Wydarzenia punktualne i niepunktualne w okresie dzieciństwa i dorastania.doc

(59 KB) Pobierz
Prof

Brzezińska, A. (2003).  Wydarzenia punktualne i  niepunktualne w okresie dzieciństwa i dorastania,
Remedium, 12 (130), 47-48.

Wydarzenia punktualne i  niepunktualne w okresie dzieciństwa i dorastania


Anna Brzezińska

 

Nasze życie od początku przebiega w dwóch kontekstach - biologicznym i społecznym. To, czego doświadczamy jako dzieci, zostawia w nas wiele śladów. Powoduje, iż dorastając, a potem pełniąc rozmaite role w okresie dorosłości mamy poczucie kompetencji, wysokiej jakości życia i zadowolenia z realizacji swych celów życiowych, albo nie. Nie oznacza to, iż wczesne doświadczenia w sposób bezwzględny determinują nasz los, ale to, iż mają istotne znaczenie dla jego wypełniania. Mogą bowiem powodować, iż uwięzieni przez swe negatywne czy wręcz traumatyczne doświadczenia w przeszłości, nie będziemy zdolni do dostrzegania okazji jakie niesie aktualna rzeczywistość, nie będziemy potrafili marzyć i budować programu swego życia.

Rozwój każdego człowieka od początku jego życia wyznaczany jest „tykaniem” dwóch zegarów - zegara biologicznego i zegara społecznego.

Zegar biologiczny a zmiany uniwersalne

Zegar biologiczny wyznacza tempo wzrostu organizmu, kolejność kształtowania się kolejnych układów, czas ich powstawania oraz jakość powiązań między nimi, tempo i rytm dojrzewania. Jest to także osiąganie funkcjonalnej dojrzałości przez centralny układ nerwowy, zawiadujący działaniem naszego organizmu i odpowiadający za jakość kontaktu z otoczeniem.                

Działanie zegara biologicznego powoduje, iż wszyscy rozwijamy się mniej więcej tak samo. W podobnym okresie życia osiągamy sprawność działania w jakimś obszarze, w podobnym czasie przechodzimy z okresu dzieciństwa do okresu dorastania, potem do dorosłości i ostatniego okresu życia, zwanego wiekiem senioralnym, późną dorosłością czy wiekiem podeszłym. Zegar biologiczny powoduje też, iż każde społeczeństwo wyraźnie rozróżnia tzw. warstwy wiekowe. Ludzie zaliczeni do jednej warstwy wiekowej są podobni do siebie pod względem tempa i rytmu zmian oraz przejawianych właściwości. Stąd też zmiany naszego funkcjonowania wyznaczane działaniem zegara biologicznego Helen Bee określa mianem zmian uniwersalnych.

Zegar społeczny a zmiany wspólne

Zegar społeczny wyznacza, jakim oczekiwaniom społecznym podlegamy w kolejnych okresach naszego życia. Inne są one w odniesieniu do dzieci, młodzieży i osób dorosłych, inne w stosunku do małego dziecka i nieco starszego, czasami całkowicie odmienne w stosunku do dziewczynek i chłopców w tym samym wieku. Oczekiwania i związane z nimi zadania, jakie człowiek ma do spełnienia, powodują, iż kolejno w trakcie naszego życia stajemy przed innymi wyzwaniami, z czym innym musimy się zmagać, inaczej oceniane są nasze osiągnięcia. Zmiany wywoływane działaniem zegara społecznego H. Bee określa jako zmiany wspólne, pokoleniowe. Wynika to z faktu, iż ludzie podlegający tym samym oczekiwaniom społecznym, uczestniczący w podobnych wydarzeniach społecznych i podejmujący zbliżone zadania, stają się bardziej do siebie podobni niż osoby wykonujące inne zadania czy uczestniczący w innych sytuacjach, nawet, jeżeli pochodzą z tej samej warstwy wiekowej.

Koordynacja procesu dojrzewania i oczekiwań społecznych

Działania obu zegarów zwykle są skoordynowane ze sobą. Szczególnie wyraźnie widać to w okresie dzieciństwa, gdy otoczenie społeczne stawia przed rozwijającym się dzieckiem nowe zadania w taki sposób, aby uwzględniać jego kształtującą się gotowość do ich podjęcia i wykonania. Im dziecko jest młodsze tym częściej dorośli z nim przebywają, co daje im więcej okazji do podejmowania razem z nim różnych działań oraz obserwowania, jak radzi sobie w różnych sytuacjach. Pozwala im to częściej modyfikować swoje oczekiwania, szczególnie wówczas, gdy dziecko nie radzi sobie lub też udzielania mu większej pomocy, gdy dane zadanie konieczne jest do spełnienia.

Działanie obu zegarów powoduje, iż nasz rozwój przebiega według pewnego planu,  swoistego „rozwojowego rozkładu jazdy”, co oznacza, iż różne zdarzenia i doświadczenia w życiu dziecka pojawiają się w sposób punktualny, zgodny z fazami jego rozwoju. Zadania i oczekiwania, jakie stoją przed dziećmi i młodzieżą są możliwe do spełnienia, gdyż większość z nich przygotowana jest przez „naturę” do ich realizacji. Oznacza to, iż:

·         jest na odpowiednim poziomie dojrzałości biologicznej czyli może wykonać zadanie, a jednocześnie podlega podobnym w danej kulturze, społeczeństwie i społeczności oczekiwaniom - jak należy zachowywać się skoro jest się chłopcem/dziewczynką w odpowiednim wieku.

Proces dojrzewania biologicznego, owocujący odpowiednim poziomem gotowości dziecka do podjęcia zadania i proces wychowywania, czyli zmieniające się wraz z wiekiem oczekiwania otoczenia społecznego dotyczące stawianych wymagań i zadań - to dwa konteksty, których jakość w dużym stopniu wyznacza przebieg procesu rozwoju i poziom osiągnięć rozwojowych. Jeżeli oba te procesy - dojrzewanie i wychowywanie - przebiegają punktualnie, a dodatkowo stawiane wymagania respektują poziom gotowości dziecka (nie są za wysokie, ale i nie za niskie), to możemy się spodziewać, iż jego rozwój będzie przebiegał prawidłowo, a poziom osiągnięć w kolejnych fazach rozwoju będzie wysoki (por. Tab. 1.).

Tab. 1. Konsekwencje rozwojowe wydarzeń punktualnych

Warunek 1: przebiegający bez zakłóceń proces dojrzewania biologicznego

Warunek 2: dopasowane do możliwości dziecka oczekiwania społeczne

Warunek 3: atrakcyjne intelektualnie i motywacyjnie zadania/wyzwania

Konsekwencje:

          wysoki poziom kompetencji osobistych i społecznych

          wysoki poziom poczucia kompetencji, co pozwala na efektywne radzenie sobie z   

      oczekiwaniami społecznymi w kolejnych okresach dzieciństwa, dorastania i dorosłości

          wzrastająca samodzielność nie tylko w procesie radzenia sobie z zadaniami, ale w ich 

      dostosowywaniu do siebie

          wysoki poziom gotowości do podejmowania nowych, trudniejszych zadań (efektywny 

      transfer)

          wzrastająca gotowość do samodzielnego stawiania sobie zadań

 

Niepunktualność wydarzeń życiowych a zakłócenie procesu rozwoju

Skoro proces rozwoju człowieka uwarunkowany jest z jednej strony przebiegiem procesów dojrzewania biologicznego, z drugiej jakością oddziaływań socjalizacyjnych oraz edukacyjnych, to w tych dwóch obszarach możemy poszukiwać źródeł zakłóceń tego procesu. Czynniki zakłócające tok rozwoju, hamujące go lub nienaturalnie przyspieszające, są źródłem wydarzeń niepunktualnych. Czyli takich, które „przytrafiają się” rozwijającemu się dziecku znacznie wcześniej niż jest ono dojrzałe biologicznie i psychicznie do jego podjęcia (nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom, nie posiada odpowiedniej wiedzy i/lub umiejętności), lub też znacznie później (jego energia jest już ukierunkowana na inne cele i nowe zadanie może wejść w konflikt z zadaniem aktualnie realizowanym).

Niepunktualność w sferze dojrzewania biologicznego, często uwarunkowana genetycznie i/lub niewłaściwymi  warunkami rozwoju (np. niedożywienie) we wczesnym okresie życia, oznacza, iż proces ten jest:

·         znacznie opóźniony w stosunku do rówieśników - np. dziecko zaczyna wstawać i chodzić znacznie później niż „przeciętne” dzieci, co bywa źródłem dużego niepokoju rodziców; pierwsza menstruacja oraz zewnętrzne oznaki dojrzewania płciowego pojawiają się u dziewczynki znacznie później niż u jej koleżanek, co może być czynnikiem z jednej strony istotnie obniżającym poziom samoakceptacji, z drugiej powodującym wykluczenie z grupy rówieśniczej; przewlekła choroba może powodować, iż wzrost i masa ciała dziecka będą znacząco odbiegały w dół od przeciętnego dla danej warstwy wiekowej, a proces dojrzewania poszczególnych funkcji psychomotorycznych u małego dziecka, czy psychicznych u nieco starszego - będzie znacznie spowolniony;

·         znacznie przyspieszony w stosunku do rówieśników - np. wyjątkowo szybkie pojawienie się menstruacji u dziewczynki nieprzygotowanej na jej nadejście zarówno od strony poznawczej, emocjonalnej, jak i społecznej (obawa przed utratą akceptacji grupy albo odwrotnie - ciągłe manifestowanie przed nią swojej odmienności).

Niepunktualność w zakresie wymagań społecznych jest powodowana takimi czynnikami, jak:

·         niskie kompetencje osób ważnych w życiu dziecka - np. niska wrażliwość na jego potrzeby, zaniedbywanie, stosowanie przemocy i wykorzystywanie;

·         trudne warunki ekonomiczne i socjalne jego rodziny;

·         wadliwie zorganizowany system wychowania - np. brak lub niedookreślona wizja i cele wychowania, nieprawidłowe ze społecznego punktu widzenia wzorce socjalizacyjne, rygorystyczny system kar i nagród, nadmiernie wysokie bądź za niskie wymagania, nieczytelność sytuacji wychowawczych, brak kontaktu z osobami znaczącymi (któreś z rodziców, nauczyciel).

Konsekwencje doświadczania niepunktualności wydarzeń życiowych – a więc zmiany w organizmie pojawiają się zbyt wcześnie lub zbyt późno i/lub oczekiwania społeczne przerastają możliwości dziecka (za wysoko ustawiona poprzeczka), bądź nie są dla niego pociągające („nieatrakcyjne rozwojowo”) - mają dwa oblicza. Z jednej strony, są to natychmiastowe konsekwencje widoczne w aktualnym zachowaniu dziecka, z drugiej - konsekwencje „ukryte”, ujawniające się później, w kolejnych fazach jego rozwoju (Tab. 2).

Tab. 2. Konsekwencje rozwojowe wydarzeń niepunktualnych

Konsekwencje natychmiastowe

Konsekwencje długofalowe

       zakłócenie tempa rozwoju dziecka – opóźnienie lub przyspieszenie

   utrudniona realizacja zadań rozwojowych w kolejnych okresach życia

 

       zakłócenie rytmu funkcjonowania dziecka

   niski poziom kompetencji w różnych obszarach, co utrudnia realizację celów życiowych

       niskie kompetencje - luki w wiedzy, niski poziom różnych typowych dla wieku sprawności szkolnych i społecznych

   utrwalanie się strategii radzenia sobie ze stresem nastawionych na redukcję napięcia, a nie na rozwiązanie zadania

 

       zaburzony proces socjalizacji

   niski albo bardzo wysoki poziom samoakceptacji co utrudnia nawiązywanie relacji z innymi oraz zaburza kontakty interpersonalne

       obniżanie się samooceny i poczucia kompetencji

   zakłócony proces budowania tożsamości osobistej i społecznej, co utrudnia zaspokajanie potrzeby sensu życia

Podstawowy warunek pomyślnego rozwoju: dopasowanie wymagań do możliwości

Życie dziecka  rozgrywa się w przestrzeni wyznaczanej przez trzy „siły”:

·         determinowane biologicznie możliwości oraz wielkość zasobów z poprzednich okresów życia,

·         naciski biologiczne i społeczne czyli aktualnie doznawane potrzeby organizmu oraz wymagania społeczne,

·         pomoc, jakiej doświadcza ze strony osób w swym najbliższym otoczeniu.

Jeżeli siły te będą do siebie dopasowane, to mimo trudnych warunków życia bądź słabego wyposażenia genetycznego, dziecko może odnosić sukcesy w realizacji zadań rozwojowych przypisanych zarówno jego warstwie wiekowej, jak i indywidualnie. Jeżeli nie będą dopasowane, wówczas w dobrych warunkach zewnętrznych i przy „hojnym” wyposażeniu przez naturę, jego rozwój nie będzie przebiegał pomyślnie.

Im młodsze dziecko, tym ważniejsze staje się to, kto dba o to dopasowanie. Ten, kto dba - trzyma klucze do jego rozwoju. To nie zdarzenia w życiu dziecka są punktualne czy niepunktualne. Niepunktualna bywa pomoc i wsparcie, jakie otrzymuje od najbliższych sobie osób.

 

5

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin