, wpuszczone w wąskie, czarne buty z cholewkami.

- Strój kobiecy: "barwny pasiak", czyli gruby, wełniany ubiór. Biała bluzka z bogato haftowanymi rękawami. Gorset czarny, haftowany lub pasiasty - pasy poziome, spódnica szeroka w pionowe pasy (czerwone, zielone, czarne). Na głowie chustki lub czepce.

10.   Tańczymy oberka:

Chłopcy i dziewczęta ustawiają się parami.  Pary stają naprzeciw siebie w kole. Rytm podaje tamburyn: 1bęben - 2blaszki - 3blaszk. Na drugą ósemkę końcowego taktu w melodii chłopiec wykonuje akcentowane stąpnięcie- dziewczynka tylko dostawia nogę do nogi na trzy- wstrzymują ruch, po czym dalej obracają się w lewo wirując niezmiennie.

 

 

11.   Samodzielne wykonanie piosenki bez pomocy nauczyciela

Część końcowa:

1.       Wysłuchanie fragmentu pieśni „Uciekła mi przepióreczka” w wykonaniu zespołu Świetliki

2.       Zapowiedz kolejnego tematu

3.       Odśpiewanie wybranej piosenki ludowej.

4.       Rozdanie arkuszy z zadaniem domowym

5.       Praca domowa: dzieci mają zdecydować, który z tekstów pasuje do rytmu oberka, który do krakowiaka, kujawiaka i kołysanki. Następnie układają melodię do tekstów (podkreślając charakterystyczny rytm dla tekstu i nadając mu odpowiednie tempo).

 

1)      Wielki rwetes dziś u Basi,

bo kapustę Basia kwasi.

Szatkownica poszła w taniec –

To ci było szatkowanie!

 

2)      Uśnijże mi, uśnij

Albo mi urośnij,

Miałbym wygodę,

nosiłbyś wodę.

 

3)      Jesienią, jesienią

Sady się rumienią,

czerwone jabłuszka

pomiędzy zielenią.

 

4)      Czerwone jabłuszko,

przekrojone na krzyż,

czemu ty, dziewczyno,

krzywo na mnie patrzysz?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz lekcji muzyki w klasie III

 

 

Temat:                                                         Oberek – polski taniec ludowy.

Cel:                                                        - uczeń opanował słowa i melodię utworu „Uciekła mi przepióreczka”;

- uczeń potrafi wymienić tradycyjne polskie tańce ludowe;

- uczeń potrafi zaśpiewać samodzielnie „Uciekła mi przepióreczka”;

- uczeń potrafi rozpoznać strój łowicki;

                                                        - uczeń zna cechy charakterystyczne oberka;

              - uczeń zna metru i potrafi go wyklaskać;

                                         

Forma:                                                        Zbiorowa

Metoda:                                          wprowadzająco – ćwiczeniowa

Środki dydaktyczne:                            - komputer z odtwarzaczem CD;

                                                        - płyta CD z nagraniem utworu pt. „Uciekła mi przepióreczka”;

                                                        - obraz stroju łowickiego;

                                                        - tekst pieśni;

                                                        - tamburyn.

 

Przebieg lekcji

 

Część wstępna:

3.       Ćwiczenia oddechowe, emisyjne, dykcyjne

- ćwiczenie pieski – szybkie wdechy i wydechy naśladujące zdyszanego pieska;

- zwijanie się w kłębek – wydech, rozwijanie się aż do pozycji stojącej z rękami u góry wdech

              - śpiewanie samogłosek a, e, i, o, u, y na dźwiękach gamy C-dur zaczynając od g1w kierunku wstępującym i zstępującym

              - mówienie „dzień dobry” ze złością, zapytaniem, wykrzyknieniem, zdziwieniem.

4.       Zaśpiewanie znanej już piosenki: „Czerwone jabłuszko”

Część główna:

12.   Podanie tematu lekcji.

13.   Odsłuchanie pierwszej zwrotki pieśni „Uciekła mi przepióreczka”.

14.   Rozdanie tekstu piosenki.

15.   Odczytanie tekstu przez nauczyciela i dzieci.

16.   Wyjaśnienie niezrozumiałych słów.

17.   Kilkukrotne odśpiewanie piosenki.

18.   Wprowadzenie metrum ⅜:

              - dzieci wyklaskują rytm oberka – najpierw wolno potem szybciej za trzecim razem bardzo szybko:

- dzieci grają te same rytmy w grupach jednocześnie. Pierwsza grupa klaszcze, druga wystukuje rytm na kolanach.

19.   Wprowadzenie wiadomości i omówienie cech charakterystycznych  o tańcu oberek:

- nazwa pochodzi  od obrotów w tańcu,

- charakterystyczne są przytupnięcia i szybkie tempo,

- taniec pochodzi z Kujaw,

- wykonuje się go w stroju łowickim,

-  taniec wirowy o metrum trójdzielnym, utrzymany w szybkim tempie,

- tańczy się go parami, akcentując wszystkie trzy kroki w takcie. W parach dziewczęta tańczą oberka zawsze tym samym krokiem, chłopcy zaś urozmaicają taniec podskokami, hołubcami i przytupami.

20.   Omówienie stroju łowickiego (korzystając z planszy wywieszonej na tablicy):

- Strój męski: składa się z długiej sukmany - białej, granatowej lub czarnej z wyłożonym kołnierzem i przepasanej kolorowym pasem. Spodnie czerwone lub pomarańczowe w podłużne prążki, wpuszczone w wąskie, czarne buty z cholewkami.

- Strój kobiecy: "barwny pasiak", czyli gruby, wełniany ubiór. Biała bluzka z bogato haftowanymi rękawami. Gorset czarny, haftowany lub pasiasty - pasy poziome, spódnica szeroka w pionowe pasy (czerwone, zielone, czarne). Na głowie chustki lub czepce.

21.   Tańczymy oberka:

Chłopcy i dziewczęta ustawiają się parami.  Pary stają naprzeciw siebie w kole. Rytm podaje tamburyn: 1bęben - 2blaszki - 3blaszk. Na drugą ósemkę końcowego taktu w melodii chłopiec wykonuje akcentowane stąpnięcie- dziewczynka tylko dostawia nogę do nogi na trzy- wstrzymują ruch, po czym dalej obracają się w lewo wirując niezmiennie.

 

 

22.   Samodzielne wykonanie piosenki bez pomocy nauczyciela

 

Część końcowa:

6.       Wysłuchanie fragmentu pieśni „Uciekła mi przepióreczka” w wykonaniu zespołu Świetliki

7.       Zapowiedz kolejnego tematu

8.       Odśpiewanie wybranej piosenki ludowej.

9.       Rozdanie arkuszy z zadaniem domowym

10.   Praca domowa: dzieci mają zdecydować, który z tekstów pasuje do rytmu oberka, który do krakowiaka, kujawiaka i kołysanki. Następnie układają melodię do tekstów (podkreślając charakterystyczny rytm dla tekstu i nadając mu odpowiednie tempo).

 

5)      Wielki rwetes dziś u Basi,

bo kapustę Basia kwasi.

Szatkownica poszła w taniec –

To ci było szatkowanie!

 

6)      Uśnijże mi, uśnij

Albo mi urośnij,

Miałbym wygodę,

nosiłbyś wodę.

 

7)      Jesienią, jesienią

Sady się rumienią,

czerwone jabłuszka

pomiędzy zielenią.

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin