Omlety i naleśniki.docx

(18 KB) Pobierz

Omlety i naleśniki

Omlet francuski
1 jajko                                                                                     
1 szczypta soli
1 szczypta cukru                                               
1 płaska łyżka mąki
olej do smażenia
bita śmietana w spray
owoce (maliny, borówki, brzoskwinie, ananas i inne)
czekolada

 

Jajko umyć i oddzielić białko od żółtka. ¯ółtko włożyć do miseczki, dodać odrobinę soli i cukru do smaku i wymieszać. Z białka ubić sztywną pianę, dodać do niej żółtko, mąkę i delikatnie wymieszać widelcem. Na małej patelni rozgrzać olej, wyłożyć przygotowaną masę i smażyć na słabym ogniu pod przykryciem. Odwrócić na drugą stronę, gdy jest już rumiany. Gotowy omlet wyłożyć na talerz, położyć na nim owoce nałożyć bitą śmietanę. Czekoladę roztopić na malutkim ogniu, kiedy już będzie roztopiona polać omlet.

 

 

Omlet po antylsku

2 jajka
2 dag wędzonego boczku
1/4 pęczka cebuli dymki
1/4 czerwonej lub żółtej papryki
1/4 bułeczki
sól
pieprz
natka pietruszki

 

Dwa jajka wybić do miseczki, wymieszać z solą i pieprzem. Dodać do jajek łyżeczkę wody, dzięki czemu omlet zachowa wilgotność. Boczek pokroić w kostkę, podsmażyć na patelni, skwarki przełożyć na talerzyk. Cebulę obrać, pokroić w kostkę. Paprykę oczyścić, usunąć pestki, opłukać i pokroić w kostkę. Cebulę i paprykę wrzucić na patelnię i podsmażyć na tłuszczu, który został ze smażenia boczku. Wlać do cebuli i papryki lekko ubite jajka. Smażyć do chwili, gdy spód omletu się zetnie. £opatką lekko poruszyć masę. Bułeczkę pokroić w kostkę, zrumienić na małej patelni. Omlet złożyć na pół, posypać grzankami i skwarkami z boczku.

 

 

Omlet po wiejsku

8 jajek
4 łyżki mleka
4 łyżki wody
4 ugotowane ziemniaki
300 g bekonu
pęczek szczypiorku
2 małosolne ogórki
4 pomidory
2 łyżki masła
2 łyżki oleju
sól
pieprz

Ziemniaki pokroić w cienkie plasterki, a bekon w grubą kostkę. Pomidory sparzyć i obrać, pokroić na kawałki. Ogórki pokroić w plasterki. Jajka roztrzepać z mlekiem i wodą, doprawić do smaku solą i pieprzem. Dodać bekon, warzywa i połowę posiekanego szczypiorku. Na patelni rozgrzać masło i olej. Wlać 1/4 masy i smażyć omlet, tak samo postąpić z resztą masy dodając trochę tłuszczu na patelnię, aby otrzymać łącznie 4 omlety. Przed podaniem posypać szczypiorkiem.

 

 

Omlet z grzybami

5 jajek
1 cebula
2 ziemniaki
20 dag grzybków pasteryzowanych
2 łyżki startego sera
2 łyżki oliwy
sól
pieprz
mielona papryka

Cebulę posiekać, zeszklić na oliwie, dodać ugotowane i pokrojone ziemniaki i grzyby, przesmażyć. Zalać jajkami rozkłóconymi z przyprawami, usmażyć. Posypać startym serem, dosmażyć pod przykryciem, aż ser się roztopi

 

 

Omlet z owocami

1 jajko
1 łyżeczka mąki
1 łyżeczka masła
160 g filetów z pomarańczy
160 g filetów z czerwonych grejpfrutów
3 łyżeczki cukru
cynamon
50 g jogurtu kremowego
cukier waniliowy
1 łyżeczka siekanych pistacji

Ubić białko, połączyć z mąką i żółtkiem. Rozgrzać masło, umieścić na nim masę jajeczną. Smażyć pod przykryciem na złoty kolor. Owoce wymieszać z cynamonem i cukrem. Jogurt połączyć z cukrem waniliowym. Na połówce omleta ułożyć owoce, przykryć druga połową. Danie polać jogurtem.

 

 

Omlet z warzywami

 

8 jajek
8 łyżek wody
1 mała cukinia
po 2 strąki papryki czerwonej i żółtej
2 cebule
2-3 łyżki białego wytrawnego wina
4 łyżki oleju
tymianek
sól
natka pietruszki

Cukinię umyć, pokroić w cienkie plastry. Paprykę umyć, usunąć gniazda nasienne, pokroić w paski. Cebulę obrać, pokroić w plastry, podsmażyć na połowie rozgrzanym oleju. Dodać paprykę, a po 5 minutach cukinię. Warzywa zalać winem i dusić pod przykryciem 20 minut. Przyprawić solą i tymiankiem. Jajka roztrzepać z wodą i solą do smaku. Z masy jajecznej usmażyć 4 omlety. Na połowie każdego ułożyć nadzienie, złożyć. Omlety zapiec jeszcze na wysmarowanej masłem formie w piekarniku rozgrzanym do temp. 180 st. przez 15 minut. Posypać natką pietruszki.

 

Kolorowy omlet

100 g salami
1 puszka marchewki z groszkiem
1 cebula
6 jajek
50 g startego sera żółtego
2 łyżki oleju
sól
pieprz

 

Salami pokroić w kostkę. Cebulę obrać i posiekać, zrumienić na oleju salami z cebulą i przełożyć na talerz. Do miski wbić jajka i dokładnie roztrzepać. Dodać osączoną marchewkę z groszkiem, cebulę, salami oraz ser. Doprawić solą i pieprzem. Masę wylać na dużą patelnię i smażyć do ścięcia się jajek.

 

 

Naleśniki po meksykańsku

Ciasto:
2 jaja
1 1/2 szklanki mleka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
12 łyżek mąki pszennej
szczypta soli
szczypta cukru
Sos:
2 marchwie
2 pietruszki
5 krążków selera o grubości 0,5 cm
mała puszka czerwonej fasoli konserwowej
mała puszka kukurydzy konserwowej
fix meksykański lub sos meksykański
2 łyżki ketchupu
po łyżeczce: papryki słodkiej w proszku, vegety, chili
po 1/2 łyżeczki: czosnku granulowanego, magii, soli
1/4 szklanki śmietany 18%
1 szklanka wrzątku
1/4 szklanki oleju

Składniki na ciasto połączyć i usmażyć naleśniki. Marchew i pietruszkę obrać i zetrzeć na grubej tarce. Przełożyć na patelnię razem z porą, zalać wrzątkiem i dodać połowę oleju, zagotować, poddusić ok. 20 minut. Dodać resztę tłuszczu, opłukaną fasolkę i kukurydzę z zaprawą, fix lub sos, ketchup i przyprawy, poddusić ok. 20 minut. Dodać śmietanę, zamieszać, zagotować i wyłączyć. Naleśniki smarować sosem, zwijać w rulony albo trójkąty i polewać resztą sosu.

 

 

Naleśniki w pomarańczowym sosie

3 jajka
1 szklanka mąki
1 szklanka śmietany
1 szklanka wody mineralnej
1 opakowanie cukru waniliowego
300 g twarogu
3 żółtka
4 łyżki cukru pudru
1 szklanka skondensowanego mleka
2 łyżki masła
2 łyżki cukru
3-4 łyżki likieru pomarańczowego
2 pomarańcze
sól
sok i skórka starta z 1 cytryny
listki melisy

¯ółtka roztrzepać z wodą mineralną i śmietaną. Dodać mąkę wymieszaną ze szczyptą soli, pianę z 3 białek, cukier waniliowy i 1 łyżkę stopionego i ostudzonego masła. Z ciasta usmażyć 8 grubszych naleśników. ¯ółtka utrzeć z cukrem pudrem i twarogiem, doprawić sokiem i skórką z cytryny. Nadzieniem smarować naleśniki, złożyć 2 razy i układać w wysmarowanym resztą masła naczyniu. Mleko zagotować ze szczyptą skórki z pomarańczy (wcześniej należy ją sparzyć). Doprawić cukrem i likierem. Sosem polać naleśniki. Zapiekać 10 minut w 180 st. Podawać udekorowane cząstkami pomarańczy i listkami melisy.

 

 

Naleśniki z jarzynami

Ciasto:
1 1/4 szklanki mąki
1 szklanka mleka
jajko
5 łyżeczek oleju sojowego
sól
1 łyżka masła lub margaryny
Farsz:
25 dag wołowiny bez kości
włoszczyzna
cebula
majeranek
natka pietruszki

Mięso opłukać, zalać wrzątkiem i gotować pod przykryciem. Gdy będzie prawie miękkie, dodać oczyszczoną włoszczyznę i szczyptę soli. Gotować, aż warzywa zmiękną. Mięso i włoszczyznę odcedzić, ostudzić i zemleć. Dodać majeranek i posiekaną, podduszoną w 2 łyżkach wody cebulę. Wymieszać. Przygotować ciasto: jajko, mąkę, mleko i szczyptę soli wyrobić na gładką masę. Dolać szklankę wody, starannie wymieszać. Odstawić na 20-30 minut. Na posmarowanej olejem patelni usmażyć naleśniki. Nałożyć na każdy farsz, zwinąć w rulony, ułożyć w natłuszczonej formie żaroodpornej. Wstawić na kilka minut do nagrzanego piekarnika. Przed podaniem posypać posiekaną natką pietruszki.

 

 

Naleśniki zapiekane ze szpinakiem

16 naleśników (patrz przepis: Naleśniki)
1 kg szpinaku
2 ząbki czosnku
5 łyżek śmietany
150 g sera feta
4 pomidory
sos beszamel (w proszku)
masło do formy
oregano
sól
pieprz

Szpinak przebrać, usunąć ogonki i zżółkłe liście, wypłukać. Wrzucić do osolonego wrzątku i mieszając gotować 3-5 minut, odcedzić. Doprawić solą i pieprzem oraz roztartym czosnkiem. Pomidory umyć, sparzyć, obrać, pokroić w kawałki. Podsmażyć na rozgrzanym oleju, doprawić solą i pieprzem. Sos przygotować według przepisu na opakowaniu. Dodać śmietanę i pokrojoną na kawałki fetę. Doprawić do smaku solą, pieprzem i oregano. Połowę sosu wymieszać ze szpinakiem. Naleśniki napełnić szpinakowym nadzieniem i złożyć. Formę do zapiekania posmarować masłem, ułożyć w niej naleśniki przekładając pomidorami. Polać resztą sosu. Zapiekać 15 minut w rozgrzanym do 180 st. piekarniku.

 

 

Naleśniki z serem i bananami

Naleśniki:
5 jajek
1 opakowanie śmietanki
1 szklanka mleka
niepełna szklanka mąki
trochę cukru
Nadzienie:
250 g sera białego
1-2 banany
cukier waniliowy
zapach (jak kto woli)

Ciasto ubijać jak na biszkopt, kiedy będzie gęste dolać śmietankę lub mleko tak, aby nie było za gęste i zbyt rzadkie. Wymieszać, odstawić. Ser i banany zmiksować, dodać cukier, zapach. Smażyć naleśniki i przełożyć nadzieniem.

 

 

Zapiekane naleśniki z rabarbarem i porzeczkami

1 niepełna szklanka mąki
1 szklanka mleka
2 żółtka
szczypta soli
1 łyżka masła
olej do smażenia
1 szklanka soku wiśniowego
1 szklanka cukru
1 łyżka rumu
1 łyżka miodu
skórka starta z cytryny
40 dag rabarbaru
1 łyżka mąki ziemniaczanej
15 dag czerwonych porzeczek

Mąkę utrzeć z mlekiem, żółtkami oraz solą. Wymieszać ze stopionym masłem, odstawić na 15 minut. Na patelni posmarowanej olejem usmażyć 6 naleśników. Gotowe włożyć do żaroodpornych miseczek i piec 15 minut w temp. 150 st. Dzięki temu nabiorą kształtu miseczek. Zagotować sok z cukrem, rumem, miodem i skórką z cytryny. Kiedy objętość zmniejszy się o 1/3 włożyć pokrojony rabarbar i gotować 2 minuty. Dodać mąkę ziemniaczaną rozprowadzoną w 4 łyżkach wody, zagotować. Wymieszać z porzeczkami i wlać do naleśnikowych miseczek.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin