SZTUKA PERSWAZJI, czyli język wpływu i manipulacji. Warsztaty.txt

(102 KB) Pobierz
SZTUKA PERSWAZJI, czyli jêzyk wp³ywu i manipulacji. Warsztaty Autor: Andrzej Batko ISBN: 83-246-0242-9 Format: A5, stron: 313 (168+145) S³owa to potêga: broñ, narkotyk i Ÿród³o Twojego bogactwa Ludzki umys³ odbiera rzeczywistoœæ tak¹, jaka jest mu przekazywana obrazami, dŸwiêkami, uczuciami i odczuciami, smakami i zapachami. Naucz siê sterowaæ chocia¿by niektórymi z tych elementów. To Ci wystarczy, by skutecznie wp³ywaæ na ludzi. • Jak dzia³a jêzyk perswazji? S³owa to nie tylko noœniki informacji. To przyciski     w³¹czaj¹ce stany emocjonalne oraz wywo³uj¹ce okreœlone obrazy, dŸwiêki    i g³osy w umyœle cz³owieka. • Jak sprawiaæ, by ludzie nie mogli Ci siê oprzeæ? Naucz siê wywo³ywaæ u ludzi     pragnienia, chcenia, a nawet po¿¹dania — wszystko, czego nie mo¿na ³atwo odeprzeæ. • Jak wykorzystywaæ wzorce s³owne? Istnieje wiele s³ów i konstrukcji     zdaniowych, które na pozór nie maj¹ znaczenia. Lecz jeœli zmienisz chocia¿by     jedn¹ g³oskê, ukryty przekaz bêdzie ca³kiem inny… • Jak zwiêkszaæ wiarygodnoœæ s³ów? Osoba, która Ciê s³ucha, wyci¹ga okreœlone     wnioski z Twoich s³ów. Mo¿esz formu³owaæ przekaz tak, aby sterowaæ     procesem myœlenia odbiorcy. • Jak stosowaæ metafory? Dobrze dobrana metafora przekonuje bardziej ni¿ tysi¹c s³ów! • Jak odpowiadaæ na podœwiadome pytania i w¹tpliwoœci innych ludzi?    Rozpoznaj indywidualny kod jêzykowy drugiej osoby i z³am go; sam zacznij siê     nim pos³ugiwaæ dla wywarcia okreœlonych efektów. • Jak æwiczyæ NLP? Perswazja to przede wszystkim æwiczenie i praktyka. Dlatego w tym pakiecie znajdziesz tak¿e skuteczny trening NLP na piêciu p³ytach CD. Zawartoœæ pakietu: 1. dwie unikalne ksi¹¿ki o zdobywaniu w³adzy nad ludŸmi: • „Sztuka perswazji, czyli jêzyk wp³ywu i manipulacji” • „Sztuka perswazji, czyli jêzyk wp³ywu i manipulacji w praktyce” 2. piêæ p³yt CD: odtajniony trening NLP, wczeœniej zarezerwowany dla salonów politycznych, elit biznesu i psychoterapeutów Ograniczenia istniej¹ tylko w Twojej g³owie. Usuñ je stamt¹d, a znikn¹ naprawdê Spis treści 
 O autorze ..........................................................................7 Wstęp ...............................................................................11 Dlaczego niektórzy ludzie  potrafią z łatwością wpływać na innych .................... 15 
1. Jak zarządzać własnym umysłem i po co? ................. 21 
2. Ograniczenie czyni mistrza ........................................49 

3. Porównania i metafory ............................................... 129 



 Ograniczenie 
czyni mistrza 

G
dy już zakończysz pracę z tą książką i zrobisz 
wszystkie ćwiczenia, wróć do początku ćwiczeń
i zacznij od nowa, teraz „na żywo z ludźmi”. Stwórz sobie grafik, przeznaczając na każdą technikęod 2 do 7 dni. 
Na przykład pierwszego dnia stosujesz wyłącznie zaprzeczenia, eksperymentując z różnymi ludźmi, ale używając tylko tej jednej techniki. Nie wolno Ci stosować innych technik. Osiągnięcie założonego rezultatu może w ten sposób być trudniejsze, ale warto, ponieważ „ograniczenie czyni mistrza”. 
Przykładowy grafik: 
Tydzień  Technika  
1  Zaprzeczeń w rodzaju „Nie spiesz się z podpisaniem  
umowy”  
2  „Spróbuj”  
3  Presupozycje „Pozorne wybory”   

Presupozycje „Zanim, podczas, w trakcie” 
Cytaty 
Quiz 
Aby dobrze opanować techniki sztuki perswazji, należy: 
a) Wkładać na noc tę książkę pod poduszkę. b) Przeczytać ją jednym tchem, jak najszybciej. 
c) Czytając robić przerwy na ćwiczenia, zapisywać je 
i ćwiczyć na ludziach. 
Jeżeli wybrałeś odpowiedź a) lub b), przeczytaj kilka ostatnich stron jeszcze raz. Jeżeli wybrałeś odpowiedźc), zyskujesz 10 punktów i możesz przejść do dalszej części. 

Nie myśl o niebieskim 
Co stało się w Twoim umyśle pod wpływem tego polecenia? Jeżeli wykonałeś je dokładnie, to w Twoim umyśle pojawił się kolor „niebieski”. Dlaczego tak się stało? Dlaczego Twój umysł przekornie zareagował na tak sformułowane polecenie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, potrzebna będzie odrobina teorii. Jak już zapewne wiesz, umysł każdego człowieka składa się z dwóch integralnych części: świadomej i nieświadomej. 
Przedmiotem naszego szczególnego zainteresowania w tym momencie jest ta druga część. Nieświadomy umysł jest to miejsce, gdzie przechowywane są dobrze wyuczone umiejętności, znajdujące się na poziomie nieświadomej kompetencji, oraz gdzie zachodzą procesy odpowiedzialne za tworzenie i rozumienie mowy. 
Za takie funkcjonowanie naszego umysłu odpowiedzialna jest najstarsza rozwojowo część mózgu. Dzięki niej rozumiesz to, co inni ludzie do Ciebie mówią, jak również potrafisz ładnie ubrać w słowa to, co sam chcesz innym zakomunikować. Ta część mózgu jest również instrumentem przetwarzającym słowa, które słyszysz lub czytasz, na obrazy, dźwięki, doznania cielesne oraz stany emocjonalne. Jednak rozumie tylko bardzo prosty język i m.in. nie jest w stanie zrozumiećani przetworzyć zaprzeczeń, np. aby wykonać polecenie: Nie myśl o niebieskim, mózg najpierw musi uruchomić pojęcie niebieski, a następnie jakoś mu zaprzeczyć. Ujmując to inaczej — czy powiesz: Nie myśl o niebieskim, czy: Myśl o niebieskim, nie ma to większego znaczenia, ponieważ na poziomie nieświadomym jest to dokładnie to samo polecenie. Twój umysł zareaguje na oba w identyczny sposób, tzn. pojawi się obraz czegośniebieskiego. 
Dotyczy to nie tylko obrazów i dźwięków, ale także stanów emocjonalnych, doznań i zachowań. Ta zasada zadziała niezależnie od tego, czy powiem: 
Nie myśl o niebieskim (proces myślowy); 
Nie denerwuj się (reakcja emocjonalna); 
Nie potknij się (zachowanie). 
Najłatwiej jest wpływać na procesy myślowe, trudniej na stany i reakcje emocjonalne, a najtrudniej jest bezpośrednio oddziaływać na zachowanie. Aby nie byćgołosłownym, proponuję zrobić kolejny eksperyment: 
Gdy przeczytasz następujące zdanie: Nie dotykaj swojego ucha, to wątpię, czy natychmiast sięgniesz rękądo ucha. 
A teraz: Nie pragnij dotknąć swojego ucha. Niewykluczone, że możesz zacząć odczuwać chęć dotknięcia swojego ucha. 
A co się stanie, gdy przeczytasz: Nie myśl o dotykaniu swojego ucha. Mogę się założyć, że pomyślałeś o tym. 
Z kolei gdy użyję odwrotnej sekwencji i powiem: 
Nie myśl o dotykaniu swojego ucha najpierw, to znacznie łatwiej będzie wywołać narastającą chęć dotknięcia ucha, gdy potem powiem Nie pragnij dotknąć swojego ucha. Gdy już pojawiła się myśl, to Twój umysł już sięz nią oswaja i chętniej zareaguje na sugestię dotyczącąpragnienia. A gdy już chcesz coś zrobić i nawet pragniesz, to pragnienie bardzo ułatwia podjęcie działania. W końcu znacznie łatwiej namówić Cię do zrobienia czegoś, gdy i tak chcesz i pragniesz to uczynić. 

Nie dotykaj swojego ucha 
Z tego powodu zawsze polecam zaczynać od sugerowania jakiejś myśli, skierowania myśli na odpowiedni tor. 
Ani handlowiec, który powie: Nie kupuj tego samochodu, ani rodzic, wydający polecenie Nie sprzątaj swojego pokoju, ani też chłopak mówiący do dziewczyny Nie całuj mnie nie uzyskają tego, czego chcą. 
Co innego gdyby powiedzieli: 
„Nie myśl o jeżdżeniu tym samochodem, nie wyobrażaj sobie, jak w nim siedzisz, otoczony luksusowym wnętrzem, i czujesz przyspieszenie. Nie myśl, jak zorganizować pieniądze na kupienie tego auta.” 
„Nie myśl o tym, jak fajnie będziesz się bawić, gdy już posprzątasz pokój i przestanę Ci przeszkadzać swoim zrzędzeniem.” 
„Nie fantazjuj na temat całowania mnie i nie wyobrażaj sobie, jakie to może być podniecająco przyjemne.” 

Ćwiczenie 3. 
Tworzenie komunikatów dwupoziomowych 
Tym razem konstruujesz wypowiedź w taki sposób, aby świadomy umysł odbierał inne polecenie (Nie myśl 
o X), podczas gdy podświadomość odbiera polecenie odwrotne (Myśl o X). 
Na podstawie trzech powyższych przykładów utwórz i napisz po trzy przykłady (razem dziewięć przykładów) różnych zdań. Używaj zaprzeczenia w taki sposób, aby rezultat działał na Twoją korzyść. Zacznij od postawienia sobie celu.  
Przykład: 
„Nie (myśl, zastanawiaj się, wyobrażaj sobie, fantazjuj) o (jeżdżeniu nowym samochodem, zabawie, tym jak będziesz mnie całował, korzyściach, zyskach). 
„Nie myśl o wyjeździe na wakacje, nie wyobrażaj sobie, jak leżysz na plaży. Nie zastanawiaj się, dokąd chcesz pojechać.” 
„Nie myśl o tym, jak .................................... gdy już.......................................... i .................................................. .................. .” 
„Nie myśl o tym, jak wygodnie będziesz siedziećna ten nowej kanapie, gdy jużustawisz ją w pokoju i zaczniesz się na niej wylegiwać.” 
„Nie fantazjuj na temat .............................. i nie wyobrażaj sobie ....................................................................... .................. .” 
„Nie fantazjuj na temat spotkania się ze mną i nie wyobrażaj sobie, jak fajnie możemy spędzić razem ten czas.” 

Quiz 
Po staranowaniu nowym samochodem parkometru, chcąc uspokoić męża, zanim mu o tym powiesz: a) Dodajesz garść tabletek relanium do piwa, które mu podajesz z uśmiechem. 
b) Mówisz do niego: „Kochanie, nie denerwuj się, coś Ci muszę powiedzieć, ale nie myśl, że samochód nadaje się do kasacji”. 
c) Wysyłasz mu SMS-a: „Jak Ci przejdzie wściekłość, to zadzwoń do mnie”. 
Jeżeli chociaż jedną z powyższych odpowiedzi uznałaś za poprawną, to zacznij czytać od nowa całą książkę! 

Spróbuj 
Jest to ulubione słowo bardzo szerokiej rzeszy ludzi, ponieważ wydaje im się, że bardzo zachęca do działania i mocno je wspiera. Jednak nieświadomy umysł, oprócz tego, że nie rozumie słowa „nie”, ma jeszcze kilka innych charakterystycznych cech, które odróżniają go od umysłu świadomego. Jedną z nich jest to, że wykonuje bardzo dokładnie i precyzyjnie jak komputer instrukcje, które otrzymuje. 
Zróbmy ponownie mały eksperyment: 
Powiedz sobie w myślach: Otwieram drzwi. Co zobaczyłeś? Czy były w tym obrazie drzwi, które najpierw były zamknięte, a potem otwarte? 
A teraz powiedz sobie w myślach: Próbuję otworzyćdrzwi. Jak zmienił się ten obraz? Większość ludzi ...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin