W PCTS zajmujemy się pomocą psychologiczną i terapeutyczną, tzn. leczymy zaburzenia seksualne o podłożu nerwicowym. Skierowane często przez seksuologów osoby z dysfunkcjami seksualnymi przeżywają różne nierozwiązane konflikty emocjonalne. Do takich dysfunkcji można zaliczyć: - brak lub utrata potrzeb seksualnych, - anhedonię (brak przeżywania przyjemności seksualnej), - zaburzenia libido, - zaburzenia erekcji u mężczyzn, suchość pochwy u kobiet, - oziębłość seksualna, - anorgazmia, wytrysk przedwczesny, wytrysk opóźniony, - dyspareunia, pochwica, - nimfomania u kobiet, satyriasis u mężczyzn, - impotencja, awersja seksualna. Zdecydowana większość dysfunkcji seksualnych wynika z przyczyn natury psychologicznej. Stąd też najbardziej efektywnym sposobami radzenia sobie z zaburzeniami seksualnymi jest terapia psychodynamiczna (Kaplan, Sadock). Psychiatrzy kliniczni stwierdzają, iż jest to metoda o potwierdzonej skuteczności. Sugerują w diagnozie i leczeniu uwzględnienie towarzyszących objawów sugerujących zaburzenia osobowości.
Obok dysfunkcji seksualnych praca terapeutyczna obejmuje: - zaburzenia preferencji seksualnej (parafilie: fetyszyzm, tranwestycyzm, ekshibicjonizm, oglądactwo, pedofilię, sadomasochizm i in.).W czasie psychoterapii osoby cierpiące na parafilie (zaburzenia seksualne charakteryzujące się niezwykłymi, dewiacyjnymi lub dziwacznymi impulsami, fantazjami lub zachowaniami seksualnymi) są konfrontowani ze swoją aktywnością seksualną, która często ma charakter kompulsyjny. Pacjenci powtarzają dewiacyjne zachowania i nie są w stanie kontrolować swoich impulsów. Stosowane leczenie zwykle przynosi tylko umiarkowaną poprawę. W leczeniu zaburzenia preferencji seksualnej wykorzystuje się zwykle łącznie psychoterapię dynamiczną wglądową oraz farmakoterapię.
Podejmulemy takżę pracę terapeutyczną z osobami cierpiącymi na: - zaburzenia związane z rozwojem psychoseksualnym i orientacją seksualną. Te z kolei przybierają następującą formę: • zaburzenia dojrzewania, rozwoju seksualnego ( osoba cierpi z powodu niepewności co do własnej tożsamości płciowej lub orientacji seksualnej, co prowadzi do wystąpienia leku lub depresji. Najczęściej zdarza się to w okresie młodzieńczym u osób, które nie są pewne czy ich orientacja jest homoseksualna, heteroseksualna czy biseksualna lub u osób, które po okresie ustalonej orientacji seksualnej, często w długotrwałych związkach , stwierdzają, że ich seksualna orientacja zmienia się.• orientacja seksualna niezgodna z ego (ego-dystoniczna). W przypadku kiedy identyfikacja płciowa i preferencje seksualne nie budzą wątpliwości, ale istnieje psychiczne cierpienie z powodu takiego stanu rzeczy i występuje chęć zmiany. • zaburzenia związków seksualnych. Nieprawidłowość identyfikacji płciowej lub preferencji seksualnych odpowiada za trudności w nawiązaniu i utrzymaniu związku z partnerem seksualnym.Psychoterapia zaburzeń związanych z rozwojem, zwłaszcza z identyfikacją płciową wiedzie przez ukazywanie fiksacji rozwojowych i stymulację rozwoju psychoseksualnego. Psychoterapia zajmuje się także problemami związanymi z chirurgiczną zmianą płci; pomaga określić wskazania i przeciwwskazania do tej metody leczenia, na którą często w sposób impulsywny decydują się pacjenci z silnie przeżywanym niezadowoleniem oraz intensywnym lękiem.
Wśród przyczyn psychicznych, które mogą wystąpić w przypadku zaburzeń seksualnych można zaliczyć: - cechy osobowościowe (introwersja, depresyjność, agresywność, impulsywność, labilność emocjonalna, ukryte cechy homoseksualne, histeryczne, wyparcie uczuć, negatywne postawy wobec seksualności i własnej płci, nadmierna samokontrola uczuć, brak akceptacji siebie i innych, kompleksy, zaburzenia identyfikacji z płcią). - wykorzystanie seksualne w dzieciństwie i inne urazy seksualne. - środowisko rodzinne (nadmierny rygoryzm wychowawczy, antyseksualna atmosfera, nieudane małżeństwo rodziców, żałoba po stracie rodzica, wrogość między członkami rodziny, problemy z porozumiewaniem się i zaburzona identyfikacja z rolami seksualnymi rodziców, niechęć rodziców do dziecka lub jego płci). - przewaga systemu oceniającego nad emocjonalnym. - lęki związane z seksualnością, własną rolą seksualną. - uwarunkowania zachowań seksualnych (np. niektóre praktyki masturbacyjne, rozbudowane i odbiegające od rzeczywistości fantazje erotyczne, urazowe doświadczenia z pierwszych kontaktów seksualnych i związków uczuciowych).
azzazula